folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder 3D Yazıcılar Hakkında Öneri FDM - SLA

3D Yazıcılar Hakkında Öneri FDM - SLA

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Freak
    Freak's avatar
    Erkek
    JpnTr bunu yazdı

Yaklaşık 5 yıldır bu işle uğraşıyorum, kendi yazıcımızı yapıp sattığımız da oldu zamanında. Açıkçası SLA yazıcıların bakımı vs zor olduğu için satış yapmayacaksam ben tercih etmezdim.

- SLA yazıcılarda FEP filmlerin ömrü var, belirli aralıklarla değiştirmen gerekiyor.

- Reçine ile baskı alırken çok fazla destek kullanmak gerekebiliyor, bu da ekstra israf demek. Reçine zaten pahalı, bir de destek için israf edince astarı boyunu geçiyor

- Reçine ile baskı alırken herhangi bir dikkatsizlik durumunda elektronik aksama veya film arasına sızma oluyor. Bu da maliyetli tamir anlamına gelir

- SLA ile ilgili Türkçe kaynaklar yeterli değil, yabancı forumlarda vs araştırma gerekiyor

- FDM yazıcılar daha fazla modifikasyon imkanı sunuyor, noozle çapıyla oynayıp kalite artırabilirsin mesela. 

- FDM yazıcılarda TPU denilen esnek filamentler de basılabiliyor, olur da RC araç yapmak istersen tüm aksamları kendin basabilirsin. Gerçekçi lastikler de dahil buna

- FDM yazıcı aldığında kaliteyi belli bir yere kadar artırabilirsin bu bir gerçek, ama zımpara ve macun ile SLA kalitesine yakın sonuçlar almak mümkün

- FDM yazıcıda alan çok geniş 4 bin liradan 400 bin liraya kadar yazıcı bulabilirsin. 6 bin liralık yazıcıya 3-4 bin lira daha harcayıp yüksek kaliteli çıktı alabilirsin. Veya direkt 8-10 bin liralık bir yazıcıdan başlayabilirsin.

- FDM yazıcının en büyük dezavantajı sabır gerektirmesi. Bu tarz cihazlar tam anlamıyla son kullanıcıya hitap etmiyor. Her ne kadar otomatik tabla ayarı, geri çekme ayarı vs olsa da sorunla karşılaştığında sabırla deneme yapman lazım. Mesela insanların sık karşılaştığı wobble sorununun tek nedeni yok, https://www.youtube.com/watch?v=qNCDXdjJb90 bu videoyu izleyip ne demek istediğimi daha iyi anlarsın.

tabla, extruder kalibrasyonu, millerdeki gergi, yağ azalması, nozzle tikanmasi, bayat filament. daha bir cok sey wobble sebebi olabilirmis. 

bağlı olduğum tek örgüt İNSANLIK
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek

Hocam başka bir öneri sunayım.

FDA yazıcılardan aldığın çıktıyı izopropil alkol buharında tutup pürüzsüzleştirme olayı var. Onu bir incele.

Belki bu şekilde elde edeceğin yüzey kalitesi seni tatmin edebilir.

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozgrer
    ozgrer's avatar
    Erkek

Hocam işim gereği dlp ve fdm makina kullanıyorum.

FDM olarak

Bambu Lab X1 Carbon

Zortrax m200

Makerbot Replicator kullanıyorum

Reçineli olarak

Photon Anycubic

Reçineli deneme olarak almıştık bu cihazı ama kullanışlı gelmedi.

- Malzeme alabileceğin yer az ve filamente göre daha maliyetli,

- Temizleme olayı bi yerden sonra bıkkınlık veriyor, ayrıca yıkama işlemini yapmazsan üzerinde sıvı şekilde reçine kalıyor. Bu şekilde boya yaparsan o baya kesinlikle kurumuyor.

- İzopropil alkolle yıkayıp gün ışığına bıraktığında malzemen inceyse zamanla bükülmeler olabiliyor ve bu gerçekten can sıkıcı.

- UV Ekranların kullanım ömrü kısa ve ekranlar gerçekten çok pahalı.

Şu anda Bambudan başka makinayı açmıyorum bile çünkü kullanışlı gelmiyor. Zortraxta 24 saat süren Bambuda 3 saat sürüyor. 

Reçineli alırsan bile başlarda çok kullanıyorsun sonra yatmaya başlıyor cihaz.

Bambu Lab X1 Carbon öneririm. Wifi, kamera, kendi kendini kontrol etmesi, yağlama yapman gereken zamanları bile kontrrol ediyor. Toplu baskıya verdikten sonra spagetti olursa uyarı veriyor ve sadece spagetti olan parçayı iptal edip diğerlerine devam edebiliyorsun. Bunlar bana göre çok kullanışlı özellikler.

Ayrıca pürüzsüzlük için geçenlerde okudum. Bu fdm yazıcıların üzerine fırçayla reçine sürüyorsun. UV ışıkta kürleyince pürüzsüz oluyormuş. Hiç denemedim denersem haber ederim.

Ama üzerine kloroform sürünce yüzey pürüzsüzleşiyor onu denedim. 

Koşarsın, aşarsın, coşarsın Anadol'um benim.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Freak
    Freak's avatar
    Erkek
    ozgrer bunu yazdı

Hocam işim gereği dlp ve fdm makina kullanıyorum.

FDM olarak

Bambu Lab X1 Carbon

Zortrax m200

Makerbot Replicator kullanıyorum

Reçineli olarak

Photon Anycubic

Reçineli deneme olarak almıştık bu cihazı ama kullanışlı gelmedi.

- Malzeme alabileceğin yer az ve filamente göre daha maliyetli,

- Temizleme olayı bi yerden sonra bıkkınlık veriyor, ayrıca yıkama işlemini yapmazsan üzerinde sıvı şekilde reçine kalıyor. Bu şekilde boya yaparsan o baya kesinlikle kurumuyor.

- İzopropil alkolle yıkayıp gün ışığına bıraktığında malzemen inceyse zamanla bükülmeler olabiliyor ve bu gerçekten can sıkıcı.

- UV Ekranların kullanım ömrü kısa ve ekranlar gerçekten çok pahalı.

Şu anda Bambudan başka makinayı açmıyorum bile çünkü kullanışlı gelmiyor. Zortraxta 24 saat süren Bambuda 3 saat sürüyor. 

Reçineli alırsan bile başlarda çok kullanıyorsun sonra yatmaya başlıyor cihaz.

Bambu Lab X1 Carbon öneririm. Wifi, kamera, kendi kendini kontrol etmesi, yağlama yapman gereken zamanları bile kontrrol ediyor. Toplu baskıya verdikten sonra spagetti olursa uyarı veriyor ve sadece spagetti olan parçayı iptal edip diğerlerine devam edebiliyorsun. Bunlar bana göre çok kullanışlı özellikler.

Ayrıca pürüzsüzlük için geçenlerde okudum. Bu fdm yazıcıların üzerine fırçayla reçine sürüyorsun. UV ışıkta kürleyince pürüzsüz oluyormuş. Hiç denemedim denersem haber ederim.

Ama üzerine kloroform sürünce yüzey pürüzsüzleşiyor onu denedim. 

valla ben uzy marka filament kullaniyorum x1 carbonda.  mis gibi baski aliyor ayrica hiz konusunda da gercekten hizli.

sensorler sayesinde dedigin gibi spagetti olma durumu neredeyse sifir.

gecenlerde baski alirken ilk katmanda yapismama sorunu yasadim. ellemedim bakalim ne olacak diye baskiya basladiginda o kalkan ilk katman lap dedi oturdu yerine...

valla biraz daha para biriktirip bir tane daha carbon almayi dusunuyorum. en kötü ihtimal iki tane p1s alirim.

katman izleri mutlaka oluyor olmuyor dersem yalan soylerim ama smoke diye bir zimbirti cikmis. katman izlerini yok ediyor. kimyasal bisi. oldugu yerde kapali kutuda bile ucup gidiyor. arkadas denedi gercekten guzel sonuc aldi. renkli filamentlerde önerilmiyor ama direk rengi iptal ediyor. 

su da dun aksam aldigim baski.

Freak tarafından 01/Şub/24 11:46 tarihinde düzenlenmiştir

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    OCEANUS
    OCEANUS's avatar
    Erkek
    OCEANUS bunu yazdı

Rastgele bir siteden örnek göstereyim https://store.metatechtr.com/bambu-lab?ps=2

Bambu Lab A1 3D Printer

Bambu Lab P1P 3D Printer

Aralarında ne fark var baktığımızda? @kaptan a soralım :)

Çıkacak olan materyalin kalitesi olarak çok bir fark olur mu?

Arkadaşlar bu iki model arasında ne fark var acaba? 
    A1 olan model biraz daha ucuz
    P1P dışında bir de P1S var 

Bu konuda bilgi verebilir misiniz? 
    Bu arada astronot baskısı gerçekten güzel olmuş 

KNOWLEDGE IS POWER!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Freak
    Freak's avatar
    Erkek
    OCEANUS bunu yazdı
    OCEANUS bunu yazdı

Rastgele bir siteden örnek göstereyim https://store.metatechtr.com/bambu-lab?ps=2

Bambu Lab A1 3D Printer

Bambu Lab P1P 3D Printer

hocam a1 lerde su anda teknik bir ariza var. bambulab in aciklamasina gore kutulamadan oturu tabla isiticilarinin kablolarinda eziklik mi ne bisi olmusda o yuzden cihazlar ariza veriyormus.

o yuzden su an icin a1 turevlerini onermiyorum.

p1p acik kasali. kasa basabiliyorsun ama baski malzemeleri farki var.

p1s oneririm. ben ilk bas p1s alacaktim son dakika x1 carbon a gectik. 

ama su an aklimda bir tane p1s combo al sesleri yukseliyor :)

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    OCEANUS
    OCEANUS's avatar
    Erkek
    Freak bunu yazdı
    OCEANUS bunu yazdı
    OCEANUS bunu yazdı

Bambu Lab A1 3D Printer

Bambu Lab P1P 3D Printer

hocam a1 lerde su anda teknik bir ariza var. bambulab in aciklamasina gore kutulamadan oturu tabla isiticilarinin kablolarinda eziklik mi ne bisi olmusda o yuzden cihazlar ariza veriyormus.

2 farkli video buldum A1 ve P1S için bu cihazın bu kadar hızlı basım yaptığını hiç bilmiyordum harbi çok şaşırdım ilk başta video'yu hızlandırmış sandım yapan kişi halbuki değilmiş :D

Mesela bu geminin kalitesi daha da arttırılabilir mi? 13 DK gerçekten çok iyi  basım süresi 1 saat oldu diyelim en azından katmanlar daha da görünmez olur mu?

Diğer bir merak ettiğim bu cihazları sabitlerken su terazisi ile falan tam düzgün şekilde oturtmamız gerekiyor mu? Böyle bir kural var mı?

https://www.youtube.com/watch?v=JuJN4REeViA

Bu video'da iki ürünün baskı kalitesinin neredeyse aynı olduğundan bahsediyor gerçekten çok iyi

https://www.youtube.com/watch?v=KfB_S_IuF_8&t=322s

OCEANUS tarafından 01/Şub/24 20:38 tarihinde düzenlenmiştir

KNOWLEDGE IS POWER!
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Freak
    Freak's avatar
    Erkek
    OCEANUS bunu yazdı
    Freak bunu yazdı
    OCEANUS bunu yazdı
    OCEANUS bunu yazdı

Bambu Lab A1 3D Printer

Bambu Lab P1P 3D Printer

2 farkli video buldum A1 ve P1S için bu cihazın bu kadar hızlı basım yaptığını hiç bilmiyordum harbi çok şaşırdım ilk başta video'yu hızlandırmış sandım yapan kişi halbuki değilmiş :D

Mesela bu geminin kalitesi daha da arttırılabilir mi? 13 DK gerçekten çok iyi  basım süresi 1 saat oldu diyelim en azından katmanlar daha da görünmez olur mu?

Diğer bir merak ettiğim bu cihazları sabitlerken su terazisi ile falan tam düzgün şekilde oturtmamız gerekiyor mu? Böyle bir kural var mı?

https://www.youtube.com/watch?v=JuJN4REeViA

Bu video'da iki ürünün baskı kalitesinin neredeyse aynı olduğundan bahsediyor gerçekten çok iyi

https://www.youtube.com/watch?v=KfB_S_IuF_8&t=322s

filamentin akisi ile alakali o olay bildigim kadariyla. ben ayni gemiyi suport ve deli modda bastim. uzy baskiyi kusursuz verdi. porima biraz iz ile verdi. bambulab in kendi filamenti ise efsane :) ben simdi eldeki uzy pla lari bitirip hepsini uzy pro ya cevirecegim. 

ya da ccf hp ye gececegim. 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    OCEANUS
    OCEANUS's avatar
    Erkek

Ve ayrıca bu yazıcıyı alacağımız güvenilir bir şirket site söyler misiniz?

Hangi siteye baksam ürün yok hepsi ön sipariş.

KNOWLEDGE IS POWER!
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Freak
    Freak's avatar
    Erkek
    OCEANUS bunu yazdı

Ve ayrıca bu yazıcıyı alacağımız güvenilir bir şirket site söyler misiniz?

Hangi siteye baksam ürün yok hepsi ön sipariş.

hangi cihazi istiyoruz sen soyle ben yarin bakayim iletisim no da iletirsen daha hizli donerim :)

Toplam Hit: 8029 Toplam Mesaj: 105
yazıcı 3d yazıcı fdm sla