folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder 3D Yazıcılar Hakkında Öneri FDM - SLA

3D Yazıcılar Hakkında Öneri FDM - SLA

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek
    elyos2600 bunu yazdı

Şahsi Fikrim SLA Bu İşten Para Kazanacak Adamın Kullnacağı Makine.. 

Zira Yıkama / Kürleme Falan Filan Zor İşler.. + Öyle Evde Çoluk Çocuk Varsa Zaten Uzak Durulması Lazım.. Yapan Vardır Saygı Duyarım.. 

Ama Açık Alan Lazım SLA İçin.. Reçine Ayrı Alkol Ayrı Para.. Tamam Malzeme Ziyan Olmuyor Ama O Parayı da Alkole Veriyorsun.. 

Çoluğun Çocuğun Rıskını Alkole Veriyorsun Gibi Oldu Bu Yorum.. (:

alkolü köylük yerde bitkiden elde etsen olur bence.

ben alkolü skuterde kullanıyorum henüz bir problem yaşamadım.

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    beranumut
    beranumut's avatar
    Erkek

Benimde merak ettiğim bir konuydu.Herkesin ağzına sağlık.Bu vesileyle takip.

seviş yolcu, büyük sözler söyle ve hemen ayrıl uçurumlar birleştirir yüksek tepeleri. CS
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Freak
    Freak's avatar
    Erkek

bende @kaptan 'dan almis oldugum creality ender s3s1 plus cihaz var. baskılarım gayet iyi yani beni memnun ediyor. zaten alınca ilk baştan ilerleme sürecine göre baskı ve boyama kaliten artıyor...

ben en son hobininde ötesine geçmek amaçlı gidip paraya kıyıp bambu lab aldım. iki cihaz ile duruyorum şimdi hatta ender i satmayı düşünüyorum bambu işimi fazlasıyla görüyor çünkü.

en azından renkli baskı alabiliyorum. filamet fazla gidiyor ama olsun bazen boyama işi boğuyor beni :) 

benim şahsi fikrim hobi amaçlı olacaksa fdm işini fazlasıyla görür. 

hobim düzgün olsun diyorsan sla ya geçebilirsin ama o süreç biraz zahmetli... 

dipnot : fdm ender cihaz düşünürsen satabilirim fdm yi. 

şuraya da x1 carbon baskısı ile creality baskısı atayım. örnek olsun.

yukleyemedim :(

Freak tarafından 30/Oca/24 16:06 tarihinde düzenlenmiştir

bağlı olduğum tek örgüt İNSANLIK
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EdepsizPenguen
    EdepsizPenguen's avatar
    Erkek

FDM ile alınan baskıları, metal işlemedeki gibi kumlama yöntemi ile pürüzsüz yapılamaz mı?( bildiğin kum gibi özel bir tozun içinde aşındırma) 2. Bir cihaza ihtiyaç olacak doğal olarak ama en azından çok zahmetli birşey değil. Yani baskıyı bitirdikten sonra pürüzsüz olması için kullanılabilecek bir yöntem yokmu?

EdepsizPenguen tarafından 30/Oca/24 22:57 tarihinde düzenlenmiştir

Yüksek Fizik Mühendisi - Optik Sistem Mühendisi
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Freak
    Freak's avatar
    Erkek
    EdepsizPenguen bunu yazdı

FDM ile alınan baskıları, metal işlemedeki gibi kumlama yöntemi ile pürüzsüz yapılamaz mı?( bildiğin kum gibi özel bir tozun içinde aşındırma) 2. Bir cihaza ihtiyaç olacak doğal olarak ama en azından çok zahmetli birşey değil. Yani baskıyı bitirdikten sonra pürüzsüz olması için kullanılabilecek bir yöntem yokmu?

zimpara. ben genelde zimpara yapmiyorum. ayarlar iyi olursa cok az bir ihtiyac oluyor. 

mesela gecenlerde ütü diye bir mevzu öğrendim :) en son baskının çıktığı yerde katman izi oluyordu fakat ütü ile bu yok oluyor. 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    EdepsizPenguen bunu yazdı

kapatma astarları var hocam ondan sıkarsın üzerine sonra yine bir zımpara pürüzsüz olur .

@freak ütüleme olayına dikkay et fazlaca noozle aşındırıyor birde ayar iyi olmazsa parçayı devirebilir .

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    OCEANUS
    OCEANUS's avatar
    Erkek

Rastgele bir siteden örnek göstereyim https://store.metatechtr.com/bambu-lab?ps=2

Bambu Lab A1 3D Printer

Bambu Lab P1P 3D Printer

Aralarında ne fark var baktığımızda? @kaptan a soralım :)

Çıkacak olan materyalin kalitesi olarak çok bir fark olur mu?

KNOWLEDGE IS POWER!
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Freak
    Freak's avatar
    Erkek

baskı kalitesi

baskı hızı

baskı yapılan malzeme

bende mesela x1 carbon combo var

5 renk li baskı alabiliyorum. malzeme biraz fazla gidiyor ama bence deger. 

baskı kalitesi farkediyor mu ? @kaptan dan aldigim cihazla arasinda bariz fark var. ama bu teknoloji ile o teknoloji arasinda fark olmasi bence normal. kaptan dan aldigim cihaz es degerleri ile kiyaslanirsa zaten cok iyi :)

ayrica bugun cikan habere gore bambu şab a1 serisinde bir sorun oldugu tespit edilmis  degisim veya onarim yapilacakmis  siparisler ise 3 ay dan once gelmeyecekmis  

bu cihazlar arasinda p1s ve x1 carbon mulemmel  

bunlar bambulab x1 carbon

bunlar ender s3s1 plus

Freak tarafından 31/Oca/24 22:21 tarihinde düzenlenmiştir

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    OCEANUS
    OCEANUS's avatar
    Erkek

Çok iyi hocam güzelmiş 

KNOWLEDGE IS POWER!
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JpnTr
    JpnTr's avatar
    Erkek

Yaklaşık 5 yıldır bu işle uğraşıyorum, kendi yazıcımızı yapıp sattığımız da oldu zamanında. Açıkçası SLA yazıcıların bakımı vs zor olduğu için satış yapmayacaksam ben tercih etmezdim.

- SLA yazıcılarda FEP filmlerin ömrü var, belirli aralıklarla değiştirmen gerekiyor.

- Reçine ile baskı alırken çok fazla destek kullanmak gerekebiliyor, bu da ekstra israf demek. Reçine zaten pahalı, bir de destek için israf edince astarı boyunu geçiyor

- Reçine ile baskı alırken herhangi bir dikkatsizlik durumunda elektronik aksama veya film arasına sızma oluyor. Bu da maliyetli tamir anlamına gelir

- SLA ile ilgili Türkçe kaynaklar yeterli değil, yabancı forumlarda vs araştırma gerekiyor

- FDM yazıcılar daha fazla modifikasyon imkanı sunuyor, noozle çapıyla oynayıp kalite artırabilirsin mesela. 

- FDM yazıcılarda TPU denilen esnek filamentler de basılabiliyor, olur da RC araç yapmak istersen tüm aksamları kendin basabilirsin. Gerçekçi lastikler de dahil buna

- FDM yazıcı aldığında kaliteyi belli bir yere kadar artırabilirsin bu bir gerçek, ama zımpara ve macun ile SLA kalitesine yakın sonuçlar almak mümkün

- FDM yazıcıda alan çok geniş 4 bin liradan 400 bin liraya kadar yazıcı bulabilirsin. 6 bin liralık yazıcıya 3-4 bin lira daha harcayıp yüksek kaliteli çıktı alabilirsin. Veya direkt 8-10 bin liralık bir yazıcıdan başlayabilirsin.

- FDM yazıcının en büyük dezavantajı sabır gerektirmesi. Bu tarz cihazlar tam anlamıyla son kullanıcıya hitap etmiyor. Her ne kadar otomatik tabla ayarı, geri çekme ayarı vs olsa da sorunla karşılaştığında sabırla deneme yapman lazım. Mesela insanların sık karşılaştığı wobble sorununun tek nedeni yok, https://www.youtube.com/watch?v=qNCDXdjJb90 bu videoyu izleyip ne demek istediğimi daha iyi anlarsın.

Bir cinayet işleniyorsa tek suçlu katil değildir
Toplam Hit: 8036 Toplam Mesaj: 105
yazıcı 3d yazıcı fdm sla