folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Alevilik Inanci Ve Mezheblere Kuranî Yaklasim Ve Ortak Cözüm

Alevilik Inanci Ve Mezheblere Kuranî Yaklasim Ve Ortak Cözüm

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pillibebek
    pillibebek's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    Bu şahıs kendinin çok biLdiğini söyLüyor ve yaşının gerektirdiği şekiLde düşünemiyor.Diğer basLıktaki tartışmada multiyanonun yüzünden uzamıştı.Herneyse burdan güzeL fikirLer cıkıcana inanıyorum insaLLah.Ağız adabına uygun bir şekiLde diLe getireLim.Baska konuLara dönmesin Lütfen...Tek bişi istiyorum umarım kuLaktan duyma sözLer yazıLmaz buraya...

İç güdüyü Tanrı;Aklı ise İnsan Güder.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kokainman
    kokainman's avatar
    Erkek
    son halife hz.ali kendi dönemini yani kendi halife olduğu dönemi, halifelik işlerinden çok muaviyeyle tartışmalar yaşayarak geçirmiştir.
    bu dönemde muaviye taraftarları ve hz.ali taraftarları oluşmuştur.
    işte bu dönemdeki hz.ali taraftarlarına alevi adı verilmiştir.o dönemde alevilik sadece siyasi görüş gibi bişiydi.yani ayrı bir mezhep falan değil sadece muaviyeye karşı hz.ali taraftarlığı yapanlardı.
    gün geçtikçe ne oldu.ayrı bir mezhep halini aldı.burda gün geçtikçeden kastım hz.ali öldükten sonra.çünkü hz.ali öldüğü dönemde bu mezhep halini almış olsaydı buna ilk karşı çıkacak kişi hz.aliydi.
    yani belirtmek istediğim alevilikin yanına mezhep adını koymamak lazım.4 tane hak mezhebi vardır.alevilik mezhep falan deildir.günümüzdeki alevilerde bozulmuş o görüşü bozmuş kişilerdir...
    saygılar.....

(((görüşler bana aittir...saygı çerçevesinde cevap verilebilir.lütfen karşıt görüştekiler hakaret etmeden cevap yazsın)))

... sorcerer & musket ...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    IsLaMiC_ForCe
    IsLaMiC_ForCe's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek
    kokainman kardesim,

yazinin bas kismina katilmakla beraber son kismina katilmiyorum. 4 hak mezhep vardir demissin, bu görüs Sunni görüsüdür, dolayisiyla demek ki sünnisin. Senin icin nasil hak mezhep 4 tane ise Aleviler icinde kendi mezhepleri haktir. Hak dogruya götüren demektir. Hakki tekeline almak ve kendi 4 mezhep ile sinirlamak Vatikanin Hristiyanliga yaptigindan hicbir farki yoktur. Kilise, Isa Mesih'in yoluna ancak kilisenin araciligiyla ulasilabilecegini, Incili ancak dogru anlayacak olanin Kilise oldugunu söyler, su tevafuka bakin ki bizim diyanet de, sunni ve sii kesim de kendi egemenlik alanlarinda bunlari söylüyor.

Benim amacim iste senin ki hak benim ki hak diye mezhep yaristirmak degil, kimin hak olup olmadigini ortaya koymaktir. Bu amacla burada bir seyler ortaya koyup Kurani yaklasim ile ortak cözümler ve imansal uzlasi üretebilmektir.

Bunu yaptigimiz zaman senin gönlünden gectigi gibi ancak bir Aleviyi kendi safina katabilirsin, ya da bir Alevi kendisini dogru taniyamamis Alevi olmayan birini kazanabilir.

Lütfen objektif olmaya calisalim..

Selametle..

"Oku! Yaratan Rabbinin adıyla oku. O insanı alak'tan yaratmıştır. Oku, Rabbin sonsuz iyilikler sahibidir. İnsana bilmediklerini, ve kalemle öğreten, O'dur."
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    IsLaMiC_ForCe
    IsLaMiC_ForCe's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek
    Hz. Ali ile ilgili yaklasimina hani su cok klasik ifade ile deginmek istiyorum.

Namaz yolunda ölen bir insani taparcasina severken, onun ugruna öldügü seyden kacmak niye?

Hep bu sorunun cevabini samimice almak istemisimdir, tabii ki namazi kabul etmeyen klasik saf Alevi inancina dogrudan katilmayip namaz kilan protestan-Aleviler'den de (bu da benim kendi deyimim :) bu bilincle yapip yapmadiklarini?

Bilmiyorum, eger ben Alevi bir ailenin cocugu olsa idim, ve Ali'ye ve Ehl-i Beytine (Ev Halkina) bu kadar gönülden bagli olsa idim, namaz benim icin bambaska anlami olan bir sey olurdu.

"Oku! Yaratan Rabbinin adıyla oku. O insanı alak'tan yaratmıştır. Oku, Rabbin sonsuz iyilikler sahibidir. İnsana bilmediklerini, ve kalemle öğreten, O'dur."
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kokainman
    kokainman's avatar
    Erkek
    katılıyorum sana bu konuda kardeşim.yani benim burda sölemek istediğim bu günkü aleviler zamanında bazı kişilerin kişisel oyunları dalavereleri sonucunda bu davanın peşindeler.
    nolmuş zamanında sadece ufak bi görüş olan ayrı bir mezhep gibi bişi olmayan aleviliği ettiler çevirdiler mezhep yaptılar.
    sen madem hz.ali yi çok seviyorsun çok gönülden bağlısında ne die kafana göre oruç uyduruosun.sen hz.aliden ii mi biliosunda dinimizin gerektirdiği gibi oruç tutmuyosun.daha bunun gibi bir çok örnek var.
    sonuç olarak.bence alevilik mezhep deildir.hanbeli şafi hanefi meliki.bana göre hak mezhepler bunlardır.

ama taby bu benim kafamdaki sonucum.burda bi konu açıldı ve çıkacak sonucada sonuna kadar saygım vardır.veya başka görüşlerede

... sorcerer & musket ...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Criminal
    Criminal's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    Islamic_Force uzun zamandan beri ilk kez bir başlık açtığını görüyorum, seni
    görmek çok güzel! Bu konuya dair birşeyler yazacak vakte sahip değilim ama,
    konuya belki konu dışı olarak görünebilecek bir soru eklemek istiyorum, özellikle
    senin cevabını almak için.Türkiye'de "Sünni-Müslüman-Türk" kimliği dışındaki
    kimliklere karşı tavır ve yapılan azınlıklaştırma/dıştalama/ötekileştirme eylemi
    hakkında ne düşünüyorsun? Tabii önce böyle birşeyin var olup olmadığını
    tartışmamız gerekir. O zaman soruyu geliştirelim, sence var mı - ki yönlendirmeli
    bir soru değil, yok desen seni yadsımakla itham edemem- bence kesinlikle var ve
    eylemlerin şiddeti gittikçe nahoşlaşmakta ne yazık ki...

Buna ek olarak Arap Alevileri'nin - Şiiler değil, Arap Alevileri de mevcuttur Şiiler'den
    bağımsız bir şekilde - namaz kılındığı bilinmektedir. Genel anlamda Anadolu
    Aleviliği'nde namaz kılınmamaktadır. Yani Aleviler neden namaz kılmıyor yerine,
    Anadolu Alevileri neden namaz kılmıyor sorusu sorulmalıdır burada kardeşim.

(Daimi imza : Yokluğun cehennemin öbür adıdır, üşüyorum kapama gözlerini.)
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    lost_dream
    lost_dream's avatar
    Erkek
    mezhep ayrılığının temellerine iyi bakmak gerekirse bir kısmı itikadi bir kısmıda amelidir.
    bazı kardeşlerimiz maturidi veya eşari veya hanefi şafii hambeli maliki ve diğer mezheplerin aslını astarını bilmeden yorum yapmamalı.
    islamda ilk fitne cemel vakası ve daha sonra itikadi anlamdaki ilk fitnede sıffin savaşıdır.
    cemel vakasının çıkış sebebi hz. osmanın şehid edilmesi ve şehid edenlerin hz. Aliyi halife yapmalarıdır. bu sırada hac da bulunan Hz. Aişe ve bir kısım sahabi Hz. Ali nasıl olurda Hz. osmanın katilleriyle birlik olur diyerek bir ordu oluşturmuş ve Hz. Ali ye karşı savaşmıştır. Savaşı Hz. Ali kazanır.Hz. Aişeyi bir deveye bindirerek medineye gönderir.
    bu sırada şam valisi Ebu Süfyanın oğlu muaviyedir.(muaviye ibn ebu süfyan).muaviye HZ. Alinin gönderdiği valiyi tanımaz ve HZ. osmanın kanını alacağını söyler.
    HZ Ali ve Muaviye Sıffin ovasında karşılaşırlar.Savaşa başlanır.muaviye savaşı kaybedeceğini anlayınca askerleri ellerindeki kuran sayfalarını mızrakların ucuna takarak Kuran aramızda hakem olsun diye bağırırlar.
    HZ Ali bunun bir hile olduğunu söylesede yanındakiler savaşı durdururlar.
    bu sırada Hz Ali taraftarlarından bir grup bunu reddeder ve yanlarından ayrılırlar.bunlara HARİCİLER denir.İslamda ilk mezhep ayrımı burada başlar.bunlar hem aliye hem muaviyeye düşman olurlar.Amr İbn-ül As bu noktada kurnazlığıyla meşhurdur.iki taraf aralarında bir hakem belirler.muaviyenin hakemi Amr ibnul As Hz. Alinin hakemi Ebu musa el eşaridir.
    iki hakem aralarında hem alinin hem muaviyenin hakemlikten azli ve yeni bir halife seçimi konusunda anlaşırlar

Tüneli kaçmak içinmi kazmışlar
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    lost_dream
    lost_dream's avatar
    Erkek
    yazının ikinci bölümü

burada amr bin as kurnazlık yapar normalde ikisinin anlaşması şu sekildedir.ikiside ali ve muaviyenin halifelikten azledildiğini ilan edecektir.
    amr bin as musa el elşariye sen yaşlısın önce sen der.ebu musa herkesin önünde şöyle der.nasılki parmağımdan yüzüğümü çıkarıyorum aynı şekilde aliyi halifelikten azlediyorum.kurnaz amr ortaya gelir ve muaviyeyi azledeceğim demesi gerekirken.musa el eşarinin çıkardığı yüzüğü alır ve derki nasılki bu yüzüğü parmağıma takıyorum aynı şekilde muaviyeyi halife yapıyorum.böyle yapınca ortalık karışır.
    muaviye şama ali medineye döner.
    bu sırada ayrılan HARİCİLER kendi aralarında toplanıp Ali Muaviye ve Amr bin asın idam fermanını imzalarlar.
    3 suikastçı yola çıkar bunlardan Aliyi şehid edecek Abdurrahman ibni mülcem başarılı olur.Hz ali yaralanır ve şehid olur.diğerleri kurtulur.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    lost_dream
    lost_dream's avatar
    Erkek
    Hz Ali vefat edince yerine Hz Hasan geçer ve muaviye ile anlaşma yapar anlaşmaya göre muaviyeye vefat edince yerine oğluyezidi bırakmaması şartıyla biat eder.
    Amr bin as burdada devreye girer ve muaviyeye yerine oğlunu geçirmesini yoksa yine islam ümmetinin bölüneceğini söyler.muaviyede oğlu yezidi yerine halife tayin eder

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pillibebek
    pillibebek's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    Fmk arkadasım şöyLe bi durum var.aLeviler namaz kıLmıyor di kaanat getirmen bence cok yanLış.
    Aleviliğin icazet aldığı kaynaklarda biriside kurandır.
    Namaza gelince farsça olan bu kelimenin manası; anmak,söylemek tir.Kuran kaynak alındığında "namaz; sizden öncekilere farz kılındığı gibi sizede farz kılındı" der. peki ne olduğuna bakalım:Yine kuranda: "yatarken otururken,at üstünde....vs namaz kılın"der. Bu söylenen durumlarda günümüzdeki şekliyle namaz kılmak olamayacağına göre farklı bir şekilden bahsediliyor demektir.Çünkü islamdan öncekilerede namaz farz kılındığına göre namaz sadece bu günkü şekliyle özleştirilemez. Öyleyse namaz her neşekilde olursa olsun Allahı anmaktır. Bugükü şekliylede başka şekillerlede allahı anmak namazdır.Alevilerde allahı andıklarına göre alevilerdede namaz vardır ve kılınmaktadır.
    Alevilerdede şekilli namazda vardır. Eğer cem ayinini gördüyseniz cemlerde halka namazı vardır.Bu namazda halka şeklinde olunup bütün yüzler bu sayede birbirine cevrilir ve dualar okunur bu da halka namazıdır.(Bu şekil alevilerin "kıblemiz insandır" felsefesinin basit bir ifadesidir.)
    Alevilerin içazet aldığı kaynaklara gelince;Aleviler ciddi ve bilimsel olan bütün kaynaklardan şu veya bu şekillerde icazet alır.Bence aleviliği günümüze taşıyan üstün özelliklerden biride budur.

İç güdüyü Tanrı;Aklı ise İnsan Güder.
Toplam Hit: 14559 Toplam Mesaj: 62