folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Alevilik Inanci Ve Mezheblere Kuranî Yaklasim Ve Ortak Cözüm

Alevilik Inanci Ve Mezheblere Kuranî Yaklasim Ve Ortak Cözüm

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Criminal
    Criminal's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    Tabii senin varsayımına göre bugünün Türkçesi'ndeki ev kelimesi bundan 1400 yıl
    önce Arapça'da da bulunan bir kelimeydi. Dolayısıyla Ali evi diye bir Arapça kullanım
    vardı?! Buna sen inanıyor musun?
    Ne yalan söyleyeyim bu yaklaşım bana tutarlı gelmedi, can-ı gönülden inanıyor
    musun bu söylediğine?
    Rahmetli Baki Öz ile konuşmuştuk bu ses ilişkisi doğru olabilir mi diye, o bile "Hayır,
    bu kendini kabullendirme çabalarının bir başka boyutu." demişti.
    Baki Öz'ü bilmeyenler google'da arasınlar.

(Daimi imza : Yokluğun cehennemin öbür adıdır, üşüyorum kapama gözlerini.)
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Criminal
    Criminal's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    Bu arada şu linki paylaşayım sizinle, Gazi Üniversitesi'nde Alevilik üzerine ve temel
    inanç unsurları üzerine bir araştırma.
    http://w3.gazi.edu.tr/~iarslan/alevilikteinanc.pdf

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NetBABA
    NetBABA's avatar
    Erkek
    Ya arkadaşlar niye ortam geriliyor hemen .Yaherkez Allah c.c. nin emir ve yasaklarını biiyor.Kuran-ı Kerimde her şey apaçık yazılı ve peygamper efendimiz tarafından uygulamalı olarak ibadet şeklimiz belirtilmiştir neden başka şeyler söyleniyor.Namazın .orucun,zekatın farz olduğunu neden kimse söylemiyor .Arkadaşlar islam dinini böyle şeyler yıpratıyorNe olur bu tür tartışmalar kitaba uygun yapılsın her önune gelen bir şey sallamasın.

Umudumu bu güne bağlamadım ki yarınım dan umutsuz olayım.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tuncaxxz
    tuncaxxz's avatar
    Erkek
    criminal o verdiğin .pdf de
    başlarda Porf. Yusuf Ziya Yörükan: "Hz.Ali yi tanrı bililer." demiş
    ama gerçekten bilmeden görmeden yaşamadan söylenmiş birşey

punto cero
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Criminal
    Criminal's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    Kaynağın tamamını incelemedim, devamında iki dedenin bunu söylediği ve
    diğerlerinin bu görüşe katılmadığı belirtiliyor yanılmıyorsam... Sanırım cahillikten
    kaynaklanan bir hatayı da belirtmişler kaynakta. Tabii daha detaylı okumam gerekir
    kaynağı.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TugrulBaba
    TugrulBaba's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    Konu hakkında yorum yapamıyorum. O değerli yorumlarımla konuyu renklendirmek isterdim ama :):) ciddi anlamda alevilik benim için kapalı bir kutu. Ritüelleri, inanışları, kabullendikleri hakkında budizm hakkında bildiklerimden daha fazlasını bilmiyorum. Sadece şu görüş yaygın olduğu için aynı görüşe destek veriyorum. Hak mezhep olarak görmüyorum. Ama bu görüşüm tamamen sürü psikolojisinden kaynaklanmakta bunu da belirtirim. Mesneti olmadan desteklediğim tek şeydir belkide.

tahribat.com/murid/tugrulbaba
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    muhabbet_fedaisi
    muhabbet_fedaisi's avatar
    Erkek
    kardeşler hak diyorsunuz açıklıyorsunuz "doğruya götüren" dir diye. yaw bi düşünün allah aşkına allah doğruyu dosdoğru tatbik için bize kitap onu açılamak ve kolaylaştırmak için birde peygamber göndermiştir. bu iki olaydışında yorum keyfiyeti kimseye verilmemiştir. yorum dan neler kast ettiğimi anlamışsınızdır. bunu dışında tartışmak anlamsız dır.

ümit kesilirse hayat biter, ümitsizlik hayatı zehirler, keder hayat damarına vurulan bir neşterdir.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    IsLaMiC_ForCe
    IsLaMiC_ForCe's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek

derin konulari karistiriyordum da söyle eski günlerimizi yad ediyordum, gercekten yaslilar gibi olacak ama bitmis bu tahribat dedirtiyor insana, hep akilli mantikli bilimsel ya da verisel konular konusulurdu karsilikli, simdi güncel mizahi ve özellikle siyasi kutuplasmalarda temellenen basliklar revacta.. halbuki bunu yapici olarak da yapabiliyorduk biz.. =)

criminal sayfa 3dü yanlis hatirlamiyorsam yeni baslik acarak o farkli konuyu farkli bir baslik altinda tartisma önerin vardi, müsaade istemen kirdi bile, yazilarimizin tüm haklari cemiyetimize aittir bireysel degil komünel bir paylasim anlayisi öngörüyorum ben aramizda.. =) bu konuda; derin konularda o kadar bos basliklar varken sahip oldugu potansiyel ve yaratacagi seviyeli bir tartisma ortamiyla inaniyorum ki diger basliklarin veremedigini verecekti karsilikli katilimimizla.. kaldigi yerden devam edebiliriz, edebilirsiniz, zaten daha amacina da ulasamamistik.. selametle..

"Oku! Yaratan Rabbinin adıyla oku. O insanı alak'tan yaratmıştır. Oku, Rabbin sonsuz iyilikler sahibidir. İnsana bilmediklerini, ve kalemle öğreten, O'dur."
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Criminal
    Criminal's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    IsLaMiC_ForCe bunu yazdı:
    -----------------------------

derin konulari karistiriyordum da söyle eski günlerimizi yad ediyordum, gercekten yaslilar gibi olacak ama bitmis bu tahribat dedirtiyor insana, hep akilli mantikli bilimsel ya da verisel konular konusulurdu karsilikli, simdi güncel mizahi ve özellikle siyasi kutuplasmalarda temellenen basliklar revacta.. halbuki bunu yapici olarak da yapabiliyorduk biz.. =)

criminal sayfa 3dü yanlis hatirlamiyorsam yeni baslik acarak o farkli konuyu farkli bir baslik altinda tartisma önerin vardi, müsaade istemen kirdi bile, yazilarimizin tüm haklari cemiyetimize aittir bireysel degil komünel bir paylasim anlayisi öngörüyorum ben aramizda.. =) bu konuda; derin konularda o kadar bos basliklar varken sahip oldugu potansiyel ve yaratacagi seviyeli bir tartisma ortamiyla inaniyorum ki diger basliklarin veremedigini verecekti karsilikli katilimimizla.. kaldigi yerden devam edebiliriz, edebilirsiniz, zaten daha amacina da ulasamamistik.. selametle..

Sonunda sen de isyan ettin ha! :) Evet insan bakınca başlıklara bunu söylemeden/düşünmeden edemiyor. 
    Mesele sadece yapıcı olarak yapabilmemiz değildi, biz fikir teatrisi yapabiliyorduk en olumsuz koşullarda bile!

Sayfa ikiydi islamic, müsaade istememdeki neden, bu başlık altında öneriyi yapmam ve tabii ki buna senin de katılmanı ümit etmemdi. :)

Ama bu aralar Tahribat ve Derin Konular mevzuunda senden daha pessimist bir görüşe sahip olmam nedeniyle, başlığın yeterli olabileceğine inanmadığımı belirtmeliyim ortamın seviyesini yükseltmekte. Bilakis başlığın seviyesinin düşürüleceğine inanmaktayım.

Ama yine de izlemekten, yeri geldiğinde 3-5 kelâm etmekten mutluluk duyarım, hele ki bu sohbette sen varken! :)

Sevgiyle...

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RiseOfTheAnarchy
    RiseOfTheAnarchy's avatar
    Erkek

Criminal bunu yazdı:

Alevi kelimesinin Ali'yi sevmekten geldiğini söyleyenler olduğu halde, Neden Ali değil
    de Alev kelimesini içerdiği ise başka bir tartışma konusu!

oyleyse museviler musacı, iseviler isacı olmalı... bunu yazınca da aleviliği din olarak gorduğumu sanacaklar...muhalefetleri bu yonde olacak...

zahire bu derece takılacaksak burda batını tartışmaya gerek yok...alevilik bir felsefe olarak algılanmalı...internetten okudğumuz coğu şey yanlış olabiliyor...onerim imam cafer buyruğudur...bir yol okuyun belki yolunuzda yardımcı olur... 

Toplam Hit: 14557 Toplam Mesaj: 62