folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Bilim Ve İslamiyet 1

Bilim Ve İslamiyet 1

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PaBLo_eSCoBaR
    PaBLo_eSCoBaR's avatar
    Erkek

gıcıklık olsun diye yazmıyorum ,  gerçekten soruyorum , Allahın büyüklük göstermesine bir gerek varmı? böyle yüce bi varlık allah diyoruz , herşeyi biliyor bizle işi ne kendi yarattığı varlığı sınava almak istediğini sanmıyorum. başka bir nedeni olmalı bence? yazındada dediğin gibi insanoğlu araştırmaya devam etmeli.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HaLFDeviL
    HaLFDeviL's avatar
    Erkek

PaBLo_eSCoBaR bunu yazdı:
    -----------------------------

gıcıklık olsun diye yazmıyorum ,  gerçekten soruyorum , Allahın büyüklük göstermesine bir gerek varmı? böyle yüce bi varlık allah diyoruz , herşeyi biliyor bizle işi ne kendi yarattığı varlığı sınava almak istediğini sanmıyorum. başka bir nedeni olmalı bence? yazındada dediğin gibi insanoğlu araştırmaya devam etmeli.

hocam bu yüce yaradan şeytanıda yaratmazdı ozmn insanları kötüye yönlendirmesin diye . İnsana verdiği akıllı nasıl kullandığı (iyi ve kötü) bu yüzden bir sınavdayız .Şeytanın oyunlarına karşı insanın aklı ve iradesi asıl sınav bu galiba .

"elma seni sevmiyorsa, senin elmayı sevmenin elma için bir anlamı olmaz ki"
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PaBLo_eSCoBaR
    PaBLo_eSCoBaR's avatar
    Erkek

şeytnı yaratmasıda bir şeyi değiştirmiyor ki bütün ipler kendi elinde şaytanı da o yaratmış , neyin sınavı bu , bizim gibi adamlarla (insanoğlu) uğraşıyor , böle yazınca kızıyorsunuz ama başka cümle bulamıyorum yüce allah her şeyi biliyorda kendi yarattığı kulun ne yapcağınımı bilmiyor yada biliyorda ben yine de  sınav mı yapıyim diyor saçma bence bu işin başka bi açıklaması olmalı.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HaLFDeviL
    HaLFDeviL's avatar
    Erkek

PaBLo_eSCoBaR bunu yazdı:

şeytnı yaratmasıda bir şeyi değiştirmiyor ki bütün ipler kendi elinde şaytanı da o yaratmış , neyin sınavı bu , bizim gibi adamlarla (insanoğlu) uğraşıyor , böle yazınca kızıyorsunuz ama başka cümle bulamıyorum yüce allah her şeyi biliyorda kendi yarattığı kulun ne yapcağınımı bilmiyor yada biliyorda ben yine de  sınav mı yapıyim diyor saçma bence bu işin başka bi açıklaması olmalı.

----------------------------

Allahın bizimle uğraştığı falan yok bence , insanların seçimleri insanları bu hale getiriyor . İnsan kendi seçimlerinin sonucu hep allahtan arıyor . İnsan kendi kaderini değiştirebilir . İşte bizim onu değiştirmek için ne yaptığımız önemli bence. Misal fakir bir adam ilerde zengin olcağanı bilsin ve bunun için hiçbirşey yapmasın , onun zengin olacağını belirleyen Allah onun hiç birşey yapmadığını görürse onu zengin eder mi ?

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HaLFDeviL
    HaLFDeviL's avatar
    Erkek

yeri gelmişken şunu paylaşayım .

İslam dini akıl ve vicdan dinidir. İnsan, aklı ile dinin bildirdiği gerçekleri görür ve vicdanını kullanarak gördüklerinden sonuç çıkarır. Örneğin akıl ve vicdan sahibi bir insan kendisine hiçbir bilgi verilmese bile evrendeki herhangi bir varlığın özelliklerini incelediğinde bunun üstün bir Akıl, İlim ve Güç sahibi tarafından yaratıldığını anlar. Veya dünyada yaşamın meydana gelebilmesi için gereken binlerce koşuldan sadece birkaçını görmesi bile, dünyanın insanların yaşayabilmeleri için özel olarak yaratılmış bir gezegen olduğunu anlaması için yeterlidir. Akıl ve vicdan sahibi bu insan, dünyanın tesadüfen oluştuğu gibi bir iddianın saçmalığını ise kolaylıkla anlar. Kısacası aklını ve vicdanını kullanarak düşünen her insan Allah'ın varlığının delillerini tüm açıklığı ile görebilir. Bu insanlardan bir ayette şu şekilde bahsedilir:

Onlar, ayakta iken, otururken, yan yatarken Allah'ı zikrederler ve göklerin ve yerin yaratılışı konusunda düşünürler. (Ve derler ki:) "Rabbimiz, sen bunu boşuna yaratmadın. Sen pek yücesin, bizi ateşin azabından koru."(Al-i İmran Suresi, 191)

Bu nedenle Allah, Kuran'da insanları çevrelerindeki yaratılış delillerini düşünmeye ve incelemeye çağırır. Tüm evrende var olan sistemleri, canlı ve cansız varlıkları inceleyen, gördükleri üzerinde düşünen ve araştıran her insan Allah'ın üstün aklını, ilmini ve sonsuz gücünü tanımaya başlayacaktır. Allah'ın insanları, üzerinde düşünmeye çağırdığı konulardan bazıları ayetlerde şöyle bildirilmektedir:

Düşünen, akıl ve vicdan sahibi her insan için evrende, üstün bir Yaratıcı olan Allah'ın varlığının delilleri açıkça görülmektedir.

Üzerlerindeki göğe bakmıyorlar mı? Biz, onu nasıl bina ettik ve onu nasıl süsledik? Onun hiçbir çatlağı yok. Yeri de (nasıl) döşeyip-yaydık? Onda sarsılmaz dağlar bıraktık ve onda 'göz alıcı ve iç açıcı' her çiftten (nice bitkiler) bitirdik. (Bunlar,) 'İçten Allah'a yönelen' her kul için 'hikmetle bakan bir iç göz' ve bir zikirdir. Ve gökten mübarek (bereket ve rahmet yüklü) su indirdik; böylece onunla bahçeler ve biçilecek taneler bitirdik. Ve birbiri üstüne dizilmiş tomurcuk yüklü yüksek hurma ağaçları da. (Kaf Suresi, 6-10)

O, biri diğeriyle 'tam bir uyum' (mutabakat) içinde yedi gök yaratmış olandır. Rahman (olan Allah)ın yaratmasında hiçbir 'çelişki ve uygunsuzluk' (tefavüt) göremezsin. İşte gözü(nü) çevirip-gezdir; herhangi bir çatlaklık (bozukluk ve çarpıklık) görüyor musun? (Mülk Suresi, 3)

İnsan bir baksın, hangi şeyden yaratıldı? (Tarık Suresi, 5)

Bakmıyorlar mı o deveye; nasıl yaratıldı? Göğe, nasıl yükseltildi? Dağlara; nasıl oturtulup-kuruldu? Yere; nasıl yayılıp-döşendi? (Gaşiye Suresi, 17-20)

Yukarıdaki ayetlerde de görüldüğü gibi Allah insanları, gökyüzü, yağmur, bitkiler, hayvanlar, doğum, coğrafi özellikler gibi konularda araştırma ve inceleme yapmaya çağırmaktadır. Tüm bu varlıkları incelemenin ve araştırmanın yolu ise başta da belirttiğimiz gibi bilimdir. Bilimsel araştırmalar sonucunda elde edilen bilgiler insanlara yaratılışın sırlarını, Allah'ın sonsuz ilmini, aklını ve gücünü tanıtır. Ve tarih boyunca insanlığa büyük hizmetler veren bilim adamlarının önemli bir bölümünün Allah'a inanan dindar kimseler olmasının nedeni de budur; bilimin Allah'ın kudretini takdir edebilmenin bir yolu olması...

kaynak : http://www.kuranvebilim.com/html2/kuran_bilime_yolgosterir/kuran_bilim_giris.htm

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PaBLo_eSCoBaR
    PaBLo_eSCoBaR's avatar
    Erkek

benim derdim orda değilki allah insanı niye yaratmış diye soruyorum?

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kreston
    Kreston's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Beynimizin %10unu(ya da %5 vs) kullanıyor olduğumuz düşüncesi herhangi bir bilimsel gerçeklik taşımaktan da öte bir yanlıştır.

http://www.biltek.tubitak.gov.tr/merak_ettikleriniz/index.php?kategori_id=17&soru_id=4816

şuanda adres açılmıyor ama diğer forumlardan alınmış alıntıda yazıldığı üzere : 

"Tübitak'ın internet sitesinde "Merak Ettikleriniz" bölümünde de sorulmuş bu soru. Cevap aynen şöyle: 

Yaklaşık bir asır önce ortaya atılan bu iddianın kaynağı bazı bilim insanlarının söylem ve bulgularının yanlış yorumlanıp çarpıtılmasına dayanıyor. Bugün, sinir bilim ve beyin görüntüleme tekniklerindeki gelişmeler öyle gösteriyor ki, beynimizdeki tüm sinirler çeşitli eylemler sırasında aktive oluyor. Daha açık bir deyişle, kullanmadığımız herhangi bir sinir ağı bulunmuyor.

Konuyla ilgili bir başka yaklaşımsa sinir hücrelerinin herhangi bir uyarıcı almadıklarında dejenere olarak işlevselliklerini kaybediyor olma özellikleri. Örneğin, görselsistem. Gelişmenin erken dönemlerinde göz sinirleri yeterli uyarıcıya maruz bırakılmadıklarında görme yetisi kayboluyor. Benzer şekilde, eğer ki beynimizde kullanılmayan sinir ağları bulunsaydı, işlevselliklerini kaybetmiş olmalarını beklememiz gerekirdi. Fizyolojik kanıtlar bir yana, iddia evrimle de uyuşmuyor. Aktif olmayan, hayatta kalma mücadelemize katılmayan sinir ağları içeren büyük bir beyin evrimsel gelişimle de bağdaşmıyor. "

Dördüncü boyut diye söylediğin şey bazı bilim çevrelerinde "zaman" olarak adlandırılıyor. Ancak bu da tam olarak netleşmiş bir durum değil. 4. boyutun ahiret olduğuna dair elinde bir ispat yoksa eğer bu iddianı da bilimsel verilerle bağdaştırmaya çalışman mantıklı değil.

Zimbabwe
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HaLFDeviL
    HaLFDeviL's avatar
    Erkek

ZÂRİYÂT Suresi Ayet - 56 
    Ve mâ halaktul cinne vel inse illâ li ya'budûn(ya'budûni).

Ve Ben, insanları ve cinleri (başka bir şey için değil, sadece) Bana kul olsunlar diye yarattım.

Allah: "İnsanları ve cinleri Allah'a kul olsunlar diye yarattım." buyuruyor. Kul olmak "abd" kelimesiyle, ibadet etmek "abid" kelimesiyle ifade edilir. Zumer-17'de Allah, sahâbenin şeytana kul olmaktan kurtulup Allah'a kul olduğunu ifade ediyor. Sahâbe böylece bu âyetteki emri yerine getirmiştir.

39 / ZUMER - 17: Vellezînectenebût tâgûte en ya’budûhâ ve enâbû ilâllâhi lehumul buşrâ, fe beşşir ıbâd(ıbâdi).
    Ve onlar ki; taguta (insan ve cin şeytanlara) kul olmaktan içtinap ettiler (kaçındılar, kendilerini kurtardılar). Çünkü Allah'a yöneldiler (Allah'a ulaşmayı dilediler). Onlara müjdeler vardır. Öyleyse kullarımı müjdele!

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YesMilord
    YesMilord's avatar
    Erkek

Evet konuya bilimsel bi açıklama getirmeye çalışmışsınız takdir ettima am bu konuda pek yetenekli degilsiniz galba. Boyut konusuna gelirsek evrende 11 boyut var, insanlar bunun 5 tanesini algılayabilir, dem vurulan gibi olay 3 boyutta bitmiyor, film mi izliyoruz anasini satiyim.

@ Firex, hep söyledigim birsey vardır,kuantumla ilgili düşünürken buldugum bişey, insan dünyası algısal aslında biliyor musun. Madde dedigin sey yok, atom altı, altı parcacıkları,onun altı parcacıkları... bu boyle gider ve hepsinin hacmi ihmal edilir. YANİ MADDE YOK. Dolayısıyla dünya algısaldır. Kimi insan algılarını dizginleyip kendini güvenceye alır, kimisi tayin eder. Dolayısıyla inanmanın da inanmamanın da negatif hicbir unsuru yoktur,dolayısıyla ben birsey soylerken de iddialı birseyler soylemekten kacınırım inanmıyor olsam bile. Eger kesin birsey iddia edersen veya köşeli ifadeler kullanırsan bunu kanıtlamak zorundasındır. Üstelik bir grup insana da salak diyerek farklı seyler soyleyen insanları cidden rencide etmişsin. Bi arkadasın actıgı bir konu vardı, sanırım diyaloglar vardı, ona salakça demişsiniz dini bilgilerin yoklugundan ya, ben de bu konuya salakça diyorum bilimsel bilgilerin eksikliginden, yanlış kullanılamamasından ve kesin olan birşey yokken kesin yargılara varılmasından ve bunu bilim kisvesi altında sunmanızdan dolayı. Bence bu yönde cabalamayın, bilimi bırakın bilebnler yapsın, ha anlatacaksan kurandan anlamaya devam et, ordan ad takip ediyorum...

I don't wanna be an angel, I just wanna be God.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PaBLo_eSCoBaR
    PaBLo_eSCoBaR's avatar
    Erkek

insanoğlu nedenini bulamadığı için bir şeylere inanmak istiyor ama o bu değilll.

Toplam Hit: 16116 Toplam Mesaj: 133