folder Tahribat.com Forumları
linefolder İnternet Siteleri
linefolder Booking Türkiye Faaliyetleri Durduruldu

Booking Türkiye Faaliyetleri Durduruldu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    opusdei
    opusdei's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    manhyak bunu yazdı

booking.com sayesinde hiçbir otel rahat rahat adam silkeleyemiyor.
    adamın tipine bakıp fiyat biçemiyor.
    Bölgedeki otellere bakıp fiyat aralığını görebiliyosun. Otelde kalan müşterilerin memnuniyet ve şikayetlerini görebiliyorsun.

Bu ülkede vatandaşın yararına olan birşeyi yaşatırlarmı ? paypal, uber ve şimdi de booking. nerede global bir dev firma var, insanlar hizmetlerinden memnun hemen kapatıyorlar.

Hocam booking.com son kullanıcıya hitab eden b2c bir sistem. Bunun benzeri örneği heryerde var. Ancak ellerinde olanakları kullanarak rekabet e engel olup tekel duruma gelecekler neredeyse.

Bunun en büyük sebebi de anlaştıkları tüm otellerde "en iyi fiyat garantisi" verme koşulu ile üye almalarıdır. Bu dayatma ile online herhangi bir sitede daha düşük fiyat yayınlamaları yasaklanmış, sınırlandırılmış oluyor. 

İşte bu noktada ükende bulunan local acenteler iş kaybetmeye, kar kaybetmeye devam ederken turizim de istihdam giderek düşer hale geldi. 

Booking elindeki maddi gücü ve reklam ağını gerçekten iyi kullanıyor. Şu dayatma olmasa booking işine bakıp kazanç sağlamaya devam ederken local acenteler de giderek büyümeye devam edebilecekti. istihdam artacaktı. 

Neticede bu geçici karar. daha dava bitmedi. 

---Burada şuan değinmek istiyorum. Türkiyeden erişim yasağı konulması local acentelere pek yaramaz. Incoming yapan acentelerin hiçbir işine yaramazken iç pazar çalışanlar için bulunmaz nimet oldu. 

Kısaca ülkeye turist getirenlerin hiç bir işine yaramadı. Ama yurt içinde seyahat acentelerine fayda sağlayacak. Mesela istanbulda yaşayan birinin antalyaya tatile gitmesini sağlayan ets nin işi artarken diğerlerine bir etkisi yok.

opusdei | ツ Ego sum qui sum | Travelmate, Gourmet, Funny, Unlimited, Enjoy life, uploading...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ratbat
    Ratbat's avatar
    Erkek
    baristbt bunu yazdı
    Ratbat bunu yazdı
    manhyak bunu yazdı

Bölgedeki otellere bakıp fiyat aralığını görebiliyosun. Otelde kalan müşterilerin memnuniyet ve şikayetlerini görebiliyorsun.

Bu ülkede vatandaşın yararına olan birşeyi yaşatırlarmı ? paypal, uber ve şimdi de booking. nerede global bir dev firma var, insanlar hizmetlerinden memnun hemen kapatıyorlar.

turizmci olmadığın için bilemezsin. Booking.com ve ets ülke turizmine darbe vuran bir matkaptır. Aksini söyleyen turizmin t sinden anlamıyordur.

hocam selam , turizmin T 'sinden anlamıyorum.

Ama her sene tatile gideceğim zaman , bookinge bakıyorum fiyat karşılaştırması yapıyorum

gerçek kullanıcı yorumlarını okuyup fotoğraflarına bakıp gidip gitmeyeceğim oteli seçiyorum.

rezervasyonu yaptırıyorum paramı ödüyorum , navigasyonuma adresi yazıp gidip kimseyle ekstra bi muhattap olmadan tatilimi yapıp geliyorum.

şimdi burda maktap  nerde acep ? altımdaki arabaya bakıp üstüne 300-500 lira daha fiyat koyamamalarımı ? 

kendi sitelerinde suite odaların fotoğrafını koyup , konaklamaya geldiğince 1+0 15 m2 yer verememelerimi ? 

yine kendi sitelerinde amca çocuklarına yaptırılan yorumlara bakıp inanmadığım için mi ? 

en ufak bi problemde saçma salak bakkal gibi işletilen konaklama yerleri yerine , bookingle sorunu problemi çözdüğüm için mi ? 

matkap nerdedir hocam , bi anlat bana gözünü sevem. bu sene tatile sana gelem

gel istediğin yerde tatil paketini ben yapayım booking.com dan aldığın fiyatın %15 altına vereceğim bu yaz eğer bu haber doğru ise. ayrıca herşey dahil.

Kurallar satranç tahtasındaki kadar kesin olmalı.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cankol
    cankol's avatar
    Erkek
    Ratbat bunu yazdı
    cankol bunu yazdı

Göt bunlar göt. Siktiğimin turlarında kişi başı 300-400 euro olan seyahatlere booking ile aynı paraya 3-4 kişi gidilebiliyor.

daha yeni rezerve yaptım 1600 liraya 4 kişilik ulaşım+konaklama tuttu. Aynı şekilde türkiyeki tur şirketleri kişi başı 500 eurodan kapı açıyorlar.

milleti kazıklamaktan vazgeçseler zaten biz yerli şirketleri kullanırız da arada uçurum gibi fiyat farkları var.

bunun yanında gerçek kullanıcı puanlama ve yorumlarını saymıyorum bile.

sikeyim dertlerini.

Otel booking.com a 100 e veriyorsa yerli acentaya 120 ye veriyor fiyat farkının olması gayet normal. artık yerli firmalar otel satabilecek.

aradaki fiyat farkı senin dediğin kadar cüzi olsa ets turdan alırdım zaten. şimdi bookingden rezerve yaptım. gittiğimde ödeyeceğim, gayet mis gibi sistem. yerli firma otel satmıyor, insanları kazıklıyor. yerli firmanın antalya fiyatına ben yurtdışı yapabiliyorum.

imza.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sigortacı
    DJ_Alper
    DJ_Alper's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek

üzüldüm iyidik ya

Sorularınızı cilginsigortaci@gmail.com a yazabilirsiniz cevaplar facebook sayfasında >>> facebook.com/cilginsigortaci █║▌│█│║▌║││█║▌║▌║
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ar0fer
    Ar0fer's avatar
    Erkek
    Ratbat bunu yazdı
    Ar0fer bunu yazdı
    Ratbat bunu yazdı
    manhyak bunu yazdı

turizmci olmadığın için bilemezsin. Booking.com ve ets ülke turizmine darbe vuran bir matkaptır. Aksini söyleyen turizmin t sinden anlamıyordur.

Turizmin t sini anlayan olarak açıklarmısın bize.

akp gibi düşün o kadar. sana anlatacak halim yok.

Sen ortaya laf çorbası yaptığın için soruyorum. Ben t'sinden anlamıyorum ama booking'i başarılı buluyorum. Bir müşteri olarak mesela neden bu habere sevinelim ?

Ar0fer tarafından 29/Mar/17 17:36 tarihinde düzenlenmiştir
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ratbat
    Ratbat's avatar
    Erkek
    opusdei bunu yazdı
    manhyak bunu yazdı

Hocam booking.com son kullanıcıya hitab eden b2c bir sistem. Bunun benzeri örneği heryerde var. Ancak ellerinde olanakları kullanarak rekabet e engel olup tekel duruma gelecekler neredeyse.

Bunun en büyük sebebi de anlaştıkları tüm otellerde "en iyi fiyat garantisi" verme koşulu ile üye almalarıdır. Bu dayatma ile online herhangi bir sitede daha düşük fiyat yayınlamaları yasaklanmış, sınırlandırılmış oluyor. 

İşte bu noktada ükende bulunan local acenteler iş kaybetmeye, kar kaybetmeye devam ederken turizim de istihdam giderek düşer hale geldi. 

Booking elindeki maddi gücü ve reklam ağını gerçekten iyi kullanıyor. Şu dayatma olmasa booking işine bakıp kazanç sağlamaya devam ederken local acenteler de giderek büyümeye devam edebilecekti. istihdam artacaktı. 

---Burada şuan değinmek istiyorum. Türkiyeden erişim yasağı konulması local acentelere pek yaramaz. Incoming yapan acentelerin hiçbir işine yaramazken iç pazar çalışanlar için bulunmaz nimet oldu. 

Kısaca ülkeye turist getirenlerin hiç bir işine yaramadı. Ama yurt içinde seyahat acentelerine fayda sağlayacak. Mesela istanbulda yaşayan birinin antalyaya tatile gitmesini sağlayan ets nin işi artarken diğerlerine bir etkisi yok.

son kısma kadar katılıyorum fakat incoming yapan acentaya nasıl ayaramaycak? onu anlamadım otel fiyatları booking.com tekelinden kurtulunca artık sen otelden istediğin fiyatı alırsın grup için. dolayısıyla tur paket fiyatları düşecek. incomingede iç pazarada yansır bu fiyatlar. ayrıca acentaların rekabet ortamı oluşur dediğin gibi.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    IvC
    IvC's avatar
    Erkek

2004 ten beri turizmciyim otelde kalacağım zaman bookingi kullanırdım

20 yaşında komünist olmayanın kalbi, 40 yaşında komünist olanın aklı yoktur.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ratbat
    Ratbat's avatar
    Erkek

valla genel yazıyorum ben acentamı booking.com ve ets ve türevi şirketler yüzünden batırmış biri olarak söylüyorum booking.com dan aldığınız fiyatlar %15 + dır. yani ben otelden o fiyatı alsam komisyonumdan kesip + %5 ile kazanabilecekken otel bana o fiyatı vermedeği için satamıyorum. dolayısıyla siz zaten +%15 fazladan fiyat ödüyorsunuz booking.com'a. sistem güzelmiş turizmciyim bookinglerimi ordan yapıyorum ayağı hikaye. 2002 den beri Bodrum'da turizm ile uğraşıyorum otelde işlettim acentada booking.com'a son müşteriden harici kimse olumlu puan vermez veremez.

Ratbat tarafından 29/Mar/17 17:41 tarihinde düzenlenmiştir

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    opusdei
    opusdei's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    Ratbat bunu yazdı
    opusdei bunu yazdı
    manhyak bunu yazdı

son kısma kadar katılıyorum fakat incoming yapan acentaya nasıl ayaramaycak? onu anlamadım otel fiyatları booking.com tekelinden kurtulunca artık sen otelden istediğin fiyatı alırsın grup için. dolayısıyla tur paket fiyatları düşecek. incomingede iç pazarada yansır bu fiyatlar. ayrıca acentaların rekabet ortamı oluşur dediğin gibi.

Hocam haberde göreceğin üzere ""Booking in Türkiye faaliyetleri geçici olarak durduruldu. BTK ya yazı gönderilerek Türkiyeden erişim yasağı konulacak. Yani İç pazar dan giriş sıkıntı. Mesela rusyada olan birisi booking e girip rezervasyonunu sorunsuz yapıp istanbulda konaklayabilir. Ama istanbuldaki biri antalyada bir otel almak için booking e giremez. Girerken 40 takla atar. Net olarak bu.

opusdei | ツ Ego sum qui sum | Travelmate, Gourmet, Funny, Unlimited, Enjoy life, uploading...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

booking olmayınca ne oldunuğunu size söyleyeyim.

rezervasyon yaptırdım telefonla otele ,  akşam 12 de geleceğimi söyledim gece yola çıkıcam akşam 12 de otele giriş sabah erkenden de çıkacağım hastane işlerim olduğu için

bu bilgiler doğrultusunda otel rezervasyonumu yaptımı ? yaptı.  benden 1 saat bile kalsam parasını tam alacakmı ? alacak

otel ne yaptı ? akşam 9 da aradı ödeme yapmazsam rezervasyonumu iptal edeceğini söyledi , bende başka ildeyim iban verin havale geçeyim madem ödeme istiyorsunuz dedim , bu saatte ödeme alamıyoruz dedi. eEE dedim hem para istiyorsun hem para alamıyorsun 

rezervasyonumu iptal ettiler.

booking ile rezervasyon yaptiğinizda böyle sıkıntılar çekmezsiniz.  kredi kartlı veya kredi kartsız tüm haklarınız teminat altında.

Turizm okumuş biriyim , turizm sektörü çalışmak için en kötü sektörlerden biridir , evet yaz ayarlarında çok büyük para döner fakat bu kadar bktan bir iş olamaz. Otelcilik mutlu olunacak bir sektör değildir. 

Şimdi sistem böyleyken şirketlerin bizi sıkmesini nasıl önleyeceksiniz ? 

booking de tatilsepetinde 150 TL diyor herşey dahil , otele gidiyorsun 250 TL yazıyor. 

Şimdi booking gidince tatil sepeti de  200 250 tl fiyat çekecek.

Bence tam tersi büyük firmaların Türkiyeye haksız rekabet için dava açması lazım. 

MADEM YERLİYİ SAVUNACAKSINIZ , Oteller yerli firmalara daha uygun fiyat verip sorunu çözsün. Niye illaki alışveriş yapana ürün satın alana tüketene kazık.

Toplam Hit: 13806 Toplam Mesaj: 118
booking ve otel rezervasyonu