folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Gerçek Adalet Böyle Olmalı !

Gerçek Adalet Böyle Olmalı !

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zeytun-i
    Zeytun-i's avatar
    Erkek
    Daniel-Koo bunu yazdı

kim dedi onu kadının çalışması falan? bir şeyler yazıyorsun doğru düzgün yaz.

kendi inancınla çelişirsin, başka bir şey yok.

Ne alakası var kardeşim, kadının erkek içinde çalışması yasak, kazandığı parada haram.

Ne çelişmesinden bahsediyorsun.

Ev, ve kadınlar arası ortam ayrı, normal erkeğin olduğunu yerlerden bahsediyorum ben hepimiz anlıyoruz değilmi.

Bir adam bir kadın aynı oda da mesela, kapı kapalı otomatik olarak halvet'e giriyor haram zaten.

https://www.uvvam.com | Dünya Su Sporcuları Platformu | https://www.instagram.com/uvvam/
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Daniel-Koo
    Daniel-Koo's avatar
    Erkek
    Zeytun-i bunu yazdı
    Daniel-Koo bunu yazdı

Ne alakası var kardeşim, kadının erkek içinde çalışması yasak, kazandığı parada haram.

Ev, ve kadınlar arası ortam ayrı, normal erkeğin olduğunu yerlerden bahsediyorum ben hepimiz anlıyoruz değilmi.

Bir adam bir kadın aynı oda da mesela, kapı kapalı otomatik olarak halvet'e giriyor haram zaten.

Bunları yazarken aklın fesata giriyor bence. 

Allah, kadının çalışması konusunda bi hüküm getirmemiştir. Ben bunu irdeliyorum aynı oda da kalıp kalmamaları değil. Orada genelleyerek cümle kurdun.

Erkek ve Kadının aynı ortamda yanlız başına kalamaz, çalışamaz diye Kuranı Kerim'den bir örnek ayet verir misin hocam. Eğer bilmiyorsam öğrenmiş olacağım. 

Teşekkür ederim. 

ne diyon?
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    swordfish
    swordfish's avatar
    Erkek
    Daniel-Koo bunu yazdı
    Zeytun-i bunu yazdı
    Daniel-Koo bunu yazdı

Allah, kadının çalışması konusunda bi hüküm getirmemiştir. Ben bunu irdeliyorum aynı oda da kalıp kalmamaları değil. Orada genelleyerek cümle kurdun.

Erkek ve Kadının aynı ortamda yanlız başına kalamaz, çalışamaz diye Kuranı Kerim'den bir örnek ayet verir misin hocam. Eğer bilmiyorsam öğrenmiş olacağım. 

Teşekkür ederim. 

Sorunun tam cevabı olmasada

Ayrıca kuranı kerimde bir çok şey açık açık yazılmamıştır..kesinleşmiş hadisler de var.

http://islamqa.info/tr/103044

swordfish tarafından 09/Mar/14 20:37 tarihinde düzenlenmiştir

Eskişehirin göbeğinde tecavüze uğrayan Rapci gençler : http://www.youtube.com/watch?v=248MKazGlpo&feature=plcp
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zeytun-i
    Zeytun-i's avatar
    Erkek
    Daniel-Koo bunu yazdı
    Zeytun-i bunu yazdı
    Daniel-Koo bunu yazdı

Teşekkür ederim. 

"

Kadının Çalışması
    Kadının Çalışması caiz midir? Şayet caiz ise hangi durumlarda caizdir?

Cevap
    KADINLARIN ÇALIŞMASI

Kadınların çalışması meselesine girmeden önce bazı esasları bilmemiz icab eder. Şöyle ki:

“Kadınlarınızın üstünde sizin hakkınız, fakat sizin üzerinizde de onların hakları vardır. Onlar, sizin haklarınızı gözetmelidirler. Siz de onlara güzel davranmalısınız. Ey insanlar! Ben size gerekli olan din hükümlerini tebliğ ettim ve size bir şey bıraktım ki, ona sarıldıkça hiç bir zaman sapıklığa düşmezsiniz. O da, Allah'ın kitabı ile Peygamberinin sünnetidir." (Veda Hutbesi)

“Hem Allah’ın bazınızı bazınızdan kendisiyle üstün kıldığı(onu, o üstünlük yaptığı) şeyleri temenni etmeyin. Erkeklere kazandıklarından bir nasib vardır. Kadınlara da kazandıklarından bir nasib vardır. O halde Allah’tan lütfünü isteyin. Muhakkak ki Allah her şeyi hakkıyla bilendir.”(Nisa,32)

Ayet ve hadislerde ifade edildiği gibi aile hayatının düzeni için, Cenab-ı Hakk, hikmet-i ilahinin iktizasıyla, erkeklere bir kısım vasıf ve üstünlükler, kadınlara da, bir kısım özellikler ve üstünlükler vermiştir. Ailevi hayatın düzeni, bu vasıflara göre yapılan iş taksimatı ile şekillenir. Bu husustaki en güzel örneği Peygamberimiz (asm) uygulamıştır. Bize düşen ona uymaktır. Çünki ayet-i kerimede: “ (Habibim ya Muhammed!) De ki:‘Eğer Allah’ı seviyorsanız, o halde bana tabi’ olun ki Allah(da) sizi sevsin’” (Âl-i İmran,31) buyrulmuştur."

Şu kadarı yeter mi ?

Ayrıca sünnet'e uymak var. Tam kapanması için çarşaf gerekli. Nameli konuşmamalı. Eller bir birine değmemeli. Aynı oda'da kalmamalı kapı kapalı.
    Namazlarını kesinlikle kılmalı.

Bu tip çalışma ortamı var mı hiç bir yerde ? Sadece medreselerde var görüyoruz kadınlar evde yaptığı el işi, vs yada ailesi köyde ise bal vs getiriyorlar oradan kadınlara satıyorlar bu şekilde ben takva yaşayanlarda sadece bu kadarını gördüm.

Gerisi küllün haram.

https://www.uvvam.com | Dünya Su Sporcuları Platformu | https://www.instagram.com/uvvam/
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Daniel-Koo
    Daniel-Koo's avatar
    Erkek
    swordfish bunu yazdı
    Daniel-Koo bunu yazdı
    Zeytun-i bunu yazdı
    Daniel-Koo bunu yazdı

Teşekkür ederim. 

Sorunun tam cevabı olmasada

Ayrıca kuranı kerimde bir çok şey açık açık yazılmamıştır..kesinleşmiş hadisler de var.

http://islamqa.info/tr/103044

Ömer Çelakıl mı diyor onu? 

"İşte biz, Kur’ân’ı böyle açık seçik âyetler halinde indirdik. Allah dilediğini doğru yola iletme lütfunda bulunur." - HACC 16

buna inkar ediyor duruma gelirsiniz. Lütfen dikkatli davranın.

Ben birçok hadise net bakamıyorum. 

"Doğrusu o Kur'an, senin için de, kavmin için de bir öğüttür ve siz ondan sorguya çekileceksiniz." Zuhrüf 44 

İşiniz, Kuranı Kerimdir.

----

Zeytun-i istediğim cevap o ayetlerde yok hocam kusura bakma ama. Dini kuralları elinde bulunduran her kadın işyerlerinde çalışabilir. 

Cevap alamadım net olarak, kolay gelsin size. 

Daniel-Koo tarafından 09/Mar/14 20:54 tarihinde düzenlenmiştir

ne diyon?
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zeytun-i
    Zeytun-i's avatar
    Erkek
    Daniel-Koo bunu yazdı

"İşte biz, Kur’ân’ı böyle açık seçik âyetler halinde indirdik. Allah dilediğini doğru yola iletme lütfunda bulunur." - HACC 16

"Doğrusu o Kur'an, senin için de, kavmin için de bir öğüttür ve siz ondan sorguya çekileceksiniz." Zuhrüf 44 

İşiniz, Kuranı Kerimdir.

----

Zeytun-i istediğim cevap o ayetlerde yok hocam kusura bakma ama. Dini kuralları elinde bulunduran her kadın işyerlerinde çalışabilir. 

Güzel babacığım sen anlamak mı istemiyorsun işine mi gelmiyor ben çözemedim.

Bak sana misaller vereyim işimiz çözülsün aga.

Şimdi bir iş yeri ve bir kadın. Bu kadın diyelim tesettürlü her türlü namaz vs kılıyor.

İŞ yerinin sahibeside, bir kadın, ve iş yerinde hiç erkek yok, muhatap'ı sadece kadınlar arası bir iş.

Burada kadının çalışmasında bir sakınca yoktur. Çünkü seferi mesafe'de değilse, sorun değildir burada çalışabilir. He bunu anladık değilmi.

Gel gelelim Haram kısmına.

Aynı kadın abii patronu erkek, iş yeri elemanları erkek, yan yana çalışma durumları var, saçını açmak zorunda kalıyor iş için, namazını kılamıyor tam, aynı oda'da oda istediği kadar büyük olsun kapı kapanıyor, teke tek kalma durumları oluyor yada sürekli erkeklerle iç içe çalışıyor.

He bu tamamen haram güzel kardeşim. Haram olmayan kısmı yukarıya yazdım öyle 1 durum varsa sorun yok ama bu durum varsa külli haram.

Bana gelip Zekeriya beyaz hocalığı yapmayınız reja ediyorum, ben sana derim ki git kur'an'dan bana namaz kılmayı bul bulabilir misin?

Var mı ? Kur'anda "salat" geçer salat sadece dua manasına'da gelir namaz manasına'da gelir hadi namaz manası diyelim, şekilleri yazıyor mu hayır ?

Habibimin terkibine uyun vardır.

Yani gelip kur'anda yok bu vs deyip örnek ararsan namazıda bulamazsın kur'andan çok şeyide.

Hepsini anlamadın diyelim o kadar anlattım.

Geç hepsini abi, peygamberin hangi hanımı çalışmış ? Sünnette vaki mi böyle bir şey ? Peygamber çalışsın kadınlar diye 1 emir vermiş mi ? Yada serbest demiş mi ?

Yook böyle bir kaynak bile yok ki olamaz zaten olsa çelişir asıl.

Ama çalışmaması gerektiği ve bir ton hüküm erkeğe yüklendiği ile açıklanmıştır zaten.

Daha da anlayamadıysan abi yapacak bir şey yok.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Daniel-Koo
    Daniel-Koo's avatar
    Erkek
    Zeytun-i bunu yazdı
    Daniel-Koo bunu yazdı

İşiniz, Kuranı Kerimdir.

----

Güzel babacığım sen anlamak mı istemiyorsun işine mi gelmiyor ben çözemedim.

Bak sana misaller vereyim işimiz çözülsün aga.

Şimdi bir iş yeri ve bir kadın. Bu kadın diyelim tesettürlü her türlü namaz vs kılıyor.

İŞ yerinin sahibeside, bir kadın, ve iş yerinde hiç erkek yok, muhatap'ı sadece kadınlar arası bir iş.

Burada kadının çalışmasında bir sakınca yoktur. Çünkü seferi mesafe'de değilse, sorun değildir burada çalışabilir. He bunu anladık değilmi.

Gel gelelim Haram kısmına.

Aynı kadın abii patronu erkek, iş yeri elemanları erkek, yan yana çalışma durumları var, saçını açmak zorunda kalıyor iş için, namazını kılamıyor tam, aynı oda'da oda istediği kadar büyük olsun kapı kapanıyor, teke tek kalma durumları oluyor yada sürekli erkeklerle iç içe çalışıyor.

He bu tamamen haram güzel kardeşim. Haram olmayan kısmı yukarıya yazdım öyle 1 durum varsa sorun yok ama bu durum varsa külli haram.

Bana gelip Zekeriya beyaz hocalığı yapmayınız reja ediyorum, ben sana derim ki git kur'an'dan bana namaz kılmayı bul bulabilir misin?

Var mı ? Kur'anda "salat" geçer salat sadece dua manasına'da gelir namaz manasına'da gelir hadi namaz manası diyelim, şekilleri yazıyor mu hayır ?

Habibimin terkibine uyun vardır.

Yani gelip kur'anda yok bu vs deyip örnek ararsan namazıda bulamazsın kur'andan çok şeyide.

Hepsini anlamadın diyelim o kadar anlattım.

Geç hepsini abi, peygamberin hangi hanımı çalışmış ? Sünnette vaki mi böyle bir şey ? Peygamber çalışsın kadınlar diye 1 emir vermiş mi ? Yada serbest demiş mi ?

Yook böyle bir kaynak bile yok ki olamaz zaten olsa çelişir asıl.

Ama çalışmaması gerektiği ve bir ton hüküm erkeğe yüklendiği ile açıklanmıştır zaten.

Daha da anlayamadıysan abi yapacak bir şey yok.

Tek kadın, birden fazla evli erkek olunca ne olur? diyorlar, Halvet olmaz diyor. 

Ne yani birden fazla erkek kadına cinsi münasebet düşünemez anlamına mı geliyor? :) 

------

"Gündüzün iki tarafında ve gecenin gündüze yakın saatlerinde namaz kıl! Çünkü iyilikler, kötülükleri giderir. Bu, algılaması olanlara bir öğüttür." - HÛD 114

"O halde, dediklerine sabret; güneşin doğmasından önce ve batmasından önce Rabbini hamd ile tesbih et. Gecenin bir kısım vakitlerinde ve gündüzün etrafında da tesbih et ki hoşnudluğa eresin." TÂHÂ 130 

Namaz, Allah'ın emridir. 

"Ey Meryem! Rabbine divan dur ve secdeye kapan ve rüku' edenlerle beraber rüku' et» demişlerdi." - Âli İmrân 43

"O tevbe edenler, o ibadet edenler, o hamdedenler, o oruç tutanlar, o rukua varanlar, o secdeye kapananlar, o iyiliği emredip kötülükten alıkoyanlar ve Allah'ın koyduğu sınırı koruyanlar... Müjdele o mü'minleri!" - Tevbe 112

Namaz diye bi kelime geçicek ve nasıl olacağı konusu yazmayacak? 

Tekrarlıyorum: 

Hadi iyi akşamlar gençler. 

ne diyon?
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zeytun-i
    Zeytun-i's avatar
    Erkek
    Daniel-Koo bunu yazdı

Tek kadın, birden fazla evli erkek olunca ne olur? diyorlar, Halvet olmaz diyor. 

Ne yani birden fazla erkek kadına cinsi münasebet düşünemez anlamına mı geliyor? :) 

------

"Gündüzün iki tarafında ve gecenin gündüze yakın saatlerinde namaz kıl! Çünkü iyilikler, kötülükleri giderir. Bu, algılaması olanlara bir öğüttür." - HÛD 114

"O halde, dediklerine sabret; güneşin doğmasından önce ve batmasından önce Rabbini hamd ile tesbih et. Gecenin bir kısım vakitlerinde ve gündüzün etrafında da tesbih et ki hoşnudluğa eresin." TÂHÂ 130 

Namaz, Allah'ın emridir. 

"Ey Meryem! Rabbine divan dur ve secdeye kapan ve rüku' edenlerle beraber rüku' et» demişlerdi." - Âli İmrân 43

"O tevbe edenler, o ibadet edenler, o hamdedenler, o oruç tutanlar, o rukua varanlar, o secdeye kapananlar, o iyiliği emredip kötülükten alıkoyanlar ve Allah'ın koyduğu sınırı koruyanlar... Müjdele o mü'minleri!" - Tevbe 112

Tekrarlıyorum: 

Daha ben namaz yazmıyor derken bu tip şeyleri gelip yazacağını biliyordum ama dur ben daha ölmedim dostum :)

O ayetlerin nesini paylaşıyorsun sen farkında mısın ? Tefsir'ini yazıyorsun meal'ini yani, orada geçen şeyler yine namazın terkibi ve şekilleri değil "salat" kelimesi yukarıda açıkladığım gibi.

Tefsir eden insanlar, bunu zaten bildiği için yazıyorlar, "namazlarını dosdoğru kılarlar" gibi, orada salat mı var yoksa şekilleri ve her şeyi belli olan kur'anda senin dediğin üzere bahsi geçen namazın tashih'i mi var ?

Hocam, Kur'anda, ne abdest alma şekilleri, ne namaz kılma şekilleri,  hiç biri yazmaz, rüku der, secde der, kıyam der, namaz der amma terkibi yazmaz, yazıyorsa bana getireceğin kanıt o olsun, bana " salat " 'tan çevrilmiş "namaz" kelimesinin geçtiği ayetlerden örnek verme.

Namazın nasıl kılınması gerektiğini yazan ayetlerden örnek ver ben senden bunu istiyorum.

Mesela bir ayet olsun, namaz'da önce kıyam tekbiri, sonra elleri bağla, 3 parmak dışta baş ve serçe sol eli kaplasın, rüku'da ayak ucuna bak, secde'de burnunun yanına bak, tahhiyatta, tırnak uçlarına bak, bu gibi terkipler ve bunların geçtiği ayetleri göster bana ben sana namaz kılma şekilleri vs yok dedim salat kelimesi geçmiyor demedim, sen bana salat kelimesinin geçtiği ayetleri kopyalamışsın.

Hayır ben mi anlatamıyorum bilemedim bir iletişim kopukluğumuz var yani senle aramızda.

He namazın bu dediğim şeylerini bulursan kopyala bende öğreneyim, bir de ondan önce abdest'in alışını kesin olmalı kur'anda çünkü abdest'siz namaz olmaz bunuda biliyorsun.

Bekliyorum.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Daniel-Koo
    Daniel-Koo's avatar
    Erkek
    Zeytun-i bunu yazdı
    Daniel-Koo bunu yazdı

------

Namaz, Allah'ın emridir. 

Tekrarlıyorum: 

Daha ben namaz yazmıyor derken bu tip şeyleri gelip yazacağını biliyordum ama dur ben daha ölmedim dostum :)

O ayetlerin nesini paylaşıyorsun sen farkında mısın ? Tefsir'ini yazıyorsun meal'ini yani, orada geçen şeyler yine namazın terkibi ve şekilleri değil "salat" kelimesi yukarıda açıkladığım gibi.

Tefsir eden insanlar, bunu zaten bildiği için yazıyorlar, "namazlarını dosdoğru kılarlar" gibi, orada salat mı var yoksa şekilleri ve her şeyi belli olan kur'anda senin dediğin üzere bahsi geçen namazın tashih'i mi var ?

Hocam, Kur'anda, ne abdest alma şekilleri, ne namaz kılma şekilleri,  hiç biri yazmaz, rüku der, secde der, kıyam der, namaz der amma terkibi yazmaz, yazıyorsa bana getireceğin kanıt o olsun, bana " salat " 'tan çevrilmiş "namaz" kelimesinin geçtiği ayetlerden örnek verme.

Namazın nasıl kılınması gerektiğini yazan ayetlerden örnek ver ben senden bunu istiyorum.

Mesela bir ayet olsun, namaz'da önce kıyam tekbiri, sonra elleri bağla, 3 parmak dışta baş ve serçe sol eli kaplasın, rüku'da ayak ucuna bak, secde'de burnunun yanına bak, tahhiyatta, tırnak uçlarına bak, bu gibi terkipler ve bunların geçtiği ayetleri göster bana ben sana namaz kılma şekilleri vs yok dedim salat kelimesi geçmiyor demedim, sen bana salat kelimesinin geçtiği ayetleri kopyalamışsın.

Hayır ben mi anlatamıyorum bilemedim bir iletişim kopukluğumuz var yani senle aramızda.

He namazın bu dediğim şeylerini bulursan kopyala bende öğreneyim, bir de ondan önce abdest'in alışını kesin olmalı kur'anda çünkü abdest'siz namaz olmaz bunuda biliyorsun.

Bekliyorum.

Kuran'da namaz "Salat" kelimesi ile gösterilir. 

Yaratıcı ile bağlantı kurmak manalarına denk geliyor. "Salat" namaz içinde kullanılmaktadır. 

Salat, namaz kılmak anlamındadır. "Salat-ı Fecir" > Sabah Namazı anlamındadır. E peki bunlar kılınan namaz değilde farklı bir şey mi? 

Verdiğim ayetler çokta net, bir çok yerde de kıyam edin, rüku edin, secde edin der.

Abdest ile ilgili bana soracağını emin ol tahmin ettim ve Maide 6'yı elimde tutuyordum ve aktarıyorum: 

Ey iman edenler! Namaz kılmaya kalktığınız zaman, yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi yıkayın. Başlarınızı meshedin, iki topuğa kadar da ayaklarınızı yıkayın. Eğer cünüp iseniz temizlenin. Hasta iseniz, yahut yolculukta iseniz, yahut biriniz abdest bozmaktan gelmişse yahut kadınlara dokunmuşsanız, su da bulamamışsanız, temiz bir toprağa teyemmüm edin. Bunun için de yüzlerinizi ve ellerinizi o toprakla meshedin. Allah size bir güçlük çıkarmak istemiyor, fakat sizi temizlemek ve şükredesiniz diye de üzerinizdeki nimetini tamamlamak istiyor.

Ne oldu yahu, abdest şekilleri yoktu? 

Eğer mealleri Türkçe olarak sana sunmayacaksam ne sunayım? :) 

Biz neyce konuşuyoruz burada. 

Abdest'in apaçık var olduğu halde, sana namaz için ayetleri aktarmaya uğraşmayacağım. Çünkü abdestsiz namaz olmaz. 

Unutma, Zuhrüf 114. 

Eyvallah.

Bursanın zeytini çok güzel diyorlar hocam. Bir gün ye valla. 

ne diyon?
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zeytun-i
    Zeytun-i's avatar
    Erkek

"Ey iman edenler! Namaz kılmaya kalktığınız zaman, yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi yıkayın. Başlarınızı meshedin, iki topuğa kadar da ayaklarınızı yıkayın. Eğer cünüp iseniz temizlenin. Hasta iseniz, yahut yolculukta iseniz, yahut biriniz abdest bozmaktan gelmişse yahut kadınlara dokunmuşsanız, su da bulamamışsanız, temiz bir toprağa teyemmüm edin. Bunun için de yüzlerinizi ve ellerinizi o toprakla meshedin. Allah size bir güçlük çıkarmak istemiyor, fakat sizi temizlemek ve şükredesiniz diye de üzerinizdeki nimetini tamamlamak istiyor."

1. Yüzlerinizi, Ve dirseklere Kadar Elinizi yıkayın.
    2.Başınızı Mesh edin, 2 Topuğa kadar Ayaklarınızı yıkayın.

senin cevap-> Yüz, El, Dirsek, Baş, Ve Topuk.

Ağıza 3 Kere su almak nerde abi ?

Buruna 3 Kere su almak nerde ?

Kulakları Yıkamak nerede ?

Enseyi mesh etmek nerede ?

Sen abdesti el dirsek baş ve ayak ile mi alıyorsun sadece ?

Evet bunu geçtik, dirseklere kadar yıkayacağım ama nasıl, mesela suyun altına mı tutmam gerek yoksa avucumun içinde su biriktirip mi yıkamam gerek ?

Topuklara kadar yıka, peki ayağıma su mu tutmam gerek, yoksa ayak parmaklarımı el serçe parmağım ile açarak mı yıkamam gerek ?

He sen ağıza buruna kulaklara su almadan ve enseyi mesh etmeden ve şekillerini tam bilmeden sadece yüz el baş ve ayak ile abdest alıyorsan hayırlı namazlar hocam.

Toplam Hit: 15585 Toplam Mesaj: 130