folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder İslam - Kadın - Zina

İslam - Kadın - Zina

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Z-CHAN
    Z-CHAN's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

TBT alemi tarafından affedildiğime göre dini konularda tekrar tartışabiliriz, tabi ki ateşli laf salatalarına maruz kalmamak için belgelerimi kendim topladım ve birden fazla görüşe yer vererek hazırladım. Böylece "İslama saldırıyorsun" gibi tepkilerin azalacağını umuyorum. Konumu yukarıda belirttim zaten (İslam ve Kadın), karşılaştırmalarımda meselenin kaynak belgelerinden alıntıları kullanarak yorumlarda oluşabilecek tahribatı önlemeye çalışacağım.

İslami kaynaklardan derlediğim, tartışılmasını düşündüğüm kavramlar...

Araştırmalarım erkek kadın ilişkileri, toplumda belirlenen statükoları, sosyal hayatın bu yönlerini düzenleyen şeriat hukuku üzerinedir.

Günümüzde birçok tartışmaya konu olan islamiyette kadının yeri; çok eşlilik, giyim-kuşam ve haklar üzerinden yapılıyor. Tarafların belgelere tek taraflı yaklaşımından kaynaklanan kutuplaşma toplumda sosyal travmalara neden oluyor. Gövde gösterisine dönüşebilen bu atışmaları seçiminize bağlı bir işlek caddede rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz ; bir tarafta "özgürlük savaşçıları" konumundaki, yıllarca devletten ve elit kesimden yedikleri "öteki" damgasından kurtulan, intikam tatmini yaşayan türbanlı yüzler, diğer tarafta ise marjinale itilmenin incinmeleriyle kalbi kırılmış laik kesim. Peki laikler meseleye "önce zihinlerdeki türbanlardan (sadece başa örtülen türban değil, islam ahlakı bütünü)" başlasaydı nasıl olurdu?

"Kadınlarınız, sizin için bir tarladır. O halde tarlanıza dilediğiniz gibi varın ve kendiniz için ileriye hazırlık yapın. Allah'tan korkun ve bilin ki siz mutlaka O'nun huzuruna varacaksınız. Ey Muhammed, müminleri müjdele!" (Bakara,223)

Bu ayette kadın bir tarla olarak mı tasfir edilmiştir, yoksa erkeklerin gözünde karşı cinsin tarla gibi görülmesi gerektiği mi ifade edilmektedir?

"Ey Muhammed! Sana kadınların ay başı halinden de soruyorlar. De ki: O bir eziyettir Onun için ay başı halinde oldukları zaman kadınlardan çekilin ve temizleninceye kadar onlara yaklaşmayın. İyice temizlendikleri zaman ise Allah'ın emrettiği yerden onlara varın, yaklaşın Şüphesiz ki Allah çok tövbe edenleri de sever, çok temizlenenleri de sever."(Bakara,:222).

Kadınlara adet günlerinde neden yaklaşmamamız gerekmektedir? Herhangi bir tehdit unsuruna mı dönüşürler?

Bakara(*) Sûresinin 228 . Ayetinde
    Bosanmis kadinlar kendi kendilerine üç ay hali (hayiz veya temizlik müddeti) beklerler. Eger Allah?a ve ahiret gününe inaniyorlarsa, Allah?in kendi rahimlerinde yarattigini gizlemeleri onlara helal olmaz. Kocalari bu süre içinde barismak isterlerse, onlari geri almaga daha çok hak sahibidirler. Kadinlarin, yükümlülükleri kadar mesru haklari vardir. Yalniz erkeklerin kadinlar üzerinde bir derece farki vardir. Allah mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.

Erkeklerin kadınlar üzerinde söz sahibi olduğu belirtilen bu ayet acaba günümüz şartlarına ne kadar uygundur? Eğer islamiyet bütün zamanlara hitap eden bir dinse ideal kadın-erkek ilişkilerinde ağırlık erkek tarafına mı verilmelidir?

Allah Resulu buyuruyor:
    "Kadınlara arkadan varmayınız."
    "Kadınlara arkadan yaklaşana lanet edilmiştir."
    "Allah'ın size emrettiği yerden kadınlara yanaşın."
    "

Anal bir ilişki din tarafından neden yasaklanmıştır? Sağlığa zararlı olduğu düşünülüyorsa insanlar koruma kullanarak bu zararlardan korunabilirler. Korumayla sağlanan ilişkiler böylece "lanetlenmekten" kurtulur mu?

Allah'ın Resulü buyuruyor:

"Mahremi ile zina edeni öldürünüz..."
    "Mahremi ile zina eden kişi Cennet'e giremez."

Bir insana ölüm cezası vermek onun imana gelme ihtimalini de yoketme anlamına gelmez mi? Eğer öyleyse neden sapıklığında bir ruhsal bozukluk olduğu ifade edilememiştir? Kuran insan psikolojisini yeterince derinden inceleyememiş midir?

-

"Bir kişi zina ettiği zaman ondan iman çıkar, sanki bir gölge gibi başının üstünde durur. Zinadan ayrıldığı zaman ona geri döner."
    "Zina üzerinde devamlı israr eden kimse, puta tapan kişi gibidir."
    "Muhakkak ki yedi kat gökler ve yedi kat yerler zina eden yaşlıya lanet ederler. Şüphesiz zina edenlerin avret yerlerinin çirkin kokusu, cehennem halkını bile rahatsız eder.

Nûr(*) Sûresinin 2 . Ayetinde
    Zina eden kadin ve zina eden erkekten her birine yüzer degnek vurun. Allah?a ve ahiret gününe inaniyorsaniz, Allah?in dini(nin koymus oldugu hükmü uygulama) konusunda onlara aciyacaginiz tutmasin. Mü?minlerden bir topluluk da onlarin cezalandirilmasina sahit olsun

Resulullah (s.a.v.) buyuruyor:
    "Kadınlarınızdan Allah'a ve Ahiret Günü'ne iman edenler sakın ha hamamlara gitmesinler."
    "Kadınlarınızı hamamlara gitmekten men ediniz. Ancak hasta ve lohusa kadınlara izin veriniz"

Yabancı bir kadınla tokalaşan, kıyamet gününde eline ateş parçası almış demektir.

Allah Resulu şöyle buyurur:
    "Cinsel organıyla oynayan bir millete Allah azab etmiştir."
    "Elini nikahlayan mel'undur"
    "Elle boşalan lanetlidir"

-

"Kadınlarınızdan fuhuş yapanlara karşı aranızdan dört şahit getirin. Eğer şahitlik ederlerse, o kadınları ölüm alıp götürünceye yahut Allah onlara bir yol açıncaya kadar evlerde hapsedin." (Nisa Suresi:15.Ayet)

Mâide(*) Sûresinin 38 . Ayetinde
    Yaptiklarina bir karsilik ve Allah?tan caydirici bir müeyyide olmak üzere hirsiz erkek ile hirsiz kadinin ellerini kesin. Allah mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.

Nemrut zamanında, fahişeler vardı, en ince gömlekleri giyer, ilgi çekmek için yollarda yürürlerdi. Kadın, kocasını dostu ile birlikte idare ederdi.
    Davut ve Süleyman Peygamberin devrinde, kadının inceden yapılmış, yanları dikilmemiş açık gömlekleri olurdu. bu açık yerden karınlarının kıvrımları görünürdü.

Erkeklerle karışık oturulur, beraber gezilir, yürürken kırıtılır ve vücudun bazı süsü ve güzellikleri gösterirlerdi.

Bu zamanda olanlar o zamanlar da vardı. Cahiliyet çağının bu tür konularda, içinde bulunduğumuz çağa erişebildiğini söylemek...

Kaynak:
    Büyük Kadın İlmihali, Rauf PEHLİVAN

Bu ayet, görüş ve hadislerin yorumunu ise hepberaber üstlenelim. 

.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noel_baba
    noel_baba's avatar
    Erkek
    a.q senin :D
    NoT: işim var az sora editleyeceğim =)
    NoT 2: hepsini okuduktan sora editleyeceğim =)

Kral nerde diye Sorma. SENde ..BENde ..SİZde ..Onda Çıplak giyen kral olur ..Taç giyen oturur tahtına::. Emeğe Saygı ..kürtaja hayır!! Soruya bak: Dünyaya Tekrar Gelseniz Ne Yaparsınız ? E dedim ben; Eminim herkez yine aynı şeyi yapar aynı şeyi yaşardı... Hani sözüm ona; ..Ben siktiğim eşşeğin huyunu bilmem mi? die ...E sen söyle bilmem mi usta :)
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PIROMANTANRI
    PIROMANTANRI's avatar
    Erkek

ben kadın erkek eşitliğine karşıyım.

doğal değil çünkü kardeşim...otursunlar evde çalışmak onların neyine...

Birgün yapacak fen şu siyah toprağı altın/Her şey olacak kudret-i irfan ile...inandım.(Tevfik Fikret/Haluk"un Amentüsü)
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    renegadealien
    renegadealien's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Savaş Madalyası Başarı Madalyası Üstün Hizmet Madalyası Developer Madalyası
    Erkek

Adam düzgün şekilde yazı yazmış, küfür edeni, hakaret edeni, tartışmayı bozanı yok ederim...

Bu arada zchan, msn vs yolu ile küfür ettiğini ve insanları tektek etkilemek tarzında tartışmalara girdiğini bi kac kişiden duydum, eğer tekrar olursa bu sefer sen yok olursun... Bilmem anlatabildimmi..

Sanıyorum kendi atasözümü yaptım, kaynak belirterek kullanabilirsiniz. 10.05.2013 tarihli google arama sonucu : Aradığınız - "herşeyin hayırlısı rampanın bayırlısı" - ile ilgili hiçbir arama sonucu mevcut değil. Not : Söyleyeni belli olduğu için(Ben) atasözü değil, özlüsöz oluyormuş, dolayısı ile kendi özlüsözümü yapmış oldum :)
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EmotioN
    EmotioN's avatar
    Erkek
    PIROMANTANRI bunu yazdı:
    -----------------------------

oha ! parazit falan mı kadınlar..

bu devirde türkiye'de sadece erkeğin çalışmasıyla olmaz..rahat yaşamak istiosan karında çalışmalı ama olmaz ben karısını çalıştırıo dedirtmem gibi bi geri kafan varsa orasını bilemem tabi..

bazıları için karanlık , korkunun kaynağıdır.bazılarınında tek bildiği şey..
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PeTaL
    PeTaL's avatar
    Dişi
    evet evet bende kadın erkek eşitligine karsıyım hatta kadın da neymiş insanmı ki onlar hepsini ewe zincirlemek lazım bunların lazım olursa kullanır yuce erkekler:| (!)

rüyaları gerceklestirmenin en guzel yolu uyanmaktır
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    omer1984
    omer1984's avatar
    Erkek
    sinan hani ramazan sonuna kadar yoktun.bu konular tartışılamaz inanırsın yada inanmassın işte iman dediğimiz bütün mesele bu.

lisan-ı münasip....
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EmiRReiS
    EmiRReiS's avatar
    Erkek

Delikanlı adam verdiği sözün şeref olduğunu bilir ve tutar. Öyle göz boyamak için laflar etmez.

Bilir ki şeref namustur... 

.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nakamura2
    nakamura2's avatar
    Erkek

Bi defa ayet adı vermediklerini okudum da öyle gelişi güzel okudum muhattap olmam o yazılanlarla...

Nisa Suresi Ayet 15:

15 - Kadınlarınızdan zina edenlere karşı, içinizden dört şahit getirin. Eğer onlar, şahitlik yaparlarsa, bu kadınları, ölüm alıp götürünceye kadar veya Allah onlara bir çıkış yolu açıncaya kadar evlerde hapsedin.

Diğer adetlerden çağa uygun olanı sormuşsun onu ne sen ne ben cevap veremeyiz uygulanmadığı için iyiliğini kötülüğünü tartışamayız ama bence orda yazıyorsa iyidir.Adet günü olayı hakkında bilgim yok hanım üyeler cevap verebilir belki yada bilgisi olanlar..

Cezalandırma hususunda amaçta toplumsaldır Allah zaten bağışlayıcıdır o afedder diyor ordaki husus dğer insanların bundan ders alması ve o zina yapan kişinin cezasını bir nebze de olması çekmesidir.Allah katında bir ceza değildir.Ceza hususunda Allah duruma göre davranılması ve bağışlayıcı olmayı emreder.

Yalnız ramazan boyunca yazmıycakmışsın:) malzeme bulmuşsunda araştırıp orda yazılanların doğru olduğunu gördükten sonra yaz lütfen burda kafa bulandırma.Nisa 15 yalnış 1 defa.Diğerleri rivayet.Okumadım Ayet yazanlarla ilgilendim tek

Memento Mori...Blossom Geri Döndün:C Mitozla çoğalan milletleri sevmiyorum:|
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PIROMANTANRI
    PIROMANTANRI's avatar
    Erkek
    EmotioN bunu yazdı:
    PIROMANTANRI bunu yazdı:

oha ! parazit falan mı kadınlar..

bu devirde türkiye'de sadece erkeğin çalışmasıyla olmaz..rahat yaşamak istiosan karında çalışmalı ama olmaz ben karısını çalıştırıo dedirtmem gibi bi geri kafan varsa orasını bilemem tabi..

geri kafalıklık,töre möre onlardan değil.... ben sadece doğanın kurallarını dile getiriyorum...

Birgün yapacak fen şu siyah toprağı altın/Her şey olacak kudret-i irfan ile...inandım.(Tevfik Fikret/Haluk"un Amentüsü)
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    renegadealien
    renegadealien's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Savaş Madalyası Başarı Madalyası Üstün Hizmet Madalyası Developer Madalyası
    Erkek
    Bu arada zchan, msn vs yolu ile küfür ettiğini ve insanları tektek etkilemek tarzında tartışmalara girdiğini bi kac kişiden duydum, eğer tekrar olursa bu sefer sen yok olursun... Bilmem anlatabildimmi..

Sanıyorum kendi atasözümü yaptım, kaynak belirterek kullanabilirsiniz. 10.05.2013 tarihli google arama sonucu : Aradığınız - "herşeyin hayırlısı rampanın bayırlısı" - ile ilgili hiçbir arama sonucu mevcut değil. Not : Söyleyeni belli olduğu için(Ben) atasözü değil, özlüsöz oluyormuş, dolayısı ile kendi özlüsözümü yapmış oldum :)
Toplam Hit: 13340 Toplam Mesaj: 81