folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Mezartaşı (Osmanlıca) Okuyabilecek Var Mı?

Mezartaşı (Osmanlıca) Okuyabilecek Var Mı?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sirri
    sirri's avatar
    Erkek
    PanxeR bunu yazdı
    sirri bunu yazdı
    HoLyCat bunu yazdı

Bu mezar tasi kime ait. Akrabanmi ?

dedemin dedesinin dedesi imiş babam istedi mezartaşının okunmasını köyde ne yazdıgını bilen yok bayramda fotosunu çekip buraya koydum hala okuyabilen yok sanırım..

atalarımızın mezar taşını keşke okuyabilsek ama burda bir suölu arıyorsa suzlu bizler değiliz 1928de en bilgili alimler en cahil insanlara dönüştü o günden sonra osmanlıca eğrenebilen kişiler sayılı zaten.. 

bugün sen başka bir ülkeye gitsen , atıyorum çin e felan seyahat etsen cahil mi olmuş olucaksın hocam? 

cahillik başka bu başka. 

Dil aynı dil , o zaman binde bir okuma yazma biliyordu şimdi %99.

TBT de osmanlıca dersi almış olanlar var , illaki biri gelip aydınlatır hocam. Meraklanma :)

yanlış anşadıgını düşnüyorum 1928 cahil edilen kişile çine gitmedi kendi ülkesinde okuma yazma bilmeyen insan haline dünüştü.. eskiden beri birikmiş kültürümüzü anlamayaz olduk şu an.. niye peki? arapça öğrenmek zormuş o yüden latin alfabesine geçmişiz (ilginç). 1 ay da arapca oğreniyor 10 yaşındaki çocuklar..

edebiyat bölümü okuyanlar varsa tahminimce okuyabilirler.. bekliyorum hevesle :)

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek
    1920 de okuna orani. %10 degildi sen neyin kafasini yasiyon. Simdi yuzde doksanlarda. Eger cok okumak istiyorsan osmanlica set dolu milyon tane imam var gidip ogren ama amacin atayi elestirmek olunca ya dini kullanirsiniz yada atanin rakisini.

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sirri
    sirri's avatar
    Erkek
    zeybekustasi bunu yazdı
    1920 de okuna orani. %10 degildi sen neyin kafasini yasiyon. Simdi yuzde doksanlarda. Eger cok okumak istiyorsan osmanlica set dolu milyon tane imam var gidip ogren ama amacin atayi elestirmek olunca ya dini kullanirsiniz yada atanin rakisini.

okuma oranın su an daha yüksek olması latin alfabesinin kolay öğrenilmesi mi ya .. diğer bir tabirle 1920 okuma oranının düşük olması arapçanın zorluguyla mı alakalı?

kimsenin her yaptıgı doğru olacak diye birşey yok insan oğlu hata yapilir?

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusdogan
    yunusdogan's avatar
    Erkek

konu piç oldu.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Caliber
    Caliber's avatar
    Homo
    sirri bunu yazdı
    PanxeR bunu yazdı
    sirri bunu yazdı
    HoLyCat bunu yazdı

dedemin dedesinin dedesi imiş babam istedi mezartaşının okunmasını köyde ne yazdıgını bilen yok bayramda fotosunu çekip buraya koydum hala okuyabilen yok sanırım..

atalarımızın mezar taşını keşke okuyabilsek ama burda bir suölu arıyorsa suzlu bizler değiliz 1928de en bilgili alimler en cahil insanlara dönüştü o günden sonra osmanlıca eğrenebilen kişiler sayılı zaten.. 

bugün sen başka bir ülkeye gitsen , atıyorum çin e felan seyahat etsen cahil mi olmuş olucaksın hocam? 

cahillik başka bu başka. 

TBT de osmanlıca dersi almış olanlar var , illaki biri gelip aydınlatır hocam. Meraklanma :)

yanlış anşadıgını düşnüyorum 1928 cahil edilen kişile çine gitmedi kendi ülkesinde okuma yazma bilmeyen insan haline dünüştü.. eskiden beri birikmiş kültürümüzü anlamayaz olduk şu an.. niye peki? arapça öğrenmek zormuş o yüden latin alfabesine geçmişiz (ilginç). 1 ay da arapca oğreniyor 10 yaşındaki çocuklar..

edebiyat bölümü okuyanlar varsa tahminimce okuyabilirler.. bekliyorum hevesle :)

Bir ayda arapça mı öğreniliyor? Söyler misin bana senin o çocuğun her gün duyduğu ezanda ne denildiğini biliyor mu? Tercüme etsin bakalım? Elif harfini tanımakla Arapça öğrenildiğini söylüyorsan sen bize 1928 sonrası cehalet durumu hakkında haklıymışsın derim ben sana sadece. Senin demene göre ben Latin alfabesini bir ayda öğrenirsem Latin alfabesini kullanan tüm dilleri de öğrenmiş olacağım. Bakınız; İtalyanca, İngilizce, İspanyolca, Fransızca, Almanca vs.

Caliber tarafından 10/Ağu/13 00:55 tarihinde düzenlenmiştir

Tedbirsiz abdest bozmaya oturan, domala domala taş arar.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Arapça harfleri kullanıyor olsak birçoğunuz bugün bilgisayar kullanmayı yeni yeni çözüyordu =) (Arapça windowsun çıkması falan baya bir geriden geldi çünkü)

Arapça html tagları, c++ yada msdos komutları yok...

Demekki Atatürk zewkinden getirmemiş latin alfabesini, medeniyete yakın olalım diye getirmiş.

Batıdan ilimi almamız bir nebze daha kolay olsun diye geçtik latin harflerine, başka bir art niyet yoktu.

Ayrıca alimler 1 günde cahil oldu demişsin. Hadi bugün gelsin bakiyim arap alfabesi, ben cahil mi olacam =) Tekniğe teknolojiye her zaman ihtiyaç var bi çevirmen alırım yanıma yoluma devam ederim yada basar giderim avrupada iş mi yok =)

HolyOne tarafından 10/Ağu/13 00:57 tarihinde düzenlenmiştir

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek
    sirri bunu yazdı
    PanxeR bunu yazdı
    sirri bunu yazdı
    HoLyCat bunu yazdı

cahillik başka bu başka. 

Hee hocam bende 7 günde Japonca kitabı aldım 7 günde Japoncayı söktüm. Bak;

Seni choku pisu kekulemishuleru sirri-chan.

while (1<2)
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    calpazhan
    calpazhan's avatar
    Erkek

Konu nerden nereye gelmiş :) Alıştığımız tbt işte :D

Hayatım Beni Bile Güldüren Bir Oyuncak...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Krypt hocam ben japoncayı hanna minxden öğreniorum jwow tavsiye ederim çok güzel öğretiyor

sirr: Helal olsun böle dedenin dedesinin dedesini bulup araştırıyorsun. birçok kişi dedesinin babası için banane diyor.

HolyOne tarafından 10/Ağu/13 01:00 tarihinde düzenlenmiştir

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Amd-x
    Amd-x's avatar
    Erkek

ulan bi kerede konuyu sağa sola çekmeyin be..

takipteyim..

o değilde, benimde mezar taşı okuma gibi alışkanlığım var..

ali oğlu mehmet işte 1971.. vs gibi..

Toplam Hit: 11048 Toplam Mesaj: 78