folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Mezartaşı (Osmanlıca) Okuyabilecek Var Mı?

Mezartaşı (Osmanlıca) Okuyabilecek Var Mı?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

konu dağılmış, burada osmanlıca bilenin olacağını çok sanmıyorum. dilforum.com a girip orada konu aç hocam orada ilgilenler olabilir..

alfabe konusuna gelince, kendimce bir arşatırma yaptım, yakın zaman için alfabesi zor ya da şöyle böyle diyip de alfabesini değiştiren bir topluma

rastlamadım. ne araplar, ne ermeniler ne yunanlılar ne japonlar ne çinliler ne bulgarlar ne ruslar ne hintliler ... böyle uzayıp gider... ben de alfabe

değişikliğine karşıyım tabi artık geçen geçti ama o zaman yapılan yanlıştı. ha arap alfabesi zor muydu? o zaman japonların intihar etmesi gerek..

gelenek ile kökler kopartıldı, çağdaşlaşma adına yapıldı sözde bu ama bugün büyük ülkeler dediğimiz çin, japonya, rusya, hindistan alfabelerini

değiştirmemiştir.. çağdaşlık alfabe ile olmaz...

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    arnavutr
    arnavutr's avatar
    Erkek

Atası olarak sadece Osmanlıyı bilenler yada sadece onu  kabul edenler , Arapları  üstün ırk yada onların kültürerini kutsal zannedenler var.Bizim tek atamız Osmanlı değil.Bütün Türk devletleri bizim atamızdır.Onlarca Türk devleti var bunların hepsi bizim atamızdır.Ne kadar Yavuz Sultan Selim bizim atamızsa, Şah İsmail'de bizim atamızdır.Benim için aralarında fazla bir  kadar fark yoktur.İkiside Türk tarihinde önemli birer imparatordur.

Son zamanlarda Cumhuriyetin yanlış zeminler üzerine kurulduğu, yanlış kodlandığı, çok kötü birşey olduğu bu halka enjekte edilmeye çalışılmakta.Atatürk ve cumhuriyet düşmanlarının en büyük safsatası  cumhuriyetin asıl amacının halkı İslamdan ve kültürden uzaklaştırıp, savaşta yenilmeyen Osmanlı'yı içten yıkmak olduğunu söylerler..Ne ilginçtir ki bunu söyleyenlerden daha çok tarih ve kültür birikimine Atatürkçü ve cumhuriyetçi birisi olarak daha fazla sahibim.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wasd
    wasd's avatar
    Erkek
    arnavutr bunu yazdı

Son zamanlarda Cumhuriyetin yanlış zeminler üzerine kurulduğu, yanlış kodlandığı, çok kötü birşey olduğu bu halka enjekte edilmeye çalışılmakta.

Bence cumhuriyet kötü bişey. Dikta olmalıydı zamanında, Atam diktatör olsaydı şimdi böyle olmazdı...

@arapperverler: Buyrun arabistana alalım sizi, hem oralar daha güzelmiş bak, küçücük çocuklar bile arapça konuşuyomuş orlarda hep.

@genel: Din tercihtir, Türklük kaderdir!

:)
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    e-satis
    e-satis's avatar
    Erkek

Öncelikle merhaba konunuzu yeni gördüm ve bir çok gereksiz post mevcut şöyle özetleyebilirim osmanlı zamanındaki şairlerden rahmete göç ettiklerinde yazılmasını istenen yazılar mevcuttu ve sizin merhumunda mezar taşı bunlardan biri. şöyle özetleyeyim okuduğum kadarı ile 

” Huve’l-Bâkî
    Ziyâretteden murâd bir duâdır
    Bugün bana ise yarın sanadır
    Hazine-i Celile Muhâsebe-i Umûmiyesi
    Tedkîk kalemi hulefasından
    Mütekâid  Merhum ( Orayı tam okuamadım silinik durumda ) Hoca Efendi
    Ruhiyçün Fâtiha

iyi günler iyi forumlar

e-satis tarafından 11/Ağu/13 09:29 tarihinde düzenlenmiştir

Rizörvid
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    abdullahozcan
    abdullahozcan's avatar
    Erkek

Huve’l-Bâkî

eski durgun osmanlıca ile yazılmış okuyan insan çok az kaldı hazır kalıp bir duadır bütün mezar taşları yazanlarda hazırı var sadece ölenin ismi eklenir o kadar taşlar önceden yontulur ve yazılır

Çoğu insan ömrünün en güzel yıllarını, bir apartman dairesinin odasında, televizyon seyrederek geçirir. Çoğu insan yirmi yaşında ölür ve seksen yaşında da gömülür
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sirri
    sirri's avatar
    Erkek
    e-satis bunu yazdı

Öncelikle merhaba konunuzu yeni gördüm ve bir çok gereksiz post mevcut şöyle özetleyebilirim osmanlı zamanındaki şairlerden rahmete göç ettiklerinde yazılmasını istenen yazılar mevcuttu ve sizin merhumunda mezar taşı bunlardan biri. şöyle özetleyeyim okuduğum kadarı ile 

” Huve’l-Bâkî
    Hazine-i Celile Muhâsebe-i Umûmiyesi
    Tedkîk kalemi hulefasından
    Mütekâid  Merhum ( Orayı tam okuamadım silinik durumda ) Hoca Efendi
    Ruhiyçün Fâtiha

iyi günler iyi forumlar

yukarıdaki yazılar internetten alıntıdır.

hocam yazının tamamı bu değil bildiğim kadarıyla benim için önemli olan son künyesi(son kısımları) sizin yazdıgınız kısım (naad kısmı) hemen hemen her mezarda bulunuyor ... araştırmama göre kişi ölmeden önce naat kısmı yazılıyor(mezar taşları hazır hale getiriliyor ölen kişiye göre eklemeler yapılıyor) öldükten sonra ise künye kısmı yazılıyor ..

ilginiz için çok teşekkür ederim.. yeni fotograflar koyacagım belki onlarda okunabilir..

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    burakayser
    burakayser's avatar
    Erkek

Osmanlıca hakkında hiç bişey bilmeden saçma sapan yorumlar yapıyosunuz. Zaten osmanlıca diye bişey de yok. Sonradan uydurulmuş bişey o zamanki türkçe hakkında. Osmanlıca deyince arapça zannediliyor ama alakası yok. O zamanki insanlar da içerisinde arapça, farsça ve son zamanlarda fransızca vs. kelimeler çok olacak şekilde senin benim gibi konuşuyorlardı. Şimdide öyle değil mi zaten İngilizceden ya da Fransızcadan bir çok kelime kullanmıyor musunuz. Osmanlıca dediğin şey bu kelimelerin arap harfleriyle yazılmış şekli. Osmanlıca da Rika diye bi yazı şekli var ve en hızlı yazım şekillerinden birisi. Hiç sevmem ama Nazım hikmet bile latin harfleri için bu harfler beni not alırken yavaşlatıyor diye ölene kadar notlarını alırken rika olarak kendi el yazısı ile almış size noluyorda laf atıyorsunuz osmanlıcaya.

Toplam Hit: 11053 Toplam Mesaj: 78