folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Mezartaşı (Osmanlıca) Okuyabilecek Var Mı?

Mezartaşı (Osmanlıca) Okuyabilecek Var Mı?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CosTeR
    CosTeR's avatar
    Erkek
    goldfinger bunu yazdı
    CosTeR bunu yazdı
    goldfinger bunu yazdı

atalarının mezar taşını dahi okuyamayan başka bir millet varmı yer yüzünde bizden başka 

al işte bi tane daha başımıza adam kesilen ülkücü mal sen ne gerzek adamsın ya  cıkmısın mal mal konusuyon kimin ne atasından bahsediyon sen benim adam matam osmanlı degil adama sorsan kendiside okuyamaz yazıyı komik işte napsın bazılarda böyle mutlu oluyo :)

nerden biliyorsun benim ülkücü olduğumu attığım post un altında ülkücümü yazıyor ülkücülük kötü birşeymi ben ükücü değilim biri beğenmediğim bir fikre sahip diye onu yaftalayıp aşşağılayacak kadarda ahmak değilim bir çinli bile yüzlerce yıl önce yazılmış kitabı okuyabilyorsa bir ingiliz 100 lerce yıl önce önce yazılmış bir eseri okuyup anlıya biliyorsa suçu kendimizde aramalıyız başkalarını aşşağılayıp yaftallayarak sen sadece kendi egonu tatmin etmekten öteye gidemezssin

sen dedeni atanı tanımıyorsan suç benimmi 

hala dede ata diyor ya hocam rahat ol sen ben nereden geldigimi iyi  biliyorum bu ülkede yaşanlar osmanlı torunuda  degildir  bunuda yaz kafanın bir tarafına bilip bilmedende atıp tutma osmanlının önceside var

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hybris
    Hybris's avatar
    Erkek

valla ne yazıyo bilmiyorum ama bu kadar ince ince işlendiğine göre taşşaklı adammış böyük deden.

benimki kuvayi-milliyenin kurucularından. ölmeden neyi var neyi yok devlete hibe etmiş. aç kaldık işte biz de :D

agile isn’t how fast you can go, it’s how fast you can turn.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mukavim_
    Mukavim_'s avatar
    Erkek
    Wine bunu yazdı

bunu yazan tosun okuyana kosun gibi birşey okudum ben

Şu espriyi yakınlarımda yapsan kürekle ağzının üstüne vururdum mına koim.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Fcuk
    Fcuk's avatar
    Erkek
    sirri bunu yazdı
    HoLyCat bunu yazdı

Bu mezar tasi kime ait. Akrabanmi ?

dedemin dedesinin dedesi imiş babam istedi mezartaşının okunmasını köyde ne yazdıgını bilen yok bayramda fotosunu çekip buraya koydum hala okuyabilen yok sanırım..

atalarımızın mezar taşını keşke okuyabilsek ama burda bir suölu arıyorsa suzlu bizler değiliz 1928de en bilgili alimler en cahil insanlara dönüştü o günden sonra osmanlıca eğrenebilen kişiler sayılı zaten.. 

Aynen katılıyorum sana

Hoop.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Selamun Aleyküm;

Ben de osmanlı alfabesinin değişmemesi iyi olurdu yanlılarındanım, hatta dönemdeki okuma yazma oranının oldukça yüksek ve öğrenmenin latin alfabesinden daha kolay olduğuna inanıyorum. Şu saatten sonra çok geç tabi ama bir günde alfabe değiştirilip, eski alfabenin yasaklanması, bir -sanırım ingiliz- gazetesine rölörtaj veren t*şaklı üst düzey askerlrrden biriniN " Türkleri/Osmanlıyı öyle bir konuma sokacağız ki kendi kutsal kitaplarını okuyacak ama anlayamayacaklar " demesi falan; evet bir çok soru işareti uyandırıyor kafamda. Hatta ünlemler de çıkıyor ortaya. 

Nitekim Atatürk'ü de sever yad ederim , içki sıçkı her ne kadar günah da olsa bir çok özgürlük sağlamış. Ha desteklemediğim şryler elbette olacak 1 kimse dört dörtlük değil 2 fikir ve kararlar kişiye özgüdür

neyse konu dışı bu kadad yazmak istemezdim çok da dağınık oldu zaten telefondn , ama dayanamadım saçmalıkları okuyunca. 

Bir de şunu ekleyeyim osmanlıca yazmak latimceden çok daha hızlı ve kolaymış. Akış yönü ve şekli daha rahat oluyor sanırım. Bizzat yaşayarak gördüm. 

Ha; dinine karşı yapılan uygulamalara karşıt görüş belirtmek bu oluyorsa ben de 'örümcek kafalı'yım. Siz söylemeden tebliğ edeyim istedim. Örümcekler iyi hayvanlardır, ilginçlerdir. İnsanlar kadar olmasa da. 

Mezar taşını da bi arkadaşa sordum çıkamadı içinden , bir kaç kişiye daha bakınacağım. 

...said addicted.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek
    KrypT bunu yazdı

Hocam senin muhabbetin %99'u su zaten. Şu alttaki yazılar Eski İngilizce. Kaç kişi okuyabiliyor sence?

http://goo.gl/9uqdTK

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/08/Beowulf.firstpage.jpeg

Allaşkına latin alfabesi mi bu? 

...said addicted.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sau_nightmare
    sau_nightmare's avatar
    Erkek

yarın için inceletmek üzere çizik

çok uzakta uzak denizlerde...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sirri
    sirri's avatar
    Erkek
    sau_nightmare bunu yazdı

yarın için inceletmek üzere çizik

bekliyorum hocam.

noname bunu yazdı

Selamun Aleyküm;

Ben de osmanlı alfabesinin değişmemesi iyi olurdu yanlılarındanım, hatta dönemdeki okuma yazma oranının oldukça yüksek ve öğrenmenin latin alfabesinden daha kolay olduğuna inanıyorum. Şu saatten sonra çok geç tabi ama bir günde alfabe değiştirilip, eski alfabenin yasaklanması, bir -sanırım ingiliz- gazetesine rölörtaj veren t*şaklı üst düzey askerlrrden biriniN " Türkleri/Osmanlıyı öyle bir konuma sokacağız ki kendi kutsal kitaplarını okuyacak ama anlayamayacaklar " demesi falan; evet bir çok soru işareti uyandırıyor kafamda. Hatta ünlemler de çıkıyor ortaya. 

Nitekim Atatürk'ü de sever yad ederim , içki sıçkı her ne kadar günah da olsa bir çok özgürlük sağlamış. Ha desteklemediğim şryler elbette olacak 1 kimse dört dörtlük değil 2 fikir ve kararlar kişiye özgüdür

neyse konu dışı bu kadad yazmak istemezdim çok da dağınık oldu zaten telefondn , ama dayanamadım saçmalıkları okuyunca. 

Bir de şunu ekleyeyim osmanlıca yazmak latimceden çok daha hızlı ve kolaymış. Akış yönü ve şekli daha rahat oluyor sanırım. Bizzat yaşayarak gördüm. 

Ha; dinine karşı yapılan uygulamalara karşıt görüş belirtmek bu oluyorsa ben de 'örümcek kafalı'yım. Siz söylemeden tebliğ edeyim istedim. Örümcekler iyi hayvanlardır, ilginçlerdir. İnsanlar kadar olmasa da. 

Mezar taşını da bi arkadaşa sordum çıkamadı içinden , bir kaç kişiye daha bakınacağım. 

tartışmaya gerek yok herkes bilgiğini okuyor hocam

ve

umarım o kirkaç kişi okuyabilir beklemedeyim :)

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nonick
    nonick's avatar
    Erkek

Eheh İstanbul Üni'de Felsefe okuyorum. Öğrendiğimiz dillerden biri de Osmanlıca, bu sene onu almıştım. Ama bu sene hiçç okula gitmediğim için hiçbişey öğrenmedim tabisi. Okulda okuyacak birileri vardır kesin ama okuldan okutabileceğim hiç arkadaşım yok. :)

hay
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek
    noname bunu yazdı
    KrypT bunu yazdı

Hocam senin muhabbetin %99'u su zaten. Şu alttaki yazılar Eski İngilizce. Kaç kişi okuyabiliyor sence?

http://goo.gl/9uqdTK

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/08/Beowulf.firstpage.jpeg

Allaşkına latin alfabesi mi bu? 

Hocam sen olayı çok yanlış anlamışsın.

while (1<2)
Toplam Hit: 11051 Toplam Mesaj: 78