folder Tahribat.com Forumları
linefolder Eğitim & Ödev & Bilimsel Döküman
linefolder Osmanlı Devlet Yönetimi Hakkında Fikirleriniz

Osmanlı Devlet Yönetimi Hakkında Fikirleriniz

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    thanatosus
    thanatosus's avatar
    Erkek
    Arkadaşlar Osmanlı devlet yönetimiyle ilgili elinizde e-kitap,kaynak,belgesel vs. varsa bu başlığa eklermisiniz?Ayrıca size göre Osmanlı devlet yönetimi neye dayanıyordu devletin yapısı dine göre mi ırklara göre mi oluşturulmuştu?Kendi fikrimdir;Osmanlı TÜrk devleti değildi,Türkler tarafından kurulmuş çok uluslu bir imparatorluktu..Peki Osmanlının bu kadar uzun yaşamasının sebebi neye dayanıyordu sizce fikirlerinizi yazarmısınız?
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DePReS
    DePReS's avatar
    Erkek
    iskan politikasına ve azınlıklara hoşgörülü davrandığı için benim fikrim...

https://twitter.com/erincsen
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    efrasyap
    efrasyap's avatar
    Erkek

temelinde islamı bir politika izlemiştir.Bir çok ırkın bir arada huzurlu yaşamış ama yine O çok ırkların faliyetleri sonucu çökmüştür.

Yönetim çok uluslu bir yapıya uygun aldeydi  akıllı ıskan ve yerel yönetim politikası  baskı olmak sızın büyük bir cografyada uzun yaşamasını sağlamıştır.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    thanatosus
    thanatosus's avatar
    Erkek

Tamamda hocam hoşgörüyle bitmiyor ki iş.Hem bu padişahlar yabancı kadınlarla evlene evlene Osmanlı padişahları da Türk kalamaz bir süre sonra.

efrasyap

Temelde Türkçülük değil islami bir politika vardır benimde görüşüm bu.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HaYVaN
    HaYVaN's avatar
    Erkek

Osmanlı devleti her zaman hoşgörülü ve adaletli bir hukuk sistemiyle var olmuştur.

Doğuda ermenisi güneyde arabı, kürdü batıda avrupalısıyla 5 asır dilekolay 500 yıl dostluk kardeşlik içinde yaşamıştır. Sonra bir kaç cahil ve ya aşırı kurnaz çıkıp demiş ki "türkün türkten başka dostu yoktur." Ulan madem başka dostu yoksa tarihe bak... Yıllarca osmanlının dostluk içinde yaşadığı diğer ırklara bak. Neyse ;

Ermenisi kürdü arabı ulan madem bana dost diye bakmıyor bunlar, o zaman bende kendi devletimi kurayım demiştir.

" Sonra nolmuş? Bir gerilemedir başlamış. Halen devam eden bir gerileme... Taa ki biri çıkıp ki bu biri Ulu Önder "Yurtta Sulh, Cihanda Sulh" diyene kadar devam etmiştir. Ölümünden sonra yine aynı şekilde bir kaç malın "türkün türkten başka dostu yok" politikası bizi bu hale sokmuştur...

Eğer osmanlı devletinde bir yahudinin hakkı için bir padişah yargılanıyorsa bu devletin yönetimine ne laf atılabilir ki?

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sanal_Zeka
    Sanal_Zeka's avatar
    Erkek

shadowan bi yönden haklı. osmanlıda Türkçülükten çok islam ön planda idi. okudugun bi metinde aynen şöyle yazıyor :

Kurulusundan düsüsüne kadar Osmanli Devleti, Islâm gücünün ve inananin ilerlemesine veya savunmasina adanmis bir devlet idi. Osmanlilar, alti yüzyil, ilk önce esas itibariyla basarili olarak, Avrupa'nin genis bir kisminda Islâm egemenligi kurma çabasiyla, daha sonra da Bati'nin amansiz karsi saldirisini durdurmak ya da geciktirmek için uzun süreli hareketleriyle hemen hemen devamli olarak Hiristiyan Bati ile savas halinde idiler.

Tbt"de Konu Konu Gezip Tüm Müritlerin İmzalarını Okuma Gibi Bi Alışkanlık Kazandım :))))
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mr66tr
    mr66tr's avatar
    Erkek

BU konuda yazılmış Kamyonlar dolusu araştırmalar var.Bu konunun uzmnanlarının kitaplarını okursan daha güzel bilgiler alabilirsin.

Osmanlı Fatih Sultan Mehmet Dönemine kadar Türk Töresi adı verilen Yazılı Olmayan Sözlü Kanunlar ile idare edildi.Bu tarihten sonra Fatih Kanunnamesi isimli İslam ve Türk Töresi karışımı bir anayasa hazırlandı.Bu tarihten sonra Türklük ve Anadoluda ki Türkmenler ikinici plana atılarak Balkan kökenli Devşirmeler dönemi başladı.Bu konuda çok uzun konuşabilirim.Ama sana tafsiyem bu konunun uzmanlarının eserlerini okumandır.600 Yıllık sürenin yaklaşık 200 yıllık döneminin de çöküş dönemi oldugunu unutmayalım.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    afrasiab
    afrasiab's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

devletler arasında dostluk olmaz milletler arasındada dostluk olmaz

güçlü olduğun sürece dostunum derler o kadar. 

Acı veriyorsa geçmiş, geçmemiş demektir...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    thanatosus
    thanatosus's avatar
    Erkek

mr66tr bunu yazdı:
    -----------------------------

BU konuda yazılmış Kamyonlar dolusu araştırmalar var.Bu konunun uzmnanlarının kitaplarını okursan daha güzel bilgiler alabilirsin.

Osmanlı Fatih Sultan Mehmet Dönemine kadar Türk Töresi adı verilen Yazılı Olmayan Sözlü Kanunlar ile idare edildi.Bu tarihten sonra Fatih Kanunnamesi isimli İslam ve Türk Töresi karışımı bir anayasa hazırlandı.Bu tarihten sonra Türklük ve Anadoluda ki Türkmenler ikinici plana atılarak Balkan kökenli Devşirmeler dönemi başladı.Bu konuda çok uzun konuşabilirim.Ama sana tafsiyem bu konunun uzmanlarının eserlerini okumandır.600 Yıllık sürenin yaklaşık 200 yıllık döneminin de çöküş dönemi oldugunu unutmayalım.

-----------------------------

Bu konu üzerine konuşmak istiyorum bende meraklı arkadaşlar olabilir benim gibi.Sadece ben değil forumdaki herkes yararlansın yazılanlardan.Eğer bilgilerini yazarsan sevinirim mr66tr..Ayrıca tavsiye ettiğin kitap,döküman,belgesel vs. söylermisin bildiğin?Hatta birinci elden siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?Kamyonlar dolusu yazıları yazan insanlarda bir yerden sonra yorumunu katıyor sonuçta.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mr66tr
    mr66tr's avatar
    Erkek
    İstanbulda bununla ilgili çalışmalar yapan toplluklar var.İstanbul üniversitesi Beyazıt kampusunun orda Tarih Araştırmalar vakfı var.Bunun gibi bazı vakıfların düzenli sohbet toplantıları oluyor.Ayrıca Prof .İlber Ortaylının her hafta tarih sohbetleri oluyor.Şimdi istanbuldan uzaklaştığım için tam bilemiyorum.Ama sen bu tarih sohbetlerine katıl.Orada çok karizma adamlar geliyor ve bilimsel olarak bu konuları tartışıyorlar.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mont-blanc
    mont-blanc's avatar
    Erkek

Bu soruların genel manada cevabını bulabilmen için, daha doğrusu kendi yorumlarınla bir cevap verebimen daha uygun olurki bunu için de Topkapı Sarayı'nı etraflıca sindire sindire bir rehber eşliğinde gezmeni tavsiye ederim..

Çöküş; 1789 Fransız İhtilali ile mühim tüm milletler kavmiyetçilik adı altında (büyük bir tevafuk olsa gerek ki hemen hemen aynı zaman dilimlerinde) bulunduğu topraklarda liderler çıkarmış (Lenin, Hitler, Mussolini, Napolyon, Atatürk vs.) devletlerini kurmuştur..

uzun ve kesinlikle tartışılması gereken, derin ve geniş bir mevzu..

yıkılma sakın !
Toplam Hit: 13612 Toplam Mesaj: 76