folder Tahribat.com Forumları
linefolder Eğitim & Ödev & Bilimsel Döküman
linefolder Osmanlı Devlet Yönetimi Hakkında Fikirleriniz

Osmanlı Devlet Yönetimi Hakkında Fikirleriniz

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PriesTBT
    PriesTBT's avatar
    Erkek
    Hocam Osmanlı Devletini yüzyıllarca ayakta kalmasını sağlayan en büyük unsur şüphesizki adalet sistemidir. Adalet sistemi ne zaman sarsılmaya başladı Osmanlıda o zaman duraklamaya ve çökmeye başladı. Bu hususta dönemlere ayırmak gerekirse kuruluştan kanuni'ye kadar sistem çok iyi işlemiştir dolaylı olarak devletde çok hızlı gelişmiştir. Kanuniden sonra başa geçen sarı selimden sonraki dönem için aynı şeyler söylenemez tabi arada birkaç padişah sistemi her ne kadar kurtarmak istesede yinede başarılı olamamıştır. ( Bknz. (IV. Murat,Abdülhamit..) ) Şahsi fikrim Kanuni'nin vefatından sonra tahta şehzada mustafa geçebilseydi osmanlının ömrü bir 200 sene daha artardı. Fakat araya bir sürü şey girdi (Hürrem sultan olayı) ve şehzade mustafa idam edildi.  Yerine kanuninin diğer oğlu sarı selim geçti selim, mustafa kadar etkili ve tecrübeli birisi değildi dolayısıyla yönetimde padişahtan çok ailesinin dedikleri oluyordu. Bu dönemden sonra torpiller, adam kayırmalar vs. aldı başını gitti ve devlet tükendi..

selam gençlik!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MinervaL
    MinervaL's avatar
    Erkek
    Otoritesi sağlam bir devlet.Devlet yönetimi padişaha dayalı.Padişahlarda iyi eğitim gördüğünden devlet iyi yerlere gelmiş.Bunda dinin etkiside büyük müslüman bir devlet.Ordusu ölünce cennete gideceğini inanan insanlarla dolu ölümden korkmayan insanda neler yapmaz zaten ?

Konumu silenlere inat kürdüm
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ZoRKaYa
    ZoRKaYa's avatar
    Erkek
    shadowan bunu yazdı:
    -----------------------------

Tamamda hocam hoşgörüyle bitmiyor ki iş.Hem bu padişahlar yabancı kadınlarla evlene evlene Osmanlı padişahları da Türk kalamaz bir süre sonra.

Padişahların gayritürk hanımlarla evlenmesinin sebebi vardır. Onlar Türk olmasalar dahi Müslümanlardır. Sebebi de şudur; bu kadınların akrabaları abisi kardeşi vs. yönetimde söz sahibi olmak isteyebilir diye Türklükle alakası olmayan kişilerle evlenilmiştir. Ve çoğu devşirmedir. Müslümanlığı çok iyi öğrenmiş ve tatbik etmişlerdir eğer böyle değilse padişahlarla evlendirilmezlerdi. Hiçbirşekilde Türklüğü aşağılamak için gayritürk kişilerle evlenilmemiştir.

echo "imzanız özel karakter içermemelidir";
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KorkuT
    KorkuT's avatar
    Erkek
    İslam dininin ön gördüğü hoşgörülü bir yaklaşım ve düzenli bir iskan politikası ayakta tutmuştur temelde ırkçılık yoktur çünkü Osmanlı Padişahları türk değildir o yüzden ırkçılık yoktur din daha ön plandadır
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    morportakal
    morportakal's avatar
    Erkek
    inanamıyorum hala böyle adamların olduguna

bassinyourface
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    814578
    haydarcura
    haydarcura's avatar
    Erkek

Konuyu yeni gördüğüm için anca yazabiliyorum..

Osmanlı Devleti çok uluslu, ülkücü denemeyecek kadar Türk'e ve Türkçülü'ğe önem veren, radikal denemeyecek kadar İslam'a ve İslam'a inanlara önem veren bir devletti..

Kökte Müslümnalığı benimsemiş, ikinci sıraya da Türklük ve Türkçülük anlayışını yerleştirmiştir.Yabancı kadınlarla evlenmesinde bir art niyet aranamaz.Çünkü bir yabancıdan doğan çocuk melez doğsa bile köküne bakılması gerektir ki kökte Türk'tür..

Osmanlı'nın o kadar uzun yıl yaşamasının sebebi hoşgörüdür bu unutulmamalıdır..

Düşme Peşime.. Düş Peşindeyim..
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    1903
    1903's avatar
    Erkek
    osmanlı devleti'nde ikinci sıraya Türkçülük falan yerleşmemiştir.ikinci sıra her zaman diğer milletlerdir.Türklere düşse düşse en son sıra düşer.

Fatih dönemine kadar Türkler devlet yönetiminde çok aktifdi ve genel anlamda bu devlet Türklerin devletidir denebilirdi.ama ondan sonra sınırlar çok genişleyince ümmetçi politika ön plana çıktı.4.murat ve genç osman bunu değiştirip yeniden Türkçülüğü ön plana çıkarmak istediysede başaramadı.

gerçi Türkçülük ön planda olsaydı belkide devlet bu kadar uzun süre ayakta kalamazdı.kim bilebilir.

ayrıyeten doğan çocuğun türklüğünün o zamanlar milletin pek umrunda olduğunu sanmıyorum.çünkü Türklük diye bişey yoktu.

gücüne güç katmaya geldik.formanda ter olmaya geldik.Beşiktaş seninle ölmeye geldik BEŞİKTAŞ !
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    1903
    1903's avatar
    Erkek
    morportakal bunu yazdı:
    inanamıyorum hala böyle adamların olduguna
    bende senin gibi geri kafalıların hala var olduğuna inanamıyorum.

gücüne güç katmaya geldik.formanda ter olmaya geldik.Beşiktaş seninle ölmeye geldik BEŞİKTAŞ !
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ErK
    ErK's avatar
    Erkek
    dün "istanbul kanatlarımın altında" filmini izledm abi kadro şu : okan bayülgen - efe aydan - savaş ay - zuhal olcay falan.... neyse osmanlı zamanını falan anlatıyodu...4.muratın içkiyi tütünü yasaklaması ve hezarfen ahmet çelebinin uçmasını anlatıyodu film...kesinlikle izleyn orda da osmanlı sist. ile ilgili  şeyler war...

hangi çılgın beni banlayacakmış şaşarım...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    darkblood
    darkblood's avatar
    Erkek

Ne yazık ki bugün kuzey ırakta 2 adet aşiretle baş edilememektedir. (bitmeyen kabus gibi)  Fakat  geçmişimizde

üç kıtada nasıl hüküm sürdüğünden merak edilmeyen bir osmanlı imparatorluğu vardır.

Aksine şu an hala SAÇ, KIL, TÜRBAN, LAİK gibi içi boşaltılmış kavramlarla meşguluz.(biz adam olmayız türünden konular)

Osmanlı zamanında üç kıtaya hakimiyet kurmuş bir cihan imparatorluğudur. öyle amerikan conileri gibi havadan bomba

yağdırıp sivil yerleşimleri yerle bir edip sivilleri katlederek hakim olmamıştır. Aksine insanların gönüllerini yapıp gönüllere  

hakimiyet kurmuştur. Bugün abd yerle bir ettiği şehirlerde hakimiyet kurmaktan bahsediyor ki bu çok saçma çünkü canlı

insan olmayan bir yerde hakimiyetten bahsedilemez. fakat malum medyanın desteğiyle osmanlının hep hareminden söz

edilir, haremde yüzlerce cariye olduğu iddia edilir ve padişahlar adeta hepsi bir ABAZA olarak lanse edilir. :)   padişahlar

yiyip, içer ve  saray koridorlarında dolaşırken yakaladığı cariyeyi yere yatırır ve oracıkta işini bitirir. (damızlık sanki)  

ama yıllarca savaşlardan dönmeyen padişahlar başka padişahtır onlar sanki osmanlıda hiç yaşamamıştır. :/

bunlardan daha önemli olanı eğitim seviyesi sonderece kötü olan halkımız bunlara hemen inanır (yıllardır inandırılır zaten) 

ve osmanlı hakkında konuşulan konular bir türlü yerli yerine oturmaz çünkü aydın denen kesim dahi geçmişine düşman

kişilerden oluşmaktadır ama osmanlı hakkında bilgi edinmek isterseniz  İLBER ORTAYLI

okuyun. osmanlıyı iyi ve kötü yanlarıyla anlatan çok ender kişilerdendir.

osmanlının örnek alınması gereken iyi yönlerini ve ders alınması gereken hatalarını anlatır.

osmanlıyı en objektif şekilde anlatan kişidir.

bilenle bilmeyen bir olur mu?
Toplam Hit: 13668 Toplam Mesaj: 76