folder Tahribat.com Forumları
linefolder Eğitim & Ödev & Bilimsel Döküman
linefolder Osmanlı Devlet Yönetimi Hakkında Fikirleriniz

Osmanlı Devlet Yönetimi Hakkında Fikirleriniz

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FiLoZoF
    FiLoZoF's avatar
    Erkek

serdar her ne okudun nerede karşılaştın ise osmanlı ile okuduğun karşılaştığın membaların yolunu bize de tarif edermisin?

Dediğim gibi arada bir girip çıkıyorum vaktim yok ama savunduğun bilgiler yada saldırdığın değerler diyelim bildiklerin tümüyle yanlış galiba. 

Macar kralı sigmund yıldırıma bulgaristanı fethettiğini elçisi vasıtasıyla sormuştur

"hangi hak ve selahiyetle?" diye

yıldırım ses etmeden bir eline kuran bir eline kılıcını çekip 

"işte hak işte selahiyet" demiştir. 

Sen böyle bir ceddi kabullenemiyorsan sana ne anlatalım ki? 

Buna ilaveten 700 yıl güdülen bir millet demişsin. Sen sanıyorsun ki padişahlar milleti güden çobandır. Kanuni 60 yaşında iken keyfindenmi at sırtında 6 ay yol tepip sefere çıktı? Yoksa onu bu eyleme zorlayan halkmıydı? 

Yada 3000 yıl önce senin bahsettiğin cumhuriyetten çok daha demokratik bir ortamı yakalayabilen yunan site devletlerini mi anlatayım senin dediklerine karşın? 

Bana kalırsa oğuzlardan başlayarak türk tarihini bir kez daha oku. son 70 yılla kıyasla sonra.  

Daha çok yazarım ama okul malum kusura bakmayın... 

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Muhalif Yorumcu
    SeRDaR
    SeRDaR's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    Tarih bilgim Allaha şükür gayet iyi sadece okumakla yetinmeyip tarihi sorguladığımiçinde belki bana bu kadar tepkilisiniz

içinde osmanlıya bağlı Türk olmayan insaların yaşadığı topraklara sırf osmanlı adını verebilmek için kaç Türk şehit oldu bunlardan biri örneğin yemen yemende nice dedelerimiz vefat etti benim dedelerim orada vefat edenler işte onları yönetenler değil sırf ego tatmini için nereler feth edildi bunlarda belirtilir bir mısırı fethediyorsun  ganimeti taşı taşı bitiremiyorsun çok uluslu devleti barındırmak kolaymı içinte türk olmayan insaların yaşadığı topraklara osmanlı dense ne yazardenmese ne yazar osmanlının zor zamanlarında halife kılıcını çekip kurtuluşiçin cihad çağrısı yaptığında o zamanında islam için az kan dökmediğimiz toprağınaza bağladığımız müslüman milletlerden kaçı geldi koştu yardımımıza soruyorum size niye vefalarını göstermediler hani çok memnundular osmanlıydılar onlarda o araplardan ingilizle iş birliği yapıp bize hainlik yaptıklarını ne çabuk unuttunuz madem herşey güllük gülistanlıktı da neden hala aynı coğrafyaya sahip değiliz neden değiliz biliyormusunuz o toz kondurmadığınız vahidettin gibi padişahlar yüzünden işte toz kondurmaya kondurmaya böyle olduk devam edin tarih tekerrürden ibarettir

Emekçiler ekmeklerini, emeklerinin karşılığı olarak ve önlenemez tarihi sürecin sonucu olarak mutlaka kazanacaklardır. Şüphesiz bu, zorlu bir dönemdir kısa vadeli ve göreceli yenilgilerden geçer.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ZoRKaYa
    ZoRKaYa's avatar
    Erkek

SeRDaR bunu yazdı:
    -----------------------------
    Tarih bilgim Allaha şükür gayet iyi sadece okumakla yetinmeyip tarihi sorguladığımiçinde belki bana bu kadar tepkilisiniz

içinde osmanlıya bağlı Türk olmayan insaların yaşadığı topraklara sırf osmanlı adını verebilmek için kaç Türk şehit oldu bunlardan biri örneğin yemen yemende nice dedelerimiz vefat etti benim dedelerim orada vefat edenler işte onları yönetenler değil sırf ego tatmini için nereler feth edildi bunlarda belirtilir bir mısırı fethediyorsun ganimeti taşı taşı bitiremiyorsun çok uluslu devleti barındırmak kolaymı içinte türk olmayan insaların yaşadığı topraklara osmanlı dense ne yazardenmese ne yazar osmanlının zor zamanlarında halife kılıcını çekip kurtuluşiçin cihad çağrısı yaptığında o zamanında islam için az kan dökmediğimiz toprağınaza bağladığımız müslüman milletlerden kaçı geldi koştu yardımımıza soruyorum size niye vefalarını göstermediler hani çok memnundular osmanlıydılar onlarda o araplardan ingilizle iş birliği yapıp bize hainlik yaptıklarını ne çabuk unuttunuz madem herşey güllük gülistanlıktı da neden hala aynı coğrafyaya sahip değiliz neden değiliz biliyormusunuz o toz kondurmadığınız vahidettin gibi padişahlar yüzünden işte toz kondurmaya kondurmaya böyle olduk devam edin tarih tekerrürden ibarettir

Bende sana diyorumki hiçbirşey boşu boşuna değildi. Eğer imkanın varken yapmazsan İslam'ı ehli sünneti dünyaya daha fazla yayamazsan öbür dünyada kendilerine ne zorlu hesaplar sorulacağını bildiği için gittiler taa Viyana'ya Mısır'a. Ve hiçbiri de ganimetleri kendi yemedi. Sadece ego tatmini için başını koltuğunun altına alıp Viyana'ya gidilir mi :| Ve galiba sen okumadın o Hintli Müslümanların 1. Dünya savaşında nasıl kandırılarak savaşa sokulduğunu. 

echo "imzanız özel karakter içermemelidir";
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    1903
    1903's avatar
    Erkek
    tarih bilgine toz kondurmuyorsun ama tarihi o günün şartlarıyla değerlendirmek gerektiğinden bihabersin.bunu o dönemki fetihleri ''ego tatmini'' olarak algılamandan rahatlıkla anlıyoruz.

evet bugün belki mısır'ı fethetsek ego tatmini olabilir.sebepsiz işgal olabilir.bugün nasılki teknolojide ve çağdaşlıkta ne kadar ileri olursan o kadar güçlü devletsin, o günde ne kadar geniş toprağın var o kadar güçlü devlettin.

sen o günü, bugünün şartlarıyla değerlendiriyorsun.ki bu fetihleri bir tek osmanlı yapmamıştır, daha gerisinde yabancı ülkelerinde başka ülkeleri aldığını görebilirsin.inşallah onlarada osmanlı'ya bağlandığın derin duygularla bağlısındır.

ayrıca Atatürk nutukta hakaret etti gibi talihsiz bir beyanda bulunmuş, üstüne üstlük yiyorsa Atatürk'e hakaret edin tarzında külhanbeyi yaklaşımında bulunmuşsun.sen hangi nutuğu okudun bilmiyorum, ama benim okuduğum nutukta herhangi bir hakaret görmedim.ayrıyetten Atatürk ne ise, Fatih'de, Yavuz'da, Kanuni'de odur.Atatürk nasıl atamızsa, onlarda atamızdır.ve kimse, Atatürk'e hakaret edemeyiceği gibi, onlarada hakaret etme cesaretini kendinde bulamaz...

gücüne güç katmaya geldik.formanda ter olmaya geldik.Beşiktaş seninle ölmeye geldik BEŞİKTAŞ !
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Muhalif Yorumcu
    SeRDaR
    SeRDaR's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    ZoRKaYa bunu yazdı:

SeRDaR bunu yazdı:

içinde osmanlıya bağlı Türk olmayan insaların yaşadığı topraklara sırf osmanlı adını verebilmek için kaç Türk şehit oldu bunlardan biri örneğin yemen yemende nice dedelerimiz vefat etti benim dedelerim orada vefat edenler işte onları yönetenler değil sırf ego tatmini için nereler feth edildi bunlarda belirtilir bir mısırı fethediyorsun ganimeti taşı taşı bitiremiyorsun çok uluslu devleti barındırmak kolaymı içinte türk olmayan insaların yaşadığı topraklara osmanlı dense ne yazardenmese ne yazar osmanlının zor zamanlarında halife kılıcını çekip kurtuluşiçin cihad çağrısı yaptığında o zamanında islam için az kan dökmediğimiz toprağınaza bağladığımız müslüman milletlerden kaçı geldi koştu yardımımıza soruyorum size niye vefalarını göstermediler hani çok memnundular osmanlıydılar onlarda o araplardan ingilizle iş birliği yapıp bize hainlik yaptıklarını ne çabuk unuttunuz madem herşey güllük gülistanlıktı da neden hala aynı coğrafyaya sahip değiliz neden değiliz biliyormusunuz o toz kondurmadığınız vahidettin gibi padişahlar yüzünden işte toz kondurmaya kondurmaya böyle olduk devam edin tarih tekerrürden ibarettir

Bende sana diyorumki hiçbirşey boşu boşuna değildi. Eğer imkanın varken yapmazsan İslam'ı ehli sünneti dünyaya daha fazla yayamazsan öbür dünyada kendilerine ne zorlu hesaplar sorulacağını bildiği için gittiler taa Viyana'ya Mısır'a. Ve hiçbiri de ganimetleri kendi yemedi. Sadece ego tatmini için başını koltuğunun altına alıp Viyana'ya gidilir mi :| Ve galiba sen okumadın o Hintli Müslümanların 1. Dünya savaşında nasıl kandırılarak savaşa sokulduğunu. 

islamı yaymak illa savaşı gerektirmezki Hz muhammed(s.a.v) zamanında dörbir yana elçiler göndererek islama davet etmiştir ama senindediğine göre islam dinniden ol olmassan fethediyorum bu mudur mantık Allah islam adına fethetmi demiştir öldürmü demiştir peygamberimiz senindinin sana benimdinim banadır diye mekkelimüşriklere boşamı demiştir

Emekçiler ekmeklerini, emeklerinin karşılığı olarak ve önlenemez tarihi sürecin sonucu olarak mutlaka kazanacaklardır. Şüphesiz bu, zorlu bir dönemdir kısa vadeli ve göreceli yenilgilerden geçer.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    1903
    1903's avatar
    Erkek
    not : hz muhammed döneminde de, islamiyet adına fetihler ve cihadlar olmuştur.

gücüne güç katmaya geldik.formanda ter olmaya geldik.Beşiktaş seninle ölmeye geldik BEŞİKTAŞ !
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Muhalif Yorumcu
    SeRDaR
    SeRDaR's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    http://www.tahribat.com/forumdisplayfolder.asp?folderid=76935&sayfa=4#788603

gözünü seveyim Allah rızası için birdaha oku  ne demişim atatürk nutukta hakaret etmiştir mi demişim yahu niye çarpıtıyorsun hain demiştir diyorum niye anlamak istediğin gibi anlıyorsun beni okumadan etmeden benim adıma şeyler söylüyorsun bana hey yarabbim

fethleri tek osmanlı yapmamıştır diğer devletlerde yapmıştır diyerekte beni diğer devletleri savnup sadece osmanlıyı kötülüyormuşum gibi gösteriyorsun buda ilginç yeri gelir onların yaptığı işgallerde hatalar gördüğümde onları hakkındada eleştirilerde bulunuyorum şuan konumuz osmanlı olması sebebiyle bunları diyorum
    islam adına cihadlar yapılmış ama eziyet gören müslümanlara yardım amaçlı  kendi devletlerine saldıran müşriklerle savaş amaçlı cihadlar yapılmıştır keyfi değil yani

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cagatay09
    cagatay09's avatar
    Erkek
    ulen burda cogunuza osmanli devletini poh pohpohlayip vermisler sizee:) agziniz acik hayretler icerisinde destanlar zaferler dinleyeceginize azicik benim ecdadim nerelerde hata yapmis, nerelerde bazi yerleri es gecmis diye bakip arastirma tenkit etme zahmetinde bulunsaniz cogunuz körü körüne baglanmanin sacma olacagini görürdü.. adam tutturmus osmanli torunuyum dio senin osmanli torunuyum diyenlere söyliorum bosuna kan bagi yapmaya calismasin. sadece osmanli hanedanligina bagli bir imparatorlukta yasamis dedelerimiz.. türkmeni türkü lazi cerkezi kürdü vs. hala daha anlamiosunuz bari nutuktan ders alin. osmanli devletinin basindaki padisah türk olmasa merak ediom acaba osmanli torunuyum diye zortlucakmiydiniz? gecmistete cok övünmüsler ama herseferinde unutulur. osmanli adi üzerinde osmani imparatorlugudur.. osman beyin isminden yola cikarak hanedanlik kurulmus ve amac bunu devam ettirip cihana asahip olmaktir.. sen ölmüssün ermeni ölmüs yahudisi ölmüs türkmenlere kıyılmıs umurlarindamiydi sanki? ne acaiptirki devlet yönetiminde sadrazamindan tut vezirinden veziri-azama kadar herkes devsirmeydi.. ne yani bu neyin politikasi bi düsünün ya:)  o zaman bile idrak etmislerde kelleler gitmis bu durumu cakanlarin.. adam resmen ben hanedanimda osmanli soyundan geleni kabul etmiyorum demek:) ee nerde kaldi bunun türk devletligi:) gerci haklisiniz memlük devletinin gaznenelerinde halkinin cogu türk degildi.. ama en azindan yönetiminde hep türkler vardi.. osmanli gibi devsirilmis ajandan bozmalar yoktu.. bakiyorum karar alma mekanizmasi hep devsirme:) padisah zaten canı istedimi seyhüislama sarilir canı istedigimi kelle ucurur.. seyhülislamin maasi elbette cok olacak kolay mi o kadar türkmenleri türkleri hizaya sokmak.. asker desen askeriye bile devsirme oldu istisnalar haric tabiki:) kısacasi abicim adamlar benim hanedanligim var siz kimsiniz dior:) biri cikmis adalet demis :) yaws o adalet gayrimüslimlere vardi daha cok:) osmanlinin son zamanlariyla gurur duyan var mi icinizde? o kadar halka canim cicim deyip adalet ver asil benligin olan türkleri türkmenleri salla gitsin demi:) ondan sonra osmanli torunuyum...! türksen türksündür.. osmanlicik baska türk olmak baska..
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    1903
    1903's avatar
    Erkek
    SeRDaR bunu yazdı:
    http://www.tahribat.com/forumdisplayfolder.asp?folderid=76935&sayfa=4#788603

gözünü seveyim Allah rızası için birdaha oku  ne demişim atatürk nutukta hakaret etmiştir mi demişim yahu niye çarpıtıyorsun hain demiştir diyorum niye anlamak istediğin gibi anlıyorsun beni okumadan etmeden benim adıma şeyler söylüyorsun bana hey yarabbim

fethleri tek osmanlı yapmamıştır diğer devletlerde yapmıştır diyerekte beni diğer devletleri savnup sadece osmanlıyı kötülüyormuşum gibi gösteriyorsun buda ilginç yeri gelir onların yaptığı işgallerde hatalar gördüğümde onları hakkındada eleştirilerde bulunuyorum şuan konumuz osmanlı olması sebebiyle bunları diyorum
    islam adına cihadlar yapılmış ama eziyet gören müslümanlara yardım amaçlı  kendi devletlerine saldıran müşriklerle savaş amaçlı cihadlar yapılmıştır keyfi değil yani
    yahu ne farkediyor kardeşim.hain diyince hakaret etmiş olmuyor mu ? bunamı kafa yoralım şimdi bir saat.

islam tarihinide bilmediğin apaçık ortada.ha seni ayıplamıyorum bilmeyebilirsin.ama biliyormuş gibi davranma bari.ortaçağ'da ve onun biraz sonrasında ülkelerin gücü neyle ölçülürdü, osmanlı fethettiği yerleri neden fethetti, hz.muhammed döneminde ve sonrasında islam devletinde nereler fethedildi ve neden fethedildi ? bunları bir araştır sen.öyle senin dediğin gibi, eziyet gören müslümanlara yardım amaçlı falan değil.çünkü islam devletinin fethettiği yerlerde zaten müslüman yoktu.ayrıca kendi devletlerine saldıran falanda yoktu.tabiki bu sebepten fethedilen yerlerde vardır, ancak genel olarak fetihlerin sebebi islam nizamını dünyaya yaymaktır.aynı osmanlı'da olduğu gibi.ama sen kalkıpta, hz.muhammed dönemi ve sonrasında islam devleti müşrikler müslümanlara eziyet ettiği için veya müslümanlara yardım amaçlı fetihler yaptı dersen, gerçekten tarih bilgisinden yoksun olduğunu gözler önüne serersin.anlayabilmen dileklerimle...

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tugra
    tugra's avatar
    Erkek
    iyi ya işte Atatürk te boşuna mı demiş ne mutlu türküm diyene diye ?? nutuk u örnek gösterip palavra sıkıyosun burda yok laz mış yok çerkez miş yok kürt müş ama çoğu Türk değilmiş ... vay anasını be !!

anlamayana Davul Zurna Saz ...
Toplam Hit: 13669 Toplam Mesaj: 76