folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlamaya Giriş
linefolder Programlamaya Giriş Kursu

Programlamaya Giriş Kursu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hannibal_King
    Hannibal_King's avatar
    Erkek
    csfrt bunu yazdı

.net core kursuna da ufaktan başlasan güzel olur hocam bitsin bu kurs da artık :))

.NET Core kursu değilde, C# ve ASP.NET Core Mvc anlattığım, modüler bir eğitim oluşturacağım. Zaten ismi .NET Core değil artık. .NET 7, .NET 8 diye gidecek.

Ama daha zamanı var C# kursunun. Eğitim oluştururken kurgu ve planlama aşaması çok uzun sürüyor. Şu anda öncelik programlamaya giriş kursunun reklamını ve tanıtımını yapmak. Kitle oluşması lazım. Yoksa 50 kişiye 100 kişiye eğitim hazırlamanın maddi açıdan pek bir getirisi yok. Gerçi ben prestij amaçlı yapacağım için 10 kişi olsa dahi eğitimi eninde sonunda hazırlayacağım. Ama ne zaman olur onu bilmiyorum.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hannibal_King
    Hannibal_King's avatar
    Erkek

https://medium.com/@cenksener/yaz%C4%B1l%C4%B1ma-programlamaya-nereden-ba%C5%9Flamal%C4%B1y%C4%B1m-e343b4f9e31f

Yazıya alkış verip (1 kişi 50 tane alkış verebiliyor sanırım), sosyal medyada paylaşabilirseniz sevinirim.

Edit: Linki düzgün veremedim. Kopyala yapıştır yaparsınız artık.

Hannibal_King tarafından 06/May/22 17:16 tarihinde düzenlenmiştir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    serhat8102
    serhat8102's avatar
    Erkek

Hocam. 2 yıllık MYO mezunuyum. yinede bu eğitimi almam gerekir mi?

Az çok C# başladım. C# eğitimlerinizi sabırsızlıkla bekliyorum :D

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Metalurjist
    Metalurjist's avatar
    Erkek

50 alkış verildi, takip yapıldı.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hannibal_King
    Hannibal_King's avatar
    Erkek
    serhat8102 bunu yazdı

Örnek sorular;

1-) Klavyeden girilen bir sayıyı tersine çeviren bilgisayar programını yazınız. Örnek kullanıcı 45687 girdiyse çıktı 78654 olacak. Sayı 4,5,6 basamaklı olabilir. Kaç basamaklı olacağı değişken yani.

2-) Klavyeden sıra ile 3 adet sayı giriliyor. Girilen bu sayılardan en az 2 tanesi 20 ile 50 arasında ise ekranda "geçerli" yazsın.
    Aksi durumda "geçersiz" yazsın.

3-) Klavyeden 3 sayı giriliyor. Ortanca sayıyı ekrana yazdırınız.

4-)Klavyeden bir sayı giriliyor. Ancak biz kaç basamaklı olduğunu bilmiyoruz.
    Girilen bu sayının basamaklarının sayı değerleri azalarak gidiyorsa sayı geçerlidir.
    Soldaki basamak sağdaki basamaktan büyük olacak.

Ör: 9542 --> Geçerli
    321 --> Geçerli
    86421 --> Geçerli
    8328 --> Geçersiz!!!

5-) {5, 9, 4, 17, 1, 22, 16, 3, 21, 10} dizisinin elemanlarını
    küçükten büyüğe doğru sıralayınız.

6-) Klavyeden girilen sayıya göre * karakterini kullanarak Console ekranına içi boş bir kare çizin. Girilen değere göre karenin kenar uzunluğu büyüsün. Kullanıcı 8 girerse, karenin bir kenarında 8 adet * karakteri olsun.

7-) 5-) {5, 9, 4, 17, 1, 22, 16, 3, 21, 10} dizisinin en büyük 5 elemanını ekrana yazdırın.

8-) Kendisine argüman olarak gönderilen bir sayının asal sayı olup olmadığını bulan IsPrime isimli bir metot yazın.

Yukarıda yazdığım soruları kendi seçtiğin bir programlama dilinde (C#, Java, C, Python vb.) rahatlıkla çözebiliyorsan eğer, programlamaya giriş eğitimine katılmayabilirsin. Yazdığım sorular orta seviyedeki sorular. Eğitimde daha karmaşık ve zor sorular da var. Ancak katılımcıların tüm soruları çözebilmelerini beklemiyoruz zaten.

Bu soruları çözerken hazır metot/fonksiyon kullanmaman lazım. Örneğin Pythonda sort metodu varzaten. Diziyi sıralıyor. Ancak biz senin hazır metot/fonksiyon kullanmadan yapmanı bekliyoruz. İstediğin kadar düşünebilirsin. Yardım almadan çözebiliyor olman önemli.

------------------------------------------------

Şunu belirtelim; programlamaya giriş eğitimi biraz daha algoritma yoğun sorular içeren bir eğitim. Sen meslek hayatında bir web uygulaması yaparken veya bir mobil uygulama yaparken bu kadar algoritma yoğun işler yapmıyorsun zaten. Çoğunlukla CRUD dediğimiz veri güncelleme, ekleme, arayüz işlemler vb. işleri yapıyoruz. Ancak yeni başlayacak bir insanın programlamaya giriş kursuna katılıp bol bol soru çözmesi son derece faydalı. Kurgu becerin artıyor, algoritma geliştirme becerin artıyor. Yarın bir gün bir mülakata katılırsan, orada algoritma becerisi isteyen soru sorarlarsa orada fayda sağlar.

Sonuç olarak temel konuları biliyorsan ve yukarıya yazdığım soruları rahatlıkla çözebiliyorsan kursa katılmana gerek yok.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hannibal_King
    Hannibal_King's avatar
    Erkek
    Metalurjist bunu yazdı

50 alkış verildi, takip yapıldı.

Teşekkürler

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hannibal_King
    Hannibal_King's avatar
    Erkek

Güncellemeler

----------------------------

* Tanışma dersini ayda 1 defa yapıyorduk. Artık haftada 1 defa yapıyoruz. Kursu yeni satın alan kişiler tanışma dersi için uzun süre beklemek zorunda kalmayacak. 

* Satış ortaklığı sistemini yalnızca belirli kişiler/topluluklar ile yapacağım. İsteyen herkes satış ortağı olup indirim veremeyecek.

* İndirim kuponları az bir miktarda indirim(50 TL) sağlayacak ve kuponları yalnızca satış ortaklarına/ topluluklara vereceğim. Geçen hafta 689 TL den 3 adet satış yaptım. Motivasyonu yüksek olan öğrenci indirim sormadan hemen alıp izlemeye başlıyor zaten. TAHRIBAT kupon kodu da dahil olmak üzere tüm diğer kupon kodlarını pazartesi günü kaldıracağım. Üniversite sayfalarından veya benzeri topluluklardan paylaşılan kuponlar yalnızca 50 TL indirim sağlayacak. Oradada amacım satışın nereden geldiğini tespit etmek.

* Kursu tamamlayan öğrencilerden isteyenler ile röportaj yapacağım. Kendi kendimin reklamını yapmak pek sevdiğim bir şey değil ama mecburuz. Aksi durumda internette kursum var dediğimde kıskançlıktan saldırıyor millet. Kıskanç ve saldırgan sesleri kesmem gerekiyor. Tek tek kim nasil başladı nasıl ilerliyor vb. videolar çekeceğim. Kursun kalitesini öğrenciler kendisi yorumlayacak.

https://m.youtube.com/watch?v=0apUVqfnWU0

örnek videoya buradan bakabilirsiniz. Kursu tamamlayan ilk öğrenci ile röportaj yaptık. Yakında tahribattan kursu alan bazı müridler de kursu tamamlamış olacak. İstemeleri durumunda onlarla da röportaj yaparız muhtemelen. 

https://m.youtube.com/channel/UCn_KmJxgjzCduwsHyAhQxrQ 

Kanal adresi burada. Röportajlar dışında rehberlik videoları da paylaşacağım. Kanala abone olup desteklerseniz sevinirim. Biraz satış ve pazarlama işleri ile ilgilendikten sonra kanala video eklemeye devam edeceğim.

Görüşmek üzere...

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    serhat8102
    serhat8102's avatar
    Erkek
    Hannibal_King bunu yazdı
    serhat8102 bunu yazdı

Örnek sorular;

1-) Klavyeden girilen bir sayıyı tersine çeviren bilgisayar programını yazınız. Örnek kullanıcı 45687 girdiyse çıktı 78654 olacak. Sayı 4,5,6 basamaklı olabilir. Kaç basamaklı olacağı değişken yani.

2-) Klavyeden sıra ile 3 adet sayı giriliyor. Girilen bu sayılardan en az 2 tanesi 20 ile 50 arasında ise ekranda "geçerli" yazsın.
    Aksi durumda "geçersiz" yazsın.

3-) Klavyeden 3 sayı giriliyor. Ortanca sayıyı ekrana yazdırınız.

4-)Klavyeden bir sayı giriliyor. Ancak biz kaç basamaklı olduğunu bilmiyoruz.
    Girilen bu sayının basamaklarının sayı değerleri azalarak gidiyorsa sayı geçerlidir.
    Soldaki basamak sağdaki basamaktan büyük olacak.

Ör: 9542 --> Geçerli
    321 --> Geçerli
    86421 --> Geçerli
    8328 --> Geçersiz!!!

5-) {5, 9, 4, 17, 1, 22, 16, 3, 21, 10} dizisinin elemanlarını
    küçükten büyüğe doğru sıralayınız.

6-) Klavyeden girilen sayıya göre * karakterini kullanarak Console ekranına içi boş bir kare çizin. Girilen değere göre karenin kenar uzunluğu büyüsün. Kullanıcı 8 girerse, karenin bir kenarında 8 adet * karakteri olsun.

7-) 5-) {5, 9, 4, 17, 1, 22, 16, 3, 21, 10} dizisinin en büyük 5 elemanını ekrana yazdırın.

8-) Kendisine argüman olarak gönderilen bir sayının asal sayı olup olmadığını bulan IsPrime isimli bir metot yazın.

Yukarıda yazdığım soruları kendi seçtiğin bir programlama dilinde (C#, Java, C, Python vb.) rahatlıkla çözebiliyorsan eğer, programlamaya giriş eğitimine katılmayabilirsin. Yazdığım sorular orta seviyedeki sorular. Eğitimde daha karmaşık ve zor sorular da var. Ancak katılımcıların tüm soruları çözebilmelerini beklemiyoruz zaten.

Bu soruları çözerken hazır metot/fonksiyon kullanmaman lazım. Örneğin Pythonda sort metodu varzaten. Diziyi sıralıyor. Ancak biz senin hazır metot/fonksiyon kullanmadan yapmanı bekliyoruz. İstediğin kadar düşünebilirsin. Yardım almadan çözebiliyor olman önemli.

------------------------------------------------

Şunu belirtelim; programlamaya giriş eğitimi biraz daha algoritma yoğun sorular içeren bir eğitim. Sen meslek hayatında bir web uygulaması yaparken veya bir mobil uygulama yaparken bu kadar algoritma yoğun işler yapmıyorsun zaten. Çoğunlukla CRUD dediğimiz veri güncelleme, ekleme, arayüz işlemler vb. işleri yapıyoruz. Ancak yeni başlayacak bir insanın programlamaya giriş kursuna katılıp bol bol soru çözmesi son derece faydalı. Kurgu becerin artıyor, algoritma geliştirme becerin artıyor. Yarın bir gün bir mülakata katılırsan, orada algoritma becerisi isteyen soru sorarlarsa orada fayda sağlar.

Sonuç olarak temel konuları biliyorsan ve yukarıya yazdığım soruları rahatlıkla çözebiliyorsan kursa katılmana gerek yok.

Hocam soruları biraz çözmeye çalıştım ancak eksiğim olduğunu farkettim ve hemen satın aldım :D

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hannibal_King
    Hannibal_King's avatar
    Erkek

@serhat8102 pazartesi veya salı bir tanışma dersi yaparız hocam. Tanışma dersini yapmadan dersleri izlemeye başlama. Yarın aksam kaydolurken yazdigin numara üzerinden iletisime gecerim seninle. 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hannibal_King
    Hannibal_King's avatar
    Erkek

https://teknoseyir.com/inceleme/yazilima-baslangic-kursu-programlamayagiris-com  adamların motivasyonlarına bakar mısınız :) Çıldırdılar programlamaya giriş kursu yaptım diye :)