folder Tahribat.com Forumları
linefolder Eğitim & Ödev & Bilimsel Döküman
linefolder 2013 Üniversite Sınavı Tercihleri Ve Üniversiteler Hakkında [Genel Konu]

2013 Üniversite Sınavı Tercihleri Ve Üniversiteler Hakkında [Genel Konu]

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kız Babası
    kuytul
    kuytul's avatar
    Erkek

Arkadaşlar merhaba. Büyük ihtimalle bu yıl üniversite sınavına girmiş arkadaşların tercihler hakkında merak ettikleri olacaktır.Kısa ve öz bilgi veriyorum. İsteyen arkadaşların da sorularını cevaplayabilirim.

* Tercihler 8-18 temmuz arasında yapılacak.

* O vakte kadar tatil yapıp rahatlayın veya tercih için fikir sahibi olmak istiyorsanız tercih robotlarından faydalanabilirsiniz.

* Benim 4-5 senedir kullandığım bir siteyi tavsiye etmek isterim.

www.dogrutercih.com ( http://www.dogrutercih.com/program2013/tablo4/goster )

* Bazı bölümlerde kontenjan artışları oldu. Örneğin sayısalda tıp, Tm' de hukuk fakültelerinde kontenjan artışları olmuş.Bunlar avantajlı olabilir.Fen-Edebiyat fakültelerinin kontenjanlarında ise yarı yarıya düşüş söz konusu.

Ayrıca altın kural başarı sırasıdır. Başarı sırası sistemlerin değişmesinden etkilenmez o yüzden başarı sıranızı yazarak max %30 filtre koyup başarı sıranızdan %30 aşağı ve yukarı bölümleri değerlendirmeye alabilirsiniz. Kişisel önerim tercihleri üç kısma ayırarırsak ilk tercihlere başarı oranı %30 daha az olan yerleri yazarak orta sıralara başarı sıralamanıza yakın (%10 civarı) son sıralara da %30 daha fazla başarı sırası olan bölümlere doğru sıralama yapmanızdır.

Meslek rehberliği ve tercih rehberliği farklı şeylerdir bu zamana kadar mesleki hedefiniz veya hedef gruplarınız oluşmamışsa faydalı bir yorum yapmak zordur. Tercih rehberliği konusunda sorularınızı yanıtlayabilirim.

instagram.com/yks.rehberlik >> YKS Rehberlik ve Eğitim Koçluğu için takipte kalın ;)
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dead_march
    dead_march's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

2013-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu Madde 1.4'e göre yerleştirme puanlarınızın hesaplanmasında OBP katsayıları yarıya düşürülmüştür.

bu nedir la sonuçların yanında yazıyordu

bundan sonra oy kullanmayacağım eğer bir kişi bile gelip oy kullanmak vatandaşlık görevidir felan derse çıkarır kimliğimi götüne sokarım
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kız Babası
    kuytul
    kuytul's avatar
    Erkek
    dead_march bunu yazdı

2013-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu Madde 1.4'e göre yerleştirme puanlarınızın hesaplanmasında OBP katsayıları yarıya düşürülmüştür.

bu nedir la sonuçların yanında yazıyordu

geçen yıl tercih yapmış ve yerleştirilmişsin. bu sebeple yerleştirildiğin yere kayıt yapsan da yapmasan da obp katsayısı yarıya düşer. okul puanın neyse yarısını sınav puanına ekleyerek yeni yerleştirme puanın ortaya çıkar. Eskiden beri olan bir şey.

instagram.com/yks.rehberlik >> YKS Rehberlik ve Eğitim Koçluğu için takipte kalın ;)
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sserkan
    Sserkan's avatar
    Erkek

Hocam bu puanlarla biyere girilirmi ??? 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tengri
    Tengri's avatar
    Erkek

hocam ben ankara üniversitesi matematik bölümüne gitcektim 2. öğretim, puanı 234 puan ben bu sene 250 yaptım. Ama sen demişin ki fen edebiyat fakülteleri yarıya düşürüldü kontejanlar. Ben göte gelir miyim? Yoksa istediğim yere rahatça gider miyim?

Ben Fight Clubı izledin mi? derken utanıyorum, adam İzlemedim. derken utanmıyor. Bi de nasıl güzel mi, diyo... Bi bitmediniz amk.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kız Babası
    kuytul
    kuytul's avatar
    Erkek

@serkan

ygs puanlarınla devlet üniversiteleride 4 yıllık fakülteler yazamıyorsun. ön lisans(2 yıllık) düşünür müsün?

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sserkan
    Sserkan's avatar
    Erkek
    kuytul bunu yazdı

@serkan

ygs puanlarınla devlet üniversiteleride 4 yıllık fakülteler yazamıyorsun. ön lisans(2 yıllık) düşünür müsün?

Hocam 2 yıllık lojistik yada iş güvenliği var aklımda ama gelirlermi bilmiyorum.

4 yıllıkta gözüm yok zaten

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Naacal
    Naacal's avatar
    Erkek

beyler bu açıklanan ham puanlar di mi? okul puanını eklicez üzerine ek puan olarak sanırım ?

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    h2run
    h2run's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    Sserkan bunu yazdı

Hocam bu puanlarla biyere girilirmi ??? 

Serkan Sporla alakan varmı beden egıtımı ogretmenlıgı felan dene zaman gecmeden .

- Ben alışılmış şeyleri sevmem, bilirsin.Yaşamaksa ; dilediğim gibi yaşamalıyım, sevmekse; gönlümce sevmeliyim.Kendi elimle yazmalıyım alın yazımı,ölmekse istediğim anda ÖLMELİYİM.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kız Babası
    kuytul
    kuytul's avatar
    Erkek
    Tengri bunu yazdı

hocam ben ankara üniversitesi matematik bölümüne gitcektim 2. öğretim, puanı 234 puan ben bu sene 250 yaptım. Ama sen demişin ki fen edebiyat fakülteleri yarıya düşürüldü kontejanlar. Ben göte gelir miyim? Yoksa istediğim yere rahatça gider miyim?

istediğin bölümün başarı sırası 219bin. kontenjanı ise 100den 80e inmiş. Tabiki dezavantaj ama büyük oynama yapacağını sanmam.

senin başarı sıran 180bin-250bin arası bir şeyse yazmaya değer.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tengri
    Tengri's avatar
    Erkek
    kuytul bunu yazdı
    Tengri bunu yazdı

istediğin bölümün başarı sırası 219bin. kontenjanı ise 100den 80e inmiş. Tabiki dezavantaj ama büyük oynama yapacağını sanmam.

senin başarı sıran 180bin-250bin arası bir şeyse yazmaya değer.

182 bin hocam, bunun 1. öğretimi de yazmalımıyım sence?

Ben Fight Clubı izledin mi? derken utanıyorum, adam İzlemedim. derken utanmıyor. Bi de nasıl güzel mi, diyo... Bi bitmediniz amk.
Toplam Hit: 20617 Toplam Mesaj: 185