folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Niçin Şeriat İstiyor Veya İstemiyorsunuz ? (Kaliteli Bir Tartışma Ortamı İçin...)

Niçin Şeriat İstiyor Veya İstemiyorsunuz ? (Kaliteli Bir Tartışma Ortamı İçin...)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SoloTurk
    SoloTurk's avatar
    Erkek

Doğruyu söyleyeyim. Hiç bir yorumu okumadım; direk kendi fikirlerimi söylemek istedim, hiçbir baskı altında kalmamak için, sonra okuyacağım.

1.si Türkiye Cumhuriyeti'nde ŞERİAT gibi bir kavram hiç yoktur ve olmamıştır. Siyasi rant sağlamak isteyen bir takım insanların, karşı taraftaki bir partiye oy kaybettirebilmek adına medyayla el ele verip, tamamen uydurma olarak ortaya attığı bir unsurdur Şeriat. Yani daha açığı sanki AKP'nin düşüncesiymiş gibi benimsetilmeye çalışılan bir unsurdur; oysaki AKP'yi savunanların %90'nında şeriatı isteme gibi bir eğilim yoktur. Olursa o %10'luk suistimal etmeyi seven kısımdaki insanlarda vardır. Aynı her yerde olabileceği gibi. Osmanlı Devleti'nde bile şeriat diye bir kavram olmamıştır. Öyle olsaydı, camilerin yanına bir de kilise konulmazdı; çünkü hoşgörü ortamı vardı. İşte İslamın gerçek teması budur: Hoşgörü ve kardeşlik. 

2.si Şeriat kavramı tam manasıyla İslamı yaşamak değil, İslamı daha baskıcı yaşatmaktır. Türkiye 1900'lü yıllarda nasıl Cumhuriyete hazır olmayan bir toplum olmuşsa da, bugün de şeriata hazır olmayan bir toplumdur. Günün koşulları, dış ilişkiler, hukuksal gereksinimler neyse Cumhuriyete devam edilir ya da Şeriata geçilir. Türkiye için hangi rejim doğruysa ona devam edilir. İlla Cumhuriyet olacak ya da İlla Şeriat olacak gibi bireysel düşüncelerden dolayı ülkenin geleceği tehlikeye atılamaz. 1920'li yıllarda nasıl padişahlık kavramı bir işe yaramadıysa ve ulu önder Kemal Atatürk cumhuriyet rejimini getirdiyse, bugün cumhuriyet rejimi de tüm işlevini tamamen yitirmişse şeriat sistemine geçilebilir (Yani sadece şeriat değil, ülke için hangisi gerekli ve doğruysa o rejime). Cumhuriyet bize ulu önderimiz Kemal Atatürk'ten kalan bir emanettir. Bizim onu değiştirmemiz değildir, Atatürk'e ihanet etmek; bizim onu şimdiye kadar hiç koruyamamış ve geliştirememiş olup, tüm işlevini kaybettirmemizdir ihanet. Tüm işlevini kaybetmiş ve ülkeyi artık yürütemez olmuş bir rejimi devam ettirmeye çalışmak gerikafalılıktır, gereksinimlere göre ıslahatlar yapılabilir ya da köklü değişiklikler gerçekleştirilebilir. (Bugün Cumhuriyet'in işlevini kaybetmesi sebebi gibi nedenler yoktur bunu yazmamda. Sadece örnek veriyorum)

Saygılarımla...

Oksijen, belki de yavaş yavaş öldüren bir zehirdir...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TBT
    TBT's avatar
    Erkek

H.z Muhammed S.A.V dönemindeki kurallar olsa şeriat şimidikinden bambaşka olurdu. Şimidiki sözde şeriat kuralları başka şeyh molla gibi bi kaç tane kendini

bilmez çıkıp kendi kurallarını koymaya çalışıyor.Böyle şeriat mı olur.Erkekle dans etti.Diye Bir kız veya içki içti diye bir insan öldürülebilir hemde en vahşi hayvanın

bile yapmayacağı gibi acı çektire çektire...

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    janni
    janni's avatar
    Erkek

Anayasın ilk 4 maddesi

I. Devletin Şekli

Madde 1- Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir.

II. Cumhuriyetin nitelikleri

Madde 2- Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir.

III. Devletin bütünlüğü, resmi dili, bayrağı, milli marşı ve başkenti.

Madde 3- Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir.

Bayrağı, şekli kanunda belirtilen, beyaz ayyıldızlı al bayraktır.

Milli marşı 'İstiklal Marşı' dır.

Başkenti Ankara'dır.

IV. Değiştirilemeyecek hükümler

Madde 4- Anayasanın 1'inci maddesindeki devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2'nci maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve 3'üncü maddesindeki hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MelancholiTr
    MelancholiTr's avatar
    Erkek

janni bunu yazdı:
    -----------------------------

Anayasın ilk 4 maddesi

I. Devletin Şekli

Madde 1- Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir.

II. Cumhuriyetin nitelikleri

Madde 2- Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir.

III. Devletin bütünlüğü, resmi dili, bayrağı, milli marşı ve başkenti.

Madde 3- Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir.

Bayrağı, şekli kanunda belirtilen, beyaz ayyıldızlı al bayraktır.

Milli marşı 'İstiklal Marşı' dır.

Başkenti Ankara'dır.

IV. Değiştirilemeyecek hükümler

Madde 4- Anayasanın 1'inci maddesindeki devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2'nci maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve 3'üncü maddesindeki hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.

kimse türkiyenin yönetim biçimini değiştirmek istemiyor zaten.

sadece nedenini sormuş.neden şeriatı seviyor veya sevmiyoruz.

birdaha oku lütfen. 

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakultesi
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    xxjokerxx
    xxjokerxx's avatar
    Erkek

ya sana cumhuriyeti değiştirelim diyen olmadı ki cumhuriyet kalsın ama şu ötesi berisi yamaya yamaya bir türlü yama tutmayan anayasayı gözden geçirmek lazım 

okmam yazmam yok möhür yada barnak bassam olmamı
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    musty28
    musty28's avatar
    Erkek

olivetti bunu yazdı:

musty28 bunu yazdı:

şeriat kuralları günümüzde yanlış yorumlanmaktadır. bu yüzden şeriatçılık diye saçma bişey ortaya çıkmıştır. şeriat bir yönetim biçimi değildir bu yüzden Cumhuriyet gitsin şeriat gelsin diye bir şey söz konusu olamaz.

en çok dini konuları ilgilendirir ( namazın kılınışı, orucun nasıl tutulacağı gibi ) ve bana göre şeriat kurallarını en güzel Osmanlı Devleti uygulamıştır.

kısa süreli, gelişme olmayan kurallar bütünü, ve o yüzden çöküşe sebep oldu. batı ilerlerken osmanlı yerinde sayıyordu.

kardeş Osmanlı 3 kıtaya sahipkenden şeriat vardı.

Ses Etme Hallederiz
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Weldox
    Weldox's avatar
    Erkek

Ben sadece fikirlerimi paylaşmak için yazıyorum kimseye bir cevap yahut atıfta bulunmuyorum.

İlk olarak Şeriatın anlamı nedir onu söyliyeceğim

Şeriatın kelime anlamı yol; mezhep; "metod; âdet; insanı bir ırmağa, su içilecek bir kaynağa ulaştıran yol" anlamına gelir arapça kökenlidir.Buradaki konu devletin şeriat hukukuyla yönetilmesimidir yoksa bütün şeriatin uygulanmasıdır.

Şeriat genel olarak 3 bölümde incelenir.

1.İbadetler : Namaz, oruç . . . gibi konuları ele alır

2.Muameleler : İnsanlar arasındaki medeni, ticari, siyasi hayatları arasındaki münasebeti ele alır ve bunlar üzerine hükümler getirir.

3.Cezalar : Asıl bizi ilgilendiren(yada korkutan) bölüm bu bölüm İslam emir ve yasaklarını çiğneyen kişi(lere) uygulanan yaptırımlardır.

Buradaki bir çok kişiyi ilgilendiren bölüm cezalardır.Bunun nedeni bazı İslam(sözde) ülkelerinde uygulanan yaptırımlardan kaynaklanmaktadır. 1.ve2. bölümlere kimsenin itirazı olucağını sanmıyorum insanları şeriatten korkutan uygulamaları sanılanın aksine şeratte kararı kişi vermez ama günümüzde bu böyle görülmek(gösterilmek)tedir.Osmanlı hukuku Şeriat Hukukuydu ve bilinen üzere kusursuz bir adalet söz konusuydu buna bir çok örnek verilebilir.Fakat zamanla bu bozuldu medyanında etkisi ile şeriat korkulan ve istenmeyen bir hukuk sistemi olmaya başladı (Mason kaynaklı haber ajanslarının etkisi büyüktür).Şeriat Hukukunda ilk olarak Kur'an a bakılır eğer konu ile ilgili hüküm yoksa Hz.Peygamberin(s.a.v)ın bu durumlar karşısındaki olaylara yorumuna bakılır eğer böyle birşeyde yoksa zamanın önde gelen dini kişilerin olaya yorumları alınır ve ortak bir kararlar hüküm verilirdi.Bu hükümler günümüzdekinin aksine yaptırımları adil ve abartısızdı.

Eğer Şeriat bu şekilde olucaksa evet derim.Ama bazı ülkelerde gördüğümüz adaletsiz ve tek bir kişinin emrinde olucaksa "Demokrasi, hak ettiğimizden daha iyi yönetilmeyeceğimizi garanti eden sistemdir." demekle yetinirim

Yanlışlarım yada eksiklerim olabilir düzeltmek/uyarmak beni rahatsız etmez mutlu eder.Yukarıda yazdığım gibi sadece fikirlerimi söyledim kimseye bir cevap değildir.

Yaptık bişiler.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CanKirca
    CanKirca's avatar
    Erkek

yorum yapmaktan vazgeçtim, din konularına yazmayacağım, yazdığım mesajı sildim..

Twitter: @CanKirca
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Foxxxxxx
    Foxxxxxx's avatar
    Erkek

bazen olsun isitiyorum bazen olmasın cingeneye sen agasın sen paşasın demişler oda gitmiş babasını kesmiş adil biri yok tüm yoluna cıkanları keser bicitrir valla

Babamı namaz kılmış, dua ederken görünce Benim için de dua et deyiveriyorum Ve babamın cevabıyla sarsılıyorum Kendisi nerede, derse, ne diyeyim?
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    olivetti
    olivetti's avatar
    Erkek

musty28 bunu yazdı:

olivetti bunu yazdı:

musty28 bunu yazdı:

şeriat kuralları günümüzde yanlış yorumlanmaktadır. bu yüzden şeriatçılık diye saçma bişey ortaya çıkmıştır. şeriat bir yönetim biçimi değildir bu yüzden Cumhuriyet gitsin şeriat gelsin diye bir şey söz konusu olamaz.

en çok dini konuları ilgilendirir ( namazın kılınışı, orucun nasıl tutulacağı gibi ) ve bana göre şeriat kurallarını en güzel Osmanlı Devleti uygulamıştır.

kısa süreli, gelişme olmayan kurallar bütünü, ve o yüzden çöküşe sebep oldu. batı ilerlerken osmanlı yerinde sayıyordu.

kardeş Osmanlı 3 kıtaya sahipkenden şeriat vardı.

bende ne diyorum? ya da daha açık olmak gerekirse, ne olduda çok feci durumlara düşü verdi? cevabı alıntı yaptığın mesajımda.

...
Toplam Hit: 22982 Toplam Mesaj: 174