folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Niçin Şeriat İstiyor Veya İstemiyorsunuz ? (Kaliteli Bir Tartışma Ortamı İçin...)

Niçin Şeriat İstiyor Veya İstemiyorsunuz ? (Kaliteli Bir Tartışma Ortamı İçin...)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RootB
    RootB's avatar
    Erkek

xxjokerxx bunu yazdı:
    -----------------------------

Şeriatın ne olduğunu iyice bilmeden biz istemezük diye bağırmak ne kadar doğru?

Sen şeriatcımısın diyerek sanki pkk lıymış gibi dışlamak ne kadar doğru?

Şeriatın geri olduğunu düşünmek ne kadar anlamlı?

müslüman değilim diyene sözüm yok inanmıyordur ve lütfen onlar bana cevap vermesin islama inanmaya diyecek lafım yok.

Ama ben müslümanım diyip ondan sonra Allahın kanunu inkar edip kulun yazdığı anayasa iyidir diyende müslümanlığını bi sorgulasın.

Ben Müslüman'ım , Allah'a Kur'an'a belki senden daha fazla bağlıyım ama bir devletin din kurallarına göre yönetilmemesi gerektiği taraftarıyım. Sakın benden alıntı yapıp cevap verme , çünkü ben kendi görüşümü belirterek son noktayı koyuyorum. Tamam haklısın bile deme , tartışmana devam et.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wking
    wking's avatar
    Erkek

Prometheus bunu yazdı:

şeriat istemememin sebebi bu sistemin islâm'la pek alakası olmadığını düşünmemdir

eğer islâm'la özdeşleşen bir yapı ortaya çıkarsa bunu tekrar düşünebilir ve şeriatı değerlendirebilirdim

ancak bunu olası görmüyorum

bunun yerine demokrasinin en üst seviyesi olarak gördüğüm liberal görüşü savunuyorum

kendimce islâm hoşgörüsüyle liberalizmin büyük ölçüde uyuştuğunu düşünüyorum

Hocam zaten şeriatte liberalizmi çürütecek bir şey var mı ?

Bkz: Liberalizm nedir ?

"Liberalizm veya erkincilik, özgürlüğü birincil politik değer olarak ele alan bir ideoloji, politika geleneği ve düşünce akımıdır. Genel anlamda liberalizm, bireylerin ifade özgürlüğüne sahip olduğu, din, devlet ve kimi zaman kurumların gücünün sınırlandırıldığı, düşüncenin serbest bir şekilde dolaştığı, özel teşebbüse olanak sağlayan bir serbest piyasa ekonomisinin olduğu, hukuğun üstünlüğünü geçerli kılan şeffaf bir devlet modeli ve toplumsal hayat düzeni hedefler. Liberal demokrasi olarak adlandırılan bu devlet düzeni, açık ve adil bir seçim sistemi ile birlikte tüm vatandaşların kanun önünde eşit olduğu ve fırsat eşitliğine sahip olduğu bir sistem olarak modellenir.

Kralların doğal yönetim hakkı, veraset sistemi, devlet dini gibi eski devlet teorisini oluşturan birçok temel kabule liberalizm karşı çıkar. Tüm liberaller bireyin yaşama hakkı, özgürlüğü ve mülkiyet hakkı gibi temel insan haklarını kabul eder ve desteklerler. Bununla birlikte birçok ülkede modern liberalizm, toplumsal refahın sağlanması açısından, devletin birey özgürlüğü üzerinde minimal bir kısıtlayıcı gücü olmasını savunarak klasik liberalizmden ayrılır.

Liberalizmin kökleri batı aydınlanma sürecine dayansa da, bugün için terim sağdan sola siyasal yelpazenin farklı noktalarını kapsayan, özgürlük temelli bir düşünce çizgisini tanımlar."

Burada olan çoğu şeyi islam da söyler.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zatkaros
    zatkaros's avatar
    Erkek

RootB bunu yazdı:

Çünkü zaten daha ileri bir yönetim biçimiyle idare ediliyoruz. (CUMHURİYET) Toplumlar ileri gitmek ister , geriye değil. Biz neden geriye gidelim peki?

Dediğine göre hocam cumhuriyet ileri gitmek şeriat geri gelmek demekmiş.. şimdi seriat ne demek miş bak bir usta;

"İslam'ın kutsal kitabı Kur'an'ın âyetleri, İslam dininin peygamberi olan Muhammed'in söz ve fiilleri (sünnet/hadis) ve İslâm bilginlerinin görüş birliği içinde bulundukları hususlara dayanan ilâhî kanun"dur.

Tekrar ; bir  araştir seriati i  cumhuriyeti .laikliği vs vs 

yorumuna  cok kızdım kırıldım hata üzüldüm .kbr

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    efrasyap
    efrasyap's avatar
    Erkek

(şeriat istediğimden falan değilde şeriatı anlamadan anti şeriatcı olmak saçma.)

cumhuriyet iyi bir yönetim biçimi neticede temeli demokrasi ama demokrasi ülkenin başına at hırsızlarını getiriyorsa ve yasalar menfaatlere göre ddeğişiyorsa

uyglanırken kişiye göre yorumlanıyorsa şeriatmiş,cumhuriyetmiş,diktatöryaymış çok bişey değişmez.

sözde suudi arabistanda şeriat var nah var ,kral ve nesebi hertürlü imtiyaza sahip ve kişinin öz iradesi elinden alınmış ki bu şeriat değil.

bizde cumhuriyet var  başta cumhurbaşkanı diye dangalak ,at hırsızı bi başbakan halkın cehatinden ve iyi niyetini istismar etmiş millet vekili ve bakanlar bu cumhuriyet-demokrasiyse bence buda iyi değil.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    xxjokerxx
    xxjokerxx's avatar
    Erkek

RootB

sen alıntı yap cevap ver ama ben vermeyecen o neden?

ben sana ilk yazımda yazdım bak iyi oku müslümanlığını bi sorgula bence Allaha inanıyormusun Peygamberine inanımıyormusun.Allahın ve Peygamrinin (s.a.v) Emir ve yasaklarına ne kadar inanıyor ve uyguluyorsun.

ve lütfen rica ediyorum 5 yaşındaki cocuk gibi yok ben senden daha şuyum buyum yapmayın beni tanımazsın etmezsin ama yinede benim babam senin babanı döver tarzı 5 yaşındaki cocuk gibi konuşma.

okmam yazmam yok möhür yada barnak bassam olmamı
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    7-19
    7-19's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

ateist dusmanligi son moda galiba bu nedir ? kaliteli tartisma ortaminda sana guzel sohbetler.

la liberte ne meurt jamais.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    destanition
    destanition's avatar
    Erkek

RootB bunu yazdı:

Çünkü zaten daha ileri bir yönetim biçimiyle idare ediliyoruz. (CUMHURİYET) Toplumlar ileri gitmek ister , geriye değil. Biz neden geriye gidelim peki?

sen şeriatı gericilik mi zannediyorsun ?

bi kere şeriat ne anlama geliyor biliyormusun ?

şeriat arapçada "hakka giden yol" demektir. Diğer bir manası da "Allahın kuralları" anlamına gelir. buna göre düşün de ondan sonra gericilik de

gülme gidenin arkasından. gün gelir, elveda bile diyemezsin giderken... | Hayat fani, Ölüm ani....
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RockZs
    RockZs's avatar
    Erkek

"Şeriatı bir devlet şekli gibi sunuyorlar. Oysaki, Kur'an, ima yoluyla bile bir devlet şekline temas etmiyor. Onu insan aklına bırakmış. İslam devleti tabiri, siyasal islamcı istismarın bir uydurmasıdır. Kur'an'da böyle bir tabir yok. İslam evrensel ve ölümsüz ilkeler bütününün adıdır. O halde İslam'ın devleti olmaz, Müslümanların devletleri olur. Gerçek bu olunca da onlarca, yüzlerce devlet şekli bulunacaktır."

Dini şekilleştirecek herşeye karşıyım.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wking
    wking's avatar
    Erkek

Cevap vereceğim fakat çıkmam gerekiyor. Ben gelene kadar yorumlara devam =)

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RootB
    RootB's avatar
    Erkek

Bakın şeriat yönetim biçimi olarak daha geridir diyorum. Siz benim Allah'la aramdaki bağı nerden biliyorsunuz da yorum yapıyosunuz? Allah'ı Peygamber'i sizden daha çok seven , 5 vakit namaz kılan , tüm hayatını ibadetle geçiren birisi , pek tabii şeriatı istemeyebilir , YÖNETİM BİÇİMİ olarak Cumhuriyet daha ileridir diyorum. Beni kendi tartışmanıza çekmeyin ,ben yorumumu yapıyorum. Katılmıyosan görüşünü belirt , direkt kişi hedef alan yorum yapıp da insanları tartışmaya tekrar dahil etme. Sadece kendi açınızdan bakıyosunuz olaylara , o yüzden bu tartışma sonlanmaz. Konuya son yorumumdur.

Toplam Hit: 22987 Toplam Mesaj: 174