folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Kuran Da Miras Paylaşımı Hatası

Kuran Da Miras Paylaşımı Hatası

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CyberAngel
    CyberAngel's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

myblackworldweb bunu yazdı:
    -----------------------------

http://www.youtube.com/watch?v=ZnR46vWeSp4&feature=player_embedded

Şu video'yu izledim ve şu yorumu okudum;

http://www.sorularlaislamiyet.com/qna/15888/miras-paylasiminda-eksik-veya-fazla-cikmasi-avl-ve-reddiyye.html

Sonuç olarak islam aleminin bu konuda ne kadar çaresiz kaldığını anladım.Ayrıca yukardaki linkteki yorumda aciz alim, inkarcı olarak nitelendirmiş bunu iddia edenleri.Hz. Ömer'in çözümünü ayet olarak sunmakta nedir ? böyle bir çözüm olmaz.Matamatiksel bir hata vardır.Aksini iddia eden ispatlasın.Ayrıca sorgulamak, sorgulamadan inanmaktan çok daha iyidir.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    volkan
    volkan's avatar
    Erkek

angels_demos bunu yazdı:

• Sen bunu tamamıyla çarpık olarak hesapladığından sonuç yanlış çıkmıştır.

Nisa,11'de ölen kişinin (erkek) mal paylaşımı, Nisa,12'de ise eğer eşlerinizden biri ölürse ardından yapılacak mal paylaşımını anlatmaktadır.

Ve bahsettiğin kişi ölürse malının 2/3 ünün çocuklarına 1/6 sının anasına 1/6 sınında verilmesi lazımdır. Eşine birşey kalmadı diyeceksiniz. Merhumun annesi ve babası da oğullarının helalini eşini korumak ve gözetmekle yükümlüdür.Şimdi bakalım işlem doğru mu?

2/3+1/6+1/6=24/24=1,0

myteril 3 weeks ago

eline sağlık hoca

yani sonuç olarak hatasız kul olmaz diye biliriz :D

onekine?
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MY91
    MY91's avatar
    Erkek

volkan bunu yazdı:

angels_demos bunu yazdı:

• Sen bunu tamamıyla çarpık olarak hesapladığından sonuç yanlış çıkmıştır.

Nisa,11'de ölen kişinin (erkek) mal paylaşımı, Nisa,12'de ise eğer eşlerinizden biri ölürse ardından yapılacak mal paylaşımını anlatmaktadır.

Ve bahsettiğin kişi ölürse malının 2/3 ünün çocuklarına 1/6 sının anasına 1/6 sınında verilmesi lazımdır. Eşine birşey kalmadı diyeceksiniz. Merhumun annesi ve babası da oğullarının helalini eşini korumak ve gözetmekle yükümlüdür.Şimdi bakalım işlem doğru mu?

2/3+1/6+1/6=24/24=1,0

myteril 3 weeks ago

eline sağlık hoca

yani sonuç olarak hatasız kul olmaz diye biliriz :D

Bak güzel kardeşimin de dediği gibi hatasız KUL! (yani insan) olmaz. Kur'an-ı Kerim bir insanın ortaya çıkardığı birşey değil KUSURSUZ(Hatasız) olan ALLAH'ın

kelamıdır.... Onda hata aramak,biraz haddimizi aşar diye düşünüyorum.

Nitekim konuyu açan kardeşim gibi CyberAngel kardeşimde yazılan ayetleri yanlış okumuş ve yorumlamış ki bunu

da angels_demos arkadaşımız gayet güzel açıklamış..

@CyberAngel : matematiksel bir hata vardır,aksini idda eden açıklasın demişsin hocam,bide angels_demos un yorumunu okursan HATA(!)nın matematikte olmadığını anlarsın

Hayatı tesbih yaptım... Bazen çekiyorum bazen sallıyorum...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    lepusmorris
    lepusmorris's avatar
    Erkek

:@myblackworldweb, hocam ilk sayfadaki yazında ömer kur'an daki hatayı düzeltti falan yazmışın gerçek mi cidden? hacı işin şu boyutu var ayet lan onlar, allah'ın sözleri :D islamiyet camiyasında halifelik yapmış birinin gerçekten böyle bişey yapıp yapmadığını merak ediyorum.:DD

son olarak konuyu açıp soranada, mantıklı bir şekilde anlatana da teşekkür ederim. din konularının bu denli saygılı bir şekilde nadiren konuşulduğu bir konu başlığıyla karşı karşıyayız. hoş :)

..
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mad Scientist
    AMpul
    AMpul's avatar
    Erkek

trabs0n bunu yazdı:

iyiki söylediniz inanmıyorum artık anaaaa hata varmış bak kuranda . Lan bugüne kadar desene körü körüne inandık

Pehh ben  hemen bir don lastiği bulup tapmaya başlıyorum.

Ya siz kimsiniz de neyi sorguluyosunuz lütfen bsg.

KozMoz bunu yazdı:

la kendinize gelin Kuran da yanlış mı olurmus, bir  yanlış varsa oda matematikdir vardır bi hesap hatası KURAN dion bilader töbeeeee Allahım günah yazma :D

Bu iki ileti körü körüne inanan salak zihniyetin en güzel örnekleri,.

What I cannot create, I do not understand. — Richard Feynman
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mukan
    Mukan's avatar
    Erkek

Bugün yaşadığımız İslamiyet'in %80'i yorumlardır.

Örnek:

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1047203&Date=25.04.2011&CategoryID=81

Hakkımda atıp tutan birine rastlarsanız pm gönderin log ve görüntü kazanın. İster atın ister tutun.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Caliber
    Caliber's avatar
    Homo

Ya illaki herşey tıpı tıpına yazacak değil. Eksik kalan yerler hadislerden ve alimlerden çıkarılır. Sadece Kur'an deyip ona bakmayın genel olarak araştırın. Orada olmayabilir başka yerlerde olur. Hem ayrıca bu devirde onlara uymaya kalksak kardeşler mahkemeye verir bizi. :D

Tedbirsiz abdest bozmaya oturan, domala domala taş arar.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Robinson_Crusoe
    Robinson_Crusoe's avatar
    Erkek

Her şeyi kuran ahlakaına göre yaşıyoruz ya,

Gençliğimden bu yana et yenilmesine karşıyım. Bir gün insanların hayvanları öldürmeyi tıpkı insan öldürmek gibi cinayet kabul edeceğine inanıyorum,
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Milamber
    Milamber's avatar
    Erkek

Hocam önce bir kafanı toparla... Allah kelamı için hatalıdır diyorsun. Sakin ol hata yaptığın yada anlamadığın yeri anlamaya çalış.

Bak orada verilen hükümler farklı farklı... Üstelik hepsinden önce bir vasiyet durumunu söz konusu kılıyor.

Yani fazedelim ben öldüm ve benim mirasçım annem babam ve 1 erkek 1 de kız kardeşim.

Ben vasiyet ettiysem eğer ben tüm mal varlığımı borçlarım vs ödendikten sonra kız kardeşime bırakıyorum. Bunun üzerine ne annemin ne babamın nede diğer kardeşimin hakkı yok. Hiç bir şey iddia edemezler.

Senin bahsetmiş olduğunu Nisa Suresindeki ilgili ayetler kişinin hiç bir vasiyetinin bulunmaması durumunda yapılması gerekendir. Ancak bak yine burada önemli bir durum var.

İmam Gazali'nin yazmış olduğu fıkıh kitabına göre, Hanefi mezhebinde yanılmıyorsam vasiyet farzdır. Bu bağlamda öncelikle kişinin vasiyetnamesi var mıdır bu araştırılmadılır...

Senin yukarda belirtmiş olduğun hükümler vasiyetnamenin bulunamaması durumunda uygulanır. Bu gün kimileri ölen kimsenin vasiyetnameyi kaleme alırken akli dengesinin yerinde olmadığını ileri sürerek bazen vasiyetnameyi düşürmeye çalışır. Ancak şahsi kanaatim. akli melekeleri yerinde olmayan birisinin zaten vasiyetname yazmayı akıl edemeyeceğidir. Yukardaki hükümlerle igili olarakta hangi tefsirden aldığını bilmenin önemli olduğunu düşünüyorum. Zira bu tevsiri yapan kimsenin matematikle arası nasıldı?

Arapça olarak matematiği anlayabilir miydi? Gibi önemli sorular var. Güzel hesaplamış pek çok arkadaşımız ama hesaplamadan önce düşünülmesi gereken başka şeyler var kanaatindeyim.

Fırtına koparmaktır işim... Uzaklar Yolcusu
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoToLeRaNcE
    NoToLeRaNcE's avatar
    Erkek

Ya işte bu eşşeklere yobaz denilio. Fitne fesat katmak için bişeler arıolar. Ulan eşşek heryerini oturup okudun anladın da bı miras konusu mu kaldı ? Yazdığın başlığıda bi oku, kuran ne ? Kur'an-ı Kerim o bilgisiz cahil herif !

Asosyal hayatta yaşanan, Yasal bir masalım ..
Toplam Hit: 18940 Toplam Mesaj: 109