folder Tahribat.com Forumları
linefolder Elektronik / Embedded / Mobil Cihazlar
linefolder Yavaş Yavaş Sönen Işık Yapımı?

Yavaş Yavaş Sönen Işık Yapımı?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BosphorusPasha
    BosphorusPasha's avatar
    Erkek

Merhabalar cemaat.

Kafama bi olay takıldı uzayip gidiyo ama bilgim yok,  

Şimdi arbanın tavan lambasından kablo çekip koltuk altı aydınlatmaları yaptım yaptım ama kapıyı kapatınca lamba da pat diye kapanıyo tavan lambasıda aynen pat diye kapanıyo.. ben diyorum ki bu lamba pat diye değilde 3 saniye içinde yavaş yavaş kapansın

12v 10v 8v 6v 4v 2v 0v

gibi bi şekilde kapansın istiyorum.. Ama elektrik bilgim yok yani varda transistör diyot gibi şeylerde bilgim yok sıfır yani.. Elimde bi transistör var deneye deneye bişey yaptım bağlantıyı koparınca ledler yavaş yavaş sönüyo ama bu yavaş sönme hızlı gerçekleşiyo bana daha yavaşı lazım.. Bu konuda yapmam gereken ne? 

röle ile falanda uğraşşmak istemiyorum biliyorum bi iki transistör ile halledilebilecek bişey ama nasıl yapıldığı hakkında bilgim yok.

Yardım edebilecek olan?

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    jawsap67
    jawsap67's avatar
    Erkek

dostum senin aradığın turn off devresi.4-5parça elemandan oluşuyor.Basit bi bilgiyle yapabilirsin.nette bi ton devresi var ama sana şöyle diyeyim bu devreleri gerçekte simüle etmektense bilgisayarda simüle et (proteus) zaman ve paradan yırtarsın.Ve kendini geliştirirsin.Röle ile falan işin yok transistör kondanstör ve dirençten oluşuyor yanlış hatırlamıyosam.

Düzen hayatından memnun, düzülen ne zaman değişecek
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JAVVAJ
    JAVVAJ's avatar
    Erkek

hocam kullanman gereken ıkı parça elaman sadece :) olayı karmaşık hale getırmenin anlamı yok bi tanesi kondansatör digeri potansıyometre ayrıca potansiyometre ile lambanın ne kadar sürede sönmesini istiyorsan kendin ayarlayabilirsin bu iki parçanın maliyetide malzemeleri almak için bindigin dolmuş parasına acırsın  :) k.g

Bir dil bir insan iki dil iki insan java bilmeyen ahrazdır...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cosplay
    Cosplay's avatar
    Erkek

JAVVAJ bunu yazdı:
    -----------------------------

hocam kullanman gereken ıkı parça elaman sadece :) olayı karmaşık hale getırmenin anlamı yok bi tanesi kondansatör digeri potansıyometre ayrıca potansiyometre ile lambanın ne kadar sürede sönmesini istiyorsan kendin ayarlayabilirsin bu iki parçanın maliyetide malzemeleri almak için bindigin dolmuş parasına acırsın  :) k.g

Hocam potansiyometre otomatik kapama işlemini nasıl gerçekleştiricek ki ? Pot bulunan devreleri kendin ayarlaman gerekmiyor mu ?

make total destroy
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cyberfalcon
    cyberfalcon's avatar
    Erkek

Cosplay bunu yazdı:

JAVVAJ bunu yazdı:

Hocam potansiyometre otomatik kapama işlemini nasıl gerçekleştiricek ki ? Pot bulunan devreleri kendin ayarlaman gerekmiyor mu ?

Potansiyometre kondansatörün boşalma süresini ayarlamak için,

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BosphorusPasha
    BosphorusPasha's avatar
    Erkek

Yalnız bakın bilgim yok bunlar hakkında :/ elimdeki o dediğim şeyi arabaya taktım taktım ama iki saniye ambayı açık bırakabildim elimi yakıyordu o şey şişti ve acatyip derecede ısındı sanırsam watt ı fazla geldi transistör patlayacak zannettim ve çıkardım :D bu transistörlerin watt ve volta göere ayarlanmış hali vardır değilmi? sanırsam araç travan lambasında 10 watt 12 volt var buna uygun malzemeler almam lazım aracın tavanında yanıklar oluşmasını istemem doğrusu :|  ve verdiğiniz bilgiler sadece malzeme, bunları nasıl hazırlayacağım birde o var? lehim mehim yapabilirim ama pek tutmaz benim yaptığım lehim :P 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BosphorusPasha
    BosphorusPasha's avatar
    Erkek

up? bilen bana tamamıyle anlatacak biri olmalı bu forumda :)

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Smirnoff
    Smirnoff's avatar
    Erkek

BosphorusPasha bunu yazdı:

Bkz: Hezarfen

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BosphorusPasha
    BosphorusPasha's avatar
    Erkek

Smirnoff bunu yazdı:

BosphorusPasha bunu yazdı:

Bkz: Hezarfen

baktım hocam.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sanalcaptan
    Sanalcaptan's avatar
    Erkek
    Git koçtaştan röleli anahtar al işini görür
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivir-US
    antivir-US's avatar
    Erkek

pic veya atmel ile yapabilirsen PWM kullanabilir,istediğin herşeyi yaparsın.programında yardımcı olurum.ama programını kime yükleteceksin?bul birini yazıvereeyim bi program(attiny2313 olursa daha iyi olur)

Camınızı kırar, duvarınıza işer, bisikletinize biner, tekerini keser, arabanızı çizer, zilinize basar kaçarım. Kısacası ben annenizin sokağa çıkarken uzak dur dediği çocuklardan biriyim.
Toplam Hit: 21192 Toplam Mesaj: 89