Ekonomik Kriz Geliyor Söylentileri

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zork.
    torpedo_XL
    torpedo_XL's avatar
    Erkek
    joe_black bunu yazdı

ya arkadaş gene 3 5 kendini bilmez yok hülo yok akpye oy veren şöyle böyle demiş. bitin artık mk ya. 

o mal dediğiniz malın altında kalın. olayı hep bu noktaya getiriyosunuz, pardon bu kadar mı beyinsizsiniz?

varsa yoksa "akpye oy verenin mk""koyun" vs vs yavşak yavşak laflar. 

ulan varya sırf bu göteleklere inat bi sonraki seçimde ölmezsem akpye vericem. 

zorla akpye oy verdirceniz mk.

Bilge insanlar konuşurlar çünkü söyleyecek bir şeyleri vardır. Aptal insanlar konuşurlar çünkü bir şey söylemek zorundadırlar. Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar. --Platon, Devlet                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AllahinOglu
    AllahinOglu's avatar
    Erkek

amerikanın elinde olan birşey

bist te şirketlerin 75% inden fazlası yabancı yatırımcının elinde ortaklığı var

kendi kendilerine kurşun sıkmazlar heralde

önce ülkeden çekilmeleri lazım

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    prodhiphop
    prodhiphop's avatar
    Erkek

Şimdi affınıza sığınarak konunun tamamını okumadım üşendim 2. sayfadan sonraki yorumları okumaya fakat benim aklıma şöyle bir şey geldi (finanstan hiç anlamam) eğer kriz dönemi gelmeden ucuzdan döviz alıp yükselince satmaksa plan (bitabi çok yanlış anlamış olabilirim) bir çok insan da bu krizin geleceğini zaten biliyorsa (yorumlardan anladığım bu ki ben de bekliyorum) o halde herkes parayı kırsa yine mantık olarak devlet krize girmiyor mu kısır döngü gibi geldi :D

Yok olmak evrene yapabileceğimiz en büyük iyilik.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JahR
    JahR's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

bak adam krizi çözmenin yolunu buldu... hay aklınıza sizin ya. nasıl bi mantıktır arkadaş. işine gelmeyen şeyi sök at mantığı.

Erdoğan: “‘Gerekirse Moody’s, Fitch ile ilişkimizi keseriz”

beyin derki; ya beni kullan, ya da kafana sık ulan!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tereke34
    tereke34's avatar
    Erkek
    prodhiphop bunu yazdı

Şimdi affınıza sığınarak konunun tamamını okumadım üşendim 2. sayfadan sonraki yorumları okumaya fakat benim aklıma şöyle bir şey geldi (finanstan hiç anlamam) eğer kriz dönemi gelmeden ucuzdan döviz alıp yükselince satmaksa plan (bitabi çok yanlış anlamış olabilirim) bir çok insan da bu krizin geleceğini zaten biliyorsa (yorumlardan anladığım bu ki ben de bekliyorum) o halde herkes parayı kırsa yine mantık olarak devlet krize girmiyor mu kısır döngü gibi geldi :D

arz-talep olayı hoca, para teorisinde de aynıdır. Herkes doları talep ederse, değeri düşer. Aslında biraz karışık, eğer bilgi edinmek istersen detaylı okunmanda yarar var. Para ekonomisi ise ilgili : http://www.akademiktisat.net/calisma/kur_politika/doviz_politika.htm

Ekonomi ile ilgilide : http://www.mahfiegilmez.com/2014/01/turkiye-ekonomisinin-gorunumu.html

Nova Vida !
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Gizem
    sLeymN
    sLeymN's avatar
    Erkek
    SerYolcu bunu yazdı
    Prometheus bunu yazdı

hiçbişey demicem sadece tek bişey sorucam. o alım gücü yüksek dediğin ülke insanı kim? benim yaşadığım yer türkiye değil de benim mi haberim yok acaba?

Şuradaki linke bakarak, ülkem insanının alım gücünü anlıyorum.

Emin ol bir çoğu bankaların dağıttığı krediler ile el değiştiriyor. 

Sokağa çıkıp soracak olsak bir.çok kişinin cebinde nakit para yok, bir çok kişi bir ay boyunca kredi kartı ile harcama yapıp ay sonunda aldığı maaşla kredi kartının asgari tutarını ödemeye çalışıyor. 

Cehennemin dibine kadar yolum var daha.. || Nasılsa her yalnız kendine sürgündür Asmera unutma.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tabela Fatihi
    kaygusuz
    kaygusuz's avatar
    Erkek
    sLeymN bunu yazdı
    SerYolcu bunu yazdı
    Prometheus bunu yazdı

hiçbişey demicem sadece tek bişey sorucam. o alım gücü yüksek dediğin ülke insanı kim? benim yaşadığım yer türkiye değil de benim mi haberim yok acaba?

Şuradaki linke bakarak, ülkem insanının alım gücünü anlıyorum.

Emin ol bir çoğu bankaların dağıttığı krediler ile el değiştiriyor. 

Sokağa çıkıp soracak olsak bir.çok kişinin cebinde nakit para yok, bir çok kişi bir ay boyunca kredi kartı ile harcama yapıp ay sonunda aldığı maaşla kredi kartının asgari tutarını ödemeye çalışıyor. 

ben mesela yarın 10 bin lira kredi çekcem. ev için. 

Aldananlar aldanmaktan zevk aldıkları için hile ortaya çıkmıyordu Tolstoy
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    heza
    heza's avatar
    Erkek

Muhterem Müritcanlar

Toplumun çoğunun ohh rahatladık ekonomi iyiye gidiyor dediği yıllardan beri azcık ekonomi okuyanlar bir kriz bekliyordu.(Tekniğe girmiyorum)

2010-2012 Yıllarında bazı paremetreler insanların gözüne sokarcasına kriz çanlarını çaldı. Ve 2014 den sonrası için bir kriz beklentisine girildi.(Genel seçimler, CB seçimleri bir noktada ektin)

Ve şu an için neredeyse kesin denilebilecek bir şekilde 2015 in 2. yarısında bir kriz bekleniyor.

İktisat vb okuyanlar süreci daha iyi tahlil edebilir.

Hatta şunu da söyleyebilirim krizin nasıl aşılacağı hakkında farklı çözümlerde siyaseten hazır.(Atlatma dediysem teğet geçecek muhabbeti değil, hak yine ....lecek günümüzün bazı önemli faktörleri devletteki saltanatı pekiştirecek)

Tabi ki her an her şey değişebilir.(aktörler özelinde)

Siyasi komplo teorilerini bir kenara bırakırsak, kriz bekleyen ve süreci okuyan herkesin tavsiyesi yatırımlarınızı DOLAR a yönlendirmeniz.

İnsanın ülkesi ve halkı krizde boğuşurken birilerinin bu krizde dört köşe olması ironik olsa gerek. Senin batman ile yükselen bir komşu düşünün.

"We think too much and feel too little." By Charlie Chaplin from The Great Dictator.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    prodhiphop
    prodhiphop's avatar
    Erkek
    tereke34 bunu yazdı
    prodhiphop bunu yazdı

arz-talep olayı hoca, para teorisinde de aynıdır. Herkes doları talep ederse, değeri düşer. Aslında biraz karışık, eğer bilgi edinmek istersen detaylı okunmanda yarar var. Para ekonomisi ise ilgili : http://www.akademiktisat.net/calisma/kur_politika/doviz_politika.htm

Ekonomi ile ilgilide : http://www.mahfiegilmez.com/2014/01/turkiye-ekonomisinin-gorunumu.html

Fırsat bulduğum gibi bakacağım hocam ilgilendiğin için çok sağol fakat benim asıl anlamadığım nokta o son cümlede yazdığım hani kriz halindeyken dolar yükseldi diyelim ve sen krizi önceden sezebiliyorsan bir çok kişi de seziyor demektir o halde herkes dolara abansa düşükken senin bu arz - talep olarak anlattığın şekilde dolar daha da düşer hadi bunu es geçelim kriz anında tavan yaptı diyelim bu sefer bu kadar insan dolarları elden çıkarırsa herkes zengin olur bana bu işte bir mantıksızlık var gibi geldi çok sözelci konuştum ama napayım sayısal zeka yok :D

Yok olmak evrene yapabileceğimiz en büyük iyilik.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    endenius
    endenius's avatar
    Erkek
    prodhiphop bunu yazdı
    tereke34 bunu yazdı
    prodhiphop bunu yazdı

Fırsat bulduğum gibi bakacağım hocam ilgilendiğin için çok sağol fakat benim asıl anlamadığım nokta o son cümlede yazdığım hani kriz halindeyken dolar yükseldi diyelim ve sen krizi önceden sezebiliyorsan bir çok kişi de seziyor demektir o halde herkes dolara abansa düşükken senin bu arz - talep olarak anlattığın şekilde dolar daha da düşer hadi bunu es geçelim kriz anında tavan yaptı diyelim bu sefer bu kadar insan dolarları elden çıkarırsa herkes zengin olur bana bu işte bir mantıksızlık var gibi geldi çok sözelci konuştum ama napayım sayısal zeka yok :D

hacı tek dolara yatırılmaz euro altında var

birikimin bir kısmı dolara bir kısmı euroya bir kısmı altına yatırılır banka kullanılmaz

evde saklayamam dersen bazı yerlerde kasalar vardır o il ilçede bilinir o kişi zaten gider ona emanet edilir ,ama bana ters şimdi paracıklrı başkasına beleş kredi verir gibi bırakıyorsun

Toplam Hit: 19633 Toplam Mesaj: 153