Ekonomik Kriz Geliyor Söylentileri

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Jilet_Boris
    Jilet_Boris's avatar
    Erkek
    dertli bunu yazdı
    Prometheus bunu yazdı
    SerYolcu bunu yazdı
    glaurung bunu yazdı

şu an ofisin önüne çıksam saydığım her 10 arabadan 7 si lüks sınıfta yer alır.  

devamlı yeni lüks binalar daireler yapılıyor her biri 250 binden başlıyor en düşüğü ve bunlar yok satıyor. peki alım gücü yoksa yada düşükse kim alıyor aga bunları.

Anam işçi babam esnaf, üniye kayıt olacam diye 400 lira para bulmaya çalışıyoruz hala. Yani kesinlikle ben, ailem yada etrafımızdaki hiç kimse değil. Sen kimlerdensin bilmem

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    snnyk
    snnyk's avatar
    Erkek
    HolyOne bunu yazdı

Hocalar hakaret emeyin, atışmayın hele doğru düzgün birkaç tavsiye alayım

=)

AKPyi seviyoruz, başbakanımız çok güzel arkadaşlar. Neye yatırım yapalım kazara dış mihrakların da etkisiyle kriz olduğunu varsayarsak

her türlü emlak hocam

snnyk.com - code is poetry all that i know...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

Devletin sattığı tohumlar dışarıdan. O tohumlara vitamin, mineral, gbre yine aynı şirketin olmak zorunda.
    Limanlar, otoyollar, madenler, kurumlar "yabancılara" satıldı.
    Şöyle diyeyim ; devletin tek gelir kaynağı vergi. Normalde %8 yada %18 olması gereken KDV şaştı. Bugün aldığımız bir mala yaklaşık %48-64 arası bir vergi ödüyoruz. KDV aynı kalsada başka vergilerle geçirdiler.

Yada şöyle anlatayım ; 2003 yılında 1 dolarlık ithalatı 0.85 dolarlık ihracatla karşılıyorduk. 2011'de, 1 dolara 0.55 oldu. Günümüzde daha fazla olduğunu düşünüyorum.

AVM kurulmalar falan AKP döneminde başladı 2008'den sonra patladı. Yani cari açık şişiyor. Destekleyecek "hiçbir şey yok". Dedim sıcak pra ve özelleştirmelerle iyi götürdüler diye. 8-10 sene içinde türkiye'yi çok büyük bir kriz vuracak. Bunu görememek zaten saçmalık. Basit ekonomi bilmek yeterli.

BÖYLE GİDERSe, patlarız ki böyle gideceğide açıktır. Geçmiş lsun.

Ayro tarafından 01/Eyl/14 16:30 tarihinde düzenlenmiştir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek

Yabancılara yapılan mülk satışlarında ve toprak satışlarında bir düşüş olmadığı sürece sorun olacağını zannetmiyorum. Sadece benim hanımın tarafından harrandan 900 dönüm toprak alanlar var, artık yabancıdan yabancıya satışlar başlamış durumda; para usd olarak nakit geliyor ve bölgede oturanlar satıştan sonra göç ediyor. Toprağını satan 2-3 yıl içinde büyük şehre göçüyor tabi yanında parasını da götürüyor ekonomiye can veren şeylerden birisi büyük toprak satışları.

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi
    HolyOne bunu yazdı

Ekonomiden anlayan birkaç kaynaktan duyduğuma göre yakın zamanda bir ekonomik krizin patlak vereceği söyleniyor.

Sayılan sebepler: Milletin morgaeları falan patlayınca inşaat sektörü arkasından bütün türkiyeyi daha çok sarsacağı, dış döviz borcunun gittikçe artıyor olması vs...

Elde Türk parası tutmayıp (USA'da de durum pek iç açıcı olmadığından) euro yada pounda yatırım yapmak tavsiye ediliyor.

İşi bilenler, siz bööle bişey bekliomusunuz, bekliosanız ne zaman bekliyosunuz ve Türk parasını neye çevirelim?

Tabi böyle bişey olmayacağını düşünüyorsanız da paylaşınız yönlendirmiş gibi olmiyim

ekonomiyi tahmin edersin ama kimse kahin değil. kesin bir yargı sunamazlar.

ama bazıları sanki yemek tarifi verir gibi ekonomik olacaklardan konuşurlar. yok şundan sonra dolar düşecek, bundan sonra euro yükselecek

yok böyle şeyler. millet neyden ekonomi haberi yapacak.

spor programlarıda öyle değilmi şu takım 3 gol atarsa , bu da 5 gol yerse şu olur:))

ekonomiyi çok şey etkiler ve bir kanun çıkar bir sektör batar başka sektör yükselir.

siyasi gelişmeler doğrultusunda konjöktörel dalgalanma olur.

adı üstünde yükselen şey bir süre sonra düşer, düşen şey yükselir. ekonomi kanunu budur..

peki ne yapacağım kısmına gelince.

tabiki yatırımında bir miktarı var elindeki paraya değerlendirme yaparsın.

eğer küçük meblağaysa portfoy yani herşeyden birazcık. cem yılmazın dediği gibi everyting little little in to the middle :)

değer kazanacağını düşündüğün birçok para birimi ve vazgeçilmez altın... hepsinden belirli miktar alacaksın

dolar euro tl altın canın  ne isterse ve elindeki paraya göre dolduracaksın.

en garantili ve her türlü ekonomik krize meydan okuyacak yatırım budur. bunu yap sırtın yere gelmez.

ama ben uğraşırım kontrol da ederim dersen yaptığın bu karşık salatanı arbitraj yöntemiyle alıp satarakda  farklardan para kazanabilirsin.

şöyle anlatayım. elinde 10 euro, 10 tl , 10 dolar 10  altın var diyelim.

sen euro yükseldiğinde 5 ini satacaksın ve düşen dolardan 5 tane alacaksın.

sonra 1 tl iken aldığın dolar bir süre sonra 5 tl olunca doların 5 tanesini satacak düşen tlden 5 tane alacaksın.

biraz karşık anlatmış olabilirim

ama elindeki para birimlerini sıfırlamadan alıp satacak aradaki farklardan yeni  para birimi alacaksın. ben denemedim ama ülkeler arası piyasalardan yapınca daha karlı oluyormuş. mesela starlin diyelim ingilterede 3 tl ama türkiyede 5 tl oradan alıp buradaki piyasada satarak dünya para kazanan varmış ama dediğim gibi bunu denemedim. bir hesaptan bütün para birimini yöneteceğim bir hesap açarsam denemek isitiyorum..

ama bu iyi takip istiyor. biraz zaman ayıracaksın. koydum parayı bankaya ile yürümüyor.

bende daha yüklü para var diyorsan bir kısmını yukarıda anlattığım gibi yaparken

diğer kısmını 2 türlü değerlendirebilirsin. çok kazancağına inandığın bir sektöre yatırım yaparsın.  yani elin değmeden sana para akışı olur.ortaklı gibi

diğer yöntem ise gayrimenkul almak iyidir. kira, satış geliri elde edeersin ilerden. bazı yerler çok değerlenecek biraz bu işlerden anlarsan imarda çalışan tanışların varsa onlar önceden biliyor nereye ne yapılacağını çevresinden arsa ev dükkan hatta kümes alsan değerleniyor. o zamanda 1 tl olur 100 tl.

elindeki paraya ve üzerine düşeceğin zamana göre değişir. ama cem yılmaz yöntemi en iyisi tavsiyem.

tek şeye yatıran,  eli yüreğinde ne zaman batacağım korkusuyla yaşar demedi deme

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kvasir
    kvasir's avatar
    Erkek
    SerYolcu bunu yazdı
    Prometheus bunu yazdı

hiçbişey demicem sadece tek bişey sorucam. o alım gücü yüksek dediğin ülke insanı kim? benim yaşadığım yer türkiye değil de benim mi haberim yok acaba?

Şuradaki linke bakarak, ülkem insanının alım gücünü anlıyorum.

şimdi şahıs,

o linklerdeki evlerin

birkaç tanesi bir adam alıyor

bir tanesini birkaç adam alamıyor,

senin kafan buna basmıyor işte. İstanbulda ev arkadaşıyla oturan ve iyi kazanan insanlar yine bir sik alamıyor, kafadan hayat giderin 1500 TL zaten bu sikik şehirde. Prometheus doğru demiş, aynı Türkiyeyi mi yaşıyoruz ?

glaurung gözlemleriyle yazmış, sen sürekli karşılaştırma ve yargılamada bulunmuşsun,

yazılacak adam değilsin çünkü tartışmayı kaybettiğinde kaçan birisin fakat biz yinede insanları bilgilendirelim.

Ar-Ge çalışması olmayan, tarıma bile artık dayanamayan %5 büyümeyi anca sağlayan ülkemizde sike sike kriz patlayacak. Tayyibin halkbank muhabbetleri, zarrab muhabbetleri ile illegal tampon bölge oluşturmaya çalıştığını sende biliyorsun, tamponda seçime kadar işte. Ne üretiyoruz amk ne üretiyoruz ? En temel soru, bir sik üretmiyoruz, bir sik üretebilecek eğitim sistemimiz yok.

Ekonomilerin rekabeti en çetin, en vahşi rekabettir ve sen kendi elinle eğitimde kalan ufacık kıvılcımı oy için söndürürsen gelir götte patlar böyle, bir kere batağa girdiğinde çıkarmazlar seni oradan. Türkiye büyümüyor, hiçbir aklı başında ekonomist büyüdüğünü söylemiyor aksini söylüyor siz nereden inanıyorsunuz bu büyümeye anlamıyorum.

Euro, dolar, altın farketmez arkadaşlar. Global ekonominin parçası olamayacak kadar küçükse hayatlarınız coğrafya değiştireceksiniz. Paranın değerli olduğu yerde insanda değerlidir, burada çözümler aramayın, artık yok.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    glaurung
    glaurung's avatar
    Erkek
    SerYolcu bunu yazdı
    glaurung bunu yazdı

yani mal akp seçmeninin ekonomi çok iyi dediğine bakmayın onlar el sikiyle gerdeğe giren çüksüzler. He deyip geçin.

Bir meseleyi tartışırken hakaret etmeden tartışmayı öğrenmen için kırmızı ile işaretlediğim kelimeyi aynen sana iade ediyorum.

- Kriz neden oluşur ilk önce bunları belirlemek lazım.

-  Çok büyük bütçe açığın vardır ve öbür yandan ülkeye döviz girişi olmamaktadır, bu yüzden kriz olur. ( 1994 krizinin sebebi)

- Enflasyonu düşüreceğim diye döviz fiyatının üzerinde siyasi baskı vardır. Bu da ülkeye döviz girişini engeller. ( 1999 Krizinin sebebi)

- Ülkende ürettiğin ürünleri dışarı satamıyorsundur, bu dü döviz girişini engeller.

-  Ülkede enflasyon çok yüksekdir, ülke insanının alım gücü düşüktür. Piyasada nakit sıkıntısı vardır.

Bunların herbiri ayrı ayrı kriz sebebidir.

Şimdi gelelim ülkemizin durumuna.

- İktidar, sıkı para politikası uyguluyor. Bütçe açığı, eski zamanlara oranla iyi. (Bütçe açığının ne kadar iyi olduğunu dolar fırladığı zaman anlayacaksın, ucuz dolarla borç alıp bütçe açığı yok demek bedava. 4 sene ödemesiz kredi alıp, ne kadar güzel hiç giderimiz yok demeye benziyor bu dediğin)

- Turizm gelirlerimiz var, avrupadaki krize rağmen ihracatımız sekteye uğramadı. (Avrupadaki iyi durumu görüp, suriye ukrayna ve ıraktaki ihracat problemlerini görmemen, kulaklarını tıkaman (imzamdaki arazinin yanındaki osb'de onlarca firma kapanma tehlikesiyle karşı karşıya, ortadoğuya biskivü satamıyoruz), ki bu konuya değinildiğinde ilk başta söylenmesi gereken şeyleri söylememen zaten ne kadar yanlı bir tutum gösterdiğinin kanıtı)

- Şu an rusya ya bol bol tarım ürünü satacağız. (Avrupa'nın Rusyaya satamadığı ürünü biz satacağız evet de, avrupada oluşan arz fazlası bu sefer oraya ihracat yapmamızı engelleyecek.)

- Döviz üzerinde siyasi baskı yok, döviz fiyatı talebe göre değişiyor. (Dövizin üstüne siyasi baskı zaten faizle gelir, ona da yok dersen gülerler)

- Enflasyon oranı eskisine oranla düşük, sıkı para politikası nedeniyle piyasada para dönmese bile reel sektör şu an işler halinde. (enflasyon bir para politikası aracıdır, yani yüksek enfaslyon politikası güden merkez bankaları vardır, mesele senin işçin memurun enflasyona yenilip alım gücü düşüyor mu düşmüyor mu, memur zamlarında seyyanen verilen zam sonrası net 120 lira zam alan memur, bugün %10 enflasyondan dolayı 200 lira ekside)

- Ülke insanının alım gücü yüksek. (Buna gülmüyorum bile)

- Merkez bankasının döviz rezervi yüksek. (Neye göre yüksek, 30milyar dolar rezervi var, ocakta 10 milyar dolar bastı piyasaya dolar bana mısın demedi, ha sen zorunlu karşılıkları kendi paran sayıyorsan kusura bakma el sikiyle gerdeğe giriyorsun.)

Sadece ve sadece konut sektörüne bakarak bu ülkede bir ekonomik kriz beklemek bana göre hayal olur. (ABD-Mortgage Krizi)

750 bin dolara satılan 1 + 1 daireyi kimse almıyor diye bu ülkede kriz çıkacaksa, çıksın..

Hiç olmazsa herşey gerçek değerine iner.

Hadi kriz çıkacak diyelim, bana kalırsa en güvenilir liman her zamanki gibi Altındır.

glaurung tarafından 01/Eyl/14 16:40 tarihinde düzenlenmiştir
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    patron_38
    patron_38's avatar
    Erkek

haberleri okuyorum bir çok kaynakta ışıd elemanlarını Türkiyede yetiştirdiğini söylüyor diş kaynaklar avrupadan gelenlerin Türkiye

üzerinden işide katıldığını söylüyor , Konya dan 3 bine yakın kişinin işid e katıldığı söyleniyor   Antep de insanların kamplarda yetiştirildiği

söyleniyor sınırlarımız kevgire dönmüş girenin çıkanın hatti hesabı yok Asker Polis bunların hepsini biliyor ve neden seslenmiyor ? yarın bir

gün demiyceklermi siz desteklediniz siz büyüttünüz cezasını bize kesmiyceklermi ?

http://www.haber3.com/konyadan-iside-militan-devsiriyorlar-2869222h.htm

http://www.odatv.com/n.php?n=alman-devlet-televizyonu-gaziantepte-isid-kampini-goruntuledi-3008141200

İkincisi şuan bir çok ülke peşmergeye silah desteği veriyor ABD , Almanya , Fransa , İran , Çek Cumhuriyeti bile destekde bulunuyor

ve ülkemiz içindede pkk lılara artık ses çıkartılmıyor ellerini kollarını sallayarak her şeyi yapıyorlar kısacası adamlar hiç bu kadar güçlü ve

özgür olmamışlardı . Bunlara nasıl bir imtiyaz verildiki barış sürecine bukadar güveniliyor , biri çıksa yarın bi bomba patlatsa ahada süreç

bozuldu ne bok olacak ?

https://www.google.com.tr/?gfe_rd=cr&ei=E4EBVLifHKWh8we1n4G4AQ&gws_rd=ssl#q=pe%C5%9Fmergeye+silah+yard%C4%B1m%C4%B1

üçüncüsüde , bize ne olduda mezhebimiz bukadar genişledi öcalan artık gündem belirliyor adacığından hem pkk yı yönetiyor hemde

Türkiye ye akıl veriyor bilbordlara resimleri asılıyor , görüntülü mesaj vereceği konuşuluyor hatta 2015 de özgür kalacağı konuşuluyor 

acık acık özerkliğimizi kurucaz diyorlar ve bizde izliyoz ..... 

nasıl bu hale geldik kırmızı çizgilerimizi nasıl sildiler ? kanımız yerde kaldı şimdi üstüne tükürüyorlar gururumuzu eziyorlar resmen azınlık

oluyoruz artık andımız kalkdırlıkdı Ne Mutlu TÜRKÜM Diyene  ülkede mesele oldu 

Hükümeti geçtim artık Halk bunları göre göre nasıl susuyor ? Zombileştirildikmi ?

nereye gidiyoruz arkadaşlar ? dipsiz bi kuyu gibi sonumuz görünmüyor 

birileri çıkıp artık dur demiycekmi diyemiycekmi ?

Atamızın naşından çıkıp gelmesimi lazım......

Ha bide rehinelerimize ne oldu ?

Konu dışı kusura bakmayın daha önce yazmıştım ...

ülke ekonomik krize girmese bile ( her türlü girecek ) daha başka sikintilarda baş göstermeye başlıycak yani

her türlü bataklıkdayız 2015 in ikinci yarısıni görürsek ne ala 

yan cizdim
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    trampfd
    trampfd's avatar
    Erkek
    Zeytun-i bunu yazdı

Rahat ol, daha iyiye gidiyor hemde ummadıkları kadar BİÎZNİLLAH.

keep-calm-and-biîznillah-1.png%20%28600×700%29

Ehl-i Byte
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HeYeT
    HeYeT's avatar
    Erkek

2017-2018  olabilir şimdilik söylenti diye düşünüyourum

matematik24.com
Toplam Hit: 19764 Toplam Mesaj: 153