Ekonomik Kriz Geliyor Söylentileri

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    attackatak
    attackatak's avatar
    Erkek

bizim ülkede doları hala 2,20 seviyelerinde nasıl tutuyorlar aklım almıyor.

şuanda rusya da 1 doları 38 ruble yaptılar.

rusya da dolar 36 rubleyi bulmuşken türkiye de 2,30u bulmuştu.

doların bütün dünya piyasasına eşit etki etmesi gerekmiyor mu? cebimizden mi yiyoruz şuan?

iktisatçı ya da parayla uğraşan biri değilim. biri bunu açıklayabilir mi? bu bi sinyal mi?

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    student
    student's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    tereke34 bunu yazdı
    prodhiphop bunu yazdı

Şimdi affınıza sığınarak konunun tamamını okumadım üşendim 2. sayfadan sonraki yorumları okumaya fakat benim aklıma şöyle bir şey geldi (finanstan hiç anlamam) eğer kriz dönemi gelmeden ucuzdan döviz alıp yükselince satmaksa plan (bitabi çok yanlış anlamış olabilirim) bir çok insan da bu krizin geleceğini zaten biliyorsa (yorumlardan anladığım bu ki ben de bekliyorum) o halde herkes parayı kırsa yine mantık olarak devlet krize girmiyor mu kısır döngü gibi geldi :D

arz-talep olayı hoca, para teorisinde de aynıdır. Herkes doları talep ederse, değeri düşer. Aslında biraz karışık, eğer bilgi edinmek istersen detaylı okunmanda yarar var. Para ekonomisi ise ilgili : http://www.akademiktisat.net/calisma/kur_politika/doviz_politika.htm

Ekonomi ile ilgilide : http://www.mahfiegilmez.com/2014/01/turkiye-ekonomisinin-gorunumu.html

Arz-talep meselesini tamamen ters anlamışsın , Birşeye talep artarsa fiyatı yükselir

Herkes dolar almaya başlarsa doların fiyatı fırlar.

Senin kafanın karıştığı nokta, verdiğin linki dikkatle incelersen muhtemelen şurası  ;

http://www.akademiktisat.net/calisma/kur_politika/doviz_politika.htm

2.1. DÖVİZ TALEBİ

Döviz talebini oluşturan faktörler içinde çoğu ülkede en önemli yeri tutan işlemler, yabancı mal ve hizmet ithaliyle ilgili olanlardır.[6] Dolayısıyla döviz talebi yabancılara ödemede bulunmak amacıyla talep edilen toplam yabancı para miktarı şeklinde tanımlanabilir.[7]

İthalâtçıların mal ve hizmet ithal etmek için talep ettikleri döviz miktarı ile döviz kurları arasında ters yönlü bir ilişki vardır. Yani döviz kuru yükseldikçe döviz talebi azalır, döviz kuru düştükçe de döviz talebi artar. Bunun nedeni kur değişmelerine bağlı olarak yabancı malların ulusal para fiyatlarındaki değişmelerle ilgilidir. Döviz kurları yükseldikçe ithal malların ülkedeki ulusal para cinsinden fiyatları da yükselir. dolayısıyla yabancı malların talebi azalır. Bu ise döviz talebinin düşmesi demektir.[8] “Fiyat-Talep miktarı arasındaki klasik bir ilişki” şeklinde özetleyebileceğimiz yukarıdaki ilişkiyi grafik üzerinde görelim

Grafik 1: Döviz Talep Eğrisi

Döviz Fiyatı            T

50.000                 C

40.000                                   B

A

30.000

T

0          100          250                           600                           Döviz Miktarı

Görüldüğü gibi döviz kuru artarken talep edilen miktarı da azalmaktadır. Yani her ikisi arasında negatif yönlü bir ilişki söz konusudur.

Ortada hiçbir ticari mal alışı  düşüncesi olmadan , dolara yüklenilirse bu denge oluşmaz , dolara talep artarsa dolar yükselir

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    crafty
    crafty's avatar
    Erkek

bu ülkenin lokomotiflerinden biri olan inşaat sektörü sallantıda değil battı batacak durumda. neye dayanarak söylediğime gelecek olursak beni bilen bilir. ben inşaat malzemeleri üretimi yapıyorum ve doğal olarak inşaat sektörünün içindeyim. çoğunluk yeni inşaata başlamakta tedirgin. elindeki evi satamamakta. çoğu ödemelerde sıkıntı yaşıyor. krizi 2015 in başında bekliyoruz.

tüm yorumları tek tek okudum millet yine siyasete vurulduğundan bahsetmiş. herkes ekonomik olarak refah seviyesinde olmak ister ancak durum böyle değil.

alım gücü olarak telefonlar laptoplar gösterilmiş :D biz milletçe mal olduğumuz için ayda 400-500 lira da kazanıyor olsak aç kalır o telefonu 2000 liraya alırız! açlık sınırının altında yaşayan bir toplumun alım gücünden bahsediyo olabilmesi de ayrıca ilgi çekici :D

Kasnak yuvarlandı elek oldu, eski orospular melek oldu...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sigortacı
    DJ_Alper
    DJ_Alper's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek
    crafty bunu yazdı

bu ülkenin lokomotiflerinden biri olan inşaat sektörü sallantıda değil battı batacak durumda. neye dayanarak söylediğime gelecek olursak beni bilen bilir. ben inşaat malzemeleri üretimi yapıyorum ve doğal olarak inşaat sektörünün içindeyim. çoğunluk yeni inşaata başlamakta tedirgin. elindeki evi satamamakta. çoğu ödemelerde sıkıntı yaşıyor. krizi 2015 in başında bekliyoruz.

tüm yorumları tek tek okudum millet yine siyasete vurulduğundan bahsetmiş. herkes ekonomik olarak refah seviyesinde olmak ister ancak durum böyle değil.

alım gücü olarak telefonlar laptoplar gösterilmiş :D biz milletçe mal olduğumuz için ayda 400-500 lira da kazanıyor olsak aç kalır o telefonu 2000 liraya alırız! açlık sınırının altında yaşayan bir toplumun alım gücünden bahsediyo olabilmesi de ayrıca ilgi çekici :D

Hoca senin işlerin kötü diye bütün inşaat sektörü batışta olamaz bizim burada takır takır çalışıyor adamlar

Genelleme yapacak olursak bir durgunluk söz konusu  her yerde öyle büyüme hızı düşüyor uzun vadede sıkıntı olabilecek durumlar söz konusu ama şuan kısa vadede sıkıntı yok

bankalar bile tedirgin tedirgin olmasa şuan faiz oranları 0,50 ye düşmesi lazımdı neyse bekleyelim görelim

Sorularınızı cilginsigortaci@gmail.com a yazabilirsiniz cevaplar facebook sayfasında >>> facebook.com/cilginsigortaci █║▌│█│║▌║││█║▌║▌║
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    crafty
    crafty's avatar
    Erkek
    DJ_Alper bunu yazdı
    crafty bunu yazdı

Hoca senin işlerin kötü diye bütün inşaat sektörü batışta olamaz bizim burada takır takır çalışıyor adamlar

Genelleme yapacak olursak bir durgunluk söz konusu  her yerde öyle büyüme hızı düşüyor uzun vadede sıkıntı olabilecek durumlar söz konusu ama şuan kısa vadede sıkıntı yok

bankalar bile tedirgin tedirgin olmasa şuan faiz oranları 0,50 ye düşmesi lazımdı neyse bekleyelim görelim

adananın en büyük ikinci üreticisiyim :) konuştuğum bölge adana-hatay-osmaniye için. inşaat sektöründen dolayı batmazsa birtek mersin batmaz diye düşünüyorum :)

inşaat sektöründe olanlar bilirker asmolen bims üretiminin türkiyedeki devleri nevşehirdedir. nevşehir satış olarak istanbul ankara izmir gibi diğerlerine oranla mega kentleri besler. nevşehirdeki üreticiler bile sağa sola saldırır vaziyete geldiler sen düşün artık :)

Kasnak yuvarlandı elek oldu, eski orospular melek oldu...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FOXXLY
    FOXXLY's avatar
    Erkek
    crafty bunu yazdı
    DJ_Alper bunu yazdı
    crafty bunu yazdı

adananın en büyük ikinci üreticisiyim :) konuştuğum bölge adana-hatay-osmaniye için. inşaat sektöründen dolayı batmazsa birtek mersin batmaz diye düşünüyorum :)

inşaat sektöründe olanlar bilirker asmolen bims üretiminin türkiyedeki devleri nevşehirdedir. nevşehir satış olarak istanbul ankara izmir gibi diğerlerine oranla mega kentleri besler. nevşehirdeki üreticiler bile sağa sola saldırır vaziyete geldiler sen düşün artık :)

newsehirliyim tanıdık tuğlacılar var bi sorayım onlara işler nasıl dıye.

burda tuğla ve bims cidden cok fazla

kelimeler albayım bazı anlamlara gelmiyor.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tabela Fatihi
    kaygusuz
    kaygusuz's avatar
    Erkek

dolar :2.22 olmuş...

ekimin sonu kasımın başı babalara gelecez diye tahmin ediyorum

kaygusuz tarafından 17/Eyl/14 23:24 tarihinde düzenlenmiştir

Aldananlar aldanmaktan zevk aldıkları için hile ortaya çıkmıyordu Tolstoy
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sinche
    sinche's avatar
    Erkek

konu açıldığında dolar 2,15 ti şu anda dolar 2,30 gördü

parası olan için 15 kuruş artış çok güzel bence

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    piradomim
    piradomim's avatar
    Erkek

Amk bi kriz daha yersek bizim sektor bidaha ayaklanamaz 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    attackatak
    attackatak's avatar
    Erkek

merkez bankası faizi %8 olması gerekirken şuan %9.66. Ve buna rağmen dolar 2.70?

faiz normal seyiri olan %8'e düşerse dolar saatler içerisinde 2.85-2.95 olur. (iyimsel yaklaşımla)

Keşke seçimler Temmuz ayında olacak olsaydı...

Toplam Hit: 19769 Toplam Mesaj: 153