Ekonomik Kriz Geliyor Söylentileri

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bykamu
    bykamu's avatar
    Erkek
    Zeytun-i bunu yazdı

Rahat ol, daha iyiye gidiyor hemde ummadıkları kadar BİÎZNİLLAH.

Hocam yazmıcaktım kusura bakma ama "Fakire tevekkül öğret ki zenginin işi yürüsün".

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Hocalar nakit parayla ne yapacağımız konusunda bi fikir edindim. Benim bir kriz patlayacağına inancım tam fakat ne zaman patlar onu bilmiyorum.

Emeklilik sigortası için hangi alana kaydırayım parayı? Emeklilik panelinde altın-dolar alma seçeneği yok, bunlar var. Aşağıdakilerden hiçbişey anlamıyorum altın hariç

• LİKİT ESNEK EYF
    • GA KAMU BORÇLANMA ARAÇLARI EYF
    • GA KAMU DIŞ BORÇLANMA ARAÇLARI EYF
    • BÜYÜME AMAÇLI HİSSE SENEDİ EYF
    • İKİNCİ GA ESNEK EYF
    • ESNEK EYF
    • GA ESNEK EYF
    • GY GA KAMU BORÇLANMA ARAÇLARI EYF
    • GY GA KAMU DIŞ BORÇ. ARAÇLARI EYF
    • GY ESNEK EYF
    • ESNEK ALTERNATİF EYF
    • STANDART EYF

Yada şöyle sorayım doların yükselmesi durumunda hangisi bana kar ettirir?

HolyOne tarafından 01/Eyl/14 16:02 tarihinde düzenlenmiştir

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo
    SerYolcu bunu yazdı
    glaurung bunu yazdı

yani mal akp seçmeninin ekonomi çok iyi dediğine bakmayın onlar el sikiyle gerdeğe giren çüksüzler. He deyip geçin.

Bir meseleyi tartışırken hakaret etmeden tartışmayı öğrenmen için kırmızı ile işaretlediğim kelimeyi aynen sana iade ediyorum.

- Kriz neden oluşur ilk önce bunları belirlemek lazım.

-  Çok büyük bütçe açığın vardır ve öbür yandan ülkeye döviz girişi olmamaktadır, bu yüzden kriz olur. ( 1994 krizinin sebebi)

- Enflasyonu düşüreceğim diye döviz fiyatının üzerinde siyasi baskı vardır. Bu da ülkeye döviz girişini engeller. ( 1999 Krizinin sebebi)

- Ülkende ürettiğin ürünleri dışarı satamıyorsundur, bu dü döviz girişini engeller.

-  Ülkede enflasyon çok yüksekdir, ülke insanının alım gücü düşüktür. Piyasada nakit sıkıntısı vardır.

Bunların herbiri ayrı ayrı kriz sebebidir.

Şimdi gelelim ülkemizin durumuna.

- İktidar, sıkı para politikası uyguluyor. Bütçe açığı, eski zamanlara oranla iyi.

- Turizm gelirlerimiz var, avrupadaki krize rağmen ihracatımız sekteye uğramadı.

- Şu an rusya ya bol bol tarım ürünü satacağız.

- Döviz üzerinde siyasi baskı yok, döviz fiyatı talebe göre değişiyor.

- Enflasyon oranı eskisine oranla düşük, sıkı para politikası nedeniyle piyasada para dönmese bile reel sektör şu an işler halinde.

- Ülke insanının alım gücü yüksek.

- Merkez bankasının döviz rezervi yüksek.

Sadece ve sadece konut sektörüne bakarak bu ülkede bir ekonomik kriz beklemek bana göre hayal olur.

750 bin dolara satılan 1 + 1 daireyi kimse almıyor diye bu ülkede kriz çıkacaksa, çıksın..

Hiç olmazsa herşey gerçek değerine iner.

Hadi kriz çıkacak diyelim, bana kalırsa en güvenilir liman her zamanki gibi Altındır.

hiçbişey demicem sadece tek bişey sorucam. o alım gücü yüksek dediğin ülke insanı kim? benim yaşadığım yer türkiye değil de benim mi haberim yok acaba?

________ inspired by love and guided by knowledge _______
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    torf
    torf's avatar
    Erkek
    SerYolcu bunu yazdı
    glaurung bunu yazdı

yani mal akp seçmeninin ekonomi çok iyi dediğine bakmayın onlar el sikiyle gerdeğe giren çüksüzler. He deyip geçin.

Bir meseleyi tartışırken hakaret etmeden tartışmayı öğrenmen için kırmızı ile işaretlediğim kelimeyi aynen sana iade ediyorum.

-  Çok büyük bütçe açığın vardır ve öbür yandan ülkeye döviz girişi olmamaktadır, bu yüzden kriz olur. ( 1994 krizinin sebebi)

- Enflasyonu düşüreceğim diye döviz fiyatının üzerinde siyasi baskı vardır. Bu da ülkeye döviz girişini engeller. ( 1999 Krizinin sebebi)

- Ülkende ürettiğin ürünleri dışarı satamıyorsundur, bu dü döviz girişini engeller.

-  Ülkede enflasyon çok yüksekdir, ülke insanının alım gücü düşüktür. Piyasada nakit sıkıntısı vardır.

- İktidar, sıkı para politikası uyguluyor. Bütçe açığı, eski zamanlara oranla iyi.

- Turizm gelirlerimiz var, avrupadaki krize rağmen ihracatımız sekteye uğramadı.

- Enflasyon oranı eskisine oranla düşük, sıkı para politikası nedeniyle piyasada para dönmese bile reel sektör şu an işler halinde.

Sadece ve sadece konut sektörüne bakarak bu ülkede bir ekonomik kriz beklemek bana göre hayal olur.

750 bin dolara satılan 1 + 1 daireyi kimse almıyor diye bu ülkede kriz çıkacaksa, çıksın..

Hadi kriz çıkacak diyelim, bana kalırsa en güvenilir liman her zamanki gibi Altındır.

http://www.wsj.com.tr/article/SB10001424052702304640104579487013302014366.html

"Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, faizlerin siyasiler tarafından ısrarla düşük tutulmasının ortaya çıkarabileceği sorunlar konusunda 1994 krizini örnek göstererek, "O dönemde hükümet ısrarla faizleri düşük tutmak istedi. Bunun sonucunda çok daha yüksek faizler borçlanmak zorunda kaldı. Gerekiyorsa faiz artırmak zorundasınız." dedi."

torf tarafından 01/Eyl/14 16:10 tarihinde düzenlenmiştir

İnsanların size karşı olması diye bir şey yoktur dostlarım, onlar sadece kendilerinden yanadırlar o kadar. bukowski
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    S0KR4T3S
    S0KR4T3S's avatar
    Erkek

devleti soyan soyana şimdiye kadar afrika olmamız lazımdı iyi dayanmışız.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dertli
    dertli's avatar
    Erkek
    Prometheus bunu yazdı
    SerYolcu bunu yazdı
    glaurung bunu yazdı

hiçbişey demicem sadece tek bişey sorucam. o alım gücü yüksek dediğin ülke insanı kim? benim yaşadığım yer türkiye değil de benim mi haberim yok acaba?

şu an ofisin önüne çıksam saydığım her 10 arabadan 7 si lüks sınıfta yer alır.  

devamlı yeni lüks binalar daireler yapılıyor her biri 250 binden başlıyor en düşüğü ve bunlar yok satıyor. peki alım gücü yoksa yada düşükse kim alıyor aga bunları.

imzayı bıraktım basıyorum artık
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SerYolcu
    SerYolcu's avatar
    Erkek
    Prometheus bunu yazdı

Şuradaki linke bakarak, ülkem insanının alım gücünü anlıyorum.

Ondan çocuk olmamıştır (Kimsenin babası değildir). Kendisi de doğmamıştır (kimsenin çocuğu değildir). İhlas Suresi 3 üncü ayette bunlar yazar.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Hocalar hakaret emeyin, atışmayın hele doğru düzgün birkaç tavsiye alayım

=)

AKPyi seviyoruz, başbakanımız çok güzel arkadaşlar. Neye yatırım yapalım kazara dış mihrakların da etkisiyle kriz olduğunu varsayarsak

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SerYolcu
    SerYolcu's avatar
    Erkek
    torf bunu yazdı

http://www.wsj.com.tr/article/SB10001424052702304640104579487013302014366.html

"Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, faizlerin siyasiler tarafından ısrarla düşük tutulmasının ortaya çıkarabileceği sorunlar konusunda 1994 krizini örnek göstererek, "O dönemde hükümet ısrarla faizleri düşük tutmak istedi. Bunun sonucunda çok daha yüksek faizler borçlanmak zorunda kaldı. Gerekiyorsa faiz artırmak zorundasınız." dedi."

Başbakan, Merkez Bankasının faiz oranlarını düşürmesini istiyor.

Merkez bankası da, kendi elindeki veri lere bakarak faiz oranlarını düşürmüyor.

Senin yukarıda alıntıladığın yazıya bakarak Merkez Bankasının emirle faiz oranını düşürdüğü sonucunu çıkaramayız.

Merkez bankamız, hala siyasetten bağımsız. Hiç bir merci merkez bankasına emir veremez.

Merkez bankasına emir vermek isteyen hükümet, öncelikle kanun çıkararak Merkez Bankasını siyasi iradeye bağlardı.

Akparti hükümeti bu güne kadar böyle bir girişimde bulunmadı.

Ondan çocuk olmamıştır (Kimsenin babası değildir). Kendisi de doğmamıştır (kimsenin çocuğu değildir). İhlas Suresi 3 üncü ayette bunlar yazar.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek

Tek sağlam kapı altın.

Altının çıkarma maliyeti hiçbir zaman şu an olduğunun 100-150$ altına düşemeyecek gibi görünüyor.
    Ekonomi iyiymiş, külahıma anlatın amk.

Toplam Hit: 19641 Toplam Mesaj: 153