Neden Ateistsiniz.?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sigortacı
    DJ_Alper
    DJ_Alper's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek

be_cool bunu yazdı:
    -----------------------------

yormayın kafanızı kardeşlerim mesajı verin çekilin onları dine imana getirmek için ugraşmaya gerek yok eger istemiyorsa

hayat kısa zaman az bu dünyada anlamadıklarını diger tarafta anlıcaklar inananda kendine inanmıyanda kendine yapar

egr mantıklı düşünselerdi imanın daha mantıklı oldugunu anlarlardı :D

-----------------------------

Ataisti niye dine getireceksinki salla ya ne bk yiyosalar yesinler :) salla

Sorularınızı cilginsigortaci@gmail.com a yazabilirsiniz cevaplar facebook sayfasında >>> facebook.com/cilginsigortaci █║▌│█│║▌║││█║▌║▌║
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    n2n2
    n2n2's avatar
    Erkek

Neye inanmıyoruz, neden inanmıyoruz, neye inanıyoruz?
    Ateizm çatısı altındaki bireylerin tek ortak özelliği, dinleri ve onların tanımladığı şu sınav eden, ödüllendiren ve cezalandıran tanrı figürünü mantık ve vicdan dışı bulup inanmamalarıdır. Her ateistte olan ortak şey yalnızca budur. Bunun yerine neye inandıkları ise tamamen kişisel bir durumdur, ateizm bir din ve inanç değildir, bu yüzden de tüm ateist bireyler aynı şeye inanmayıp aynı şeye inanacak diye birşey yoktur. Bir ateist evrimi mantıklı bulurken öteki mantıksız bulabilir. Ateizm kapsamına yalnızca dinlere ve onun tanımladığı tanrı figürüne inanmamak girer, ötesi girmez.

Neden inanmadığımıza gelince; biliyorsunuz ki inancın bittiği yerde bilgi, bilginin bittiği yerde inanç başlar. Bir şey aynı anda hem bilinip hem de ona inanılamaz, bu hem mantık kıyaslarına hem de bilgi felsefesinin ilkelerine aykırıdır. Ateist bireyin ateist olmasında ise en büyük pay edindiği bilgilere aittir. Dindarlar kayıtsız şartsız iman ettikleri şeyleri çoğu zaman sorgulamazlar, sorgulasalar bile belli bir çizginin dışına çıkmaktan korkarlar, müslümanların yarısından çoğunun kur'anı kerimi okumamış olduğu istatistiksel bir gerçektir. Ateist kişi ise bütün hayatını şekillendireceği bu büyük meseleyi en ince detayına kadar sorgular, çünkü bu küçük bir olay değildir. İşte bu yüzden kuranı kerimi, tefsirleri, hadisleri, incili, tevratı vs. anladığı dilde okuyan, sadece okumuş olmak için değil, derinlemesine okuyan kişi %50 ihtimalle dinden çıkar. Eğer bu kişi mantık ilmine aşina ise bu oran %100 olur, zira dini düşünce akla ve mantığa aykırıdır ancak bunu sadece aklın ve mantığın esaslarını bilenler farkedebilir. Bu mantıksızlıklar nedir? Örneğin: cehennemde yananların acıları bitmesin diye derilerinin yenileneceğinin ayetle bildirilmesidir. Böyle nefret içindeki bir tanrının, merhametli olduğu söylenen tanrı ile aynı kişi olması mümkün değildir. Ama dediğim gibi, küçüklükten beri sorgusuz sualsiz bunlara inanmış kişi eğer mantık dersi de almamışsa buradaki çelişkiyi göremez, ona doğal gelir bu. Ateist olanlar genelde küçüklükten itibaren ufaktan sormaya başlayanlardır. Yani kısacası bir ateistin ateist olmasındaki en büyük etken, dinin ne olduğunu tam olarak bilmesi ve bunu sağlıklı düşünce ile değerlendirmesidir.

Ateizm'de ahlak nedir?
    Ateist kişi iyilik karşılığında ödüllendirilmenin, kötülük karşılığında cezalandırılmanın, ancak kişiliği yerleşmemiş çocukça davranan bireylerde işe yarayacağını düşünür. Ateist birey ahlak anlayışının göreceli olduğunu bildiğinden dolayı hiçbir ahlak tanımlamasını kendine tek rehber olarak almaz, ancak tüm ahlak tanımlamalarını göz önünde bulundurarak ve esas olarak vicdanını alarak kendi anlayışını oluşturur. Ateist kişi, iyiliğin ancak karşılıksız yapılırsa iyilik olacağını düşünür. Eğer siz allah rızası için iyilik yapıyorsanız bu iyilik değildir çünkü karşılığında beklentileriniz vardır. Sevap olsun, allah sizi sevsin, cennette köşkleriniz hurileriniz olsun diye iyilik yapıyorsanız bu ancak pazarlıktır. Tam tersi, eğer siz allah sizi cezalandırmasın, cehenneminde yakmasın, çarpıp ağzınızı yüzünüzü kaydırmasın diye kötülük etmekten sakınıyorsanız, bu da bir erdem değil, ancak g*t korkusudur. Ateist kişi kimseyle ahlak konusunda pazarlık yapmaz. Birisine bir iyilik yapmak için karşılığında birşeyler almayı beklemez, sadece insan olduğunu bilmesi bu iyiliği yapması için yeterlidir. Aynı şekilde bir kötülüğü cezalandırılmaktan korktuğundan dolayı yapmamakla, yapmak arasında bir fark görmez. Bir insanın malını çalmaması için, bir adamı öldürmemesi için cehennemde cayır cayır yakılmakla tehdit edilmesine gerek yoktur. Yani ateist kişi iyiliği insan olmaya yakıştırdığından, kötülüğü ise yakıştırmadığından dolayı yapar/yapmaz. Birilerinin gelip size birşeyin iyi ya da kötü olduğunu söylemesine gerek yoktur, aklınız çalışıyorsa haksız yere birinin malını çalmanın kötü birşey olduğunu bilirsiniz. Ateist kişi karşılığında huriler vaadedilmese de iyilik yapmak istiyorsa yapar, cehennemle tehdit edilmese de bir adamı haksız yere öldürmenin kötü birşey olduğunu bilir. Ben ateistim ve nasıl olsa cezalandırılmayacağım diye gidip kimseyi öldürmedim mesela bugüne kadar, ya da kimsenin malını gasp etmedim. Neden bunu yapmadım? Cezalandırılmayacağımı biliyorum öteki tarafta, yapabilirdim gayet fırsatım da olmadı değil. Tek cevap var: Bunu bir insan olarak kendime yakıştırmadım.

Ateistler nereden geldiklerine inanırlar, ölünce ne olacaklarına inanırlar?
    En başta da söylediğim gibi, ateizm ortak çatısı sadece dine ve dinin tanımladığı tanrıyı inandırıcı bulmamaktan ibarettir, yani neyin olmadığını bilirler ortak olarak. Neyin olduğu ise kişinin kendi bilgisi ve düşüncesi ile şekillenir. Kimisi öldükten sonra herşeyin biteceğine, kimisi başka bir dünyanın olduğuna, kimisi dünyaya yeniden geleceğine vs inanabilir. Ateizm herşey anlamsızdır ve boşunadır demez, bir anlamı vardır belki ama bu kesinlikle dinlerin bahsettiği şey değildir der.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    8mm
    8mm's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

@ Dina_Kaki

Öncelikle şunu iyi anlamalısın.

Olgu; gerçekliği bilimle kanıtlamış elle tutulabilir düzeyde birşeydir. Dini olgu halinde düşündüğünde bu konuyu baştan kaybedersin. Din farklı bir boyuttadır. İnanırsın ama gerçekten %100 ünü kanıtlayamazsın. Bu yüzden inanma ve inandırma zorunluluğu duyarsın.

Ateistlik konusu ve diğer din ile ilgili konular da bence,

Siz neden inanıyorsunuz,mal mısınız? sorusu ve düşüncesine denktir.

İnanmak kimse tarafından sorgulanabilinecek birşey değildir. Kişi ihtiyaç halinde inanır ya da inanmaz.

Tıpkı işin düştüğünde 40'ından önce yallah 40'ından sonta Allah diyenler gibi.

Yanacağını düşündüğü vakit götü 3,5 atmaya başlar şahsın.

Müslümanlığın güzelliğini sorgulayarak ve dini sömürerek kullanmak isteyen zihniyetler gerçek dinsizlerdir.

Benim gözümde Ateist bile değildir.

Herkesin kendi ateşini götüreceği cehennemde,

Bizden götü yanan çok olur..

Kimse sana özgürlük veremez. Kimse sana eşitlik veya adalet veya başka birşey veremez. Eğer adamsan, sen alırsın. 8mm@tahribat.com
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yeah
    Yeah's avatar
    Erkek

bana göre süt onlara göre çikolata O.o

başka sebebi yoktur sanırım O.o

herşeyin kısası makbuldur; ulaşmak isteyen yesterfox_55@hotmail.com a mail atabilir...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sigortacı
    DJ_Alper
    DJ_Alper's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek

ayrıca hiç birşeyi ben şahsım için konuşuyorum ahiret için yapmıyorum okadan namazlar oruçlar felan içimden geliyor

zaten okadar günahım varki kesin cehennemde bronzlaşırım :) ne yapacaksın kimse mükemmel değildir :)

Sorularınızı cilginsigortaci@gmail.com a yazabilirsiniz cevaplar facebook sayfasında >>> facebook.com/cilginsigortaci █║▌│█│║▌║││█║▌║▌║
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HaYVaN
    HaYVaN's avatar
    Erkek

Valla bizim bölümdeki ateistleri 1-2 ay inceledim :|

%90 kişilik arayışı içinde olan yada ortam edinmeye çalışan elemanlar genelde ateist olmaya çalışıyor :S Tabii ki bu sadece benim izlenimim aslını bey bilir.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kardelen442
    kardelen442's avatar
    Erkek

Şöyle bi şey var ateisler allahın yok ahiret gününün olmadıgını söylerler düzmece derler. Herkes özgürdür inanmamakta ancak gelgelelim Ya varsa sorusu varsa o

zaman ateistin teorisi öbür dünyada kendisine güzelcene geri döner.Ateist inanmıyo ama kendiside neye inadıgını bilmiyo. Büyük patlama diyolar aq dünyadan başka

yerde niye oksijen yok nefes alalım diye su niye yok toprakdan nasıl meyve sebze çıkıyo marsa ekelim olacak mı acaba ortalama sıcaklık bizim yaşamımıza göre

acaba jüpiterde kaç dakka yaşayabiliriz.Hayvanlar neden emrimize verilmiş süs için mi. koklamamız görmemiz düymamız tesadüf mü .hadi onuda geçtim karıncanın

içindeki organlar tesadüf üzerimi koyuldu.İnanmayan inanmaz ama allahı görmek sadece cisim olarak düşünmek degil nereye bakarsan onu görürsün tabi nereye

baktıgına baglı...

Artı birisi iyiligi dokunsa digerine teşeküür eder saol arkadaş der. Bakıyorum ateistler yiyip içip sıçmaktan başka bişey yapmıyo. 24 Saat oksijen soluyo suyunu içiyo 

yemegini yiyo ve nerden geldigini bilmiyo.Sadece bunlar karşılıgı bile nerden geldigini bilmesem bile bunları yaratana teşekkür ederim.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KafirImam
    KafirImam's avatar
    Erkek
    Büdüt.

O da yok.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HAXION
    HAXION's avatar
    Erkek

Nasıl FUTBOL ile ilgili konu açmak yasaksa DİN İMAN MESELELERİ ile ilgili konu açmak ta yasak olsun..

Ey adminler duyun sesimi...

Aynı sorular dönüyo dolaşıyo tekrar soruluyo.. 

Daha önce kendine ateist diyen birisi DİN NEDİR İMAN nedir diye sormuştu,

aynı soru şimdi de NİÇİN ATEİST siniz diye soruluyo..

Hep aynı soru aynı soru..

Daha kendi benliğini oluşturamamış 12 - 18 yaş arası bebelerin

İslam hakkında tam anlamıyla hiç bir araştırma yapmadan

ya da 4 kitabı birden okuyarak kendi kafasını bulandıranların, kafa bulanıklıklarını buraya ikide bir yazmalarından bıktım..

Herkes şunu bilsin ki,

kimse bu forum aracılığı ile kimseyi ne dinden çıkarabilir ne herhangi bir dine sokulabilir..

Bu postun sayfası 10 u aşmaş hiç birini okumadım bile,

Çünkü özellikle DİN çok derin mevzudur,

bir post atarak sonraki postu beklemek için F5 e sürekli basmak suretiyle yeni postu görmeye çalışmak

sonra da yeni postu okuyup tekrar cevap yazarak tartışalamaz..

Ancak çene çalınır, sonu da hiç bir yere varmaz..

Herkesin inancı kendine diyor ve özellikle adminlerden DİN İMAN İNANÇ konulu mesajların artık yasaklanmasını istiyorum..

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    anubisx
    anubisx's avatar
    Erkek
    insanların belli olguları kafasında oluşturduğunu ve aslında bunun çoğunluğu daha zayıf olan insanlarda toplum bilincini sağlamak adına geliştirdiğini düşünüyorum.Lakin bunun gerekli olduğuda aslında çok açık, insanların dayanak noktası din kavramıyla beraber çok yükseliyor. Ama sormak gerekirse de neden mi ateistim ? Çünkü Tanrı denen varlığın olması gerekmiyor bence.Yani hayata anlam yükleyebilecek kadar bilimle ilgiliyim ve zaten herşeyin ortada olduğunu görüyorum.Bir Tanrı olmaması belli soruları cevapsız kılmıyor bilmem anlataibldim mi .. 

http://yigitdemirag.com
Toplam Hit: 30788 Toplam Mesaj: 285