folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder TOKİ Başvuruları Başladı (100 Bin Sosyal Konut Projesi İçin Başvuru Şartları)

TOKİ Başvuruları Başladı (100 Bin Sosyal Konut Projesi İçin Başvuru Şartları)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek
    plA bunu yazdı
    StruggleR bunu yazdı

Sosyal Konut projesinde muhtemelen tercihiniz 3+1 evden yana olacaktır. Tüm her alanlar dahil brüt 100 m², net 85 m² 3+1 evde küçük gelecektir.

Kaldı ki ortalama 160 bin TL olan 3+1'in taksidi 1.022 ₺ ile başlayacak ve her altı ayda bir memur maaş artış oranına bağlı bir şekilde artış oranı eklenecek ve fiyat değişecek.

Şuan ki endekslere göz atabilirsiniz ----> Toki Endeksler

Bu durumda en basitinden memur maaş artış oranının %4 çıktığını ele alalım.

Şuandan bir örnek verecek olursam(%5) geçen yıl 570 ₺ taksit ödeyen kişi 2019 ocakta 600 ₺, şu sıralar ise 630 ₺ taksit ediyor. Hesabını siz yapın :)

Memur maaş artış oranının ortalama %4 çıktığını varsayalım bu durumda ödemeleriniz şu şekilde olacak.

1. altı ay - 1.022 ₺
    2. altı ay - 1.063 ₺
    3. altı ay - 1.105 ₺
    4. altı ay - 1.150 ₺
    5. altı ay - 1.196 ₺
    6. altı ay - 1.243 ₺
    7. altı ay - 1.293 ₺
    8. altı ay - 1.345 ₺
    9. altı ay - 1.399 ₺
    10. altı ay - 1.455 ₺
    11. altı ay - 1.513 ₺
    12. altı ay - 1.573 ₺
    13. altı ay - 1.636 ₺
    14. altı ay - 1.702 ₺
    15. altı ay - 1.770 ₺
    16. altı ay - 1.841 ₺
    17. altı ay - 1.914 ₺
    18. altı ay - 1.991 ₺
    19. altı ay - 2.070 ₺
    20. altı ay - 2.153 ₺
    21. altı ay - 2.239 ₺
    22. altı ay - 2.329 ₺
    23. altı ay - 2.422 ₺
    24. altı ay - 2.519 ₺
    25. altı ay - 2.620 ₺
    26. altı ay - 2.724 ₺
    27. altı ay - 2.833 ₺
    28. altı ay - 2.947 ₺
    29. altı ay - 3.065 ₺
    30. altı ay - 3.187 ₺
    31. altı ay - 3.315 ₺
    32. altı ay - 3.447 ₺
    33. altı ay - 3.585 ₺
    34. altı ay - 3.729 ₺
    35. altı ay - 3.878 ₺
    36. altı ay - 4.033 ₺
    37. altı ay - 4.194 ₺
    38. altı ay - 4.362 ₺
    39. altı ay - 4.536 ₺
    40. altı ay - 4.718 ₺

Yani bu durumda ilk altı ayda toplamda 6.132 ₺ öderken taksidinizin son altı ayında toplamda 28.308 ₺ ödemiş olacaksınız.

Yani 160.000 ₺'ye aldığınız 100 m² ev size 582.000- 600.000₺ arası bir fiyata gelmiş olacak. Metrekare fiyatı 1.600 iken 6.000 olmuş olacak.

Tabi siz toplu bir şekilde peşin ödeme yapıp peşin borç kapatmazsanız. Sizce sonuna kadar ödeme yapıp yüksek fiyata edinmek kârlı mı ?

Her yıl sonunda %20 indirim sunarak borcunuzu kapatma fırsatı sunuyor diye biliyorum öyle olunca biraz avantajlı gibi fakat evin 100 m² olması ve genelde evlerin şehir dışında olması düşündürücü..

Her ay arttırarak yazmışsın fakat senin de dediğin gibi her 6 ayda bir artmayacak mı? 

Her ay değil 1.2.3. altı ay diye gidiyor 

Ordaki liste 6 aylık 6 aylık 

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

https://www.youtube.com/channel/UCi8dUZrDSJP2EbSsRNdouxw/videos

Çekilişler ziyaretçi alımına hastalıktan dolayı kapalı. O yüzden netten canlı yayın yapılıyor. Çekilişler sabah 10'da başlıyor ama 4-5 saat sürüyor bir çekiliş. Zaten numar topu çeken kızlar bile bir yerden sonra ayakta durmaktan yorulunca sandalyeye oturtmuşlar. :)

https://www.youtube.com/watch?v=yxNBHnpakbQ

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    esinti
    esinti's avatar
    Erkek

Çarşamba ve Perşembe arnavutköy kurası çekilecek.

Bi duanızı alırım.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mastika.
    Absolut
    Absolut's avatar
    Erkek
    MhmdAlmz bunu yazdı
    mkyb bunu yazdı
    MhmdAlmz bunu yazdı

Şu Arnavutköy çok uzak anasını satim. Araba alsan 10 yılda mazota verdiğin parayla ev alırsın zaten.

10 yıl sürmez orası Paris gibi olur. Havalimanı orada çünkü. Birde zemin sağlam ve Marmara fay hattına uzak. Şehir oraya kayıyor artık. 

İşe git gel yapıyoruz hocam sürekli. bir yere gitmek istesen en az 1 saat alacak. Mantıklı mı bilmiyorum. Ek oalrak fiyatları da bayağı pahalı. Sahibinden den baktım 180 190 bin liraya 100+m2 sıfır daireler var Arnavutköyde. Toki 180-240 bin ₺

Ailem o tarafta yaşıyor banada gel diye yalvarıolar. Şahsen benimde hiç gidesim yok çünki ulaşım hala sıkıntı. En büyük problemde benim mesleki alanım ile orada neredeyse hiç iş yok. Ama @mkyb nin de dediği gibi oralar 10 sene içinde alır başını gider ki şuanda bile yerleşim olarak çok oturdu.

2012 de ben evlenirken merkezin dışında 50-60 bine 300-400m2 arsaları satıyorlardı, emlakçı arkadaşım Arnavutköy merkezde 120 bine saray gibi ev satmak istedi bana ama aptal kafam almadım. Şuanda yanına yaklaşılmıyor. 

Bende 3+1 başvurdum inşallah çıkar. Uzun vadede kear etmemek bence çok zor.

Bazen şeytan diyor olum yayla gibi evin var git otur 1 saatde fazla yol git nolcak yani diyor ama işte çocuk çevresi, eğitim falan derken hep erteliyoruz.

Not: 1 yıl Arnavutköy - Varyap Meridyan işe gidip geldim arabayla :D

Nice babayigitler kirayi kim odeyecek, coluk cocuk ne yiyecek derdinden dolayi dunyayi degistiremiyor.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    micropin
    micropin's avatar
    Erkek

Tuzla için kura sonuçlanmış. Bana nasıl olduysa çıkmış.

2+1 Sonuçları

3+1 Sonuçları

Bu projede Ziraat Bankası yıllık %4.5'tan kredi verecekti. Ancak proje açıklandığı tarihten beri faizler iyice düştü. Amerika 0'a indirdi, neredeyse parasını tutandan para talep edecek. Şu durumda insanları almaya ikna edebilmek için 4.5'luk oranı %2'ye falan çekmeleri gerekiyor. İnsanlar neden TOKİ'nin binalarını alsın ki, aynı fiyata istediği semtte almak varken.

"Nasıl doğabilirsin ki yeniden önce küle dönmeden..."
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erdem358
    erdem358's avatar
    Erkek
    micropin bunu yazdı

2+1 Sonuçları

3+1 Sonuçları

Bu projede Ziraat Bankası yıllık %4.5'tan kredi verecekti. Ancak proje açıklandığı tarihten beri faizler iyice düştü. Amerika 0'a indirdi, neredeyse parasını tutandan para talep edecek. Şu durumda insanları almaya ikna edebilmek için 4.5'luk oranı %2'ye falan çekmeleri gerekiyor. İnsanlar neden TOKİ'nin binalarını alsın ki, aynı fiyata istediği semtte almak varken.

Hiç umudum yoktu ama 3+1 de bana çıktı

Yav he he
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

hayrılı olsun 

güzel günlerde oturun  inşallah .

Minimalist Değilim Tembelim
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek
    micropin bunu yazdı

2+1 Sonuçları

3+1 Sonuçları

Kredi konusunda haklısın. Devletin bir ayar çekmesi lazım. Acaba kurada çıksa bile almak istemesek kapora yanıyor mu ?

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    micropin
    micropin's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı
    micropin bunu yazdı

2+1 Sonuçları

3+1 Sonuçları

Kredi konusunda haklısın. Devletin bir ayar çekmesi lazım. Acaba kurada çıksa bile almak istemesek kapora yanıyor mu ?

Basvururken sormustum, parayi geri alabiliyormusuz.

Faiz orani yillik %4.9’mus. Kesinlikle revize edilmesi gerekiyor.

"Nasıl doğabilirsin ki yeniden önce küle dönmeden..."
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

En olmadı başka bankadan uygun fiyatlı kredi çekip Toki'nin parasını peşin veririz. Hem parayı toplu verince indirimde yapıyorlar diye biliyorum.

Toplam Hit: 19175 Toplam Mesaj: 148
toki altgelir evsahibi