folder Tahribat.com Forumları
linefolder Eğitim & Ödev & Bilimsel Döküman
linefolder İnsan Vücudunda İşe Yaramayan Organlar Neler

İnsan Vücudunda İşe Yaramayan Organlar Neler

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek
    KaRaKuLe bunu yazdı
    KrypT bunu yazdı
    KaRaKuLe bunu yazdı

bi kavgam yok sonuçta işe yaraayan bir organ yok diyemeyiz bunu demek istiyorum

Hocam bana atasal formdaki fonksiyonunu söylüyorsun. Ben sana bu konuda bir laf mı söyledim? Hayır, aksine çok haklısın atasal fonksiyon hakkında. Ama ben mesela bugün bir işlevi olmayan 20'lik dişi sorsam ne diyeceksin. Şu an diyorum bak, günümüzde. Şu an görevi olmadığını bilmemiz falan dersen orada dur derim. Çünkü tam tersi de mümkün. Biz vaktinde kolayı ağrı kesici diye eczanelerde satmadık mı hocam?

Açıkcası 20lik diş hakkında çok bilgim yok henüz çektirmedim çektirince bi bilgim olur sanırım :D Hocam bi işlevin olup olmamasından bahsedeceksek bence zaman diye bi kavram olmamalı oluştuğundan itibaren ne olduğu ne işe yaradığını önemlidir. Dediğine bakılırsa ffenotipik ve fizyolojik olarak işe yaramayan (!) bi çok şey var hele bi de gen düzeyine inersen kullanılmayan hatta çöp gen olan tekrar eden diziler vs bi çok şey var ama bunların tabiki evrimsel aşamada bi çok yerde rol aldığı kesindir.

Hocam bunu diyorum ben de zaten. Tur: körelmiş Eng: Vestigial organların tanımı budur zaten. Hocam junk DNA'den özellikle uzak duruyorum, çünkü işlevleri hakkında gerçekten somut bazı şeyler oluşmaya başladı. Ama direk körelmiş gen dersek, insanlarda olan çok acayip bir tanesi vardı. C vitamini üretimi (daha doğrusu üretememiz) ile ilgili.

Benim 20'likler fena ya. Yarım çıktılar, en kötü durummuş. Çoğu zaman bir sıkıntı olmuyor ama ağrısı girdimi gebertiyor. Direk çekilemiyormuş, ameliyat lazımmış. ):

krypt tarafından 09/Oca/13 02:55 tarihinde düzenlenmiştir

while (1<2)
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KaRaKuLe
    KaRaKuLe's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

25 yaşındayım hala tek diş çektirmedim ya 20likten de bi ses yok hala neyse sözü psikobiyolog arkadaşıma bırakıyorum buyrun

Aklın nuru fen kalbin nuru dindir. İkisinin izdivacıyla hakikat tecelli eder.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    khonyalim
    khonyalim's avatar
    Erkek

ula işe yarayan yaramayan böyle doğduk, böyle yaşıyoz, vardır bi hikmeti bana yararı olmayan organın zararı dokunmadıkça orada durabilir :D :D 

Hep Oyunlar Senaryolar, Sustuysak Bi Yere Kadar, Aklınızdan Çıkarmayın, Türkiyedir GALATASARAY...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mürşide
    izzmarit
    izzmarit's avatar
    Dişi
    KrypT bunu yazdı
    KaRaKuLe bunu yazdı
    KrypT bunu yazdı
    KaRaKuLe bunu yazdı

Hocam bana atasal formdaki fonksiyonunu söylüyorsun. Ben sana bu konuda bir laf mı söyledim? Hayır, aksine çok haklısın atasal fonksiyon hakkında. Ama ben mesela bugün bir işlevi olmayan 20'lik dişi sorsam ne diyeceksin. Şu an diyorum bak, günümüzde. Şu an görevi olmadığını bilmemiz falan dersen orada dur derim. Çünkü tam tersi de mümkün. Biz vaktinde kolayı ağrı kesici diye eczanelerde satmadık mı hocam?

Açıkcası 20lik diş hakkında çok bilgim yok henüz çektirmedim çektirince bi bilgim olur sanırım :D Hocam bi işlevin olup olmamasından bahsedeceksek bence zaman diye bi kavram olmamalı oluştuğundan itibaren ne olduğu ne işe yaradığını önemlidir. Dediğine bakılırsa ffenotipik ve fizyolojik olarak işe yaramayan (!) bi çok şey var hele bi de gen düzeyine inersen kullanılmayan hatta çöp gen olan tekrar eden diziler vs bi çok şey var ama bunların tabiki evrimsel aşamada bi çok yerde rol aldığı kesindir.

Hocam bunu diyorum ben de zaten. Tur: körelmiş Eng: Vestigial organların tanımı budur zaten. Hocam junk DNA'den özellikle uzak duruyorum, çünkü işlevleri hakkında gerçekten somut bazı şeyler oluşmaya başladı. Ama direk körelmiş gen dersek, insanlarda olan çok acayip bir tanesi vardı. C vitamini üretimi (daha doğrusu üretememiz) ile ilgili.

Benim 20'likler fena ya. Yarım çıktılar, en kötü durummuş. Çoğu zaman bir sıkıntı olmuyor ama ağrısı girdimi gebertiyor. Direk çekilemiyormuş, ameliyat lazımmış. ):

ikiniz de harika bildiğiniz konuda aslında aynı şeyleri söyleyerek nasıl birbirinize girebiliyorsunuz şaşırıyorum :D 

yirmilik olayı çok fena benim iki tanesi gitti, çene cerrahı yapıyor zaten ameliyatı. yapılırken iyi güzel de arkasından bir hafta pipetle beslenme.

bi de c vitamini olayı ne? hiç bilmiyorum ben onu..

sigara değil, balık olan.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    trampfd
    trampfd's avatar
    Erkek
    KaRaKuLe bunu yazdı

25 yaşındayım hala tek diş çektirmedim ya 20likten de bi ses yok hala neyse sözü psikobiyolog arkadaşıma bırakıyorum buyrun

Bazılarında zeka yaşına göre çıkıyormuş hacı.

Ehl-i Byte
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek
    KaRaKuLe bunu yazdı

Ben çektirmedim ama takdırdım :D İlokulda elemanın birinin kafasına ön iki dişimi geçirmiştim, çıktılar. Dişçi yenileri çıkana kadar idare etsinler diye yerlerine soktu bastıra bastıra. Gözümü bırak götümden bile yaş gelmişti.

Psikobiyoloğun yazacağını sanmıyorum ama. Hatta onun yüzünden ben de gidiyorum. :D

while (1<2)
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KaRaKuLe
    KaRaKuLe's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    trampfd bunu yazdı
    KaRaKuLe bunu yazdı

Bazılarında zeka yaşına göre çıkıyormuş hacı.

Aklınca laf mı soktun bana şimdi sen ben anlamadım ve ne gerek var böyle boş bi söze

KaRaKuLe tarafından 09/Oca/13 03:09 tarihinde düzenlenmiştir

Aklın nuru fen kalbin nuru dindir. İkisinin izdivacıyla hakikat tecelli eder.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek
    izzmarit bunu yazdı
    KrypT bunu yazdı
    KaRaKuLe bunu yazdı
    KrypT bunu yazdı
    KaRaKuLe bunu yazdı

ikiniz de harika bildiğiniz konuda aslında aynı şeyleri söyleyerek nasıl birbirinize girebiliyorsunuz şaşırıyorum :D 

yirmilik olayı çok fena benim iki tanesi gitti, çene cerrahı yapıyor zaten ameliyatı. yapılırken iyi güzel de arkasından bir hafta pipetle beslenme.

bi de c vitamini olayı ne? hiç bilmiyorum ben onu..

L-gulonolactone oxidase enzimini kodlayan gen.

while (1<2)
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    inside
    anonim6918524
    anonim6918524's avatar
    Banlanmış Üye
    Bilgi/Destek Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

İşe yaramayan organlar bir yana da, insan vücudundaki kusurlar ve (öne sürülen) düzeltilmiş halleri üzerine hali vaktiyle şöyle bir makale okumuştum. Lafı açılmışken araya sıkıştırayım dedim. Bu tür konulara ilgi duyanların bir bakmasında fayda var.

http://eebweb.arizona.edu/Michod/Classes/182/182%202006/Better%20human%20design.pdf

anonim6918524 tarafından 09/Oca/13 03:22 tarihinde düzenlenmiştir

λ
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mürşide
    izzmarit
    izzmarit's avatar
    Dişi
    KrypT bunu yazdı
    KaRaKuLe bunu yazdı

Ben çektirmedim ama takdırdım :D İlokulda elemanın birinin kafasına ön iki dişimi geçirmiştim, çıktılar. Dişçi yenileri çıkana kadar idare etsinler diye yerlerine soktu bastıra bastıra. Gözümü bırak götümden bile yaş gelmişti.

Psikobiyoloğun yazacağını sanmıyorum ama. Hatta onun yüzünden ben de gidiyorum. :D

Söyleyeceğimiz şeyler aynı şeyler ki ((: Gerilmeye ne gerek var.. Özetle şöyle diyeyim ben de, bahsi geçen vestigial organlar ve yapılar:

http://en.wikipedia.org/wiki/Human_vestigiality

Bazısının eskiden bir görevi vardı ve şimdi yok, bazılarının hiçbir zaman adamakıllı bir görevi olmadı, bir görevi olduğu düşünülenlerden yeni yeni çok da bir işe yaramadığı keşfedilenler olduğu gibi hiçbir zaman görevi olmadığı düşünülenlerin bazılarının ne işe yaradığı ise yeni yeni bulunuyor.. 

Krypt, kafamı toplayınca bakınacağım, sağol gece gece aramış bulmuşsun (:

Karakule, sen de bırak gel, yarına plan yapalım (:

FireX, hocam çok tatlı makaleymiş sabah adamakıllı bakacağım, teşekkürler..

izzmarit tarafından 09/Oca/13 03:34 tarihinde düzenlenmiştir

sigara değil, balık olan.
Toplam Hit: 17763 Toplam Mesaj: 158