folder Tahribat.com Forumları
linefolder Eğitim & Ödev & Bilimsel Döküman
linefolder İnsan Vücudunda İşe Yaramayan Organlar Nelerİnsan Vücudunda İşe Yaramayan Organlar Neler

 1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Kutengri
  Kutengri's avatar
  Kayıt Tarihi: 06/Mart/2008
  Erkek

  1) Apandis (Appendix)

    

  Apandisin modern insanlarda bilinen hiçbir kullanımı yoktur ve enfeksiyon kaptığında sıksık alınır. Orijinal kullanımı ile ilgili spekülasyonlar mevcut olmakla birlikte, bilim adamlarının çoğu Darwinin öngördüğü şekilde, bir zamanlar bol miktarda yaprak ihtiva eden gıdalarımızdaki selülozun işlenmesine yardımcı olmak olduğu görüşündedir. Evrimin doğrultusunda, gıdalarımız değişmiş ve apandise daha az gerek duyulmuştur. Özellikle enteresan olan, birçok evrim kuramcısının doğal seçilimin, daha az iltihaplanması ve hastalanması nedeniyle daha büyük apandisleri seçeceğine (apandisin tüm kabiliyetlerini ortadan kaldırdığı halde) inanıyor olmasıdır. Benzer şekilde kullanım dışı olan ve nihayetinde kaybolacak olan ayak serçe parmağının aksine, apandis muhtemelen bizimle uzun süre beraber kalacak ve herhangi bir şey yapmadan sallanmaya devam edecektir.

   

   

   

   

  2) Kuyruk Sokumu (Coccyx)

   

   

   

  Kuyruk sokumu kemiği bir zamanlar mevcut olan insan kuyruğunun kalıntısıdır. Zamanla bir kuyruğa olan ihtiyacımızı kaybettik fakat kuyruk sokumu kemiğine olan ihtiyacı kaybetmedik. Şu anda çeşitli kaslar için destek yapısı ve oturup arkaya doğru yaslanan bir kişi için destek işlevi vardır. Kuyruk sokumu kemiği aynı zamanda anüsün pozisyonunu da destekler.

   

   

   

   

  3) Darwin'in Noktası (Darwin's Point, Plica semilunaris)

   

   

   

  Darwinin noktası memelilerin çoğunda bulunmaktadır ve insanlar da bunun dışında değildir. Hayvanlarda büyük ihtimalle seslere odaklanmak için kullanılmaktadır ancak insanlarda artık herhangi bir fonksiyonu yoktur. İnsanların sadece %10.4ünde geçmişimize ait bu kalıntı görünür durumdadır fakat muhtemelen insanların çok daha fazlası bu kulak yumrusunu üreten, ancak belirgin olmasını herzaman sağlamayan geni taşımaktadır. Bu nokta (şağıdaki fotoğrafta görülen) küçük kalın bir yumrudur ve kulağın yukarı ve orta bölümlerinin birleştiği yerde bulunmaktadır.

   

   

   

   

  4) Üçüncü Gözkapağı (Third Eyelid)

   

   

   

  Eğer bir kedinin göz kırpmasını izlerseniz, beyaz bir zarın gözü kapladığını göreceksiniz, buna üçüncü göz kapağı denir. Memelilerde oldukça nadir görülmekle birlikte, kuşlar, sürüngenler ve balıklarda ortaktır. İnsanlarda kullanım dışı olan bir üçüncü gözkapağı kalıntısı mevcuttur (yukarıdaki resimde görebilirsiniz). İnsanlarda oldukça küçülmüştür ancak bazı topluluklarda diğerlerine oranla daha belirgin parçalar mevcuttur. Bilinen primat türleri içinde üçüncü gözkapağını fonsiyonel olarak kullanan tek primat, Batı Afrikada yaşayan Calabar angwantibo (lorisler ile yakın akrabadır)dur.

   

   

   

   

  5) 20 Yaş Dişleri (Wisdom Teeth)

   

   

  İlk insanlar birçok bitki türüyle besleniyordu ve gün boyunca ihtiyaç duydukları tüm gıdaları almak için yeterli miktarda bitkiyi, yeterince hızlı şekilde yemeye ihtiyaç duyuyorlardı. Bu sebeple, daha geniş bir ağzı daha üretken kılmak için ilave bir takım azı dişimiz mevcuttu. Selülozun vücut tarafından yeterli şekilde sindirilmesi kabiliyetinden yoksun olunduğu için bu özellikle gerekliydi. Evrim tercihlerini yaptıkça gıdalarımız değişti, çenemiz uygun bir şekilde küçüldü ve üçüncü azı dişlerimiz gereksiz hale geldi. Günümüzde bazı insan topluluklarında 20 yaş dişlerinin üretimi tamamen durmuş iken, bazı topluluklarda %100 oranda bu dişler çıkmaktadır.

   

   

  6) Plantaris Kası (Plantaris Muscle)

   

   

   

  Plantaris kası hayvanlar tarafından, nesneleri ayakları ile tutmak ve kontrol etmek için kullanılır (maymunlar ayaklarını elleri kadar iyi bir şekilde kullanabilir). Bu kas insanlarda da aynı şekilde mevcuttur ancak o kadar az gelişmiştir ki, vücudun diğer bölümlerinden herhangi birinin yeniden oluşturulmasında dokuya ihtiyaç olduğunda, doktorlar tarafından yerinden alınarak kullanılırlar. Bu kas insan vücudu için öylesine önemsizdir ki, insanların %9u bu kasa sahip olmadan doğarlar.

   

   

   

   

  7) Ekstra Kulak Kasları (Auricularis muscles)

   

   

   

  Harici kulak kasları olarak da bilinen ekstra kulak kasları (Auriculares muscles) hayvanlar tarafından işitme duyularını özel seslere odaklamak üzere kulaklarını döndürmek ve kontrol etmek (kafalarından bağımsız olarak) için kullanılır. İnsanlar bir zamanlar aynı sebeplerle kullanmış olduklarından, bu kaslara halen sahiptir ancak bu kaslar öylesine zayıflamıştır ki tek yapabileceğimiz kulaklarımızı birazcık kımıldatmak olacaktır. Bu kasların kedilerdeki kullanımı çok belirgindir (kediler kulaklarını neredeyse tamamen geriye döndürebilirler). Özellikle, avlamak üzere bir kuşa sessizce yaklaşırken, kuşu korkutmamak için mümkün olan en küçük hareketlerin yapılmasını gerektiren durumlarda kediler bu kasları kullanır.

   

   

   

   

  8) Hurda DNA (Junk DNA)

   

   

   

  Geçmişimizden gelen kalıntıların bir çoğu fiziki veya görülür olmakla birlikte, bu durum hepsi için geçerli değildir. İnsanın genetik modelinde, bir zamanlar C vitaminini işlemeye yarayan enzimlerin üretilmesinde kullanılan yapılar (L-gulonolactone oxidase) mevcuttur. Diğer hayvanların çoğu bu fonksiyonel DNAya sahiptir fakat geçmişimize ait bir dönemde, bir mutasyon bu geni etkisizleştirmiş ve genin kalıntılarını hurda DNA olarak arkasında bırakmıştır. Bu dikkat çekici hurda DNA, yeryüzündeki diğer türlerle ortak atadan gelindiğini gösterir ve bu yüzden özellikle enteresandır.

   

   

   

   

  9) Jacobsen Organı (Jacobson's Organ - Vomeronasal organ)

   

   

   

  Jacobson organı hayvan anatomisinin enteresan bir parçasıdır ve cinsel geçmişimiz hakkında bize birçok şey anlatır. Bu organ burunda bulunmaktadır ve pheromones adı verilen, cinsel istek, tehlike işareti veya yiyecek izlerine ilişkin bilgileri tetikleyen kimyasalları tespit eden özel bir koklama organıdır. Bazı hayvanların sex için karşı cinsleri takip etmesini ve potansiyel tehlikeleri bilmesini sağlayan organdır. İnsanlar Jacobsen organı ile doğarlar fakat bu organın kabiliyetleri gelişimimizin erken dönemlerinde, işe yaramayan bir hale gelmiştir. Bir zamanlar insanlar, iletişimin mümkün olmadığı dönemlerde eşlerinin yerini bulmak için bu organı kullanıyorlardı. Günümüzde insanın eş arayışında, chat odaları, barlar ve bekar partileri bu organın yerini almıştır.

   

   

   

   

  10) Tüylerin Ürpermesi (Cutis Anserina)

   

   

   

  İnsanlar üşüdüklerinde, korktuklarında, kızdıklarında veya utandıklarında tüyleri ürperir. Birçok canlı türünün de aynı sebeplerle tüyleri ürperir. Mesela, kedi veya köpek tüylerinin dikilmesi, kirpi dikenlerinin ortaya çıkması bu sebeptendir. Üşüme durumunda, dikilen tüyler havayı deri ve tüyler arasında sıkıştırır ve böylelikle yalıtım ve sıcaklık sağlar. Korkma durumunda, hayvanın daha iri görünmesini, düşmanın korkup kaçmasını sağlar. İnsanların artık tüylerin ürpermesine ihtiyacı yoktur ve giysilerimizin olmadığı, doğal düşmanlarımızı korkutmaya ihtiyacımız olduğu geçmişimizden miras kalmıştır. Doğal seçilim yoğun kıl tabakamızı ortadan kaldırmış fakat bunları kontrol etmemize yarayan mekanizmayı geride bırakmıştır.

   

   

   

 2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  interfector
  interfector's avatar
  Kayıt Tarihi: 14/Haziran/2011
  Homo

  Sizin en siktiri boktan organ dediğiniz bile ufak tefek görevleri vardır. Bunu tartışmaya bence gerek yok. Bilim tartışırken dini konuların tartışılması ise hiç hoş değil. Ateist olsun müslüman olsun biraz hoşgörülü olun lütfen. Yanıyoom diye konu açtığınızda yine yardımınıza koşacak adamlar burdakiler.

  İşe yaramayan organı bilmem ama. Şuan kullanılmayan bir organı sorsanız çoğunuzun beynini kullanmadığını kanıtlayabiliriz. Herşeye sabit cevaplar. Refleks haline gelmiş hareketler. Biri ateistim dediğinde hoop biri müslümanım dediğinde hoop. Her seferinde aynı şeyleri konuşuyoruz. Salakmısınız arkadaşım ya. Eşşek bile aynı çukura iki kere düşmez.


  Aldanma insanların samimiyetine, menfaatleri için gelirler vecde, vaad etmeseydi allah cenneti, ona bile etmezlerdi secde..
 3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Robinson_Crusoe
  Robinson_Crusoe's avatar
  Kayıt Tarihi: 06/Nisan/2007
  Erkek

  Kutengri,

  Güzel bilgiler, Göz%20kırpma


  Gençliğimden bu yana et yenilmesine karşıyım. Bir gün insanların hayvanları öldürmeyi tıpkı insan öldürmek gibi cinayet kabul edeceğine inanıyorum,
 4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Nobel
  Nobel's avatar
  Kayıt Tarihi: 13/Ağustos/2012
  Erkek
  kaanstain bunu yazdı

  Burada bilim satan arkadaşlar hangi bilgilerine göre bilim satıyor anlamış değilim.

  Okuduklarımın(link verilenler hariç) hepsi lise bilgisi, terliksi hayvanlar neyler....

  Bilim tartışıyorum diyebilmek için;

  Ben şurdan şu eğitimi aldım, şu bilimi yapıyorum..

  Şu şöyledir bu böyledir diyebilmeniz lazım. Sağdan soldan 3-5 sitede yazı okuyup burada paylaşmakla bilim olmuyor.

   

  Ünlü biridir dediniz ama ben bulamadım cv'sini arkadaşın.

  https://www.google.com/search?q=baharkilic&rlz=1C1CHMO_trTR502TR502&oq=baharkilic&aqs=chrome.0.57j60l5.443&sugexp=chrome,mod=7&sourceid=chrome&ie=UTF-8#q=bahar+kilic+kimdir&hl=en&tbo=d&rlz=1C1CHMO_trTR502TR502&ei=aIztUNm1M4TUtAbAlYAI&start=0&sa=N&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.&bvm=bv.1357316858,d.Yms&fp=655ef84f5eb0f8e9&biw=1097&bih=552

   

  "Ateistler! Yalnız ve yanlış değilsiniz." diye başlıkları olan ve neredeyse tüm konuları dine saldırı olan bir siteden "cımbızla bilimsel yazı çekip paylaşıyorsunuz."

  Dindar olanların bilimle alakası olmadığını söylüyorsunuz, ama İbn-i Sina, Zekeriya Razi, Rehzavi gibi islami tıpçıların kitapları latinceye çevrilerek modern tıp çerçeveye oturtuldu. 0'ı bulan da müslümanlar ayrıca..

   

  İşin içindeyseniz, açacaksınız elsevier'den, sciencedirect'ten makaleleri, bize anlatacaksınız tek tek örnek göstererek. Anlatırken de sokumus, bokumus gibi değil, halkın anlayacağı dilde anlatacaksınız.

   

  Ki sizin bilimsel gerçek diye kabul ettiğiniz herşey teori nerdeyse, bu durumda da bilimin "tarafsızlık ilkesi" gereğince, yaptığınız literatür taramasıyla karşılaştığınız karşıt görüşleri de yazacaksınız.

   

  Yoksa yanılıyormuyum?

   

   

   

   

  Ben o siteye hayatımda ilk kez girdim dine karşı garezim yok istersen boka tap umrumda değil. Aradığım tam o yazıydı ilk gelen link oydu o bilgiler zaten bir çok yerde paylaşıldı tek o sitede yok. Hem ben senin dinine ne yapabilirim beynin alıyor mu? Ne yapabilirim zaten gözümüzle görmediğimiz bir şeye inanıyorsunuz onu nasıl yok edebilirim? Ben sadece var olan o sitenin uydurması olmayan bir yazı paylaştım ama sen 1 i 10 göstermesini çok iyi biliyorsun. Sen zannediyorsun teori öle kafadan atma birşey :D eğer bir fikir atıyorsan ortaya onun adı hipotez olur teori değil önce onu öğren. Bir hipotez teori olana kadar çok çetrefilli yollardan geçer ayrıca bu olayında teori olarak kalmasının sebebi dünyadaki ilk canlıdan şu ana kadar yaşamış/yaşayan tüm canlıların bulunamaz olduğundandır bunuda hatırlatalım. Ama sizin Hizmet hocalarınız tabi bunlardan bahsetmez.

  Müslüman tıpçılara gelirsek, neden olmasınlar ki doktor olmanın şartı evrim teorisini desteklemekten mi geçiyor? Bir yere kadar müslüman olarak gördüğün gibi bilimde ilerleniyor ama bir yerden sonra olmuyor bugün gördüğümüz gibi. Çünkü birşey bulduğunda gerçek olabilirmi diye önce kuran süzgeçinden geçiriyorsun ondna sorna o süzgeçten geçebilirse eğer insan gibi düşünüyorsun ama eğer geçmiyorsa bugün olduğu gibi önüne trilyon tane kanıt ta koysan onlar kanıt değil der.


  http://goo.gl/0i2Fv
 5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  anarsistherif
  anarsistherif's avatar
  Kayıt Tarihi: 27/Ağustos/2009
  Erkek

  @kaan hocam

  felis agnosticus lakabını kullanıyor kendisi. o şekilde ararsan bulabilirsin aradığın şeyi diye düşünüyorum.

  https://www.facebook.com/Dusunsel.Evrim

  http://www.youtube.com/user/felisagnosticus2

  çeviri videoları epey faydalıdır. izlemeni tavsiye ederim.

   


  =)
 6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  kazasker1
  kazasker1's avatar
  Kayıt Tarihi: 15/Ağustos/2012
  Erkek

  Apandis (hastalığın adı apandisit) vücutta savunma ve bağışıklık sisteminde yer alan yapıdır. Organ olarak görülmez. Bademciklerin vücudun üst bölümündeki savunma askerleri olduğu düşünülürse, benzer işleve sahip olan apandiste alt kısımda vücuttaki yararlı bakterileri hizmete sokuyor. Bu bakteriler, bağırsaklardaki sindirime büyük yarar sağlıyor.

  ***

  kuyruk sokumu kemiği, omurganın alt kısımlarında bulunan kemiklere, bütünleyici unsur ve aynı zamanda destektir. özellikle oturup kalkarken dengeye de yardımcıdır.

  ***

  darwinin noktası (bilmiyom hiç merak ta etmedim)

  ***üçüncü göz kapağını benim kedide sık sık görürdüm, hatta aşırı sıcaklarda bariz şekilde ortaya çıkardı ve bunun, gözü korumak için doğal bi tepki olduğunu düşünürdüm. ama insanlardaki işlevini hiç düşünmedim.

  ***

  20lik dişler, insana acı çekmenin nası bişey olduğunu hatırlasınlar diye azap aracı olarak verilmiş hediyelerdir.

  ***

  öf diğerlerine kafa yoramıcam mk :)


  Anam Türk, Babam Türk, Soyum Türk. Ergenekondan Başlamış Türk'lüğüm. Gerisinin... Türk Oğlu Türk'üm, Onur Duyarım...
 7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Lotus
  Lotus's avatar
  Kayıt Tarihi: 22/Eylül/2012
  Homo

  ulan krypt gitti be , krypt takip ediyorsundur sen bu konuyu buralardaysan minecraft serverına gel başka iletişim aracı bulamadım :D

  Lotus tarafından 09/Oca/13 23:08 tarihinde düzenlenmiştir
 8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  ltcelik
  ltcelik's avatar
  Kayıt Tarihi: 11/Mayıs/2007
  Erkek

  İnsanlığın haline bakıp kesinlikle beyin diyesim geliyor..


  Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
 9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  ZyreX
  ZyreX's avatar
  Kayıt Tarihi: 02/Aralık/2003
  Erkek
  schwarzseherisch bunu yazdı

  @kaan hocam

  felis agnosticus lakabını kullanıyor kendisi. o şekilde ararsan bulabilirsin aradığın şeyi diye düşünüyorum.

  https://www.facebook.com/Dusunsel.Evrim

  http://www.youtube.com/user/felisagnosticus2

  çeviri videoları epey faydalıdır. izlemeni tavsiye ederim.

   

  başlığı baştan sona okudum,benim adıma en faydalı paylaşım bu oldu :) Bahar kılıç'ı daha önce duymamıştım,hem sitesi hem de youtube kanalı gayet güzel

 10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  C_e_Z_a
  C_e_Z_a's avatar
  Kayıt Tarihi: 30/Ağustos/2005
  Erkek
  ltcelik bunu yazdı

  İnsanlığın haline bakıp kesinlikle beyin diyesim geliyor..

  ++++


  Makaleyaz.Net - Türkiye'nin Makale Alım-Satım Platformu
Toplam Hit: 14340 Toplam Mesaj: 158