1 Ayet 1 Hadis

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Realseyler
    Realseyler's avatar
    Erkek

Araf/179: "Andolsun, biz cinler ve insanlardan birçoğunu cehennem için yaratmışızdır." 

Hani ayeti yazan Tanri o niye andolsun diyor ki :) empati kurup kendinizi tanri yerine koyunca fark ediyorsunuz ki aslin da tanri iken de yemin edebiliyorsunuz ilginc.

Baktığınız benim gördüğünüz sizsiniz
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Realseyler
    Realseyler's avatar
    Erkek

Kusursuzluk idaasi varsa samanlikta inesi de olmasin. 

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    umit
    umit's avatar
    Erkek
    by_yazilim bunu yazdı

Oku baban gibi eşşek olma ! 

Diye bir cümle vardır :) virgülü cümle içinde 2 farklı yere koyduğunda, 2 farklı anlam çıkıyor.. :)

Seninde o mesele.. ayetlerin sürelerin ne zaman indiği, olay öncesi sonrası önemlidir. Sağa saola çekmen birşey ifade etmiyor emin olabilirsin. Kendinizi kandırmış olursunuz sadece :)

Bazı herbokolog arkadaşlar özellikle konuyu çarptırmak adına bilgisi olmasa bile cımbızla samanlıkda iğne arıyor.

Bence dürüst olmak lazım. Kalbinizi susturmayın. Konuşmasına müsade edin ;)

The Bye..

https://www.tahribat.com/forum/1-ayet-1-hadis-250701/2#msg3216038

Hocam şu ayeti açıklarmısın. Cidden fikrini merak ediyorum

le le le sakine
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    Realseyler bunu yazdı
    RitmFarbRacourci bunu yazdı

@RealSeyler , (bir) üstteki karşılaştırma sıkıntı var da, alttakinde bir sıkıntı yok. 

Nasil bir sıkıntı var hocam kitabin tümünde sıkıntı var :))

bunu diyemem. 

ama bâzı yerler kafa karıştırıyor. lâkin, açıkçası ayet'lerin indiği ortamı da bilmek lazım gibi, yalnız bu cümleyi kurunca da zaman kavramı sıkıntı oluyor da, burada da kimi ayet'ler sanki dâhâ yerel-toplumsal gibiyken kimi ayet'ler de dâhâ evrensel gibi. 

tabii. bu bir görüş. benim görüşüm. mutlak değil. ^^`

~@~ 

(bir) kelimesi eksik olmuş sanırım. (önceki mesajım için)

RitmFarbRacourci tarafından 05/Tem/21 23:02 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    Erkek
    ajan1111 bunu yazdı

arkadaşlar böyle yapmayın. bu tip konuları tartışacağımız forum değil ki burası. ben sadece bi site'nin linkini paylaştım (; 

burası forum. ama o konu'da da haklısın. 

yalnız, forum'da başlık açarsan cevap da gelir. 

site güzel ama, sadece Âyet ve Hâdis yavan kalmış, gibi. altına da görece bir açıklama ekleselermiş. 

~@~

ne yaptın, yürüteç'den ve/veya baston'dan kurtulabildin mi?

RitmFarbRacourci tarafından 05/Tem/21 23:07 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Easx
    Easx's avatar
    Erkek

Sa beyler, duyduğuma göre aranızda bazı allahsızlar varmış.

www.kriptopedi.com
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LaNCeLoT
    LaNCeLoT's avatar
    Erkek

Kuran derin bir olay kitap diyemiyorum, sadece o dönem için gelmiş bir şey değil her dönemi her anı her olguyu kapsıyor.

Kafayı yersin içine dalarsan tıpkı uzay-zaman ı düşünmek anlamlandırmaya çabalamak ya da kaderi çözmek gibi ki bunlardan çok daha çetrefilli bir olgu bu sözlerim dindarlık fanatiklik ya da başka bir şey değil goygoy hiç değil, fakat hakikaten eşsiz kere eşsiz bir durumu var kitabın her ana ve her zaman ( ki zaman nedir ne değildir korkutucu tartışmalı o da :)) ) dilimine insanlıgın her teşebbüsüne temas ediyor ayet içinde anlamın anlamının anlamLARI var.

Bunu anlarsın anlamazsın görürsün görmezsin inanırsın inanmazsın ama gerçekten insanın dimağının iradesinin yetebileceği bir kabiliyet yok kuran a tamamen anlam vermede.

Kurtlar tasma takmaz....
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blackhammer
    blackhammer's avatar
    Erkek
    by_yazilim bunu yazdı

Elon Musk Neuralink diye bir şirket kurmuş, beyin sinyallerinden faydalanarak muazzam bir teknoloji elde etmiş, beyinde bulunan kılcal damarlara yakın iletkenler sayesinde ..... Vs vs ..teknoloji almış başını gidiyor desem. Vay be yok artık a.q dersiniz :)

Evrendeki nizam, düzen vs bir tarafa dursun, Allah akıl fikir vermiş düşünüp istifade edesiniz diye elçi göndermiş, kitap göndermiş yinede bazıları görmemek için çaba sarfediyor.

İnsan vücudundaki mükemmellik de bir tesadüf öyle değil mi. Bilim, kimya , fizik açıkılıyordur değil mi..Göz kafada değilde kıçda olsaydı, ağız kafa değil de... olsaydı belki birazdaha gayret edip düşünme gayreti içine girerdiniz.

İnanmayanları çok gördükde, inanmayıp alay edenlerde ayrı numune ..

Yazık çok yazık .. 

https://m.kitapyurdu.com/index.php?route=products/productdetail&product_id=548793 

Su kitabi okuyarak baslayabilirsin.

İnsan vucudu hic de kusursuz degil

ph"nglui mglw"nafh cthulhu r"lyeh wagh"nagl fhtagn
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    Erkek
    Easx bunu yazdı

Sa beyler, duyduğuma göre aranızda bazı allahsızlar varmış.

kayıp halka gibisin. sağlığın-sıhhat'in yerindedir inşAllah. 

~@~

@LaNCeLoT, @@, ``, 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Realseyler
    Realseyler's avatar
    Erkek
    Realseyler bunu yazdı

@RealSeyler , (bir) üstteki karşılaştırma sıkıntı var da, alttakinde bir sıkıntı yok. 

Nasil bir sıkıntı var hocam kitabin tümünde sıkıntı var :))

bunu diyemem. 

ama bâzı yerler kafa karıştırıyor. lâkin, açıkçası ayet'lerin indiği ortamı da bilmek lazım gibi, yalnız bu cümleyi kurunca da zaman kavramı sıkıntı oluyor da, burada da kimi ayet'ler sanki dâhâ yerel-toplumsal gibiyken kimi ayet'ler de dâhâ evrensel gibi. 

tabii. bu bir görüş. benim görüşüm. mutlak değil. ^^`

~@~ 

(bir) kelimesi eksik olmuş sanırım. (önceki mesajım için)

Misal fizik kanunlari için o zaman bu zaman farki yoktur. Koşular ayniysa sonsuza dek kendiyle çelişmez.

Bu kitaabin kaainati açiklamak gibi bir felsefesi var. Bunu amaçliyorsa tarihsel olsun zamansal koşullar olsun hata cografik olsun tümünü çelişkisiz en beraak şekilde açiklamasi gerekirdi. Şayet ben tanri olsaydim öyle yapardim ama değilim :) 

Kitab zaten kültürel ve coğrafik konulari işlemiş. Dikat edilirse orta doğu canlilari ve kültürünü tek işlemiş bir tanri o kadar da dar bir perspektiften bakmamali. Yazim hatalarim olmuş olabilir.🙂

Toplam Hit: 27866 Toplam Mesaj: 244
1 ayet 1 hadis