folder Tahribat.com Forumları
linefolder İnternet Siteleri
linefolder Oruç İle İlgili Herşey - Güncelledim

Oruç İle İlgili Herşey - Güncelledim

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

ben de bir düzeltme yapayim hocam müsadenle.. "bilim orucun faydali oldugunu söylüyor" gibi cok haberlere denk geliyoruz.. Buna zaten kimsenin itiraz ettigi olamaz ancak kasitli ya da kasitsiz olarak bir sey gizleniyor. Bilimin oructan kast ettigi sivi alimi olmayan bir oruc degil, sadece yeme ile ilgili. Yani 17 saat boyunca sivi alinmayan oruc faydalidir demiyorar. O zaman onlarin oructan kasti sadece yeme kismiyla ilgili, sivi alimi ile ilgili degil.

Ben günde 3 litre civari (belki az belki fazla) sivi aliyorum, oruc zamani da bu degeri yakalamaya calisiyorum.. Soru su; 17 saat, vücudun günlük ihtiyaci olan siviyi almamasi ama bu ihtiyaci 7 saat icinde almasinin(yani güne yaymak yerine daha kisitli sürede almak) etkileri nelerdir.. ? 

kısaca detox deniyor hocam buna 

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blackhammer
    blackhammer's avatar
    Erkek

Oruc suresi paralel dereceleriyle dogru orantili olarak artmaktadir. Bunun sebebi nedir?

Mesela turkiyede ortalama 15 saat 15 dakika gibi bir sure oruc tutulurken izlanda da 18 saat, arabistan da 14 saat tutulmaktadir. Ekvatora yakin ulkelereki muslumanlar 11 saat 48 dakika oruc tutacakken, Rusya da 19 saat 23 dakika oruc tutacaklar. Kutuplarda arastirma yapiyor olsaydik sanirim gece vaktine denk geldigi icin hic oruc tutmayacaktik.

Ps: dehidrasyonu hic bir tibbi akademisyenin yararlidir diye aciklayacagini sanmiyorum. 

blackhammer tarafından 02/May/20 16:06 tarihinde düzenlenmiştir

ph"nglui mglw"nafh cthulhu r"lyeh wagh"nagl fhtagn
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aliyk
    aliyk's avatar
    Erkek

Güzel kardeşim sana mealler ile oruç diye çevrilen kelimeler ne orucu ne de aç kalmayı öneriyor.

Konu çok uzayacak ama aklederek okur isen kastedilen mana bambaşka.

Kur'anda oruç için kullanılan iki kelime var SİYAM ve SAVM.. Her ikisinede oruç denip geçilmekte...

Meryem 26'da Meryem ben Allaha SAVM (oruç) adadım diye çevrilen kelime صوما savmen burda Meryem 3 gün Sustuğunu söylüyor..

Siyam ise ekseri ceza karşılığı verilen ıslah yöntemidir. Mesela Maide 95 te ihramlı iken av öldürme karşılığı Siyam (oruç) var

Mücadele 3 te kadınlarına zıhar yapanların ceza olarak mücadele 4 te ya köle azat etmeleri ya da 2 ay siyam(oruç) yapmaları tavsiye edilir.

Artı oruç için Kuranda sadece 3 ayet var ve herşeyde orda açıklıyor... Bu kadar destana sakız orucu boızarmılara, denizde kıçıma su kaçsa orucum kırılırmıya ne gerek var yahu.

Oruç başlangıç saati gözünle tan yerinin ağardığını görene kadardır o zamana kadar yersin içersin. Diyanet bu konuda milleti yanılıtıyor

aliyk tarafından 02/May/20 16:16 tarihinde düzenlenmiştir

Lekum Dinikum Veliye Din ...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek

Eskiden çok tuttum, hatta ilkokul 4ten başlayıp iki sene öncesine kadar neredeyse full tuttum. 

Sonra din ile alakalı gerek ülkemizde, gerek dünyanın diğer kalanında gözlemler sonucu bazı düşüncelerim değişti. Şimdi oruç, ne cuma...

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    aliyk bunu yazdı

Güzel kardeşim sana mealler ile oruç diye çevrilen kelimeler ne orucu ne de aç kalmayı öneriyor.

Kur'anda oruç için kullanılan iki kelime var SİYAM ve SAVM.. Her ikisinede oruç denip geçilmekte...

Meryem 26'da Meryem ben Allaha SAVM (oruç) adadım diye çevrilen kelime صوما savmen burda Meryem 3 gün Sustuğunu söylüyor..

Siyam ise ekseri ceza karşılığı verilen ıslah yöntemidir. Mesela Maide 95 te ihramlı iken av öldürme karşılığı Siyam (oruç) var

Mücadele 3 te kadınlarına zıhar yapanların ceza olarak mücadele 4 te ya köle azat etmeleri ya da 2 ay siyam(oruç) yapmaları tavsiye edilir.

Artı oruç için Kuranda sadece 3 ayet var ve herşeyde orda açıklıyor... Bu kadar destana sakız orucu boızarmılara, denizde kıçıma su kaçsa orucum kırılırmıya ne gerek var yahu.

Oruç başlangıç saati gözünle tan yerinin ağardığını görene kadardır o zamana kadar yersin içersin. Diyanet bu konuda milleti yanılıtıyor

oruc hristiyanlikta da var hocam ve onlar da iki vakit var birisi aralik ayinda birisi de mart-nisan aylarinda (40 gün sürüyor). Onlardaki oruc ise günde sadece tek ögün yemek (sivi alimi serbest), et yememek, pazar günü ise oruc yok ama yine de sekerli, hos seylerden uzaklasmak.. Tabi bir cok hristiyan uymuyor ama tutanlar var

Ayrica dedigin olaydan bakarsak.. su ayette 

".... Fecrin olduğu tarafta, ak çizgi kara çizgiden size göre tam seçilinceye kadar yiyin, için; sonra orucu geceye kadar tamamlayın...."(Bakara 2/187)

burdaki oruc kelimesi ne demek, yeme icme var? ayrica 2 ayet geriye gidersen, ramazan ayi icin, o ayi oruclu gecirsin diyor.. Buradan ne anlamamiz gerekiyor ?

edit: ben mesajini yanlis anlamis olabilirim.. orucun yeme-icmeye kisitlama anlami yok demeye gtirdigini düsünmüstim.. Ayrica diyanet konusunda haklisin. Ben bu yildan itibaren süleymaniye vakfinin imsakiyesine göre tutuyorum

unbalanced tarafından 02/May/20 16:27 tarihinde düzenlenmiştir

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    venedikli
    venedikli's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

Ben günde 3 litre civari (belki az belki fazla) sivi aliyorum, oruc zamani da bu degeri yakalamaya calisiyorum.. Soru su; 17 saat, vücudun günlük ihtiyaci olan siviyi almamasi ama bu ihtiyaci 7 saat icinde almasinin(yani güne yaymak yerine daha kisitli sürede almak) etkileri nelerdir.. ? 

hocam bi ilaç kullandığımdan içebildiğim kadar su içmemi önerdi doktor.

günde 4.5 litre su içiyodum ramazandan önce, 2 3 saate 1 tuvalete çıkıyodum.

şimdi iftar sahur arası içiyorum o 4.5 litreyi, kaç kere tuvalete gidiyorum sayamıyorum.

Bi zararını görmedim lakin 4.5 içiyorum da daha fazlasını çıkarıyomuşum gibime geliyor

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    blackhammer bunu yazdı

Oruc suresi paralel dereceleriyle dogru orantili olarak artmaktadir. Bunun sebebi nedir?

Mesela turkiye'de ortalama 15saat 15dakika gibi bir sure oruc tutulurken, izlanda'da 18saat, arabistan da 14saat tutulmaktadir. Ekvatora yakin ulkelereki muslumanlar 11saat 48dakika oruc tutacakken, Rusya'da 19saat 23dakika oruc tutacaklar. Kutuplarda arastirma yapiyor olsaydik sanirim, gece vaktine denk geldigi icin, hic oruc tutmayacaktik.

Ps: dehidrasyon'u hic bir tibbi akademisyen'in yararlidir diye aciklayacagini sanmiyorum. 

Bu soru da ilginç bak meselâ.

Kuzey Kutup Dairesi'nin içerisinde yaşıyorsun, namaz vakit'leri sıkıntı, sadece orucu bırak. 

bi'de @Kaan'ın yazdıklarından dolayı değil ama adına Oruç ve Namaz demesek de, benzerî faaliyetleri 24saatin belirli bölümlerinde, hiç olmazsa arada bir yapmaya çalışıyorum, değişik oluyor yâ. 

Kendimi tanımak, sınırlarımı bilmek adına, şahâne oluyor. 

Arada bir sınırlarımı zorlamak da, iyi oluyor.

RitmFarbRacourci tarafından 02/May/20 17:15 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aliyk
    aliyk's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı
    aliyk bunu yazdı

oruc hristiyanlikta da var hocam ve onlar da iki vakit var birisi aralik ayinda birisi de mart-nisan aylarinda (40 gün sürüyor). Onlardaki oruc ise günde sadece tek ögün yemek (sivi alimi serbest), et yememek, pazar günü ise oruc yok ama yine de sekerli, hos seylerden uzaklasmak.. Tabi bir cok hristiyan uymuyor ama tutanlar var

Ayrica dedigin olaydan bakarsak.. su ayette 

".... Fecrin olduğu tarafta, ak çizgi kara çizgiden size göre tam seçilinceye kadar yiyin, için; sonra orucu geceye kadar tamamlayın...."(Bakara 2/187)

burdaki oruc kelimesi ne demek, yeme icme var? ayrica 2 ayet geriye gidersen, ramazan ayi icin, o ayi oruclu gecirsin diyor.. Buradan ne anlamamiz gerekiyor ?

edit: ben mesajini yanlis anlamis olabilirim.. orucun yeme-icmeye kisitlama anlami yok demeye gtirdigini düsünmüstim.. Ayrica diyanet konusunda haklisin. Ben bu yildan itibaren süleymaniye vakfinin imsakiyesine göre tutuyorum

Bakara 185 te Felyesimuhu kelimesine oruç tutun demekteler.. Siyam tekil geçince oruç tutun halbuki burda "tutun" fiili yok

Bakara 183 te Siyam oruç 184 te Tesumu oruç 185 te Felyesumhu kelimesi oruç meryem 26 da ise savm oruç denilmekte ??? Hangisi oruç abicim..

Allah kelime sıkıntısımı çekti de 1 kelimeyi 4 farklı kelime ile sundu ?

17. فَلْيَصُمْهُ (FLYṦMH) = felyeSumhu : oruç tutsun ???
    18. وَمَنْ (VMN) = ve men : kim
    19. كَانَ (KEN) = kāne : olur
    20. مَرِيضًا (MRYŽE) = merīDan : hasta (Maraz)
    21. أَوْ (ÊV) = ev : yahut
    22. عَلَىٰ (AL) = ǎlā : üzere olursa

Burda Maraz hali olanlara yine yaptırım var... 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aliyk
    aliyk's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı
    aliyk bunu yazdı

Kardeş kelime bazlı karşılaştırmalı araştırma yaparsan. Kuran öyle çarpıtılmış ki aklın şaşar.

Meallerin nerdeyse yüzde 70-80'i yanlış

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    31 yaşında emekli
    ajan1111
    ajan1111's avatar
    Erkek

arkadaşlar konu biraz karışmış. bence özetle oruç dediğimiz şey; belli vakitlerde yeme içmeyi bırakmak değil bu vakitlerde üzerimize farz kılınmış ibadeti yapıyoruz sadece yeme içmeyi bırakma değil olay. tamam hem yeme içmeyi bırakıyoruz ve konuşmalarımıza, baktığımız yerlere, hal ve hareketlerimize dikkat ediyoruz. 

atıyorum; sen oruca niyetlendin ama gündüz git kumar oyna orucu neden tutuyonn diye sorarlar adama (((;

Kayalardan kayarım yoktur benim ayarım (;
Toplam Hit: 8430 Toplam Mesaj: 92
oruç ile ilgili herşey