folder Tahribat.com Forumları
linefolder İnternet Siteleri
linefolder Oruç İle İlgili Herşey - Güncelledim

Oruç İle İlgili Herşey - Güncelledim

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erebos
    erebos's avatar
    Erkek

< ="//www.youtube.com//mjo2eq110YI" width="560" height="314" allowfullscreen="allowfullscreen">

https://youtu.be/mjo2eq110YI 

erebos tarafından 05/May/20 04:06 tarihinde düzenlenmiştir

Zira Kalemler kaldırılmış,sayfalar kurumuştur.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    ByFth bunu yazdı
    RitmFarbRacourci bunu yazdı
    aliyk bunu yazdı

MEal soran arkadaşlara,

Kur-an'ı  yine kendi kendine meal'lendirin. Nasıl mı olacak ... dediğim gibi Kelime Karşılaştırılmalı yapılmalı...

Arapça'da  2 tane Sesli harf var ve gerisi Sessiz harf, ve bir Kök Sistemi var..

Tavsiye edeceğim site; http://kuranmeali.eu/ , ve Uygulama veya Program olarak da Hasenat adlı uygulama/program

Site'de, Kök bazlı(temelinde) araştırma da yapılabilir. Herhangi bir kelimenin kökü, diğer ayet'lerde nasıl geçmiş araştırılır.

Masa her yerde, masa diye geçmelidir. Masa bir ayet'te Sandalye, birinde Duvar diye geliyorsa çelişki vardır.

Örneğin, "Zekât" kuran'da hangi ayet'te geçiyor diye bakalım... Genel kanı Zekat'ın mal'ın 40ta biri olduğu yöndedir,

Ama "Meryem 13'te" ;  Allah Yahya'ya Zekat veriyor ? Allah kuluna zekat verir mi ?
    Fakat ayet'te Zekât'ı temizlik diye çeviriyorlar.. Allahın Yahyaya verdiği Zeka'dır diye anlıyoruz...

Konu çok çetrefilli, ve uzun yıllardır bunlara kafa yoruyorum.

Genel tepki şu yönde, " 1400 yıldır kimsenin farketmediğini sen mi farkettin" gibi.

Arapça okuyup yazabilmekte ekstra bir nüans, çünkü kelimeleri harfleri tanımak gerekiyor.

Son olarak, Kuranın orjinalinde harekeleme sistemi yoktu. Harekesiz okuyabilen, bambaşka bir kitap görür.

Sanılanın aksine; ne şahıs, ne mekan, ne de ritüeller var bu kitap'ta.

Ya ben kitab'a baktım, okumaya da çalışıyorum. Kelimelerin sınırları pek belli değil gibi.

Bâzı harfler, kelime içinde ElYazısındaki gibi birlikte,bitişik yazılmıyor.

Kelimelerin hangisi İsim, hangisi Sıfat, hangisi Fiil, hangisi Zarf, hangisi Bağlaç, 

İsimlerde; Bulunma, yönelme, ayrılma gibi hâlleri pek belli değil gibi.

Fiillerin; zamanları, şahıs çekimleri, etken/edilgen halleri, işteş'lilikleri,  nesne alıp almadıkları, ettirgen/oldurgan halleri, sorun. 

(İsim veya sıfat) Tamlama'ları  ayrı bir değişik.

mesela Ma kelimesi, ve Ellezine kelimesi çok geçiyor. Ne anlama geliyor bunlar?

aynı şekilde, ElifLâmMım, TaHa, gibi sadece harflerden oluşan, yapı'lar var. 

temel anlamının dışında kullanılan kelimeler yok mudur? tam olarak buna ne deniyordu, m- ile başlıyordu ama hatırlayamadım.(Hatırladım, mecaz(?) mesaj diyesim geliyor ^^` )

bir de Zamir'lerin(isimlerin yerine kullanılan işaret kelimeleri var ki) ayrı bi değişik..

sanırım Fiillerin bâzılarında, kelimelerin önlerinde Y- ve T- harfleri var, bunlar kelimelere ne katıyor. 

Bâzı kelimelerin önlerinde -Er- ,  -le- gibi hece'ler var, bunlar ne anlama geliyor, amaçları ney? (sanırım İsim bunlar, sıfat da olabiliyorlar her'âlde.)

Şimdi bir düşündüm de, ben sadece DilBilgisi açısından bakmışım. Ama anlamı için de bunlar gerekli gibi, emin değilim. 

3sessiz harften oluşan kelimeler var gibi, aynı şekilde, 4harfli,5harfli diye gidiyor. 7 ve 8 harfli kelime var mı bilmiyorum.

Bi'de bâzı Sessiz harf'ler, Kalın diye geçiyor. Seslendirmesi farklı biraz. 

Örneğin, klm harflerinden oluşan kelimede, mlk şekline değişince kelime toptan değişiyor mu? yada Klm sabit kalınca, kelimenin türü değişiyor mu?

öyle aklıma gelen şeyleri sıraladım. sırf merâk'tan. Tşk'ler. 

Şunları da hediye kabilinden yazayım, ve unutmayayım. Adel, Dirty Diamond  müzik şarkı adları.

Arapça öyle İngilizce gibi internetten iki video izleyip öğrenilcek bir dil değil, 10sene okursun hâlâ üstüne katacak bilgi vardır. Ellezine ve Ma dediğin şeylere arapça da İsm'i Mevsul deniyor yani şöyle anla; 

Bir adam gördüm öyle adam ki (öyle adam ki, ifadesi ellezine ye denk geliyor) ders çalışıyor.

yani ingilizcedeki gibi Noun Clause, Adjective Clause gibi anladığım kadarıyla.

Sen bu Arapça'dan anlıyorsun anladığım kadarıyla, biraz yazışalım buradan da. 

peki bu Bâzı Kelimelerdeki Y- ve T- ÖnEkleri kelimeye ne anlam katıyor, yada Tür'ünü mü değiştiriyor, örneğin fiil mi yapıyor.

kaç tane Sesli Harf var arapça'da, belirgin mi bunlar?

birde mesela Elif gibi  Ayn harfi, niye Sesli harf olmuyor,( yada tersi)?

şimdilik bu kadar Tşk'ler.

(bu sayfada ilk olduğu için kısaltmadım mesaj'ları.)

RitmFarbRacourci tarafından 05/May/20 10:45 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ByFth
    ByFth's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı
    ByFth bunu yazdı

Bir zamanlar mealciydin şuan necisin onu anlamadım ümmet yüzlerce yıldır kandırılıyor diyorsun bunu ispatlayabilirmisin arap dil alimleri tarafından kanıtlanmış lafızlara yeni manalar getirmek oryantalist kafaların işi kardeşim kusura bakmayın ama tıpa gelince profesör doktorlar konuşsun bilime gelince biliminsanları konuşsun ama iş dine gelince siz kimsiniz en iyi ben biliyorum havasına kapılıyor herkes bırakında biraz da din alimleri konuşsun sonuçta bu da bi alan 30-40 yılını bu alana harcamış doktora gösterilen saygı sonsuz aynı emeği harcamış alime sen ne bilirsin eski kafalı derler millet garip cidden hayatında dinle alakalı bildiği hiçbirşey yok kuran okumayı bilmez sünnet nedir bilmez hayatında siyer okumamış arapçanın yanından geçmemiş gelir burda millete dinini öğretmeye çalışır (kimsenin üzerine alınmasına gerek yok burda üzerine alınan olursa kendi sıkıntısıdır)

Ben üzerime aliyorum... Nasil bir mantigin var senin.. Her müslüman dinini ögrenmek zorundadir, adam tembellik yapiyor diyelim ve birine uysun diyorsun.. ee ben kendim ögrenmek istiyorum, yok olmaz, senden daha iyileri var onlara tabi ol.. Sen ya da yedi sülalen bir adama iyi dedi diye o adam iyi mi? Senin ulema dedigin adama ben neden güveneyim? Islam'da sayisal üstünlük önemli degildir. Isterse milyonlarca insan bu böyledir desin, dedikleri dogru degilse sayinin ne önemi var..

Allah demek ki herkesin anlayabilecegi sekilde bir din göndermeyi becerememis, o yüzden uyduruk hadisler türetmisler, mezhepler türetmisler, helal haram eklemisler, bilmem kimin görüsü demisler, sallamislar da sallamislar.. Allah'in dini olmus bilmem kimin dini sonra diyorsun ki bu dini calisan insanlara tabi ol. Olmuyorum! Olmak zorunda miyim? Delilin nedir merak ettim?

Ben kur'an dan bir sürü ayet koyuyorum, Allah diyor kur'an i ben kolaylastirdim yok mu ögüt alan, bu sizin icin bir ögüt kitabidir diyor.. Bunu bu kitaba inananlara diyor. Ama senin gibi adamlar cikiyor, sen ne anlarsin, bilmem ne biliyor musun onu bilmeden bu olmaz.. Ee madem anlamiyorsam ben neden sorumluyum ki? Allah benim anlayamacagim bir din yollamis, kapasitemi asan bir sey yollamis demek ki Allah herkesin anlayabilecegi basitlikte anlasilirlikta bir din yollamayi becerememis.. Böyle birine yaratici diye mi tapiyorsun? Yani ayetinde biz kur'an i anlayasinz diye kolaylastirdik diyor ama senin gibiler diyor ki, bakma sen öyle dedigine, aslinda kur'an zor, sizin kapasiteniz yetmez anlamaya, ugrasma bile, ona buna tabi ol.. Demek ki sizin ilahiniz beceriksizmis..

Ama benim Rabbim olan Allah, yarattigi kulunu tanir, hristiyanlik gibi ruhbanliga izin vermez, bilmedigin seyin pesinden gitme deyip ögrenmeye tesvik eder, yalnizca Allah'a kul olmayi emreder, tüm tagutlari reddetmeyi emreder. Allah ile arana kimseyi sokma der cünkü ben zaten kuluma cok daha yakinim der, dikkat et seni Allah ile aldatmasin der.. Bana yüzlerce faydali ögüt verir.. Elbette arapcasindan okuyup anlamak cok daha iyidir ama suan bile okudugumu anlayabilecek kapasitede biri oldugum icin ve birden fazla meali karsilastirarak okudugum icin dogruyu yanlisi cözebiliyorum. Bu dinin senin anlattigin gibi seyhlerin seyhciklerin elinde, tekelinde olmadigini anlayabilirim. Kur'an bunu söylüyor ama siz bu dini hristiyanliga ceviriyorsunuz. Ölülerden medet umuyorsunuz (geleneksel islami anlayis)... Ben bu dinden uzagim. Allah beni sizin uydurmus dininizden uzak tutsun. Islam'a en büyük zarari sizin gibi hurafeci kafadakiler veriyor, bunun bedelini de ahirette ödeyeceginizden emin olun. Dinin tek sahibi var o da Allah'tir. Dini aciklayan da Allah'tir. Sorumlu olacagin seyin kur'an oldugunu söyleyen de Allah'tir. O yüzden al putlarini uzaklas güle güle kullan..

Acaba hangi cümlemden benim islam şeyhlerin tekelindedir manasını çıkardın çok merak ediyorum neyse bu konuyu tartışmayacağım kuranı anlayamazsın dediğime getirmişsün konuyu benim demek istediğim şey meal okuyarak din öğrenilmez meal ne demek biliyorsun zaten karşı dile yazılan şey tam tercüme edilemediği için olduğu ve anlaşılabildiği kadarı tercüme edilir. Sen gidiyorsun diyorsun ki ben mealleri okuyorum karşılaştırma yapıyorum ve doğru yolu buluyorum iyi de kardeşim o zaman herkes senin gibi kafasına göre mealleri karşılaştırsın doğru yolunu bulsun herkesin islamı kendine olsun zaten böyle düşünenler yüzünden sapık fırkalar ortaya çıktı adam kuranı okuyor bakıyor ki orda salat kelimesi geçiyor salat ne demek bir sürü manası var ama peygamber gelmiş bunu açıklamış niye çünkü peygamberin görevi tebliğ ( mesajı insanlara ulaştırmak) ve tebyindir (kapalı manaları insanlara açıklamak) bugün kü adam napıyor hiç sünnete bakmadan açıyor arapça sözlüğü yazıyor salat ne demek bakıyor ki ekonomiyi ayakta tutmak manasına geliyor diyor ki aaa yüzlerce yıldır millet salakmış ya boşuna kendini yoruyor namaz kılıyor meğerse ekonomiyi ayakta tutmak demekmiş vay be ne büyük bir zeka 

islamda ki icma ictihad ve mütevatir kavramlarını bi araştır bakalım sayısal üstünlük önemli mi değil mi 

devamını yazacağım telefondan yazıyorum şuanlık

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ByFth
    ByFth's avatar
    Erkek
    ByFth bunu yazdı
    aliyk bunu yazdı

MEal soran arkadaşlara,

Kur-an'ı  yine kendi kendine meal'lendirin. Nasıl mı olacak ... dediğim gibi Kelime Karşılaştırılmalı yapılmalı...

Arapça'da  2 tane Sesli harf var ve gerisi Sessiz harf, ve bir Kök Sistemi var..

Tavsiye edeceğim site; http://kuranmeali.eu/ , ve Uygulama veya Program olarak da Hasenat adlı uygulama/program

Site'de, Kök bazlı(temelinde) araştırma da yapılabilir. Herhangi bir kelimenin kökü, diğer ayet'lerde nasıl geçmiş araştırılır.

Masa her yerde, masa diye geçmelidir. Masa bir ayet'te Sandalye, birinde Duvar diye geliyorsa çelişki vardır.

Örneğin, "Zekât" kuran'da hangi ayet'te geçiyor diye bakalım... Genel kanı Zekat'ın mal'ın 40ta biri olduğu yöndedir,

Ama "Meryem 13'te" ;  Allah Yahya'ya Zekat veriyor ? Allah kuluna zekat verir mi ?
    Fakat ayet'te Zekât'ı temizlik diye çeviriyorlar.. Allahın Yahyaya verdiği Zeka'dır diye anlıyoruz...

Konu çok çetrefilli, ve uzun yıllardır bunlara kafa yoruyorum.

Genel tepki şu yönde, " 1400 yıldır kimsenin farketmediğini sen mi farkettin" gibi.

Arapça okuyup yazabilmekte ekstra bir nüans, çünkü kelimeleri harfleri tanımak gerekiyor.

Son olarak, Kuranın orjinalinde harekeleme sistemi yoktu. Harekesiz okuyabilen, bambaşka bir kitap görür.

Ya ben kitab'a baktım, okumaya da çalışıyorum. Kelimelerin sınırları pek belli değil gibi.

Kelimelerin hangisi İsim, hangisi Sıfat, hangisi Fiil, hangisi Zarf, hangisi Bağlaç, 

Fiillerin; zamanları, şahıs çekimleri, etken/edilgen halleri, işteş'lilikleri,  nesne alıp almadıkları, ettirgen/oldurgan halleri, sorun. 

temel anlamının dışında kullanılan kelimeler yok mudur? tam olarak buna ne deniyordu, m- ile başlıyordu ama hatırlayamadım.(Hatırladım, mecaz(?) mesaj diyesim geliyor ^^` )

bir de Zamir'lerin(isimlerin yerine kullanılan işaret kelimeleri var ki) ayrı bi değişik..

sanırım Fiillerin bâzılarında, kelimelerin önlerinde Y- ve T- harfleri var, bunlar kelimelere ne katıyor. 

Bâzı kelimelerin önlerinde -Er- ,  -le- gibi hece'ler var, bunlar ne anlama geliyor, amaçları ney? (sanırım İsim bunlar, sıfat da olabiliyorlar her'âlde.)

Şimdi bir düşündüm de, ben sadece DilBilgisi açısından bakmışım. Ama anlamı için de bunlar gerekli gibi, emin değilim. 

3sessiz harften oluşan kelimeler var gibi, aynı şekilde, 4harfli,5harfli diye gidiyor. 7 ve 8 harfli kelime var mı bilmiyorum.

Örneğin, klm harflerinden oluşan kelimede, mlk şekline değişince kelime toptan değişiyor mu? yada Klm sabit kalınca, kelimenin türü değişiyor mu?

Şunları da hediye kabilinden yazayım, ve unutmayayım. Adel, Dirty Diamond  müzik şarkı adları.

Arapça öyle İngilizce gibi internetten iki video izleyip öğrenilcek bir dil değil, 10sene okursun hâlâ üstüne katacak bilgi vardır. Ellezine ve Ma dediğin şeylere arapça da İsm'i Mevsul deniyor yani şöyle anla; 

Bir adam gördüm öyle adam ki (öyle adam ki, ifadesi ellezine ye denk geliyor) ders çalışıyor.

peki bu Bâzı Kelimelerdeki Y- ve T- ÖnEkleri kelimeye ne anlam katıyor, yada Tür'ünü mü değiştiriyor, örneğin fiil mi yapıyor.

Y ve T dediklerin fiilerde cins belirtiyor cins derken şimdi anlayamabilirsin ama arapçada her kelime ya müennestir (dişi) yada müzekker (erkek) anlaşılması başta ilginç olabilir ama isimlendirme böyle genel kural fiillerin başına t geldiğinde müennesi anlatıyor yada karşı tarafa hıdab manasına geliyor örnek

تصلي : sen namaz kılıyorsun

تصلي : aynı kelime mesela hiç bir farkı yok ama aynı zamanda şu manaya geliyor : (bir kadın namaz kılıyor) 

başına y gelirse : يصلي (bir erkek namaz kılıyor demek)

Böyle konuları bir iki cümlede anlatmak doğru olmaz bunların bir sürü istisnaları var çok farklı fiil kipleri var bir sürü kuralları var vs vs ayrıca sesli harfleri sormuşsun arapçada sesli harf dediğin üstüne altına koyulan işaretler var ya (hareke deniyor onlara) o harekeler ile sesli harf yapılıyor mesela b aslında sesssiz harf üstüne hareke koyarsan be diye okursa. Altına koyarsan bi diye okursun aynı zamanda virgüle benzeyen var bide oda bü diye okutuyor 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    Erkek
    erebos bunu yazdı

Böyle video'larda alta açıklamalar oluyor ya, çok hoşuma gidiyor. Hazır bunda da varken buraya da kopyalayayım. Belki video'ya bakmak istemeyip, okumak isteyenler de olabilir.

''''

Muhtemelen vücudunuzdaki çoğu Doku'nun hücre'lerini düzenli olarak yenileriyle değiştirdiğini biliyorsunuzdur. Farklı Organlar tamamen yenilenmek için, Farklı Zamanlara ihtiyaç duyar.

Bâzı dokular da hücrelerini hiç(?) Yenilemez. Fakat vücudunuzun ölü hücrelerine ne olduğunu hiç merak ettiniz mi?

Japon bir Hücre Biyoloğu olan Dr. Ohsumi, insan hücrelerinin atık'larından nasıl kurtulduğu üzerinde çalışarak ,yıllarını harcadı. Vücuttaki Otofaji süreci doğru çalışmazsa, kişide tip 2 Diyabet, Parkinson hastalığı, bazı Yaşla İlgili hastalıklar ve hatta Kanser oluşabilir. Görünüşe göre, Oruç tuttuğunuzda, hücreler Daha Uzun Yaşıyor ve daha Fazla Enerji üretiyor.

ZAMAN BİLGİLERİ:
    Otofaji nedir 1:07

Biyokimyager Dr. Christian de Duve 1960’larda ne buldu 1:41

Yeni hücreler oluşturmak için hayvansal proteinlere ihtiyacınız var mı? 2:33

Otofaji ne zaman daha hassaslaşır? 4:16

Aralıklı orucun sağlığa faydaları 5:16

24 saatlik oruç 5:58

Gün aşırı oruç 6:17

Öğün atlama 6:55

Günlük aralıklı orucu 7:17

Su orucu 7:52

Zaman zaman hayvansal proteinsiz günleriniz olması sizin için neden iyidir 8:09

#oruçtutmak #sağlıklıol #vegan

Fotoğraf:
    Nobel ödüllü ,Yoshinori Ohsumi, Aralık10 2016’da Stockholm’deki bir ödül töreninde, madalyasını gösteriyor. Ohsumi, Protein'leri çözüp, dönüştüren Hücre İçi bir süreç olan, “otofaji'yi” aydınlattığı için Fizyoloji veya Tıp alanında Nobel Ödülü aldı: Kyodo/Associated Press/East News, https://www.eastnews.ru/pictures/picture/id/52380261/i/0/t/0
    Animasyon Bright Side tarafından yaratıldı.
    Müzik Epidemic Sound https://www.epidemicsound.com/

ÖZET:
    - Otofajiyi ilk, keşfeden kişi Belçikalı bir biyokimyager olan, Dr. Christian de Duve idi. Bu keşfiyle 1974’de, Nobel Fizyoloji Veya Tıp Ödülü aldı.
    - Şaşırtıcı olan şu ki, Araştırmalar insanların sindirim sisteminde, Hayvansal Protein yeseydi ,olacağı kadar Protein ve KarbonHidrat bulunduğunu gösterdi.
    - Vücut daha önce, depoladığı Ölü ve Hasarlı hücreleri ve bakteri formundaki Kendi proteini'ni kullanabilir.
    - doğal Geri Dönüşüm Mekanizma'nız çalışmazsa, Hasarlı hücreler ve Parçaları vücutta birikmeye başlar. Sonunda Kanser hücrelerini ve Tehlikeli virüs ve bakteri'lerle enfekte olan hücreleri, etkisiz hale getiremez. Bu da çok tehlikeli hastalıklara yol açabilir.
    - Dr. Ohumi, vücudun Stres'e maruz kalması durumunda, otofajinin daha hassaslaştığını buldu. Böylesi bir stres, oruç tutma, kalori sınırlaması veya Açlık bile olabilir.(?)

- Dr. Ohsumi tüm çalışmalarında, vücudu, Toksik hücreleri bölmeye ve Atıktan kurtulmaya teşvik etmek için, Açlığı ve Oruc'u kullandı.
    - Gördüğünüz gibi, Yeme ve Oruç tutma dönemlerinin değiştiği Aralıklı Oruç, vücudunuzun Kendini Temizlemesine yardım eder. Ayrıca, kilo vermenizi ,ve Metabolizma'nızı Hızlandırma'nızı sağlayabilir.
    - Oruç dünyasında yeniyseniz, ve uygulamak Biraz göz Korkutucu geliyorsa, Öğün Atlayarak başlayın. Genel olarak, metabolizma'nızı Hızlandırıp, vücudu'nuzdaki Temizleme mekanizmasını tetiklemek için, günde Bir(1) öğünü atlamanız yeterlidir. Yeter ki, bir öğünü atladıysanız, bir sonrak'inde Fazla Ye'meyin.

- Bu araştırmadan çıkarabileceğiniz ilginç bir sonuç da, bazı insanların düşündüğünün aksine, Vejetaryen'lerin Hayvansal Protein eksikliğinden dolayı sıkıntı çek'mediğidir. Sadece bunu farklı bir şekilde alırlar.(?)

Olumlu bak kanalına abone olmak için: https://goo.gl/aoVCYZ
    5 Dakikada Hallet kanalına abone olmak için: https://goo.gl/988RDr

RitmFarbRacourci tarafından 05/May/20 12:24 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    ByFth bunu yazdı

Acaba hangi cümlemden benim islam şeyhlerin tekelindedir manasını çıkardın çok merak ediyorum neyse bu konuyu tartışmayacağım kuranı anlayamazsın dediğime getirmişsün konuyu benim demek istediğim şey meal okuyarak din öğrenilmez meal ne demek biliyorsun zaten karşı dile yazılan şey tam tercüme edilemediği için olduğu ve anlaşılabildiği kadarı tercüme edilir. Sen gidiyorsun diyorsun ki ben mealleri okuyorum karşılaştırma yapıyorum ve doğru yolu buluyorum iyi de kardeşim o zaman herkes senin gibi kafasına göre mealleri karşılaştırsın doğru yolunu bulsun herkesin islamı kendine olsun zaten böyle düşünenler yüzünden sapık fırkalar ortaya çıktı adam kuranı okuyor bakıyor ki orda salat kelimesi geçiyor salat ne demek bir sürü manası var ama peygamber gelmiş bunu açıklamış niye çünkü peygamberin görevi tebliğ ( mesajı insanlara ulaştırmak) ve tebyindir (kapalı manaları insanlara açıklamak) bugün kü adam napıyor hiç sünnete bakmadan açıyor arapça sözlüğü yazıyor salat ne demek bakıyor ki ekonomiyi ayakta tutmak manasına geliyor diyor ki aaa yüzlerce yıldır millet salakmış ya boşuna kendini yoruyor namaz kılıyor meğerse ekonomiyi ayakta tutmak demekmiş vay be ne büyük bir zeka 

islamda ki icma ictihad ve mütevatir kavramlarını bi araştır bakalım sayısal üstünlük önemli mi değil mi 

Ben meal sadece yeter diye bir sey söylemedim. Allah'in kitabi aciktir, anlasilirdir dedim.. Birilerine bagli olmak zorunda degilsin ve dinini ögrenmek herkesin üzerine farzdir. Islam deyince sizin akliniza ne geliyor bilmiyorum ama uydurulmus din deyince benim aklima peygambere atilan iftiralar (uyduruk hadisler-sahih dense de), mezhepler, seyhlerin ulemalarin görüsleri en sonda da Allah'in bir türlü anlasilamayan kitabi kur'an ki onu da okumaya gerek yok zaten anlamazsin.. Bu dini iyice yahudilige cevirdiniz..

Ortodox yahudiler'in inandigi din o kadar karmasiktir ki o yüzden erkekleri sadece din ile ilgili calisir ögrenir cünkü o kadar seyi ögrenme icin tüm sosyal hayatlarindan, is hayatlarindan vazgecmeliler yoksa zaman yok ögrenmeye.. Peki bu dini Allah mi yolladi onlara? Hayir.. Kendi uydurduklari seyler.. Nasil birileri hadisleri de Allah'in kur'an da olmayan ayetleri gibi görüyorsa ya da mezhep imamlarinin görüslerini, islam ulemalarinin görüslerini din diye kabul ediyorsa, onlarin da talmud'u var.. Onu da tevrat'tan sayiyorlar onda da cesitli kurallar var ama bunlar Allah'tan degil kendi uydurduklari.. Tipki midyenin haram olmasi gibi.. Allah'in kolay basit dinine eklemeler yaparak dini tarif ettiler..

Islam'da sayinin hükmü yok derken hak anlaminda diyorum. Yani cogunluk demek dogruluk demek degildir mesela dünyada en cok insan hristiyanliga inaniyor, bu onlarin dogru oldugunu mu gösteriyor? Hakkin karsisinda sayinin bir degeri yoktur.

Ben dinin tek sahibi olduguna onun da Allah olduguna, kimsenin dine ekleme ve cikarma yapma hakki olmadigina cünkü Allah'in dini tamamladigina inaniyorum. Ayrica insani yaratan Allah, herkesin anlayabilecegi aciklikta dinini yolladigina inaniyorum. Kimi az kimi cok anlar ama yine anlar. Ve daha cok anlamak icin de cabalamasi gerekiyor. Anlayamayacak kapasitede biriyse zaten sorumlu degildir.. Allah'in dinini zorlastirmayin.. Allah'a ve peygambere iftiralar atmayin..

Son olarak sizin bir celiskinizi de söyleyeyim.. Allah kur-an-i arap dilinde gönderdi ve siz diyorsunuz ki ya tercümelerle olmaz bu is. Hadislere bakmaniz lazim.. Ee hadisleri söyleyen kim hz peygamber, hangi dilde söylemis hadisleri (onun söyledigine inanilan sözler)? Arapca.. Ee onun tercümeleri var türkce.. Bana diyorsun ki sen Allah'in kitabi olan kur'an in tercümesini dogru anlayamazsin ama peygamberin hadisinin tercümesini anlarsin sorun yok.. :) Yani hasa Allah'in anlatmat kabiliyeti peygamberden az mi oluyor? Ben kur'an i meallerden anlayamiyorum ama ayni sekilde arapcadan tercüme edilen hadisleri anlayabiliyorum ya da mezhep imamlarinin söylediklerinin tercümesi de anlasilabiliyor ama Allah'in kitabi anlasilmaz..  :) Komedi gibi.. Ben sizin uyduruk dininizden beriyim

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    Erkek
    ByFth bunu yazdı
    ByFth bunu yazdı
    aliyk bunu yazdı

...

...

Son olarak, Kuranın orjinalinde hareke'leme sistemi yoktu. Harekesiz okuyabilen, bambaşka bir kitap görür.

Ya ben kitab'a baktım, okumaya da çalışıyorum. Kelimelerin Sınırları pek belli değil gibi.

Bâzı kelimelerin önlerinde -Er- ,  -le- gibi hece'ler var, bunlar ne anlama geliyor, amaçları ney? (sanırım İsim bunlar, Sıfat da olabiliyorlar her'âlde.)

...

Arapça öyle İngilizce gibi internet'ten iki video izleyip öğrenilcek bir dil değil, 10sene okursun hâlâ üstüne katacak bilgi vardır. Ellezine ve Ma dediğin şeylere arapça da İsm'i Mevsul(?) deniyor yani şöyle anla; 

peki bu Bâzı Kelimelerdeki Y- ve T- ÖnEkleri(yada Harfleri) kelimeye ne anlam katıyor, yada Tür'ünü mü değiştiriyor, örneğin fiil mi yapıyor.

Y ve T dediklerin fiil'lerde cins belirtiyor, cins derken şimdi anlayamabilirsin ama, arapça'da her kelime ya müennes'tir(dişi (nisâ(?))) yada müzekker'tir(erkek). Anlaşılması başta ilginç olabilir ,ama İsimlendirme böyle, Genel Kural ;fiillerin başına t geldiğinde mü'ennes'i(nisa(?)) anlatıyor, yada karşı tarafa hıda'b(hitap(?)) mânâsına geliyor, örnek;

تصلي : sen namaz kılıyorsun

تص(1)bu da(1) Aynı Kelime mesela, hiç bir farkı yok, ama aynı zamanda şu manaya geliyor : (bir(?) kadın namaz kılıyor) 

başına y gelirse : يصلي (bir(?) erkek namaz kılıyor, demek)

Böyle konuları bir iki cümlede anlatmak doğru olmaz, bunların bir sürü İstisnâları var, çok farklı Fiil kip'leri var, bir sürü kuralları var vs vs,

(2)  ayrıca Sesli Harfleri sormuşsun arapça'da Sesli Harf dediğin; üstüne, altına koyulan İşaretler var ya (hareke deniyor onlara). o hareke'ler ile Sesli Harf yapılıyor, mesela b aslında Sesssiz Harf, üstüne Hareke koyarsan, be diye okursa. Altına koyarsan, bi diye okursun, aynı zamanda Virgül'e(') benzeyen var bi'de, o da diye okutuyor 

yukarıda biraz karışma oldu, düzenleye'medim.

(1)'de aynı kelime demişsin, kelimenin öncesi'nde Kadın olduğuna dâir(yada belirtir), bir İşaret,harf yada kelime yok mu?

(2)'de,        b için konuşursak, " ba ,bı ,bu " yanısıra " bo, bö "  niye yok, yada var mı?

bir'de arapça'da, hareke'ler dışında ses'li harf yok mu? varsa kaç tane? benim gördüğüm; vav, ye,ayn,elif, hemze gibi harfler var. 5tane gibi. 

bir'de senin örneklediğin Koyu kelime'de, kelimenin sonunda zâten y harfi varken, neden aynı y harfinin altında, yanyana 2 tane(..) nokta var?

Başka şeyler de var. ama sonra sorayım.

Tşk'ler.

RitmFarbRacourci tarafından 05/May/20 13:06 tarihinde düzenlenmiştir

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ByFth
    ByFth's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı
    ByFth bunu yazdı

Ben meal sadece yeter diye bir sey söylemedim. Allah'in kitabi aciktir, anlasilirdir dedim.. Birilerine bagli olmak zorunda degilsin ve dinini ögrenmek herkesin üzerine farzdir. Islam deyince sizin akliniza ne geliyor bilmiyorum ama uydurulmus din deyince benim aklima peygambere atilan iftiralar (uyduruk hadisler-sahih dense de), mezhepler, seyhlerin ulemalarin görüsleri en sonda da Allah'in bir türlü anlasilamayan kitabi kur'an ki onu da okumaya gerek yok zaten anlamazsin.. Bu dini iyice yahudilige cevirdiniz..

Ortodox yahudiler'in inandigi din o kadar karmasiktir ki o yüzden erkekleri sadece din ile ilgili calisir ögrenir cünkü o kadar seyi ögrenme icin tüm sosyal hayatlarindan, is hayatlarindan vazgecmeliler yoksa zaman yok ögrenmeye.. Peki bu dini Allah mi yolladi onlara? Hayir.. Kendi uydurduklari seyler.. Nasil birileri hadisleri de Allah'in kur'an da olmayan ayetleri gibi görüyorsa ya da mezhep imamlarinin görüslerini, islam ulemalarinin görüslerini din diye kabul ediyorsa, onlarin da talmud'u var.. Onu da tevrat'tan sayiyorlar onda da cesitli kurallar var ama bunlar Allah'tan degil kendi uydurduklari.. Tipki midyenin haram olmasi gibi.. Allah'in kolay basit dinine eklemeler yaparak dini tarif ettiler..

Islam'da sayinin hükmü yok derken hak anlaminda diyorum. Yani cogunluk demek dogruluk demek degildir mesela dünyada en cok insan hristiyanliga inaniyor, bu onlarin dogru oldugunu mu gösteriyor? Hakkin karsisinda sayinin bir degeri yoktur.

Ben dinin tek sahibi olduguna onun da Allah olduguna, kimsenin dine ekleme ve cikarma yapma hakki olmadigina cünkü Allah'in dini tamamladigina inaniyorum. Ayrica insani yaratan Allah, herkesin anlayabilecegi aciklikta dinini yolladigina inaniyorum. Kimi az kimi cok anlar ama yine anlar. Ve daha cok anlamak icin de cabalamasi gerekiyor. Anlayamayacak kapasitede biriyse zaten sorumlu degildir.. Allah'in dinini zorlastirmayin.. Allah'a ve peygambere iftiralar atmayin..

Son olarak sizin bir celiskinizi de söyleyeyim.. Allah kur-an-i arap dilinde gönderdi ve siz diyorsunuz ki ya tercümelerle olmaz bu is. Hadislere bakmaniz lazim.. Ee hadisleri söyleyen kim hz peygamber, hangi dilde söylemis hadisleri (onun söyledigine inanilan sözler)? Arapca.. Ee onun tercümeleri var türkce.. Bana diyorsun ki sen Allah'in kitabi olan kur'an in tercümesini dogru anlayamazsin ama peygamberin hadisinin tercümesini anlarsin sorun yok.. :) Yani hasa Allah'in anlatmat kabiliyeti peygamberden az mi oluyor? Ben kur'an i meallerden anlayamiyorum ama ayni sekilde arapcadan tercüme edilen hadisleri anlayabiliyorum ya da mezhep imamlarinin söylediklerinin tercümesi de anlasilabiliyor ama Allah'in kitabi anlasilmaz..  :) Komedi gibi.. Ben sizin uyduruk dininizden beriyim

beyler inanmayan arkadaşlar yorumu okumu zahmetine kapılmasınlar çünkü inanan kişilerin anlayabileceği tarzda yazdım lütfen inanmıyorsanız yok bu niye böyle yok niye şöyle demeyin herkes istediğini yazmakta tabi ki özgür ama burası tartışma plaftormu değil ben yukarda ki arkadaşa cevap olarak yazdım sadece

seni  gerçekten anlayamıyorum (ama inan anlamak istiyorum) yazdıgın şeylerden benim çıkardığım peygambere inanıyorsun Allaha inanıyorsun problem nerde orayı anlayamadım hadislerin bize gelişine mi inanmıyorsun yoksa direk hadisleri mi inkar ediyorsun yoksa sadece mezheplere karşı mısın ?

son yazdıgın hatalı kardeşim bu arada çünkü kuran inerken beliğ bir şekilde inmiştir beliğ demek yani o zaman ki dilin en üstün özellikleriyle kullanılarak indirilmesi demek peki neden böyle indirildi de basite indirgenmedi çünkü her peygamber gönderilirken gönderildiği kavimde ne meşhur ise yani onların arasında en cok ne yaygın ise o özelliklerin en güzel şekilde toplanmış haliyle gönderilir. mesela isa a.s ölüleri diriltir anadan doğma körlerin gözlerini iyileştirirdi. neden çünkü onun gönderildiği toplumda tıp gelişmişti sen tıbbın gelişmiş olduğu yerde edebiyatın en alasını göndersen insanların dikkatini çekmez ama ne oldu onlar tıbta o kadar geliştikleri halde baktılar ki isa a.s ölüleri diriltiyor anladılar ki bu tıpla yapılcak bişey değil bunun için üstün bir güç lazım e noldu aralarında inat olmayanlar dini bir eziklik olarak görmeyenler kısaca basiret sahibi olanlar iman etti diğerleri noldu bunu hemen öldürmemiz  lazım niye çünkü  bizim egemenliğimizi bu alt üst eder dediler e gelelim peygamberimize onun zamanında ve bölgesinde en meşhur şey edebiyattı açın bakın eski arap hikayelerine onlar bizim gibi değil biz burda 5 satır ezberlemeye çalışıyoruz bir gün uğraşıyoruz eskiden araplar okudugu tekrar  okumaya ihtiyaç duymazdı bakın burda istisnadan bahsetmiyorum onlar için böyle şeyler çok normaldi dili en üst seviyede kullanırlardı günlük hayatta en ufak bir olayda hemen o olaya uygun şiir söylerlerdi ee kuran gelince noldu bi baktılar dediler ki bu nasıl bir belağat nasıl bir edebiyat biz o kadar kendimizi bu hususta gelişmiş sanıyorduk halbuki bu kitap bizim katbe kat üstümüzde bir seviyeyi gösteriyor. Ondaki mucizeyi görenler yine iman etti iman etmeyenler niye etmedi aynı şekilde toplumdaki güçlerini kaybetme korkusundan. E sen diyorsun ki kuranı anlamıyoruz ama efendimiz sözlerini anlıyoruz işte burda yanılıyorsun zaten daha efendimiz zamanında o kadar dili bilen sahabeler ayetler geldiğinde anlayamıyor efendimiz onlara manalarını açıklıyor e birşeyi açıklarken yine kapalı mı açıklasın tabi ki efendimizin açıklaması kuranın dilinden daha acık olması gerekir efendimizin sözlerini anlıyorum tercümeden diyorsun arapça biliyorsan cogunu anlaman normal ama bir iki hadis tercümesine bakarak bu karara varamazsın git buhari muslim oku arapçasından bakalım dediğin kadar açık mı bu arapçayı 10 sene okusan yine araplar gibi anlayamazsın o zamanki kültür o zaman ki deyimler kullanımlar vs günümüze tercüme etmekte sıkıntı yaşarsın. kısaca kuran kapalı değil ancak beliğ olarak geldiği için anlaşılması çalışmayı gerektirir. efendimiz kuranı acıkladıgından dolayı onun sözleri kurandan daha acıktır. mezhep imamları efendimizin sözlerini acıkladıgından onların sözleri efendimizin sözlerinden daha da acıktır. 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    ByFth bunu yazdı

beyler inanmayan arkadaşlar yorumu okumu zahmetine kapılmasınlar çünkü inanan kişilerin anlayabileceği tarzda yazdım lütfen inanmıyorsanız yok bu niye böyle yok niye şöyle demeyin herkes istediğini yazmakta tabi ki özgür ama burası tartışma plaftormu değil ben yukarda ki arkadaşa cevap olarak yazdım sadece

seni  gerçekten anlayamıyorum (ama inan anlamak istiyorum) yazdıgın şeylerden benim çıkardığım peygambere inanıyorsun Allaha inanıyorsun problem nerde orayı anlayamadım hadislerin bize gelişine mi inanmıyorsun yoksa direk hadisleri mi inkar ediyorsun yoksa sadece mezheplere karşı mısın ?

son yazdıgın hatalı kardeşim bu arada çünkü kuran inerken beliğ bir şekilde inmiştir beliğ demek yani o zaman ki dilin en üstün özellikleriyle kullanılarak indirilmesi demek peki neden böyle indirildi de basite indirgenmedi çünkü her peygamber gönderilirken gönderildiği kavimde ne meşhur ise yani onların arasında en cok ne yaygın ise o özelliklerin en güzel şekilde toplanmış haliyle gönderilir. mesela isa a.s ölüleri diriltir anadan doğma körlerin gözlerini iyileştirirdi. neden çünkü onun gönderildiği toplumda tıp gelişmişti sen tıbbın gelişmiş olduğu yerde edebiyatın en alasını göndersen insanların dikkatini çekmez ama ne oldu onlar tıbta o kadar geliştikleri halde baktılar ki isa a.s ölüleri diriltiyor anladılar ki bu tıpla yapılcak bişey değil bunun için üstün bir güç lazım e noldu aralarında inat olmayanlar dini bir eziklik olarak görmeyenler kısaca basiret sahibi olanlar iman etti diğerleri noldu bunu hemen öldürmemiz  lazım niye çünkü  bizim egemenliğimizi bu alt üst eder dediler e gelelim peygamberimize onun zamanında ve bölgesinde en meşhur şey edebiyattı açın bakın eski arap hikayelerine onlar bizim gibi değil biz burda 5 satır ezberlemeye çalışıyoruz bir gün uğraşıyoruz eskiden araplar okudugu tekrar  okumaya ihtiyaç duymazdı bakın burda istisnadan bahsetmiyorum onlar için böyle şeyler çok normaldi dili en üst seviyede kullanırlardı günlük hayatta en ufak bir olayda hemen o olaya uygun şiir söylerlerdi ee kuran gelince noldu bi baktılar dediler ki bu nasıl bir belağat nasıl bir edebiyat biz o kadar kendimizi bu hususta gelişmiş sanıyorduk halbuki bu kitap bizim katbe kat üstümüzde bir seviyeyi gösteriyor. Ondaki mucizeyi görenler yine iman etti iman etmeyenler niye etmedi aynı şekilde toplumdaki güçlerini kaybetme korkusundan. E sen diyorsun ki kuranı anlamıyoruz ama efendimiz sözlerini anlıyoruz işte burda yanılıyorsun zaten daha efendimiz zamanında o kadar dili bilen sahabeler ayetler geldiğinde anlayamıyor efendimiz onlara manalarını açıklıyor e birşeyi açıklarken yine kapalı mı açıklasın tabi ki efendimizin açıklaması kuranın dilinden daha acık olması gerekir efendimizin sözlerini anlıyorum tercümeden diyorsun arapça biliyorsan cogunu anlaman normal ama bir iki hadis tercümesine bakarak bu karara varamazsın git buhari muslim oku arapçasından bakalım dediğin kadar açık mı bu arapçayı 10 sene okusan yine araplar gibi anlayamazsın o zamanki kültür o zaman ki deyimler kullanımlar vs günümüze tercüme etmekte sıkıntı yaşarsın. kısaca kuran kapalı değil ancak beliğ olarak geldiği için anlaşılması çalışmayı gerektirir. efendimiz kuranı acıkladıgından dolayı onun sözleri kurandan daha acıktır. mezhep imamları efendimizin sözlerini acıkladıgından onların sözleri efendimizin sözlerinden daha da acıktır. 

türkcem belki kötü olabilir cok kullanmiyorum cünkü. Ancak forumlarda yazarken ve ailemle konusurken. O yüzden belki anlatmak istemedigimi anlatamamisimdir (ancak bazi arkadaslar benimle ayni fikirde oldugunu söylüyorlar özelden demek ki o kadar anlasilmaz degil).

Neyse hocam benim tek derdim var. Allah'in dinine ekstralar yapilmasin. Sözlerinden geleneksel islamin bir parcasi oldugunu anliyorum. Cünkü kur'an dan cevap yerine baska her türden aciklamalari yaziyorsun. Ben sana ayetlerden yaziyorum, sen diyorsun kur'an karmasik sebebine gelecegim.. 

Ben uydurulmus dine karsiyim bu din nedir? Bu dinde, hakim grup, müslümanligi birakan birine mürted deyip ölüm emri verir (her ne kadar cesitli asamalar olsa da), yine bazi mezheplere göre (maliki ve safi), sebebi tembellik ya da inkar etmek olsun, namaz kilmiyorsa kafirdir ve mürted sayilip öldürülür.. Allah'in kitabinda böyle bir emir yok, Allah zaten dinden dönenler icin ayet indirmis, ama bizimkiler yok bu yetmez diyor Allah'in söylemedigi bir seyi genelde peygambere iftira atarak(hadisler vasitasiyla) ekstra hükümler veriyor yani Allah'in dininin yaninda din türetiyorlar.

Ayni sekilde zina'nin cezasi bellidir. Ama yine birileri cikiyor yok o yetmez. O bekarlar arasinda olanidir, evli olanlarin cezasi ise taslanarak öldürülmesidir.. Ee Allah neden söylememis bunu, ya aslinda söylemis ama keci yemis ayeti (bunu okuyanlar saka zannetmesin, gercekten böyle inaniyorlar).. vs vs bunun gibi yüzlece Allah'in demedigi seyleri islam'dan sayiyorlar. Sonra ya bunlari ögrenmek ilim gerektirir diyorlar. Haklisin bu kadar uyduruk seyi zaten sizin ilim dediginiz sey disinda nasil ögrenirsiniz. 

Ben Allah'a kitabina ve peygamberine(peygamberlerine) inaniyorum. Elbette peygamber yasadigi sürec boyunca kousmustur ancak aciklama görevi degil beyan görevi verilmistir cünkü aciklama isi Allah'indir

Vahyi ezberlemek için dilini acele kıpırdatma! Şüphesiz onu kalbinde toplamak ve sana okutturmak yalnızca bize aittir. Biz onu okuttuğumuz zaman, onun okunuşunu takip et! Sonra onu açıklamak da yalnız bize düşer. (Kiyamet suresi 16-19)

Bak iyice kavrayıp ANLAMALARI İÇİN AYETLERİ nasıl ÇEŞİTLİ BİÇİMLERDE AÇIKLIYORUZ (nusarriful). (Enam Suresi, 65)

Andolsun, biz onlara bir Kitap getirdik; iman edecek bir topluluğa bir hidayet ve bir rahmet olmak üzere BİR BİLGİYE DAYANARAK ONU ÇEŞİTLİ BİÇİMLERDE (fassalna) AÇIKLADIK. (Araf Suresi, 52)

Bunları Kuran’da türlü türlü şekillerde (sarf) AÇIKLADIK ki öğüt alıp hatırlasınlar. Fakat bu sadece kaçışlarını artırıyor. (İsra Suresi 41)

ve can alici ayet 

Elif, Lam, Ra. (Bu,) AYETLERİ muhkem kılınmış, sonra hüküm ve hikmet sahibi ve her şeyden haberdar olan (ALLAH) TARAFINDAN BİRER BİRER AÇIKLANMIŞ (fussilet) BİR KİTAP’TIR.(Hud Suresi,1)

Bu ayetlerden cikan sonuc, Allah ayetlerini acikliyor. Ben de kur-an'a tabi bir müslüman olarak, Allah'in dedigine inaniyorum. Elbette peygambere sorular da sormuslardir, kimse peygamber hic konusmadi demiyor. Ancak konusmalari kur'an a uymak zorunda, kur'an disi bir sey söylemeyez peygamber kimligiyle (insan muhammed olarak elbette bir hayati vardir, bir babadir, bir estir, bazi yemekleri sever bazilarini sevmez, sacini uzatir ya da kisaltir, sürme ceker ya da cekmez vs bu onun insan kimligi ama Allah bize insan olan Muhammed'e degil, peygamber Muhammed'e iman etmemizi emrediyor. Ve o peygamberin sinirlarini da belirleyen Allah'in kendisidir.)

Kur'an in dilinin harikaligi konusunda seninle hemfikirim cünkü ayette bunun referanslari var. Ancak bir seyin harika olmasi, edebi anlamda üst seviyede olmasi, onu neden anlasilmaz kilsin ki? Yani Allah tek yüksek ilim sahibidir, edebi anlamda büyük bir kitap gönderse de ayni sekilde bu kitaptan herkesin faydalanabilecegi sekilde gönderebilir de. Allah, kitabinin acik oldugunu, kolay oldugunu söylüyor. O yüzden kim ne derse desin bu kitap zor, anlayamazsin demek ayeti inkar etmektir.

Elbette cesitli ayetler var, anlamak icin bazi seyleri bilmek lazim..

Mesela 1000 yil önce yasamis alleme bir tefsirci olsun.. Kuran'da gecen ciceklerden özüt toplamaya gecen arilarin disil formda gelmesini bilmesine ragmen tüm ciceklerden özüt toplayan arilar disil diyemez cünkü bilmiyor ama bugün bilim sayesinde bunun böyle oldugunu biliyoruz. Yine ayetteki, sülayman'in ordusunun geldigini haber eden karinca'nin da disi oldugunu kur'an söylüyor ve bu olay 6-7 yil önce yeni kesfedilen bir sey ama hic bir din adami, peygamber de dahil, bu haberci karincalarin disi oldugunu bilmiyordu. Allah bize ayetlerini böyle acikliyor. Bu tarz örnekler cogaltilabilir..

Allah'in dini de kitabi da basittir. Zaten kur'an okudugunda neyi arasitrman, neyi ögrenmen gerektigini sana kur'an söyler. Onun bunun benim icin aciklama yapmasina gerek yok. Ben onlara neden güveneyim ilk basta.. Sen güveniyorsun diye ben güvenmek zorunda miyim? Ya da Allah öyle bir kaide mi koymus.. Bu dini sana gönderdigi kadar ona gönderdigi kadar bana da gönderdi. Ogrenmek ve hayatima tatbikt etmek benim görevim. Ben de bunun icin caba sarfediyorum elimden geldigince. Daha önce dedigim gibi islam'da ruhban sinifi yoktur. O yüzden Allah kimseye bu isi vermemis, birileri yahudiler gibi hristiyanlar gibi bu isi kendileri almistir ancak tökezledikleri cok noktalar olmustur (yukarda örnegiini verdim, mürtedin hükmü vs). Kimileri de bu isi para kazanma mecrasi olarak görmüs, görüyor.. Benim inancim kur'an temelli bir inanc.

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    Erkek
    ByFth bunu yazdı
    unbalanced bunu yazdı
    ByFth bunu yazdı

Acaba hangi cümlemden benim "İslam şeyh'lerin tek'el'indedir" mânâ'sını çıkardın çok merak ediyorum, neyse bu konuyu tartışmayacağım.

Kur-an'ı anlayamazsın dediğime getirmişsin konuyu, benim demek istediğim şey; meal okuyarak din öğrenilmez .meal ne demek biliyorsun zaten, karşı dile yazılan şey, tam tercüme edile'mediği için, olduğu ve anlaşılabildiği kadarı, tercüme edilir.

Sen gidiyorsun diyorsun ki ben meal'leri okuyorum, karşılaştırma yapıyorum, ve doğru yolu buluyorum, iyi de kardeşim o zaman herkes senin gibi kafasına göre mealleri karşılaştırsın, doğru yolunu bulsun.

herkesin islâm'ı kendine olsun, zaten böyle düşünenler yüzünden, sapık fırkalar ortaya çıktı. adam kuranı okuyor, bakıyor ki ,orda Salat kelimesi geçiyor, Salat ne demek bir sürü manası var, ama peygamber gelmiş bunu açıklamış. niye, çünkü peygamberin görevi tebliğ(mesajı insanlara ulaştır'mak(beliğ kelimesinden mi geliyor?)) ve tebyin'dir(kapalı manaları insanlara açıklamak(beyân'dan mı geliyor?)) bugünkü adam napıyor, hiç sünnete bak'madan açıyor arapça sözlüğü, yazıyor salat ne demek ,bakıyor ki "ekonomiyi ayakta tutmak(oha,  salât gerçekten 1. anlamıyla bu anlama mı geliyor?)" mânâ'sına geliyor, diyor ki, aaa yüzlerce yıldır millet salakmış ya, boşuna kendini yoruyor, namaz kılıyor, meğerse ekonomiyi ayakta tutmak demekmiş, vay be ne büyük bir zekâ,

islam'da ki İcma, ictihad ,ve mütevâtir kavram'larını bi araştır bakalım, sayısal üstünlük önemli mi, değil mi?

Ben "meal ,sadece yeter" diye bir sey söylemedim. "Allah'in kitabi aciktir, anlasilirdir " dedim.. Birilerine bagli olmak zorunda degilsin, ve dinini ögrenmek herkesin üzerine farz'dir.

Islam deyince sizin akliniza ne geliyor bilmiyorum, ama Uydurulmus Din deyince benim aklima, peygambere atilan iftiralar (uyduruk hadis'ler-sahih dense de-), mezhep'ler, seyh'lerin ulema'larin görüsleri, en sonda da Allah'in bir türlü anlasil'a'mayan kitabi Kur'an, ki onu da okumaya gerek yok zaten, anlamazsin.. Bu dini iyice Yahudilige cevirdiniz..

Ortodox Yahudiler'in inandigi din o kadar karmasiktir ki, o yüzden Erkekleri sadece din ile ilgili calisir ögrenir, cünkü o kadar seyi ögrenme icin tüm sosyal hayatlarindan, is hayatlarindan vazgecmeliler, yoksa zaman yok ögrenmeye..

Peki bu dini, Allah mi yolladi onlara? Hayir.. Kendi uydurduklari seyler.. Nasil birileri Hadis'leri de Allah'in kur'an da ol'mayan ayet'leri gibi görüyorsa, ya da Mezhep İmam'larinin görüslerini, İslam Ulema'larinin görüslerini "din diye" kabul ediyorsa, onlarin da Talmud'u var.. Onu da tevrat'tan sayiyorlar, onda da cesitli kurallar var, ama bunlar Allah'tan degil kendi uydurduklari.. tıpkı Midye'nin haram olmasi gibi.. Allah'in kolay,basit dini'ne eklemeler yaparak, dini ta(h)rif ettiler..

Islam'da Sayı'nın Hükmü Yok derken, Hak anlaminda diyorum. yani Çoğunluk demek Doğruluk demek degil'dir, mesela dünya'da en Cok insan Hristiyanliga inaniyor, bu onlarin dogru oldugunu mu gösteriyor? Hakk'in karsisinda, Sayi'nin bir degeri Yok'tur.

ben Din'in tek Sahibi olduguna, onun da Allah olduguna, kimsenin din'e ekleme ve cikarma yapma hakk'i ol'madigina, cünkü Allah'in din'i tamamladigi'na inani'yorum. Ayrica insani yaratan Allah, herkesin anlayabilecegi aciklikta dini'ni yolladigina inaniyorum. Kimi az kimi cok anlar, ama yine anlar. Ve daha cok anlamak icin de çabalamasi gerekiyor. Anlayamayacak kapasitede biriyse, zaten sorumlu degildir..(^^`) Allah'in din'ini zorlastir'mayin.. Allah'a ve peygamber'e iftiralar atmayin..

Son olarak sizin bir celiskinizi de söyleyeyim.. Allah kur-an-i Arap dilinde gönderdi ,ve siz diyorsunuz ki, ya tercüme'lerle olmaz bu is. Hadis'lere bakmaniz lazim.. Ee hadisleri söyleyen kim; hz peygamber, hangi dilde söylemis hadis'leri (onun söyledigine inanilan sözler)?; Arapca.. Ee onun tercüme'leri var, Türkce.. Bana diyorsun ki, sen Allah'in kitabi olan Kur'an in tercümesi'ni dogru anlayamazsin, ama peygamberin hadisi'nin tercümesini anlarsin, sorun yok.. :) (^^`) Yani hasa(hâşâ) Allah'in anlatma kabiliyet'i, peygamber'den az mi oluyor? Ben kur'an i meal'lerden anlayamiyorum ,ama ayni sekilde arapca'dan tercüme edilen hadis'leri anlayabiliyorum, ya da mezhep imam'larinin söylediklerinin tercümesi de anlasilabiliyor, ama Allah'in kitab'i anlasilmaz..  :) Komedi gibi.. Ben sizin uyduruk dini'nizden berî'yim

beyler, inanmayan arkadaşlar yorumu(mu) okumu z'ahmet'ine kapılmasınlar, çünkü inanan kişilerin anlayabileceği tarz'da yazdım, lütfen inanmıyorsanız, yok bu niye böyle, yok niye şöyle demeyin. herkes istediğini yazmakta tabi ki özgür. ama burası tartışma plaftorm'u değil, ben yukarda ki arkadaşa cevap olarak yazdım sadece

seni  gerçekten anlayamıyorum (ama inan anlamak istiyorum), yazdıgın şeylerden benim çıkardığım; peygamber'e inanıyorsun, Allah'a inanıyorsun, problem nerde orayı anlayamadım.

hadis'lerin bize gelişine mi inanmıyorsun, yoksa direk hadisleri mi inkar ediyorsun, yoksa sadece mezhep'lere karşı mısın ?

son yazdıgın Hatalı kardeşim bu arada, çünkü Kuran inerken beliğ bir şekilde inmiştir, Beliğ demek yani, o zaman ki dil'in en üstün özellikleri'yle kullanılarak indirilmesi, demek. peki neden böyle indirildi de basite indirgenmedi, çünkü her peygamber gönderilirken gönderildiği kavim'de ne meşhur ise ,yani onların arasında en cok ne yaygın ise, o özelliklerin en güzel şekilde toplanmış haliyle gönderilir. mesela İsa A.s ölüleri diriltir, ana'dan doğma kör'lerin gözlerini iyileştirirdi. neden, çünkü onun gönderildiği toplumda tıp gelişmişti, sen tıbb'ın gelişmiş olduğu yerde edebiyat'ın en âlâsını göndersen insanların dikkatini çekmez, ama ne oldu onlar tıb'ta o kadar geliştikleri halde, baktılar ki İsa A.s ölüleri diriltiyor, anladılar ki bu tıpla yapılcak bişey değil, bunun için üstün bir güç lazım, e n'oldu,; aralarında inat olmayanlar, dini bir eziklik olarak görmeyenler, kısaca basîret sahibi olanlar iman etti.  diğerleri n'oldu, bunu hemen öldürmemiz  lazım. niye, çünkü  bizim egemenliğimizi bu alt üst eder, dediler. e gelelim peygamberi'mize onun zamanında ve bölgesinde en meşhur şey edêbiyât'tı, açın bakın eski arap hikayelerine, onlar bizim gibi değil, biz burda 5 satır ezberlemeye çalışıyoruz, bir gün uğraşıyoruz.(Ses Sanât 'ları, kâfiye, alliterâ'syon(bu kelime niye çok hoşuma gidiyor yâ o.O,} ), cinas , o yüzden mi önemli. Vay.Al @.o,} ) eskiden araplar okudugu tekrar  okumaya ihtiyaç duymazdı, bakın burda istisna'dan bahsetmiyorum, onlar için böyle şeyler çok normaldi, dili en üst seviyede kullanırlardı; günlük hayat'ta en ufak bir olayda hemen o olaya uygun şiir söylerlerdi, ee kuran gelince n'oldu, bi baktılar, dediler ki; bu nasıl bir belâ'ğat(^^`), nasıl bir edebiyat, biz o kadar kendimizi bu hususta gelişmiş sanıyorduk, halbuki bu kitap bizim kat be kat üstümüzde bir seviyeyi gösteriyor. Ondaki mucizeyi görenler yine iman etti, iman etmeyenler niye etmedi, aynı şekilde toplumdaki güçlerini kaybetme korkusu'ndan. E sen diyorsun ki, kuranı anlamıyoruz ama efendimiz sözlerini anlıyoruz ,işte burda yanılıyorsun zaten, daha efendimiz zamanında o kadar dili bilen sahabe'ler, ayet'ler geldiğinde anlayamıyor, efendimiz onlara mana'larını açıklıyor.  e birşeyi açıklarken, yine kapalı mı açıklasın, tabi ki efendimizin açıklaması kuran'ın dilinden daha acık olması gerekir.  efendimizin sözlerini anlıyorum tercüme'den diyorsun, arapça biliyorsan cogunu• anlaman normal, ama bir iki hadis tercümesine bakarak bu karara varamazsın. git buhari muslim oku arapçasından, bakalım dediğin kadar açık mı, bu arapçayı 10 sene okusan yine araplar gibi anlayamazsın, o zamanki kültür, o zaman ki deyimler, kullanımlar vs. günümüze tercüme etmekte sıkıntı yaşarsın. kısaca kuran kapalı değil, ancak beliğ olarak geldiği için anlaşılması, çalışmayı gerektirir. efendimiz kuranı acıkladıgından dolayı, onun sözleri kuran'dan daha acıktır. mezhep imamları, efendimizin sözlerini acıkladıgından onların sözleri, efendimizin sözlerinden ,daha da acıktır. 

gerçi seni doğrudan alıntılamamışım ama @UnBalanced, Hristiyan'ların Ortadoks'u ile Yahudi'lerin Ortadoks'u, farklı mı?

tecvid diye buyüzden mi üstüne çok düşüyorlar. 

(sonra, biraz daa  'll be edited by me.)

@ByFth , birbirimizi tartma değil belki ama; yazışabilmek, dolayısıyla konuşabilmek için iyi bir ortam, bu Forum.

RitmFarbRacourci tarafından 17/May/20 14:48 tarihinde düzenlenmiştir

Toplam Hit: 8432 Toplam Mesaj: 92
oruç ile ilgili herşey