folder Tahribat.com Forumları
linefolder İnternet Siteleri
linefolder Oruç İle İlgili Herşey - Güncelledim

Oruç İle İlgili Herşey - Güncelledim

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hermes
    abdullahazad
    abdullahazad's avatar
    Erkek
    noname bunu yazdı

@unbalanced olur mu canım, şehin elini eteğini öpüp cennete gitmek varken kim uğraşacak kafa patlatmakla.... :))

Bu ülkeden bir "badeci şeyh" geçti arkadaşlar. Zeka seviyemizi tartışmayalım hiç :D

badeci seyh bir efsane ya :D

helal olsun diyorum adama.

az insan çok huzur.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ByFth
    ByFth's avatar
    Erkek
    aliyk bunu yazdı

Güzel kardeşim sana mealler ile oruç diye çevrilen kelimeler ne orucu ne de aç kalmayı öneriyor.

Konu çok uzayacak ama aklederek okur isen kastedilen mana bambaşka.

Kur'anda oruç için kullanılan iki kelime var SİYAM ve SAVM.. Her ikisinede oruç denip geçilmekte...

Meryem 26'da Meryem ben Allaha SAVM (oruç) adadım diye çevrilen kelime صوما savmen burda Meryem 3 gün Sustuğunu söylüyor..

Siyam ise ekseri ceza karşılığı verilen ıslah yöntemidir. Mesela Maide 95 te ihramlı iken av öldürme karşılığı Siyam (oruç) var

Mücadele 3 te kadınlarına zıhar yapanların ceza olarak mücadele 4 te ya köle azat etmeleri ya da 2 ay siyam(oruç) yapmaları tavsiye edilir.

Artı oruç için Kuranda sadece 3 ayet var ve herşeyde orda açıklıyor... Bu kadar destana sakız orucu boızarmılara, denizde kıçıma su kaçsa orucum kırılırmıya ne gerek var yahu.

Oruç başlangıç saati gözünle tan yerinin ağardığını görene kadardır o zamana kadar yersin içersin. Diyanet bu konuda milleti yanılıtıyor

Meal okuyan kendini alim sanıyor derlerdi de inanmazdım ne hallere düştüğümüzü gözümüzün önüne serdin tebrikler!

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ByFth
    ByFth's avatar
    Erkek
    ByFth bunu yazdı
    aliyk bunu yazdı

Güzel kardeşim sana mealler ile oruç diye çevrilen kelimeler ne orucu ne de aç kalmayı öneriyor.

Konu çok uzayacak ama aklederek okur isen kastedilen mana bambaşka.

Kur'anda oruç için kullanılan iki kelime var SİYAM ve SAVM.. Her ikisinede oruç denip geçilmekte...

Meryem 26'da Meryem ben Allaha SAVM (oruç) adadım diye çevrilen kelime صوما savmen burda Meryem 3 gün Sustuğunu söylüyor..

Siyam ise ekseri ceza karşılığı verilen ıslah yöntemidir. Mesela Maide 95 te ihramlı iken av öldürme karşılığı Siyam (oruç) var

Mücadele 3 te kadınlarına zıhar yapanların ceza olarak mücadele 4 te ya köle azat etmeleri ya da 2 ay siyam(oruç) yapmaları tavsiye edilir.

Artı oruç için Kuranda sadece 3 ayet var ve herşeyde orda açıklıyor... Bu kadar destana sakız orucu boızarmılara, denizde kıçıma su kaçsa orucum kırılırmıya ne gerek var yahu.

Oruç başlangıç saati gözünle tan yerinin ağardığını görene kadardır o zamana kadar yersin içersin. Diyanet bu konuda milleti yanılıtıyor

Meal okuyan kendini alim sanıyor derlerdi de inanmazdım ne hallere düştüğümüzü gözümüzün önüne serdin tebrikler!

Edit: yorumlarının hepsini okudum o kadar sene arapça okumuşsun muhtemelen yazdıgın bilgiler bunu gösteriyor ama senin durumunu ben söyleyeyim temiz kaynak varken sen suyu sürekli pis kaynaktan içmişsin sonuç: boşa giden yıllar bunların hesabının sorulacağını umarım düşünüyorsundur

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aliyk
    aliyk's avatar
    Erkek
    ByFth bunu yazdı
    ByFth bunu yazdı
    aliyk bunu yazdı

Edit: yorumlarının hepsini okudum o kadar sene arapça okumuşsun muhtemelen yazdıgın bilgiler bunu gösteriyor ama senin durumunu ben söyleyeyim temiz kaynak varken sen suyu sürekli pis kaynaktan içmişsin sonuç: boşa giden yıllar bunların hesabının sorulacağını umarım düşünüyorsundur

Bir zamanlar mealciydim, kendini dört dörtlük sanan ve kıldığım namazdan dolayı cennetlik sanan biriydim...

Ama ister ismine aydınlanma de ister başka birşey de.. Gözüm açıldı.. Bu ümmet yüzlerce yıldır malesef kandırılmış ve hala kandırılıyor.

Kendimi bi halt filan da sanmıyorum. Yıllarca arapçada okumadım. Kendi kendime aldım elifbayı ve öğrendim harfleri.

Neyse konu dallanıp budaklanıyor... yayında ve yapımda emeği bulunan herkese teşekkürler :D

Lekum Dinikum Veliye Din ...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    aliyk bunu yazdı
    ByFth bunu yazdı

...

Bir zamanlar meal'ciydim, kendini dört dörtlük sanan, ve kıldığım namazdan dolayı ,cennetlik sanan biriydim...

Ama ister ismine aydınlanma de ister başka birşey de.. Gözüm açıldı.. Bu ümmet yüzlerce yıldır malesef kandırılmış, ve hala kandırılıyor.

Kendimi bi halt filan da sanmıyorum. Yıllarca arapça da okumadım. Kendi kendime aldım elifba'yı ve öğrendim harfleri.

Neyse konu dallanıp budaklanıyor... yayında ve yapımda emeği bulunan herkese teşekkürler :D

v'Alla şu italik kısım için dahi, bi takdiri hak ediyorsun. Ben böyle yazınca millet yanlış anlıyor heralde.

Bi önceki mesajımda bir-iki birşey yazmıştım ama cidden özellikle şu; ma ile ellezi'ne ,ne anlama geliyor merâk ettim, varsa bi fikrin.

Bi önceki mesajı'nda da dediğin gibi, bana da sanki farklı bi anlamı var, gibi geliyor. Muhammed'in ve UnBalanced'in de söylemleri buna yakın gibi. 

Kitap basılı okumak hoşuma gittiği için dijital'den okuyamıyorum, nuzül sırasına göre yazılmış bir tane kitap da elime geçmedi. 

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    RitmFarbRacourci bunu yazdı

Kitap basılı okumak hoşuma gittiği için dijital'den okuyamıyorum, nuzül sırasına göre yazılmış bir tane kitap da elime geçmedi. 

cok ilginc. bayraktar bayrakli'nin meali inis sirasina göre ama ebook olarak var (bende e-reader var oradan okuyorum). Kitapyurduna baktim iceriklere gözat var, ayni meal orada ayet sayilarina göre siralanmis nedense..

google a nüzul sirasina göre meal yazarsan elmalili hamdi yazir'dan mustafa islamogluna kadar bir cok meal bulabilirsin

https://www.google.com/search?q=n%C3%BCzul+sirasina+g%C3%B6re+meal&source=lnms&tbm=isch

unbalanced tarafından 05/May/20 02:02 tarihinde düzenlenmiştir

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

cok ilginc. bayraktar bayrakli'nin meali inis sirasina göre ama ebook olarak var (bende e-reader var oradan okuyorum). Kitapyurduna baktim iceriklere gözat var, ayni meal orada ayet sayilarina göre siralanmis nedense..

google a nüzul sirasina göre meal yazarsan elmalili hamdi yazir'dan mustafa islamogluna kadar bir cok meal bulabilirsin

https://www.google.com/search?q=n%C3%BCzul+sirasina+g%C3%B6re+meal&source=lnms&tbm=isch

net'ten değil de, önüme gelen kitapçılara sorduklarımda bulamadım. 

Kitap fuarı'nın birinde diyânet'in stand'ına gittim, orada sordum, o zaman için nuzül sırasına göre basılı kitabımız yok demişlerdi, ama yaklaşık 3-6ay kadar sonra basılacağını söylemişlerdi. sonra fırsatım olmadı, bakmaya.

aynı fuar'da Fecr yayınevi'nin stand'ında vardı ama o onda da peygamberin hayatı yedirilerek -şimdi cilt sayısını hatırlamıyorum- fiyatı bi hâyli yekûn tutuyordu. 

yâni biraz net'ten değil de, el yordamıyla bakıyorum kitapçılara. olmadı kütüphane'lere.

RitmFarbRacourci tarafından 05/May/20 02:17 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ByFth
    ByFth's avatar
    Erkek
    aliyk bunu yazdı
    ByFth bunu yazdı
    ByFth bunu yazdı
    aliyk bunu yazdı

Bir zamanlar mealciydim, kendini dört dörtlük sanan ve kıldığım namazdan dolayı cennetlik sanan biriydim...

Ama ister ismine aydınlanma de ister başka birşey de.. Gözüm açıldı.. Bu ümmet yüzlerce yıldır malesef kandırılmış ve hala kandırılıyor.

Kendimi bi halt filan da sanmıyorum. Yıllarca arapçada okumadım. Kendi kendime aldım elifbayı ve öğrendim harfleri.

Bir zamanlar mealciydin şuan necisin onu anlamadım ümmet yüzlerce yıldır kandırılıyor diyorsun bunu ispatlayabilirmisin arap dil alimleri tarafından kanıtlanmış lafızlara yeni manalar getirmek oryantalist kafaların işi kardeşim kusura bakmayın ama tıpa gelince profesör doktorlar konuşsun bilime gelince biliminsanları konuşsun ama iş dine gelince siz kimsiniz en iyi ben biliyorum havasına kapılıyor herkes bırakında biraz da din alimleri konuşsun sonuçta bu da bi alan 30-40 yılını bu alana harcamış doktora gösterilen saygı sonsuz aynı emeği harcamış alime sen ne bilirsin eski kafalı derler millet garip cidden hayatında dinle alakalı bildiği hiçbirşey yok kuran okumayı bilmez sünnet nedir bilmez hayatında siyer okumamış arapçanın yanından geçmemiş gelir burda millete dinini öğretmeye çalışır (kimsenin üzerine alınmasına gerek yok burda üzerine alınan olursa kendi sıkıntısıdır)

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ByFth
    ByFth's avatar
    Erkek
    aliyk bunu yazdı

MEal soran arkadaşlara,

Kuran'ı yine kendi kendine meal'lendirin. Nasıl mı olacak ... dediğim gibi Kelime Karşılaştırılmalı yapılmalı...

Arapça'da  2 tane Sesli harf var ve gerisi Sessiz harf, ve bir Kök Sistemi var..

Tavsiye edeceğim site; http://kuranmeali.eu/ , ve Uygulama veya Program olarak da Hasenat adlı uygulama/program

Site'de, Kök bazlı(temelinde) araştırma da yapılabilir. Herhangi bir kelimenin kökü, diğer ayet'lerde nasıl geçmiş araştırılır.

Masa her yerde, masa diye geçmelidir. Masa bir ayet'te Sandalye, birinde Duvar diye geliyorsa çelişki vardır.

Örneğin, "Zekât" kuranda hangi ayet'te geçiyor diye bakalım... Genel kanı Zekat'ın mal'ın 40ta biri olduğu yöndedir,

Ama "Meryem 13'te" ;  Allah Yahya'ya Zekat veriyor ? Allah kuluna zekat verir mi ?
    Fakat ayet'te Zekât'ı temizlik diye çeviriyorlar.. Allahın Yahyaya verdiği Zeka'dır diye anlıyoruz...

Konu çok çetrefilli, ve uzun yıllardır bunlara kafa yoruyorum.

Genel tepki şu yönde, " 1400 yıldır kimsenin farketmediğini sen mi farkettin" gibi.

Arapça okuyup yazabilmekte ekstra bir nüans, çünkü kelimeleri harfleri tanımak gerekiyor.

Son olarak, Kuranın orjinalinde harekeleme sistemi yoktu. Harekesiz okuyabilen, bambaşka bir kitap görür.

Sanılanın aksine; ne şahıs, ne mekan, ne de ritüeller var bu kitap'ta.

Ya ben kitab'a baktım, okumaya da çalışıyorum. Kelimelerin sınırları pek belli değil gibi.

Bâzı harfler, kelime içinde ElYazısındaki gibi birlikte,bitişik yazılmıyor.

Kelimelerin hangisi İsim, hangisi Sıfat, hangisi Fiil, hangisi Zarf, hangisi Bağlaç, 

İsimlerde; Bulunma, yönelme, ayrılma gibi hâlleri pek belli değil gibi.

Fiillerin; zamanları, şahıs çekimleri, etken/edilgen halleri, işteş'lilikleri,  nesne alıp almadıkları, ettirgen/oldurgan halleri, sorun. 

(İsim veya sıfat) Tamlama'ları  ayrı bir değişik.

mesela Ma kelimesi, ve Ellezine kelimesi çok geçiyor. Ne anlama geliyor bunlar?

aynı şekilde, ElifLâmMım, TaHa, gibi sadece harflerden oluşan, yapı'lar var. 

temel anlamının dışında kullanılan kelimeler yok mudur? tam olarak buna ne deniyordu, m- ile başlıyordu ama hatırlayamadım.(Hatırladım, mecaz(?) mesaj diyesim geliyor ^^` )

bir de Zamir'lerin(isimlerin yerine kullanılan işaret kelimeleri var ki) ayrı bi değişik..

sanırım Fiillerin bâzılarında, kelimelerin önlerinde Y- ve T- harfleri var, bunlar kelimelere ne katıyor. 

Bâzı kelimelerin önlerinde -Er- ,  -le- gibi hece'ler var, bunlar ne anlama geliyor, amaçları ney?

Şimdi bir düşündüm de, ben sadece DilBilgisi açısından bakmışım. Ama anlamı için de bunlar gerekli gibi, emin değilim. 

3sessiz harften oluşan kelimeler var gibi, aynı şekilde, 4harfli,5harfli diye gidiyor. 7 ve 8 harfli kelime var mı bilmiyorum.

Bi'de bâzı Sessiz harf'ler, Kalın diye geçiyor. Seslendirmesi farklı biraz. 

Örneğin, klm harflerinden oluşan kelimede, mlk şekline değişince kelime toptan değişiyor mu? yada Klm sabit kalınca, kelimenin türü değişiyor mu?

öyle aklıma gelen şeyleri sıraladım. sırf merâk'tan. Tşk'ler. 

Şunları da hediye kabilinden yazayım, ve unutmayayım. Adel, Dirty Diamond  müzik şarkı adları.

Arapça öyle ingilizce gibi internetten iki video izleyip öğrenilcek bir dil değil 10sene okursun hala üstüne katacak bilgi vardır. ellezine ve ma dediğin şeylere arapça da ismi mevsul deniyor yani şöyle anla; 

Bir adam gördüm öyle adam ki (öyle adam ki ifadesi ellezine ye denk geliyor) ders çalışıyor.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    ByFth bunu yazdı

Bir zamanlar mealciydin şuan necisin onu anlamadım ümmet yüzlerce yıldır kandırılıyor diyorsun bunu ispatlayabilirmisin arap dil alimleri tarafından kanıtlanmış lafızlara yeni manalar getirmek oryantalist kafaların işi kardeşim kusura bakmayın ama tıpa gelince profesör doktorlar konuşsun bilime gelince biliminsanları konuşsun ama iş dine gelince siz kimsiniz en iyi ben biliyorum havasına kapılıyor herkes bırakında biraz da din alimleri konuşsun sonuçta bu da bi alan 30-40 yılını bu alana harcamış doktora gösterilen saygı sonsuz aynı emeği harcamış alime sen ne bilirsin eski kafalı derler millet garip cidden hayatında dinle alakalı bildiği hiçbirşey yok kuran okumayı bilmez sünnet nedir bilmez hayatında siyer okumamış arapçanın yanından geçmemiş gelir burda millete dinini öğretmeye çalışır (kimsenin üzerine alınmasına gerek yok burda üzerine alınan olursa kendi sıkıntısıdır)

Ben üzerime aliyorum... Nasil bir mantigin var senin.. Her müslüman dinini ögrenmek zorundadir, adam tembellik yapiyor diyelim ve birine uysun diyorsun.. ee ben kendim ögrenmek istiyorum, yok olmaz, senden daha iyileri var onlara tabi ol.. Sen ya da yedi sülalen bir adama iyi dedi diye o adam iyi mi? Senin ulema dedigin adama ben neden güveneyim? Islam'da sayisal üstünlük önemli degildir. Isterse milyonlarca insan bu böyledir desin, dedikleri dogru degilse sayinin ne önemi var..

Allah demek ki herkesin anlayabilecegi sekilde bir din göndermeyi becerememis, o yüzden uyduruk hadisler türetmisler, mezhepler türetmisler, helal haram eklemisler, bilmem kimin görüsü demisler, sallamislar da sallamislar.. Allah'in dini olmus bilmem kimin dini sonra diyorsun ki bu dini calisan insanlara tabi ol. Olmuyorum! Olmak zorunda miyim? Delilin nedir merak ettim?

Ben kur'an dan bir sürü ayet koyuyorum, Allah diyor kur'an i ben kolaylastirdim yok mu ögüt alan, bu sizin icin bir ögüt kitabidir diyor.. Bunu bu kitaba inananlara diyor. Ama senin gibi adamlar cikiyor, sen ne anlarsin, bilmem ne biliyor musun onu bilmeden bu olmaz.. Ee madem anlamiyorsam ben neden sorumluyum ki? Allah benim anlayamacagim bir din yollamis, kapasitemi asan bir sey yollamis demek ki Allah herkesin anlayabilecegi basitlikte anlasilirlikta bir din yollamayi becerememis.. Böyle birine yaratici diye mi tapiyorsun? Yani ayetinde biz kur'an i anlayasinz diye kolaylastirdik diyor ama senin gibiler diyor ki, bakma sen öyle dedigine, aslinda kur'an zor, sizin kapasiteniz yetmez anlamaya, ugrasma bile, ona buna tabi ol.. Demek ki sizin ilahiniz beceriksizmis..

Ama benim Rabbim olan Allah, yarattigi kulunu tanir, hristiyanlik gibi ruhbanliga izin vermez, bilmedigin seyin pesinden gitme deyip ögrenmeye tesvik eder, yalnizca Allah'a kul olmayi emreder, tüm tagutlari reddetmeyi emreder. Allah ile arana kimseyi sokma der cünkü ben zaten kuluma cok daha yakinim der, dikkat et seni Allah ile aldatmasin der.. Bana yüzlerce faydali ögüt verir.. Elbette arapcasindan okuyup anlamak cok daha iyidir ama suan bile okudugumu anlayabilecek kapasitede biri oldugum icin ve birden fazla meali karsilastirarak okudugum icin dogruyu yanlisi cözebiliyorum. Bu dinin senin anlattigin gibi seyhlerin seyhciklerin elinde, tekelinde olmadigini anlayabilirim. Kur'an bunu söylüyor ama siz bu dini hristiyanliga ceviriyorsunuz. Ölülerden medet umuyorsunuz (geleneksel islami anlayis)... Ben bu dinden uzagim. Allah beni sizin uydurmus dininizden uzak tutsun. Islam'a en büyük zarari sizin gibi hurafeci kafadakiler veriyor, bunun bedelini de ahirette ödeyeceginizden emin olun. Dinin tek sahibi var o da Allah'tir. Dini aciklayan da Allah'tir. Sorumlu olacagin seyin kur'an oldugunu söyleyen de Allah'tir. O yüzden al putlarini uzaklas güle güle kullan..

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
Toplam Hit: 8431 Toplam Mesaj: 92
oruç ile ilgili herşey