folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Şu Almanların Terbiyesizliğine Bakın...

Şu Almanların Terbiyesizliğine Bakın...

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Musket
    Musket's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Hayır konu kapandı... 

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aspirin
    aspirin's avatar
    Dişi

Kelv1n bunu yazdı:
    -----------------------------
    konu bi alman p****** yaptıgıydı alman-türk meselesi oldu şimdide musket-hayal sorunu oldu :P
    he yaw ortalık karıstı biri iş arkadasım bırı sevdıgım bır arkadas :D

herseyı fmk baslattı cökün tepesıne :D

mimi " yim ben ...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hayal
    hayal's avatar
    Dişi

sevgili musket için ; bir alıntıdır

Şimdi de sırasıyla bu savaşın içinde bulunmuş ve orada Türklerin nasıl mücadele verdiğini görmüş, haklarında hiçbir şey bilmeden savaşmak için topraklarına geldikleri bu insanlar hakkındaki görüşlerini anlatan ANZAKLAR’ın anılarına yer verelim. Şimdi de sırasıyla bu savaşın içinde bulunmuş ve orada Türklerin nasıl mücadele verdiğini görmüş, haklarında hiçbir şey bilmeden savaşmak için topraklarına geldikleri bu insanlar hakkındaki görüşlerini anlatan ANZAKLAR’ın anılarına yer verelim. 

Yeni Zelanda 1894 doğumlu 97 yaşında. Gelibolu’ya çıkarma ile geliyor. 21 Haziran 1915’e kadar

kalıyor. Yaralanınca geri yollanıyor. Çıkarma, Serçe Tepe, Bomba Sırtı, Kirte muharebelerine

katılmış; Russel John James Weır.    

“Türkler ve Türkiye hakkında hiçbir bilgim yoktu. Mısır’da 4 ay eğitim gördükten sonra, ilk

çarpışmanın nerede olacağını bilmiyorduk. Hayır. Eğer tam ve içten cevabımı isterseniz söyleyeyim.

Biz Çanakkale’ye Türklerle savaşmak için gittik, arkadaşlık yapmaya değil. 

Türklerle çarpıştığımız sürece, onlar hakkında şahsi bir fikir edinemedim. Onları

göremiyorduk bile.              Siperlerde üşüyor ve sadece tek bir şey yapmaya uğraşıyorduk: Sağ kalmak.

Onların dürüst, Almanlardan daha dürüst savaşçı olduklarını düşünüyorum. Ayrıca savaşa,

istememelerine rağmen, Almanlar tarafından sokulduklarını düşünüyorum. Bunlar, bir zaman ki

düşüncelerim. Şimdi herşey bitti... 

Sadece (eski) Türk askerlerinden biriyle tanışmak isterdim. Türkler de aynı şeyi yapıyor,

ülkelerini savunuyorlardı.”  

Bir Anzak askerinin günlüğünde şu satırlar göze çarpmaktadır: 

“3/5/1915... Yamaçlarda cesetler inanılmaz şekilde asılıp kalmış. Dere yatağına doğru koşan

yiğitlerin ürkütücü yaralarla ve kanlar içinde dönüşlerini görmek... Korkunç bir şey, hiç

unutmayacağım. Zavallı bir Yeni Zelandalı asker yaralanmış, çıldırmış bir şekilde yanından geçen

herkese sarılıp onu da kana bulayarak geliyordu. Bazıları ise, düştüğü yerde son nefesini verip öylece kalıyordu...”  

Yine savaşlarda görev almış bir Anzak askeri Türkler hakkındaki düşüncelerini şu şekilde dile getirmiştir. 

Avustralyalı, 1895 doğumlu. 96 yaşında. 4. Piyade Taburundan. 25 Nisan 1915’te

çıkarmayla gelip, 20 Ağustos 1915’te ayrılıyor. Bomba Sırtı, Serçe Tepe, Kanlı Sırt çarpışmalarına

katılıyor. J.J.RYAN.  

“İyi dürüst ve cesur askerdiler. Nereye gittiğimizi bilmiyorduk. Ne Türkiye, ne de Türkler

hakkında bilgimiz yoktu. Türk askerleri cesurdu, ölmekten korkmuyorlardı. Sivil Türk ile temasımız

olmadı. Askerler silah donanımı ve beslenme açısından yetersiz görünüyorlardı.

Türkiye’yi ve Türkleri de hiç tanımıyorduk. Çıkartıldığımızda bile askeri yöneticiler bize hiç

bilgi vermemişlerdi. Hedefimiz, amacımız neydi onu bile tam bilmiyorduk.”

Avustralya ve 1891 doğumlu 11. Hafif Süvari Birliğinden. Yüz yaşında. Yarımadayı son ikiyüz

kişiyle terk edenlerden. Bir çok mücadeleye katılmış. Çeşitli çarpışmalarda görev almış:

E.W.BARTLETT. 

“Onlar da bizim gibi ülkeleri için savaşıyorlardı. İyi ve dürüst savaşçılardı. Hayır. Çok dürüst

çarpıştılar ve bizim gibi dürüst kuvvettiler. (Savaşta)  Her iki taraftan da değerli insanlar

kaybedildi.” 

Avustralyalı 1884 doğumlu. 97 yaşında. 28. Birlikden Gelibolu Yarımadasına Temmuz

1915’te çıkmış. Kasım sonunda şiddetli dizanteri nedeniyle hastalanmış. Conkbayırı çarpışmalarına

katılmış: C.J.HAZLITT. 

“Avustralya’yı terk ettiğimizde Türkiye’ye  gideceğimizi bilmiyorduk. Gerçekte, Fransa’ya

gideceğimizi düşünüyorduk. Ben işaretçi ve koşucu idim. Normal bir 24 saatlik yaşamımız vardı.

Türklerle bizzat temasım olmadı. Türklerin dürüst savaşçılar olduklarını düşündüm. Esirlere de çok

iyi bakıyorlardı. Gelibolu’da kaldığım süre içinde Türklerin herhangi bir çirkin ya da alçakça tutum

ve eylemini işitmedim. Oysa daha sonra gittiğim Fransa’da deneyimlerim çok farklı oldu. T 

harekâtın, iki taraftan da binlerce kaliteli genç insanın katliamı olduğunu bir sonuç vermediğini

düşünüyordum. Savaş da zaten budur.”           

Anzak kuvvetlerinin 11.Birliğinden olan ve 6 Mayıs-10 Haziran 1915 tarihleri arasında

Gelibolu Yarımadası’nda siper savaşlarına  katılan William Daniel Devis ise o günleri şöyle

anlatmaktadır:

“Avustralya birlikleri ülkeden ayrıldıklarında nereye gidecekleri belli değildi. Türkiye ile

savaşta değildik. Ateşkes sırasında ölülerimizi gömerken, bir kez görebildim onları. Sonrası, gene

savaştı... 

(Türkler hakkında) Özel ve kesin bir düşüncem yoktu. Sadece onlar bizi, biz de onları

öldürmeye çalışıyorduk. Yaralanıp erken döndüm. Sağ dönebildiğime seviniyorum. Ülkem için

elimden geleni yaptığıma inanıyorum. Birçok arkadaşım benim kadar şanslı değildi. 

Verdiğimiz örneklerde de görüldüğü üzere, savaşa bizzat iştirak eden bu insanların, kim

olduklarını dahi bilmediği, sadece Türkleri savaşta tanıma imkanı bulmalarına rağmen,

Türklerhakkındaki düşünceleri olumsuz değildir. Aksine Türkleri yüceltmişlerdir.  

Anzaklar Çanakkale’ye gelmeden önce Türklerin barbar insanlar olduğunu düşünüyorlardı.

Gelibolu’da yapılacak çıkarmaya gelen bu insanlar bu duyguları bir kenara bırakmış, geri dönerken

bu düşünceleri değişmiş. Türklerin, barbar değil, tam tersine, esire dahi misafir hürmeti gösteren,

kahraman ve iyi niyetli insanlar olduğu imajı doğmuştur. Zaten Avustralya’nın çalışmak için ülkeye

işçi olma talebini ilk önce Türkiye’ye yapması bu imajın en iyi göstergesidir. 

Çanakkale Cephesi’nden (Gelibolu’dan) çekildikten sonra, tekrar Mısır’a intikal eden Anzak

Kolordusu, burada Avustralya ve Yeni Zelanda’dan gelen yeni kuvvetlerle takviye edilerek iki

kolordu haline getirilmiştir. 

Bu kolordulardan biri Ortadoğu Cephesi’nde Türk ordusu karşısında savaşmak üzere

kalmış, diğeri ise Fransa’ya nakledilerek Batı Cephesi’nin İngilizler tarafından tutulmakta olan kuzey

kesiminde görevlendirilmiştir.

Anzakların Gelibolu Yarımadası’ndaki savaşlarda verdikleri kayıp; 26.094’ü Avustralyalı,

7.571 i Yeni Zelanda’lı olmak üzere toplam 33.665’tir.           

Çanakkale savaşları sırasında İngilizlerin hazırlamış olduğu ordularda yer alan bu Avustralyalı ve

Yeni Zelandalı insanlar, hiç tanımadığı topraklarda ve hiç bilmediği insanlarla, ayrıca neden ve

hangi amaçla savaştıklarını dahi bilmeden, mücadele vermiş, bu mücadele sonucunda, kendi

topraklarını savunmak istemekten başka hiçbir amacı olmayan Türk insanının (askerinin) kanını

dökmek, aynı ölçüde kendi kanlarını da akıtarak, ellerinde koca bir hiçle savaşa son vermişlerdir.

görünüşte herkes insandır...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    fmk
    fmk's avatar
    Erkek
    harbiden konu ta nerelere gitti lakin madem mesele azınlıklara geldi dün haberleri izlerken aklıma bir şey geldi  abd ıraka girerken türkiyeden yardım istedi türkiyede bu olaya sıcak bakmadı abd ıraga girdiginde en cok yardımı kürtlerden aldı ve bu yardımlar sonucunda vaeddlerde bulundu yani Kürdistan şimdi bu vaidini yerine getirmeye çalışıyor ve ırak konusunda abd ye kazık atan türkiye buna engel olmaya çalışıyor kürtler abd ile daha iyi ilişkiler içinde birdevlet savaş anında dıştan daha kolay içten çökertilir eger biz kuzey ıraga girersek doğu dahada çok karışacak kürdüsdan abd destekli bir kuruluşl onlarla uraşmak zor olur birde sınır ötesi harekat olduğunda sınır içide harekat başlayacak buda işleri iyice zorlaştıracak zaten bunun planları 1979 larda atılmıştı yani göze batmadan istila 1993 de osman paşa şırnağa operosyan düzenlediğinde şehir ayaklanmıştı ve tarihinde ilk defa Türkiye Cumhuriyeti 1 günlüğünede olsa bir şehrini kayıp etmişti eğer bu şekilde tekrar bir karkaşa olasa emin olun en az 8 doğu şehri ayaklanacak ve TC bayragını inderecekler buda türkiyeyi çok zora koşacak bence bu durumlar gerçekleşmeden önce türlkiyenin sağlam bir müktefik bulması şarttır buda en iyi ihtimalle almanyadır

Eğer İnsanlar benimle aynı şeyleri düşünüyorsa bir yerlerde yanlış yaptım demektir
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ieizhtzeihtzner
    Ieizhtzeihtzner's avatar
    Erkek

2.dünya savasında almanları sattıgımız söylenemez onlara

mermi uretimi için maden sattık ustelik savas amborgosu oldugu yıllar alman pilot adayları türkiye ye gelerek savas için egitim aldılar birde ozamanlar abd nin yardımın

5 katını hitler yaptı hitler den sonra gelen adam heinrich himmler ss ve gestaponun lideridir islam dinine ve muslumanlara duydugu saygısı ve sempatisi cok 

buyukdur

hatta bir sözunde butun muslumanlar aryan ırkındandır bile demiştir

hitler savas basında almanyada bulunan türklerin kimliklerine ustun ırk damgası vurdurması ve bir cok ust duzey türk bürokratın zamanında yahudilerin bir kısmını 

saklamasına göz yummasına kadar bir cok yerde ve atanın ölumunden sonra yazdıgı taziye muktubunda da belirttigi gibi türklere hayranlıgı vardı

hitler Atatürk ün savarona yatınada talip olmustur ama ata nın vasiyeti uzerine hitlere satılmamıstır

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    fmk
    fmk's avatar
    Erkek
    birde senin o anzaklar ne kadar insalcın olsada düşmandır binlerce türk askerini acımasızca şehit etmiştir karşı cepedikeleri duygusal ifadeleri yüzünden dost saymaya hakkın yok seninle omuz omuza savaşan insanlar senin dostundur birde 1. dünya savaşında asıl mesele osmanlıyı parçalamaktı almanlşar bizi zorla savaşa sokmadı biz girmek zorunda kaldık . Apo denen Piç yakalandığında ben türkleri severim annemde türk bana fırsat verin Türkiyeye hizmet edeyim demişdi şimdi senin mantığına göre oda bir dost

Eğer İnsanlar benimle aynı şeyleri düşünüyorsa bir yerlerde yanlış yaptım demektir
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Musket
    Musket's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Eh, adamlar açlıktan ölecekken adamlara yarım edip, sıgara yemek atan adama da iyi davransınlar istersen...

Adamlar sefalet yuzunden Türklerle dost olmuş...

Eğer ezip geçebilselerdi cepheleri hiçbir iyi laf olmazdı ortalıkta yanlış mıyım ?

Ayrıca nezaketen PM e cevap verse idin keşke?

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    fmk
    fmk's avatar
    Erkek
    Ieizhtzeihtzner bunu yazdı:

2.dünya savasında almanları sattıgımız söylenemez onlara

mermi uretimi için maden sattık ustelik savas amborgosu oldugu yıllar alman pilot adayları türkiye ye gelerek savas için egitim aldılar birde ozamanlar abd nin yardımın

5 katını hitler yaptı hitler den sonra gelen adam heinrich himmler ss ve gestaponun lideridir islam dinine ve muslumanlara duydugu saygısı ve sempatisi cok 

buyukdur

hatta bir sözunde butun muslumanlar aryan ırkındandır bile demiştir

hitler savas basında almanyada bulunan türklerin kimliklerine ustun ırk damgası vurdurması ve bir cok ust duzey türk bürokratın zamanında yahudilerin bir kısmını 

saklamasına göz yummasına kadar bir cok yerde ve atanın ölumunden sonra yazdıgı taziye muktubunda da belirttigi gibi türklere hayranlıgı vardı

hitler Atatürk ün savarona yatınada talip olmustur ama ata nın vasiyeti uzerine hitlere satılmamıstır

merak edeler için 2. dünya savaşı sırasında arkadaşın bahsettiği gibi türk kimliklerine nazi partisi tarafından vurulan ve üstün ırk anlamına gelen mühürlü belge koloksiyonumda mevcuttur isteyenlere göstere bilirim

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hayal
    hayal's avatar
    Dişi
    Musket bunu yazdı:

Eh, adamlar açlıktan ölecekken adamlara yarım edip, sıgara yemek atan adama da iyi davransınlar istersen...

Eğer ezip geçebilselerdi cepheleri hiçbir iyi laf olmazdı ortalıkta yanlış mıyım ?

sen yine küplerdesin in oradan aşağıya .............pm ne cvp geldi sanırım

görünüşte herkes insandır...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kelv1n
    Kelv1n's avatar
    Erkek
    Musket bunu yazdı:

aynen o zmn ne diyecektiniz merak ediyorum ..

Hatalıysam..... aramızda kalsın ;)
Toplam Hit: 14122 Toplam Mesaj: 133