folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Kuranda Ki Çelişkili Sureler

Kuranda Ki Çelişkili Sureler

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek

buldugu bütün dini sitelerdeki yazıları getirip uşenmeden buraya kopy paste yapmış. :/

çogunun konuyla alakası yok.

Yapmadıklarınıza pişman olmaktansa, Yaptıklarınıza pişman olun...Yapın pişman olun, yada yapmayın yine pişman olun.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nigdeli
    nigdeli's avatar
    Erkek

Şimdi hocam açıklamamı istiyosun al sana açıklama. Burada binbir türlü insan var neden bir müslüman evladı çıkıp demiyorki ateistlik nasıl bir saçmalıkdır putperestlik nasıl bir saçmalıktır. Peki bir tek sizmi burada huzur bozmaya çalışıyor ve her fırsatta dine ve müslümanlara çamur atmaya kalkışıyorsunuz.

Sen inanmıyor olabilirsin seni saygı ile karşılıyorum ama inanan insanlara karşıda senden saygı bekliyorum. Bu tarz konular açarak nereye varmaya çalışıyorsunuz. Bu tarz konularla bu zamana kadar kim görüşünü değiştirmişki bundan sonrada değiştiren olsun.

Yönetimden ricam nasıl siyasi konuların açılması yasaklandı ise dini konularında yasaklanmasını istiyorum aksi halde burada hergün polemik hergün kavga bıkkınlık veriyor,  burası bir dostluk ortamı ben buradaki hiçbir kişiyi birebir görmedim ama belli bir seviye var belli bir ortam var lütfen bunu koruyalım. Ama yönetim derseki herkes dini konu açmakta serbest yarında yada bi başka zaman birisi çıkar geri kalan bütün dinler için saçma sapan konular açarsa ortalığı kim sakinleştirecek.

Yapmayın arkadaşlar böyle huzuru bozmayın herne sebeble olursa olsun. 

Sahte bahara aldanma ayazda kalırsın...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    alibaba
    alibaba's avatar
    Erkek

@onalti

ben aklıma düşen şüphenin cevabını ararken senin aklınada şüphe düşecekse sende bir gözden geçir kendini yada her kimin aklına şüphe düşüyorsa oda öğrenmeye çalışsın. sen varsayımlar üzerinden kendini haklı çıkarmaya çalışmaktan başka birşey yapmıyorsun. yazık adam gibi okumadan yorum yapıyorsun. ben buraya yazmadan önce cami hocasına gittiğimide yazmıştm din bilginine gittiğimide yazmıştım arkadaşlarımla tartışmaya calıştığımıda yazmıştım bunlardan sonra geldim buraya sordum ama sen ve senin zihniyetin sorulan soruya değil kuranın tek parçasının acaba diye bakılmasını kaldıramıyor ve direk olarak karşısındakini suçluyor bulandırıcı diye.önce sende inandığın dini adam gibi algıla hoşgörü denen birşey var umarım biliyorsundur ve sana birşeyler çağrıştırmıştır.

bu arada imzamda neyzen tevfik'in be ey dürzü şiirinin bir parçasıdır bilip bilmeden imzasından belli solcu kadının imzası vs. gibi saçma sapan yorumlar yapma.

Rakı, şarap içiyorsam sana ne, Yoksa sana bir zararı içerim. İkimiz de gelsek kıldan köprüye, Ben dürüstsem sarhoşken de geçerim.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    onalti
    onalti's avatar
    Erkek
    çayırovalı yanlış yapıyoruz arkadaşım. Cevap yazıp güncel tutmayın şu konuyu. Adam ortaya iki kelime atmış. (copy/paste) bizi birbirimize düşürmüş. Yazmayın güzel kardeşim. Biz yazdıkça o istediğini elde ediyor. Sallamayın yahu..

Naber lan filozoflar.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    onalti
    onalti's avatar
    Erkek
    Alibaba Edirne/merkez'deyim. Okulun tatile girerse gel Edirne'ye burda konuşalım. Aklına ne geliyorsa sorabilirsin. Cevap vermekten mutluluk duyarım. Mademki aklında şüphelerin var.

Naber lan filozoflar.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo

@alibaba

cevabıma yorum veya cevap bekliyorum olumlu veya olumsuz 

@onaltı

önemli değil yazsın, biz de yazalım konuşalım anlaşalım.  

________ inspired by love and guided by knowledge _______
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ultrAsker
    ultrAsker's avatar
    Erkek
    sorgulamaktan bu kadar korkmayın... adama cevabınız varsa verin arkadaslar... dinle ilgili her konu acana potansiyel provakatör damgası yapıstırıyorsunuz , bence siz potansiyel gazsınız...

i ve got nothing against god. its his fan club i cant stand.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sibyl
    sibyl's avatar
    Dişi

Alibaba; herkesin yolu farklı olsa da gerçeği ve doğruyu arayanların gideceği tek nokta vardır. Yollar farklıdır çünkü, hepimiz farklı yaşamlar içerisindeyiz ve farklı tercihlerimiz vardır. Arayışında samimiysen devam etmeni isterim. Bunu da yapmanı özellikle tavsiye ederim. Ben sorgulamalarımda kendimi suçlu da hissettim. Sonuçta dinimizi sorgulamak tabu. Ama kendi kendime dedim ki benim dahil olduğum din, ailemden, yaşadığım toplumdan görüp benimsetildiğim din, iddia edilen kadar mükemmelse benim sorgulamalarımın sonucunda onu hem mantıkla kabul edeceğim hem yüreğimle. Gönlüm isterdi ki bir bilim adamı kadar bilgim olsun da her bir ayeti mükemmel bir şekilde doğru olarak yorumlayabileyim. Ama nacizane sıradan bir insanım sonuçta. Bu konuya epey merak sardım zamanında. Elime ne geçtiyse okudum. O zamanlar internet falan da yoktu tabi ama doğruluğu takmışsan yüreğine arayışın ve yürüyüşün yaşadıkça bitmez. Halen severek araştırır okurum. Bu gün oldu içimde bir özlem var ki bu konularda hakkaten çok bilgili bir insanla karşılaşamadım ve sohbet edemedim. Bilgi düzeyi sığ insanlarla konuştum. Dinci geçinen insanların arasına katıldım, başka yüzler ve yürekler gördüm. Dini alet edinen insanları gördüm tiksindim ve kırıldım. Ama bunların beni dinimden uzaklaştırmasına da izin veremedim çünkü, ikiyüzlülük ve din sömürüsü insana mahsustu dine değil. Halen aklıma takılan şeyler olmuyor değil. Ama bunları sık dokuyup ince eleyip kendi kendime yorumlamaya kalksam içinden çıkamayacağımı biliyorum. Din konusu lafta değil gerçekten derin bir konu. Alıştığımız yaşama ters düşen islami yorumlar çok. Ama neye hangi pencereden baktığın önemli bence. Kuran ı okudum. Tabi anlayabilmek adına Türkçe okudum. Amacım öncelikle araştırmaktı. Allah affetsin bana başlarda sanki masallar anlatılıyor gibi geldi. Yine de devam ettim. Sonra hangi ayetti hatırlamıyorum, Allah'ın insana bir seslenişi vardı. O kadar sevgi doluydu ki hiç bir kulun başka bir insana hissettiremeyeceği kadar güzel geldi bana. Kitap benim için sadece gördüğümüz harfler olmaktan sıyrılıp gerçek anlamını buldu. Bunun da bana bir lütuf olduğuna inanıyorum. Bunun dışında Kuran ın mucizeleri vs denen yazıları bulduğumda okurum. Onlara mantıkla yaklaşmaya çalışırım. Arkadaşlarımızın bir iki örneğini verdikleri mucizeler gerçekten mucize değil midir? Bugün olmuş, Kuran da anlatılan ve yok edilmiş olan, teknoloji olarak da bizden çok önde yaşamış toplumların varlıkları güçlü kanıtlarla ortaya birer birer dökülmektedir. Bugün yeni yeni ortaya çıkan bu olayların Kuran da zaten anlatılması yüzyıllar önce Kuran da yazılan her şeyi kendiliğinden bilmesi asla mümkün olmayan bir adamın eseri değildir. O insan bugünkü teknolojiye sahip olmuş olsa bile, IQ su yüksek deyip çoğunun taptığı, zekasına rağmen gözü kör olan inançsız Einstein'den de zeki olduğunu  farzetsek bile, yaşadığı coğrafya ve hayatını da göz önüne de alırsak kendi kendine o kitabın kaçtı kaçını bir araya getirebilirdi ki? Sözümü fazla uzattım. Samimiysen devam et ama sorularında alaycı üsluptan uzak dur. İnanan insanları incitme. Sen iyi niyetli olabilirsin ama din hassas bir konu. Zaten bu yüzden Osmanlı döneminde büyük bir sömürü aracı olarak kullanılmıştır. Benim gönlüm ister ki, herkes sorgulasın, inancını ve imanını pekiştirsin. Sorgulasın ki bunu insanlara karşı kullanmak isteyenlerden de kendini korusun.

Yolun hayırlı ve açık olsun. Arayışında samimiysen aradığını bulacaksın.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    alibaba
    alibaba's avatar
    Erkek

@onalti

hocam ben aklımdaki soruları yazdım ve kuranda "ben" diye hitap edilen kısımlar hakkında cevapta buldum hatta. benim sorularım açık forum kirlenmesin diyorsan pmden cevabını atarsın bu kadar basit. sen sürekli bulandırma diyorsun ya asıl bulandıran sensin çünkü insanları cevap vermek yerine önemsememeye yada kendin gibi sorusu olanı aşağılamaya yöneltiyorsun.

@nigdeli

huzur bozmak gibi bir derdim olsaydı forumda üyeliğimin başladığı tarihten itibaren bu çalışmalara başlardım. bu yüzden varsayımcıklarını kendine sakla. şimdi sen burda ayrım yapıyorsun sen benim inancıma ben senin inancına vs. benim öyle bir ayrımım yok ve aşağılama olarak birşeyler yazdığımıda sanmıyorum ki huzurunuz bozulsun. polemik isteseydim inan çok daha ağır ve sert eleştiriler mevcut her tarafta. ben sadece bana acaba dedirten iddalarla ilgili soru sordum.

@prometheus

hocam şimdi ilk olarak meallerin hangisine inanacağını diğer insanlar nereden bilecek. sen diyorsun diyanet ile diğer yazarların ve diğer dillerin çevirileri bile birbirini tutmuyor peki insan tam olarak dinini nasıl öğrenecek bu tartışmalı mealler ile ?

ben diye hitap edilen kısımla ilgili cia dan zaten aldığımı söylemiştim.

hocam şimdi diyorsun ki cana karşılık can. din alimleri değilmiydi bir insanı öldüren tüm insanlığı öldürmüş gibidir diyen. şimdi bu kadar büyük bir günahı işlemiş olan kişinin cezasının ölüm olması vahşi değilmidir? Allah ın verdiği canı Allah alır mantığı nerede kaldı kısas olarak adamı öldüreceksen ? burada açıkça bir vahşet yokmudur hocam ? 

araf suresinde ise pek anlaşamadık.. şimdi melekler ademin önünde eğiliyorlar ancak şeytan geliyor melek olmakla kandırıyor bana biraz saçma geldi açıkçası yorumunda melek olmak günahsız olmak falan demişsin ancak şeytanda bir melek ve gayet günahkar. ki adem elmayı yediği anda Allah ın sözünü daha önceden duymuş zalimlerden olacaksın diye ona bildirilmiş adem buna rağmen nasıl günahsız olan melek olacağını düşünüyor? birde hocam şeytanda melektir ve melekler Allah ın emirlerine göre hareket ederler kendi iradelerine göre değil. bu durumda şeytan nasıl Allah a karşı geliyor?

Rakı, şarap içiyorsam sana ne, Yoksa sana bir zararı içerim. İkimiz de gelsek kıldan köprüye, Ben dürüstsem sarhoşken de geçerim.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Quetzalcoatl
    Quetzalcoatl's avatar
    Erkek
    böyle giderse ağzınız burnunuz yamulacak.

Özgürlüğü anladıkça ona daha az sahip olursun.
Toplam Hit: 26354 Toplam Mesaj: 172