folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Kuranda Ki Çelişkili Sureler

Kuranda Ki Çelişkili Sureler

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CHaRMaNDeR
    CHaRMaNDeR's avatar
    Erkek

elevator bunu yazdı:
    -----------------------------
    CHaRMaNDeR bunu yazdı:
    Peygamberin ağzından konuşmuyor  .. Allah;resule insanlara söyleyeceği şeyi söylüyor .

zaten bir çok ayet "de ki " diye başlar..

ayeti şöyle anla ..

de ki ; o halde Allah'a koşun şüphesiz ben, size onun katından gönderilmiş açık bir uyarıcıyım.........( Peygambere insanlara söylemesini istediği şeyi söylüyor)

İman etmenin değil 2.. 32 türüde olsa ahrette birşey değişmez .bu yüzden böyle rakamlara takılmak yersiz,tartışmakta gereksiz zaten .

Zira duyar duymaz iman edenler ve araştırıp sonradan iman edenler diye ayırmaya kalkarsak atadan ,doğuştan imanlı olanları hangi sınıfa koyacağız ? 3 türlü iman etme şekli var mı diyeceğiz.doğuştan,duyarduymaz ve sonradan...

haklısın kardeşim evet, göremedim o başındaki deki kelimesini :) (peygamberimize söylemesini istediği şey olarak)

Fakat iman konusu 2, inanan inanmayan. doğuştan müslüman olanlar babalarının inançlarının nimetini kazanıyor, diğerleri babasının inançsızlığının. Ayrıca bütün insanlara islamın hak din olduğu iman edilmesi gerektiği hayatlarının bir döneminde kulaklarına duyuruluyor, amerika'da guantonomo'da bile aynı konu geçerli. İnanmamaya devam ettikçe inançsız kalıyor işte. Guantanamo'daki asker gardiyanların nat. geo. kanalında dediği şu, "bilmediğimiz bir inanç sistemi ile karşı karşıyayız ve nasıl davranacağımızı bilmiyoruz.". Demekki islamı, azda olsa, en azından özünü bilmeyen yok.

Bu o zaman bireylerin karşısına çıkan bir karar meselesi, hangisini seçeceğiz o zaman?

Biri inançsız bir babanın oğlu olarak doğup onun fikirleriyle büyüyor, diğeri mümin babanın oğlu doğuyor onun fikirleri ile büyüyor diye adaletsizlik mi sanacağız? Babanın suçu yok mu? dna diye birşey var herkes biliyor bilmeyen yok baba ne ise oğlunun benzeri olacağını. peki neden zamanında inanmadı, oğlunun böyle olmasına sebep oldu?

Sanki dünya şu anda başladı dönmeye, bu işin geçmişi var, onların atalarının suçu. inansalardı da dünya daha güzel olsaydı.

Ya olay artık birisinin yanlışını düzeltmek amacıyla savaş açmaya dönüyor nasıl bir eleştiri bunlar :)

Tartışmaya hakarete dönüşüyor artık konular sanki.

Düşünüyorum, o halde varım.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    fuhrer45
    fuhrer45's avatar
    Erkek

size Ömer Hayyam'dan bir dörtlük göndermek istiyorum ...... (o kadar tartışmaya birde bu açıdan bakın)

Sen sofusun hep dinden dem vurursun,

Bana da sapık dinsiz der durursun,

Peki;ben ne görünüyorsam oyum,

Ya sen ; ne görünüyorsan O musun,

Her Zaman Bir FUHRER Olacak....
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    masaimara
    masaimara's avatar
    Erkek
    bütün yazılan ları okumadım ama çok şanslıyız çünkü müslüman olarak doğduk çok kıymetlı bır peygamberimiz (s.a.v)ve en son indirilen kitabımız kuranımız var şimdi kuranda diyorki bi ayet de  kuranı kerim bizim tarafımızdan korunmuştur  yani hiç kimse hiç bi şekilde tek bi harfini bile değiştirmemiştir çünkü yüce rabbimizin korumasındadır ayrıca kuranı kerimi dunyada tek bi insan bile sorgulayamaz neden dersenız sorguladıgınız anda zaten allaha şirk koşmuş oluyosun ayrıca su demek oluyo rabbim ben senin bu indirdiğin kuranı kerim de şu ayeti çelişkili buluyorum bu yanlış der gibi yahu kimiz ki biz sorgılayacak kadar buyuk biri degiliz onun kuluyuz ne haddimize ? bızım yapacagımız tek şey islamın şartlarını elimizden geldiğince yerıne getirmek peygamberlerıne  meleklerıne kıtaplarına  inanmak  asla sorgulamamalıyız :S

mode xL
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CHaRMaNDeR
    CHaRMaNDeR's avatar
    Erkek

masaimara bunu yazdı:
    bütün yazılan ları okumadım ama çok şanslıyız çünkü müslüman olarak doğduk çok kıymetlı bır peygamberimiz (s.a.v)ve en son indirilen kitabımız kuranımız var şimdi kuranda diyorki bi ayet de  kuranı kerim bizim tarafımızdan korunmuştur  yani hiç kimse hiç bi şekilde tek bi harfini bile değiştirmemiştir çünkü yüce rabbimizin korumasındadır ayrıca kuranı kerimi dunyada tek bi insan bile sorgulayamaz neden dersenız sorguladıgınız anda zaten allaha şirk koşmuş oluyosun ayrıca su demek oluyo rabbim ben senin bu indirdiğin kuranı kerim de şu ayeti çelişkili buluyorum bu yanlış der gibi yahu kimiz ki biz sorgılayacak kadar buyuk biri degiliz onun kuluyuz ne haddimize ? bızım yapacagımız tek şey islamın şartlarını elimizden geldiğince yerıne getirmek peygamberlerıne  meleklerıne kıtaplarına  inanmak  asla sorgulamamalıyız :S

yorumuna içtenlikle katılıyorum. Rabbin iradesi ve sayesine koruduğumuz bir kuranı kerim'imiz var.

Söylenenlerin doğruluğundan ve çelişki aramaktan çok, Kuran'ı Kerimde bize iletilenlerin, bilimdeki karşılığını aramaya niyetlenmek sonucu çıkıyor bu 17 sayfadan o zaman.

Düşünüyorum, o halde varım.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BURAK_X
    BURAK_X's avatar
    Erkek
    Kur'an'daki Surelerin çelişkili olmasına olanak yok! Mantıklı düşünen anlar

<love> <canimcicimaylari> <uzatmalar> <kavgagurultu> </love>
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarantula
    Tarantula's avatar
    Erkek

alibaba bunu yazdı:
    mamii bunu yazdı:

Çok komiksiniz, bok atacak yer arıyorsunuz dime :)

Size bir taraflarımla gülüyorum :)

Bu Kuran'ın Meali. Çevirenler yanlış çevirmiştir. Bu kadar basit açıklaması var ;)

çevirileri diyanetten aldım Türkiye'de ki resmi dini kurumdan! böyle dogmatik düşünmeye devam et sen ben işin özüyle cevap verebilecek insan arıyorum.

Kur'an da fesat aramadan önce İslam'ı anlayabilmek için önyargı yerine tarafsızca oku. Hatta önce ilmihal vb kitapları ya da İslam alimlerinin hayatlarını oku.

Eminim Kur'an-ı Kerim'in de sadece bu iki satırını okumuşsundur.

Hayatın öyle 2 satırla anlaşılamayacak kadar derin hamleleri olabilir. Cümlelerinde. Bunu o kitaplarda bolca bulacaksın.

Belki güneşin dünyaya yakınlaşmasından bahsetmiyordur bile. Misalen söylüyorum şu an tüm samanyolu galaksisi diğer galaksilerden farklı olarak bir yöne kaptırmış felaket bir hızla sürüklenmekte imiş. Bunu geçen sene bilim adamları açıkladı. Güneş dünyadan 1cm uzaklaşmasa bile o yöne gitmekte.

1 senede bizim idrak bile edemeyeceğimiz kadar yol almıştır emin ol. Daha mesafeyi anlayamadan nereye demek mantıksız olur.

Bu konuyu burda açmadan önce biraz araştırsaydın keşke. Tabii alışmışsınız herşeyi 2 satırda çözmeye. 

Olmayacak şeyler tasarlıyorum, işim bu..
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    masaimara
    masaimara's avatar
    Erkek
    CHaRMaNDeR bunu yazdı:

masaimara bunu yazdı:

yorumuna içtenlikle katılıyorum. Rabbin iradesi ve sayesine koruduğumuz bir kuranı kerim'imiz var.

Söylenenlerin doğruluğundan ve çelişki aramaktan çok, Kuran'ı Kerimde bize iletilenlerin, bilimdeki karşılığını aramaya niyetlenmek sonucu çıkıyor bu 17 sayfadan o zaman.

ewet üstat bu budur yani abi sorgulamak gibi bi lüksümüz yok ki  bunu bi anlasalar bide yanı olacakları önceden bilen bi kitap kaçtane ayetı su gune kadar oldu yani dogru olmasa yazarmıydı kuranı kerımımız çok kıymetlı ve ılk gunku temızlıgınde tertemız lutfen incil zebur gibi diger kutsal kıtaplarla aynı kefeye konmasın cunku onlar bılıyosunuz değiştirilmiş içeriğiyle oynanmıs kıtaplar saçma şeyler mutlaka vardır içinde ama kuranı kerımde mantıksız bir tek harf bile yok yanlışmıyım

mode xL
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aykutee
    aykutee's avatar
    Erkek
    ne lean buu gerizekalımısın işiniz gücünüz bitti bunlarımı araştırıosunuz müslümanlığı kötülemeye çalışıosunuz artık neye inanalım siz sölesin Elhamdüllüllah müslümanız...

Bu yol bitmez...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aykutee
    aykutee's avatar
    Erkek
    ne lean buu gerizekalımısın işiniz gücünüz bitti bunlarımı araştırıosunuz müslümanlığı kötülemeye çalışıosunuz artık neye inanalım siz sölesin Elhamdüllüllah müslümanız...

Bu yol bitmez...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    xzxz
    xzxz's avatar
    Erkek

fuzuli bir tartışma , şimdi bana sorsalar deveye sormuşlar neden boynun eğri nerem doğruki demiş derim. yani dinde mantık aramaya lüzum yok, "andolsun ki birşeye inanmayı yada inanmamayı seçen her ölümlü gerçekler karşısında kördür"  iradesini vakfetmişse bir inanca onun için gerçeklik bitmiş fantezi dünyası başlamıştır. belki kendi içindeki ruhsal sarsıntılar ancak yapmakta olduğu herneyse onu sorgulamasını sağlayabilir ama birinin çıkıp bu saçmalığamı inanıyorsun demesi aksine inancını perçinler, duyduğu öfke dinine daha sıkı sarılmasını sağlar. sadece islam değil, gelmiş geçmiş tüm dinler için bu böyledir . müridler diyor mesela ben ateistmişim, yok ben inanmayı yada inanmamayı seçmiyorum o kadar. aynen eroin kullanmayı seçmediğim gibi , benim için eroin diye birşey yok ki varlığıda birşey ifade etmiyor. Eğer eroinde kullanmama muhtaç değilse beni daha fazla rahatsız etmeyecektir. 

asıl tartışılması gereken mevzu insanların nasıl bu kadar  kendilerini doğru yada yanlış olsun ( ki yanlış farklı biryöne giden doğrudur ) bir inanca vakfetme adama ihtiyacı duyduklarıdır. inanmamayı seçen ya da inanmamaya inanan kimse, allah çıkıp gelse kendisine mrb ben yaradan seni ben yaptım çamurdan dese yine inanmayacaktır.  Aynı şekilde inanan içinde tartışma bitmiş, işlemci bilgisayardan sökülmüştür. 

İnsan türünün zaafı güce , hükmetmeye duyduğu ihtiyaç nedense , bu ihtiyacı tatmin için kendine düşmanlarını kendi yerine cezalandıracak, yaşam ölüm ve herşey hakkında düşünmekten kurtaracak ilahlar icat edip onlara türlü biçimlerde yaranmaya çalışmış ki, burada tüm bu mevzular için hazır düşünülmüşü var diyebilmek için. kuranda yazmıyor diye kütüphaneler yakılmış mesela, incilde yazmıyor diye  neye doğru ibadet ettiğini çoğu zaman kendide karıştırmış bu yüzden arada bir din / ilah değiştiriyor olabilir , artık kimin cennetinde daha çok huri olduğunu umuyorsa haklı olarak onu seçecek. Ama bu kanımca insan türüne yapılmış en büyük kötülüktür çünkü insan yaratıcı kadar olmasada el olmuş pençeleri ile çevresine ve kendine şekil verendir, mağaraadamından insan evrimi açısından çok daha ilkel bir yere düşmekte olduğumuzu görüyorum ki mağara adamı taş ve sopadan ibaret baltasına inanırken - medeti ondan yani kendinden beklerken - 21. yy bilişim çağındaki zavallı bizler gaipten kurtuluşlar mükafatlar bekliyoruz bu da yetmiyor hatta ilahlar düşmanlarımızın da cezasını versin biz zahmet etmeyelim biz dua eder kurban keseriz diyoruz. çevremizdeki n tane karmaşık nesneden kendimizi kurtaracak bir balta yapmayı düşünmek yerine.  ayetlerde çelişki var olabilir, basit laflar bile nereye çekersen oraya gider iken ayetlerdeki gibi teferruatlı benzetmeli süslü cümleler nerelere dokundurmaz. Ki muhtemelen anlayabilecekleri en dşük karmaşıklıkta yazılması da tamamen bak ne kadar derin , insan yapamaz bunu diyebilmek içindir. Ayet doğruysa nolcak yanlışsa nolcak mesela , sana ne faydası var ? tanrı varsa inanmana ihtiyacımı var yada varlığı seni ölümden , düşmanlarından koruyacak mı ? hiçbir tanrı yada tanrıça insanı ölümden kurtaramaz ki hiç bir iblisde gelip bi ölümlünün tavuğuna kşt dememiştir. 

herşeyin bir şeyi vardır
Toplam Hit: 26346 Toplam Mesaj: 172