folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Kuranda Ki Çelişkili Sureler

Kuranda Ki Çelişkili Sureler

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    alibaba
    alibaba's avatar
    Erkek

@prometheus

ilk mesajına baktım fakat cevap veremeyecek olan bir kişinin klasik kaçışlarını gördüm kusura bakma..

Rakı, şarap içiyorsam sana ne, Yoksa sana bir zararı içerim. İkimiz de gelsek kıldan köprüye, Ben dürüstsem sarhoşken de geçerim.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo

sizin tarzınız :

sözde soru : diyanetin sitesinde bu çeviri vardı demek ki Allah yok, bi soru sordum bilemediniz haydi bakalım

mecburi cevap :  ya bi git

........................ 

örnek taslak soru :

Kur'an diyor ki "..." bu ne demektir, şu ayetin şu sözüyle çelişmiyor mu? çelişiyorsa nasıl Allah kelamı olur? Hatta tüme varımdan Allah yoktur bile diyebilirim çelişiyorsa.

taslak cevap 1 : şu sebepten dolayı çelişmiyor, düşüncen şu sebepten dolayı yanlış, anlamadıysan tekrar sor.

taslak cevap 2 : çelişiyor gibi geldi, haklı olabilirsin.

taslak cevap 3 : aynen öyle sana katılıyorum.

Not : bu yaştan sonra millete tartışmayı öğretmeye çalışıyoruz :-/

________ inspired by love and guided by knowledge _______
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    onalti
    onalti's avatar
    Erkek

bayzin bunu yazdı:
    -----------------------------

Şimdi burda kuranı mı sorgulamamızı bekliyorsun yada kafamızda soru işareti mi oluşturmaya çalışıyorsun ?!

Bu yazdıklarının hepsi akıllı mantıklı düşündüğünde sacma şeyler.Madem cok merak ediyon git bir cami hocasına sor bunları.Ha kim uğraşır benle falan diyorsan  bizzat tutayım kolundan ben götüreyim seni bunları açıklayacak adamlara.

Alibaba sen Edirne'de öğrenci misin yoksa yerlisi misin? Eğer öğrenciysen beynini iyi yıkamışlar.(Yarında başka bir şeyi savunabilirsin.) Yok yerliysen bu şehirde "bayzin"in de dediği gibi bir camiye git hocaya sor. Sana en yakın cami 50 m uzaklıkta. Oturduğun mahalleyi söyle oranın cami imamına beraber gidelim.

Naber lan filozoflar.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo

alibaba bunu yazdı:

@prometheus

ilk mesajına baktım fakat cevap veremeyecek olan bir kişinin klasik kaçışlarını gördüm kusura bakma..

2001 yılında bu sitede ateistlerle tartışıyodum,

hristiyan forumlarında hristiyanlarla tartıştım konuştum.

bi yerden sonra bıkkınlık da geliyo anlatmaktan.

sayfalarca yazı kopyalamışsın, ne bekliyosun ki? 

3-5 satırlık net bi soru sor, yardımcı olmaya çalışayım. 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hakkinen
    Hakkinen's avatar
    Erkek

Hocam tövbe haşa biz tanrımıyız. Bize ne soruyon. Git din alimlerine sor. Sana en iyi onlar cevap verir. Konu acmak için yada göze batmak için veya lüzumsuz herhangi bir sebeble konu acarak nereye varcaağını sanıyorsun.Amacın ne... Kuran bilimsel bir kitaptır. çözülememiş daha nice sırları daha nice mucizeleri vardır.Senin aklın o işlere ermez. Kimsenin aklı ermez. Oturup inanacaksın yada inanmayacaksın o sana kalmış. SHOW YAPMA burda Din alimleri burdaki herkeszen daha iyi bilir. Onlar bilemezse bilim adamlarına sor. aLLAHIM YARABBİM YA MİLLET NE YAPACAĞINI ŞAŞIRDI...

Kendini beğenmişlik, hakedilmelidir.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    alibaba
    alibaba's avatar
    Erkek

Prometheus bunu yazdı:

sizin tarzınız :

sözde soru : diyanetin sitesinde bu çeviri vardı demek ki Allah yok, bi soru sordum bilemediniz haydi bakalım

........................ 

örnek taslak soru :

Kur'an diyor ki "..." bu ne demektir, şu ayetin şu sözüyle çelişmiyor mu? çelişiyorsa nasıl Allah kelamı olur? Hatta tüme varımdan Allah yoktur bile diyebilirim çelişiyorsa.

taslak cevap 1 : şu sebepten dolayı çelişmiyor, düşüncen şu sebepten dolayı yanlış, anlamadıysan tekrar sor.

diyanetin sitesinden alıntılarım ayeti hiç bilmeyenler okusun ve desteksiz ayet uydurmuş demesin diyedir. diğer meallerde birkaç kelime dışında birbiri ile benzer anlamlar taşıyor. ikincisi cevaplarımı takip etseydiniz Allah yok diye birşey asla söylemediğimi görürdünüz ateistçilik oynamak isteseydim ateist imanlı tartışmalarınıza katılırıdım. 

örnek taslagınız ile gayet uygun olduğunu düşünüyorum ve şu sebepten dolayı dedikleriniz yanlıştır diye bir açıklama dört gözle bekliyorum...

Rakı, şarap içiyorsam sana ne, Yoksa sana bir zararı içerim. İkimiz de gelsek kıldan köprüye, Ben dürüstsem sarhoşken de geçerim.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hakkinen
    Hakkinen's avatar
    Erkek
    alibaba bunu yazdı:
    Prometheus bunu yazdı:

sizin tarzınız :

........................ 

örnek taslak soru :

diyanetin sitesinden alıntılarım ayeti hiç bilmeyenler okusun ve desteksiz ayet uydurmuş demesin diyedir. diğer meallerde birkaç kelime dışında birbiri ile benzer anlamlar taşıyor. ikincisi cevaplarımı takip etseydiniz Allah yok diye birşey asla söylemediğimi görürdünüz ateistçilik oynamak isteseydim ateist imanlı tartışmalarınıza katılırıdım. 

örnek taslagınız ile gayet uygun olduğunu düşünüyorum ve şu sebepten dolayı dedikleriniz yanlıştır diye bir açıklama dört gözle bekliyorum...

ÜSTEKİ CEVABIMI GÜNCELLİYORUM...

Kendini beğenmişlik, hakedilmelidir.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    alibaba
    alibaba's avatar
    Erkek

@prometheus

hocam madem üç beş satırlık özet sorular istiyorsun peki o zaman senin arzu ettiğin taslak üzerinden soruyorum.

birinci sorum şu maide suresinin türkçe mealinde çarmıha germek diye bir ifadeye rastlayamadım ancak diğer dillerdeki çevirilerinde var olduğunu görüyorum. esas olan doğru olan çeviri dilimizdeki çevirimidir yoksa diğer çevirilermidir? eğer esas olan çeviri diğer çeviriler ise çarmıha germek gibi bir ceza ilahi kitap için fazla vahşi değilmidir?

ikinci sorum peygamberin ben diye hitap etmesi ile ilgili. zariyat suresini örnek olarak vermiştim daha birkaç yerde ben geçiyor. Allahtan geldiğine inanılan bir kitapta peygamber bizzat ben diye nasıl hitap edebiliyor bunun mantığı nedir acaba bunu açıklayabilirmisin? 

üçüncü sorum tamamen araf suresi 11 ve 20nin açıklanmasını istiyorum.

dördüncü sorum bakarada bahsedilen kısasa kısas ile ilgili. benim oradan anladığım eğer ben senin babanı öldürdüysem sende benim babamı öldür. ama ben seni affedersem sorun ortadan kalkar. eğer böyle ise bu ilahi kitap adaleti günümüz adaletine ne kadar uymaktadır?

@begendik

cevaplarıma dikkat etmiş olsaydın din bilginlerine gidip cevap alamadığımı görürdün.

@onalti

edirnenin yerlisiyim ancak istanbulda öğrenciyim bu yüzden yönlendireceğin yerlere gidemem.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo

alibaba bunu yazdı:

@prometheus

hocam madem üç beş satırlık özet sorular istiyorsun peki o zaman senin arzu ettiğin taslak üzerinden soruyorum.

birinci sorum şu maide suresinin türkçe mealinde çarmıha germek diye bir ifadeye rastlayamadım ancak diğer dillerdeki çevirilerinde var olduğunu görüyorum. esas olan doğru olan çeviri dilimizdeki çevirimidir yoksa diğer çevirilermidir? eğer esas olan çeviri diğer çeviriler ise çarmıha germek gibi bir ceza ilahi kitap için fazla vahşi değilmidir?

ikinci sorum peygamberin ben diye hitap etmesi ile ilgili. zariyat suresini örnek olarak vermiştim daha birkaç yerde ben geçiyor. Allahtan geldiğine inanılan bir kitapta peygamber bizzat ben diye nasıl hitap edebiliyor bunun mantığı nedir acaba bunu açıklayabilirmisin? 

üçüncü sorum tamamen araf suresi 11 ve 20nin açıklanmasını istiyorum.

dördüncü sorum bakarada bahsedilen kısasa kısas ile ilgili. benim oradan anladığım eğer ben senin babanı öldürdüysem sende benim babamı öldür. ama ben seni affedersem sorun ortadan kalkar. eğer böyle ise bu ilahi kitap adaleti günümüz adaletine ne kadar uymaktadır?

@begendik

cevaplarıma dikkat etmiş olsaydın din bilginlerine gidip cevap alamadığımı görürdün.

@onalti

edirnenin yerlisiyim ancak istanbulda öğrenciyim bu yüzden yönlendireceğin yerlere gidemem.

ben de gaza gelmiş, ilk mesajına cevap yazmaya başlıyodum =)

önce sakin olalım olur mu? ben sert olduysam özür dilerim. 

bilgi paylaşımına başlayalım hocam; uzun olabilir biraz kusura bakma;

1) çeviri konusunda bu doğru diyemem çünkü ben arapça bilmem ama sana çeviri farklılıklarının sebenini büyük ölçüde izah edebilirim. Bunun sebebi Kur'an'ın sıradan bir metin olmamasıdır. Demek istediğim "Allah yazdı kimse anlamaz" değil sakın yanlış anlama :P

demek istediğim şu; edebi olarak normal yazılardan veya şiirden farklı bir yapısı var.  Bu da kitabın bir mucizesidir çünkü o dönemde edebiyat çok gelişmişti ve herkes şiirler yazardı, yarışmalar yapılırdı. Kur'an duyulmaya başladığında en usta edebiyatçıların bir kısmı "biz böyle bir yazı görmedik" diyerek kendi yazılarını şiirlerini asılı duvarlardan (Kabe duvarları) indirmişlerdir saygılarından.

Allah her peygambere döneminde ilgi çekecek mucize vermiştir. Mesela İsa peygamber zamanında tıp ilgi odağıydı, hastalıklar çok ilerlemişti. İsa dokunuşuyla şifa vermesiyle ilgi çekmişti.

Hocalara proflara sor, araplar daha iyi kur'an anlıyor haksızlık değil mi de, diyecekler ki ku'an arapça ama bi arap da onu anlamak için, arapça bilmeyen biri kadar çalışmalı yoksa anlayamaz.

Bu cevabı daha uzatrabilirim istersen. Ama hangi çeviri doğru soruna yazdıklarımdaki açıklamalar sebebiyle cevap vermek mümkün değil. 

++++

biraz işim var, devam edicem 1-2 saat sonra hocam, saygılar. 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Blue_moon
    Blue_moon's avatar
    Erkek

Arkadaşlar eğer hepimiz islam dinini tüm kurallarıyla ve şartlarıyla birlikte kabul ettiysek emirlerini veya Allahın sözlerini sorgulamak bize düşmez. Buna zaten bizim ne aklımız ne irfanımız ye de yetkimiz müsaade etmez. Allah hiçbirşeyi sebepsiz yaratmamıştır hepimizin bildiği gibi. Peygamberler bile rabbinin yarattığı hiçbirşeyi sorgulamamışlardır. Genelde bu tür söylemleri ortaya ilk atanlar islam dininin yayılmasını ve insanları doğru yola sevk etmesini istemeyen kişiler. Buna meyil eden ve kulak asanlar ise tamamiyle zavallı insanlar, yani kalbindeki dini irade eğer çok güçlü değilse bu söylemlere kısmen de olsa inanabilir. Fakat bu gerçek dışı sözler gerçek iman sahiplerine tesir etmez.

Allah (c.c.) dünyayı yaratırken "kusursuz, eksiksiz ve mükemmel" yaratmış ve hiçbir "sorgulamaya, yargılamaya" açık hale getirecek bir eksik nokta bırakmamıştır.

Küçücük çekirdekten nasıl asırlık büyük ve kalın ağaçlar oluyor onlar yemiş veriyor ve Allah o koca ağacın yemişi içine o küçücük çekirdeği yerleştiriyorsa illa ki bu dünyayı da insanları da yaratırken belli bir intizam içinde yaratmıştır.

Dünya üzerinde milyonlarca insan vardır. Herkesin (engelli olanlar hariç) 2 gözü 2 kulağı 1 burnu vardır. Ama hiçbir insan başka birisine %100 oranında benzemez. Hiçbir kimsenin sesi de diğerine %100 benzemez. Burada sürekli yüce yaratıcının hikmeti vardır. Allahın yarattıklarını sorgulamaya kalkanlar neden bu ince ayrıntıları görmüyor

Mülk Allahındır, Adalet Mülkün Temelidir (Hz.Ömer)
Toplam Hit: 26355 Toplam Mesaj: 172