folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Bedelli Askerlik 25 Yaş 15 Bin Tl 25 Gün Askerlik

Bedelli Askerlik 25 Yaş 15 Bin Tl 25 Gün Askerlik

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hipokondriyak
    hipokondriyak's avatar
    Erkek
    Kaan bunu yazdı

Ben çektim siz de çekin mantigindaki insanlar Aziz Nesinin söylediği çoğunluğun içindedir. 

Bircok gencin askere gitmesi ülkeye tamamen zarardır. Onlarca iyi mühendis hayattan kopuyor, bir arkadaşıma uzun dönem geldi çocuğun hayati kaydı. Güzel mühendislik projeleri yapardı. 

Ben aynı keza, eşim yabancı, çocuğum var, sirketim var. Elemanlari kovup, hanımı çocuğu memleketlerine yollayip 5 ay askerlik mi yapsam vatana millete hayirli olurum? Yoksa arge yapıp ihracata devam etsem mi hayirli olurum? 

E bunları askere gitmeden neden yaptım? Önce askere gitmeliydim birçok salağa göre. Okurken maddi durumum iyi olmadığı için okula başladığım gün işe de başladım, o gündür bu gündür çalışıyorum. 

Bireysel düşünmekten vazgeçin, beyni çalıştırın lütfen. 

Katrani kaynatinca olur mu seker

Cinsini siktigim cinsine ceker.

Oyuzden empati beklemeyeceksin bu ibnelerde.vizyonsuzlara.birsy anlatamazsin.sanirsin rambo5 cekti ibneler askerde .subay adam bu kadar cok savunmuyor.

Devlet ckartuyorken bok yemek dser karsi olanlara .zaten yillardir dovizli askerlik var yurticinde de olacak.az.kaldi.gelsin de rahatlayalim

Homo sapiens, yaşamak için, diğer canlıların yaşamasına muhtaç; obligat parazit türüdür. "Sen olursan boş bardak , sana olur koyan çok su. a.g."
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HoLyCat
    HoLyCat's avatar
    Erkek

Şimdi adamın işi gücü vardır gitmez.

evlidir yada bakması gereken bir ailesi vardır gitmez.

bunları anlarımda!

sokakta boş boş gezip baba parası ile geçinip bedelli askerlik yapmak isteyeni anlamıyorum.

🆃🅰🅷🆁🅸🅱🅰🆃.🅲🅾🅼
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sürpriz komutan
    qoqo
    qoqo's avatar
    Erkek
    HoLyCat bunu yazdı

Şimdi adamın işi gücü vardır gitmez.

evlidir yada bakması gereken bir ailesi vardır gitmez.

bunları anlarımda!

sokakta boş boş gezip baba parası ile geçinip bedelli askerlik yapmak isteyeni anlamıyorum.

Arkadaş boşverin isteyen gitsin istemeyen gitmesin. Askere gelen her bireyin farklı oranlarda maliyeti var ülkeye. Komandosu, İlçe Jandarması, Piyadesi, Tankçısı, hatta RDM cisi bile masraf.

Her asker için kıyafet, yiyecek, su, elektrik, temizlik malzemeleri, eğitim harcamaları ve hepsinden önemlisi zaman kaybı var.

Mesela sabahtan beri askerlerin çarşıda olan işi, nöbeti, nöbetten gelenin kahvaltısı, hastaneyi uğraşıp duruyorum. Askerr olmasa bunların hiçbirisi ile uğraşmayacağız ve bize zaman kazandıracak.

Çoğunuz askerlik yaptı kışlaların büyüklüğünü ve harcanan elektiriği vs görüyrsunuz. Örnekle açıklayayım;

Her askere askerlik süresi boyunca sigorta ödemesi yapılıyor. Hastane, ilaç, ameliyat vs harcamalarını devlet karşılıyor.

Orta büyüklükteki bir alayın aylık elektrik faturası 1 milyon tl üzerinde, su faturası 300-400 bin tl civarında. Aylık yemek harcaması 3000*3*20*30=5.5 milyon tl.

Bunun gibi onlarca birlik var ülkede. Ama iş uzman personele gelince adama ver aylık 5000 tl, yemek, su, elektrik, kıyafet ve birçok harcamayı neredeyse %90 azalt.

Ülkenin insan profili az çok belli. Bu konuda yorum yapmaya bile gerek yok.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HeyQirs
    HeyQirs's avatar
    Erkek

Benim odedigim vergiyi odeyip yaptigim islerimi yapacak baba yigit varsa 6 ay tatil yaparim yoksa bos yapmasin kimse ?

forumda yazmıyorum artık okuyorum yeter adam olana.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    batuhanavl
    batuhanavl's avatar
    Erkek
    hipokondriyak bunu yazdı
    Kaan bunu yazdı

Ben çektim siz de çekin mantigindaki insanlar Aziz Nesinin söylediği çoğunluğun içindedir. 

Bircok gencin askere gitmesi ülkeye tamamen zarardır. Onlarca iyi mühendis hayattan kopuyor, bir arkadaşıma uzun dönem geldi çocuğun hayati kaydı. Güzel mühendislik projeleri yapardı. 

Ben aynı keza, eşim yabancı, çocuğum var, sirketim var. Elemanlari kovup, hanımı çocuğu memleketlerine yollayip 5 ay askerlik mi yapsam vatana millete hayirli olurum? Yoksa arge yapıp ihracata devam etsem mi hayirli olurum? 

E bunları askere gitmeden neden yaptım? Önce askere gitmeliydim birçok salağa göre. Okurken maddi durumum iyi olmadığı için okula başladığım gün işe de başladım, o gündür bu gündür çalışıyorum. 

Bireysel düşünmekten vazgeçin, beyni çalıştırın lütfen. 

Katrani kaynatinca olur mu seker

Cinsini siktigim cinsine ceker.

Oyuzden empati beklemeyeceksin bu ibnelerde.vizyonsuzlara.birsy anlatamazsin.sanirsin rambo5 cekti ibneler askerde .subay adam bu kadar cok savunmuyor.

Devlet ckartuyorken bok yemek dser karsi olanlara .zaten yillardir dovizli askerlik var yurticinde de olacak.az.kaldi.gelsin de rahatlayalim

Diplomalı Cahil...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DarkFall
    DarkFall's avatar
    Erkek

İnş istemeyenler gider diyen zihniyet cahildir. Bu mentaliteye sahip insanlar ile bu ülke hep geri kalmaya mahkumdur.

Devlet bile açıkladı 400 bin ihtiyaç var 5,5 milyon birikmiş var, azıcık matematik yap bakalım kaç yılda eritiyorsun bu kadar bekleyeni? 

Sanıyor musun 5,5 milyon gidecek, tabiki gitmeyecek. Herkesin işi gücü çoluğu cocuğu olmuş, devlet kredi vermiş 10 yıl borcu var belki, ya da bakmakla yükümlü birisi var, ya da çok iyi bir geliri var.

Her bir askerin devlete maliyeti aylık 500 tl minimum, 5,5Milyonu, zorla yaşı gelince askere aldığında çarp, 2,750,000,000. (herkesin er olarak gittiğini düşünürsek.)

Şimdi kalkıp klavye delikanlıları, vatanı kim savunacak bilmemne diyecek.

Arkadaşım, vatanı profesyonel asker savunacak, eğitimli, gerçekten silah tutmayı bilen, hedefi 12 den vuran asker savunacak, bu adamların maaşına da teşvik amacıyla bedelliyle birlikte yüksek zamlar yapılması doğru olur.

Bu bekleyen 5,5milyon kişi zaten sizin dilinizde poşet ve 6ayda 3 kez mermi atan sözde asker.

Ki, çok fazla genç nüfusa sahibiz, bence bu bedelli askerlik düzenli olarak birikmeye bağlı, 3milyon kişi biriktiğinde çıkmalı, oda tahminen 3 yılda bir.

Dileyen direkt iş hayatına atılır bedelli yapar, dileyen mezun olup hemen aradan çıkarır şeklinde olması en mantıklısı.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek

Bedelli askerlik değil paralı askerlik deyin şuna arkadaşlar. Çünkü asıl bedel ödeyenler atmlerde değil, Türk bayrağına sarılı tabutlarda ödüyorlar.

while (1<2)
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Yaş 25 çekilip ücretin 15.000 olması düşünülüyormuş şimdide. Halktan tepki ölçüyorlar. 

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mürşide
    izzmarit
    izzmarit's avatar
    Dişi

Ilk duydugumda 25/15000 diye duymustum umarim oyle olur

sigara değil, balık olan.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek
    do_som bunu yazdı