folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Ezan "Türkçe" Okunsun.

Ezan "Türkçe" Okunsun.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    8mm
    8mm's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Önemli uyarı:

Konuya cevap yazacak olan yeni arkadaşlar  lütfen konunun gidişatı açısından tüm postları okuyamasa bile en azından konuya bir göz atsınlar. Bu uygulama konunun dağılmaması açısından çok önemli olacaktır.

Teşekkür ederim.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Ezan, Müslümanlar'a ibadet zamanını anımsatmak ve onları namaza davet etmek amacıyla okunur. Eğer ben kendi dilimde ibadet edemeyeceksem, ettiğim ibadeti anlayamayacaksam o halde yaptığım şeyi anlayamıyor, idrak edemiyorum demektir.

Bana Kuran-ı Kerim arapça olarak indirildi aslı odur dersiniz, hiç araştırma yapmadığınızı hatta bu konuda cahil olduğunuzu dahi söyleyebilirim. Arap yarımadasına inen Kuran-ı Kerim arapça olmayacaktı da japonca mı olacaktı? 

Her dil ve kültürün ezanı farklılık gösterir. Türkiye'deki Müslümanlar da ibadete daveti kendi dillerinde anlamak hakkına sahiptir.

Ezan Türkçe mi Arapça mı okunsun? Arabistan'da Arapça okunması normal ama Türkiye'de ya da ABD'de de Arapça okunması ne kadar doğru. Haberciler bu konunun önyargı ve fanatizme saplanmadan tartışılmasını öneriyor. Türban gibi ezan da kutsal değildir. Kutsal olan Kuran-ı kerim'dir, Allah'ın emirleridir.

Ezan Türkçe ya da Arapça, hangi dilde okunursa okunsun, NAMAZA davettir..

Bu yüzden Ezan ın türkçe okunmasını, artık kendi dilimde yaptığım ibadeti anlayarak yapmak istiyorum. Gelecek nesillere dinimizin öcü şekilde aktarılmasını istemiyorsanız, çocuklarınızın ve sizin ardınızdan gelecek olan yeni neslin dinini ve ibadetini kendi dilinde ve gerçekten anlayarak yapmasını istiyorsanız artık bu saplantılardan kurtulun.

İbadet Allah ile Kulu arasındaysa Dilin hiçbir önemi yoktur!

Ben Türkiye'de yaşıyorum ve Herşeyin Türkçe olmasını istiyorum.

Gayet açık ve net yazdığıma inanıyorum.

Kimse sana özgürlük veremez. Kimse sana eşitlik veya adalet veya başka birşey veremez. Eğer adamsan, sen alırsın. 8mm@tahribat.com
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Demodor
    Demodor's avatar
    Erkek
    şimdi nerden çıktı bu

VUR VUR İNLESİN FİLİSTİN DİNLESİN.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manglerman
    manglerman's avatar
    Erkek
    bunlar senin düşüncelerin tabi. islam kişiselleştirilemeyeceği için sorun yok.

türk kızlarından sabun yapalım, rus kızları elini yıkasın.:)
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SawIV
    SawIV's avatar
    Erkek
    Tanrı uludur, Tanrı uludur, Tanrı uludur, Tanrı uludur
    Şüphesiz bilirim, bildiririm: Tanrı’dan başka yoktur tapacak
    Şüphesiz bilirim, bildiririm: Tanrı’dan başka yoktur tapacak
    Şüphesiz bilirim, bildiririm: Tanrı’nın elçisidir Muhammed
    Şüphesiz bilirim, bildiririm: Tanrı’nın elçisidir Muhammed
    Haydin namaza, haydin namaza
    Haydin felaha, haydin felaha
    (Namaz uykudan hayırlıdır, Namaz uykudan hayırlıdır)
    Tanrı uludur, Tanrı uludur
    Tanrı’dan başka yoktur tapacak.

Ezan evrenseldir ve orjinali Arapçadır okunuşu da çok estetik ve naiftir. Yukardaki Türkçe ezanda bile türkçe olmayan kelimeler var. Sonuçta kasmaya gerek yok ve isteyen için bazı şeylerin anlamını öğrenmek çokta zor değil. İbadet konusuna gelirsek isteyen istediği dilde, istediği gibi ibadet edebilir. Kimse karışamaz. Bu temel insan haklarından biridir aynı zamanda. Ayrıca inananlar için dil sadece araçtır. Ezan hiç okunmasa dahi namaz kılmak isteyen kılar.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hojucuk
    hojucuk's avatar
    Erkek

ezan kuran gibi arapca olarak gelmis oldugu icin, turkce okunmasi dini acidan ne kadar caizdir tartisilir lakin 80 yillik cumhuriyettede arapca namaza adam davet edilmez.

turkce okunmasi islam dinine zarar vermez, arapca okunmasi turk diline zarar veriyor hocam.

C* ya hepsin ya hic..ya TÜRK"sün ya pic!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ★★★★
    Genki
    Genki's avatar
    Erkek

bi ara ortaokulda din kültürü hocama aynen şöle demiştim.

Ben: Hocam şimdi biz namaz kılıyoruzya

Hoca: Evet evladım

Ben: Namazda okunan duaları arapça deilde mealini okusak olmaz mı ?. Nede olsa ikiside aynı şeyi ifade edioyor sonuçta yine Allaha ibadet ediyoruz

demiştim hoca direk olmaz öle şey diyerek kestirip atmıştı. Dahada bşi demedim. 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    C_e_Z_a
    C_e_Z_a's avatar
    Erkek
    Allah sadece Arapça mı biliyor orjianalinden başkası caiz olmasın?

Ezan Türkçe okunmalı bencede,Arap kültürünü zaten yıllardır benimsedik fazlasıyla, biz bu dini koruduk 700 yıl,biz yaydık,biz geliştirdik seferlerimizle 4 kıtaya..!!!

Cuma namazını bile sırf Arap kültüründen dolayı fazla farzlarda kılınıyo sırf yanlış bilindiğinden !!

Makaleyaz.Net - Türkiye'nin Makale Alım-Satım Platformu
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    retrem
    retrem's avatar
    Erkek
    bizimkiler anlamaz. bu sanayi devriminden beri böyledir bizimkiler anlamaz. ezan türkçe olsun dersin höööst hadi lan derler. milli değerlerine sahip çıktıkları gibi bide üstüne işerler böyle adamlar.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo

sana katılıyorum.

Bazılarımız ezanı nerdeyse Kur'an'da geçiyor zannedecek. Oysa ezan, namaza çağırmak için yapılan bir işlemdir. Daha doğrusu namaz zamanını haber vermek için.

Onun yerine siren de çalınabilirdi yani. Ama tabii ki ezan gayet şıktır, güzel sözler içerir etkileyici bir konuşmadır.

Türkçe olması ise eminim sayısız müslümanın dinini anlamasında bir devrim olur. 

________ inspired by love and guided by knowledge _______
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ExcellencE
    ExcellencE's avatar
    Erkek
    valla ben ezanın 1960lara kadar türkce okunuduunu duydum bilmiorm ne kadar dooru ama karşı deilim fakat herşeyin ojinali tabiiki herzmn daha guzel ...

Yapay zeka, zeka değildir.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zigana
    zigana's avatar
    Erkek

Tamam sen türkçe oku,güneydoğu kürtçe okusun,istanbul şivesinde okunsun,hatta ingilizce okunsun ne dersin?

Temel adalettir .
Toplam Hit: 42696 Toplam Mesaj: 317