folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Japonya Hakkinda Hersey

Japonya Hakkinda Hersey

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RotKerim
    RotKerim's avatar
    Erkek

evet aslında teknolojinin kucağında ocağında iternet hızlarını bende merak ediyorum. www.speedtest.net ten bi caps alsan hocam :) ?

Fuck Mobb Deep Fuck Biggie Fuck Bad Boy as a staff record label and as a mother fuckin crew. En büyük hayalimi sordu geçenlerde birisi Midtown metrosundan inip Broadwayde bir kaç tur attıktan sonra Union Square Park karşındaki Starbucksda bir kahve içmek.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sniperscope
    sniperscope's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Oncelikle, ilgi gosteren, cevap yazan, soru soran herkese tesekkurler. Aslinda konunun ilgi gormesini bekliyordum ama bu kadar ilgi gorecegini tahmin edememistim.

Bir kac arkadasin istedig uzere Japonya'daki burslar hakkinda bilgi verecegim. Eger halen sorularinizi olursa elimden geldigince hizli yanit vermeye calisirim.

/*   Asagidaki bilgiler benim kisisel deneyimlerim degildir. Egitim bakanliginin sitesinden direk Turkce'ye ceviriyorum.   */

Japonya'da Burs:

Japonyada burs almanin bir kac yolu var(mis. Bende yeni ogreniyorum.)

1 - Japon egitim bakanliginin her yil yaklasik 83000 ogrenciye verdigi burs (ne kadari yabanci ogrenci bilmiyorum, belki tamami yabanci ogrencidir)

2 - Direk universitelerin verdigi burs.

3 - Yardim kurumlarinin vardigi burs

4 - Uluslararasi kuruluslarin verdigi burs

5 - ve son olarak Japon Buyukelcilerinin buradaki universitelere tavsiye mektubu yazarak verilen burs.

4 ve 5. maddeleri tam olarak bilmiyorum ama diger 3 madde asagi yukari ayni kurallar cercevesinde isliyor.

Egitim bolumu : Japonya'da ogrenim gormek isteyen uluslararsi ogrencilerin egitimini devam ettirebilecekleri bolum secmeleri gerekmektedir. Yalniz, Japonya'da Tip ve dis hekimligi okuyan ogrenciler, universiteyi bitirmeden poliklinik hizmeti veremezler. Japon dili ve edebiyati ve Japon guzel sanatlari alaninda ogrenim gorenler istedikleri zaman staj yapmakta ozgurdurler.

Yeterlilik: Japonya'da burslu okumak icin asagidaki yeterliliklere sahip olmak gerekiyor.

a) Japonya'nin diplomatik iliskisi olan 160 ulkeden herhangi birinin vatandasi olmak.

b) Basvuranlarin kendi ulkelerinde liseyi bitirmis olmalari gerekmekte. Doktora icin basvuranlarin ise universiteyi bitirmeleri gerekmektedir.

c) Basvuruda bulunan egitim alaninin ya aynisini veya bir benzerini bitirmis olmak(Doktora icin)

d) Japon dili ve geleneklerini asiri derecede ogrenmeye istekli olmak. (Cevirmenin notu: Zaten istekli olmazsaniz, hic birsey ogrenemezsiniz)

e) Basvuruda bulunanlarin hem fiziki hemde ruhi olarak herhangi bir sorunu bulunmamak.

f) Basvuranlarin kazanacagi ryuugaku 留学 vizesinin gereklerini yerine getirecek olmak. (Not: Gereklilikleri nedir bilmiyorum. Herhalde fortculuk yapamayacak gibi birseydir.) Japonya'ya geldikten sonra vize durumunu ogrenci vizesinden baska bir cesit vize turunu ceviren ogrenciler(evlilik gibi) kazandiklari burslari aninda kaybederler.

g) Basvuruda bulunanlarin 1) asker olmamak 2) Okulun istedigi tarihte Japonya'ya seyahat edebilecek olmak 3) Daha once Japon hukumetinden burs almis ise bitiminden itibaren en az 3 yil gecmis olmak 4) Yabanci ogrencilerin Japonya'ya gelisleri ile bursun baslangic tarihine kadar olan sure icerisinde hayatlarini idame ettirebilecek kadar para bulundurmak.

Kurallar:

Basvuru kabul edildigi taktirde Ulkeye giris yaptigi yilin Nisan ayindan itibaren 24 ay sureyle burs verilir(Not Japonya'da okullar nisan ayinda baslar ve yaz tatili sadece 1 aydir) Sanirim bursu 24 lik periodlar halinde veriyorlar. Ogrencinin iki yillik performasina gore devam ediyor veya iptal ediliyor.

Yasaklar :

Basvurusu kabul edilen her ogrenciye aylik 143000 yen para odenir. (Kalacak yer veriliyorsa iyi para valla. Bendemi basvursam acaba)

Basvurularinda yanlis, yalan beyanda bulunan ogrencilerin burslari aninda iptal edilip odenen burs ucreti yasal faizi ile tahsil edilir.

Ogrencilerin disiplin sucu islemeleri halinde burs iptal edilir.

Egitim bakanliginin koydugu kurallar disinda hareket ettigi saptanan ogrencilerin bursu iptal edilir.

Buraya geldikten sonra iltica talebinde bulunan ogrencilerin bursu iptal edilir.

Egitim gordugu daldan baska bir alanda baska bir yerden burs aldigi tespit edilen ogrencilerin burslari iptal edilir. odenen burs ucreti yasal faizi ile geri alinir

NOT : Japonya'da banka faizleri yaklasik %0.4 ile %1.1 arasinda degisir. Yani Turkiye'deki gibi kol kadar faiz yoktur.

Ulasim:

Her ogrenciye gidis-donus ucak bileti temin edilir. Ucak bileti kendi ulkesindeki en yakin havaalanindan okulun bulundugu yere en yakin havaalanina kadardir. 1 nisan 2013 ten once ulkeye giris yapanlar bu uygulama disindadir.

Eger basvuran universite tarafindan burs almissa ulasim kendisine aittir. Yani yukaridaki uygulama sadece Japon hukumetinin sagladigi burs icin gecerli.

Universite icin gerekli olan her turlu harcama, kayit ucreti, kitap ucreti..... vs hersey Japon hukumeti tarafindan karsilanir.

Yoruldum hacilar, gidip bi sigara icip geleyim.

Bu arada internet hizini merak edenler. Hizlimi yavasmi bilmiyorum ama ekran goruntusu asagida.

sniperscope tarafından 18/Ara/12 08:49 tarihinde düzenlenmiştir

"Yer yuzunde hic bir pislik yoktur ki; altindan bir yahudi cikmasin" Adolf Hitler... "Turkiye de hicbir pislik yokturki altindan cemaat cikmasin" SniperScope "Nerede yavşak, hırsız varsa hepsi Allahçı" Fazil Say
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ExcaliburTBT
    ExcaliburTBT's avatar
    Erkek

Abi süpersin ya vallahi emeklerin için sağol Seni japonya başkonsolosu yapsak yeridir :B bu kadar bilgiyi konsolosluktan dahi alamayız.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tengri
    Tengri's avatar
    Erkek

şimdi başvuruyu nereye nasıl yapıyoruz onu da anlatıcak mısın hocam?

Ben Fight Clubı izledin mi? derken utanıyorum, adam İzlemedim. derken utanmıyor. Bi de nasıl güzel mi, diyo... Bi bitmediniz amk.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sniperscope
    sniperscope's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    Tengri bunu yazdı

şimdi başvuruyu nereye nasıl yapıyoruz onu da anlatıcak mısın hocam?

Jasso icin :

Student Exchange Programs Planning Division, Student Exchange Department
     Japan Student Services Organization (JASSO)

2-2-1Aomi, Koto-ku, Tokyo 135-8630 Japan
      TEL +81-3-5520-6111  FAX +81-3-5520-6121

Basvuru formu: http://www.studyjapan.go.jp/pdf/toj2013/16_kou_shinseisho.doc

Japon hukumet bursu icin elciliklere

Universitelerin bursu icin direk universitelere basvuru yapiliyor.

ExcaliburTBT bunu yazdı

Abi süpersin ya vallahi emeklerin için sağol Seni japonya başkonsolosu yapsak yeridir :B bu kadar bilgiyi konsolosluktan dahi alamayız.

hahahaha.

sniperscope tarafından 18/Ara/12 09:57 tarihinde düzenlenmiştir

"Yer yuzunde hic bir pislik yoktur ki; altindan bir yahudi cikmasin" Adolf Hitler... "Turkiye de hicbir pislik yokturki altindan cemaat cikmasin" SniperScope "Nerede yavşak, hırsız varsa hepsi Allahçı" Fazil Say
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sniperscope
    sniperscope's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Ayrica dunya bankasininda japonya bursu varmis.

Adresi : The World Bank
    Joint Japan/World Bank Graduate Scholarship Program
    1818 H Street, NW - MSN J4-402
    Washington, DC 20433
    USA

http://web.worldbank.org/WBSITE/EXTERNAL/WBI/EXTWBISFP/EXTJJWBGSP/0,,contentMDK:20287123~menuPK:562883~pagePK:64168445~piPK:64168309~theSitePK:551644,00.html

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    overbite
    overbite's avatar
    Erkek

hocam ingilizce konuşmaları nasıl? anlaşılıyor mu? bazı güney korelilerle temasımız olmuştu da ne dediğini kendi dahil kimse anlamıyordu? bir de bunlarda da koreliler gibi her yerde salınım yapma adeti var mı? çok rahatsız olmuştuk biz

ulan bir susar mısın?
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sniperscope
    sniperscope's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    overbite bunu yazdı

hocam ingilizce konuşmaları nasıl? anlaşılıyor mu? bazı güney korelilerle temasımız olmuştu da ne dediğini kendi dahil kimse anlamıyordu? bir de bunlarda da koreliler gibi her yerde salınım yapma adeti var mı? çok rahatsız olmuştuk biz

Var hocam, bazen ingilizcemi konusuyorlar yoksa japoncami bilemiyorum.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bigwave
    bigwave's avatar
    Erkek

yazılanların hepsini okudum .. anlatılanlardan sonra osaka'ya promosyon uçuş koymuş thy gidiş dönüş 449€ .

turistik gezi amaçlı çıkıp gelsek tarzan ingilizcesiyle ne kadar dolaşabiliriz bilemedim..

Ölüm varsa bir yerde düşündün mü bu hayat niye ?
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sniperscope
    sniperscope's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    bigwave bunu yazdı

yazılanların hepsini okudum .. anlatılanlardan sonra osaka'ya promosyon uçuş koymuş thy gidiş dönüş 449€ .

turistik gezi amaçlı çıkıp gelsek tarzan ingilizcesiyle ne kadar dolaşabiliriz bilemedim..

Tarzan ingilizcesi yeterse yanina Lonely Planet in Japonya kitabini al.

Toplam Hit: 44858 Toplam Mesaj: 335