folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Japonya Hakkinda Hersey

Japonya Hakkinda Hersey

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    asa42
    asa42's avatar
    Erkek

istanbulda japonca öğrenmek için iyi bir yer tavsiye etcek var mı? 

tomer taksim i denedim ama yokmuş onlarda

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    UzatmaNaciye
    UzatmaNaciye's avatar
    Erkek
    sniperscope bunu yazdı

@geniuss : Kanjiler asagidaki adimlarda yaziliyor.

1. Klavye dilini Japoncaya cevirdikten sonra resimde (H) ile gosterilen Hiragana'yi secmen gerekiyor.

2. Daha sonra normal hiragana olarak yaziyoruz

3. Kelime bitince Bosluk tusuna basiyoruz. Ve o an icin lazim olan kanjiyi tablodan seciyoruz.

Toplam Kanji sayisi 1860 kadardir. Japonlar bunlara Joyo Kanji der(Cinde'de cok daha fazlasi vardir).

Mangalarin asil cikis amaci kucuk cocuklara hiragana, katakana ve basit kanjileri ogretmek ama ileriki yillarda cocukalrdan ziyade yetiskinler tarafindan cok tutulunca bu sefer yetiskinlere hitaben manga yapimi baslamis.

Yeryuzunde hic kimsenin 45 gun icinde 2000 tane kanji ezberleyebilecegini sanmiyorum. Super zeka olsalar bile. Cunku kanjilerin yazim siralari vardir. Kanji yazmaya sol ust koseden baslanir sag alt kosede bitirilir. Kafadan rasgele yazilmaz, bir sonraki cizginin hangisi olacagi bellidir ve ona gore yazilir.

Cep harcligi konusunda, ya burada benim yazimdan okumussundur veya 2000 kac yilinda itiraf.com a yazdigim bir yaziyi okumussundur. Nerede okudugunu bilmiyorum ama okudugun sey dogrudur.

@UzatmaNaciye :

Japonya hem ada ulkesi hemde asya ulkesi olarak tahmin edebilecegin gibi yemek agirlikli olarak deniz urunleri ve pirinc uzerine. Japonya'da kirmizi et 1950 lerden itibaren tuketilmeye baslanmis. Kayin validem anltiyor, cocukken amerikalilar, buyuk supermarketlerin onunde durup gelen gecen herkese 500gr, 1000gr bedava domuz eti dagitiyorlarmis. Japonlarin domuz eti ile tanismasinin hikayesi bu yani.

Turk yemeklerini yiyemiyorlar cunku cok baharatli ve cok yagli. Normal japon yemeklerinde tuz, baharat ve yag ya hic kullanilmaz veya cok az kullanilir.

Bende ilk baslarda senin gibiydim, herseyi ekmekle yerdim ama zamanlar alistim artik evde ekmek varsa yiyorum yoksa ekmek aramiyorum. Yemek konusunda eger hafta sonu falan ise genellikle yemekleri ben yapiyorum (kuru fasulye, yaprak sarmasi, dolma, manti... vs) hemen herseyi yapabiliyorum.

Ustteki paragrafta anlattigim sebeplerden dolayi pek disarida yemek yeme aliskanligim yok, bazen haftada bir italyan veya fransiz restaurantlarina gidiyorum o kadar.

Ama japon tatlilarini harbi cok seviyorum. Yo-kan, manju vs vs harbi manyak guzel seyler.

peki saki? hic aradıgın olmuyor acıkmıışşın şurda bi iskendir yiyim bide ekşi ayran icim fln  bide tatlı olrk derken daha ck pudink dondurma tarzımı yksa baklava fln one benzr mi

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sniperscope
    sniperscope's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    geniuss bunu yazdı

hocam cevabin icin cok tesekkurler bu arada hiragana ile yazdiginda niye bi kac tane kanji cikiyor onu anlamadim neye gore seciyorsun, bide 45 gun derken nasil yazildigini yada japonjada nasil okundugu degil sadece o kanjiyi gordugunde ne anlama geldigini ogrendiklerini ida ediyolar, yoksa senin dedigin gibi ogrenmek gercekten imkansiz ama basta sadece bi kanjiyi gordugunde anlamini bilmek bile baya avantaj saglar

bide o harclik meselesini surda okudum http://www.japonya.org ama anlamadigim oyle yapmak kulturel bi olaymi yoksa onun icin bi yasa mi var ?

Japonya ataerkil toplum degildir. Anaerkil toplumdur. Kadin anne olduktan sonra aile hayati icinde tum kontrolu eline alir.

Aslinda bu, ikinci dunya savasinda neredeyse yok olma seviyesine inen erkek nufusundan kaynaklandigini tahmin ediyorum. 2.dunya savasindan sonra sanirim kadinlar is basa dustu diye dusunmuslerdir.

Mesela resimde gosterdigim Osaka yazisiydi. Japoncada Osaka yazmak icin OOSAKA tuslarina basman gerekiyor.

Birden cok anlam mevzusu ise tamamen Turkce ile bezer. Misal buzde "Yuz" derken hem surat olarak yuz, hem yuzmek filiili anlaminda yuz hemde sayi olarak yuz, deri yuzmek...vs vs

Japoncada tek harfin o kadar cok kanji olmasi yukaridaki sebepten oturudur. Sorun ise burada basliyor. Demek istedigin seyin hangi kanji oldugunu bilmek gerekiyor. Misal olarak; sen Osaka yazmak istiyorsun ama resimimde gorunen 5 no'lu kanjiyi sectin o zaman anlam tamamiyle bozuluyor(5. kanjinin anlami Deniz Albay demek.)

@Asa42 : Istanbulda Japonca ogrenmek icin sanirim gidebilecegim bir yer var. Fransiz Elciliginin arkasindaki Japon Dil ve Kultur merkezi. TBT den bir arkadas oraya gidiyordu.

@Uzatmanaciye : (Allahi'ni seversen cok aradinmi bu nicki?) Ilk zamanlarda iskender, kebap, lahmacun falan ariyordum ama artik aramiyorum bile acikcasi umurumdada degil. O kadar japon arkadasim olmasina ragmen tek Turk arkadasim yoktur. Turkler ile diyalogumu yaklasik 6 yil once tamamen kestim. Kaldiki lahmacun, iskender falan kendim evde yapabiliyorum. Gerci Turkiye'deki gibi lezzetli olmuyor ama hic yoktan iyidir.

2 yil once Turkiye'ye geldigimde cig kofte yiyeyim dedim, dedigime pisman oldum cunku sindirim sistemi tamamen iflas etmisti.

Buranin tatlisi, Turkiye'deki gibi hamur isleri degil hocam, cogu pirinc veya soya fasulyesi esas alinarak yapiliyor.

"Yer yuzunde hic bir pislik yoktur ki; altindan bir yahudi cikmasin" Adolf Hitler... "Turkiye de hicbir pislik yokturki altindan cemaat cikmasin" SniperScope "Nerede yavşak, hırsız varsa hepsi Allahçı" Fazil Say
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    UzatmaNaciye
    UzatmaNaciye's avatar
    Erkek
    sniperscope bunu yazdı
    geniuss bunu yazdı

hocam cevabin icin cok tesekkurler bu arada hiragana ile yazdiginda niye bi kac tane kanji cikiyor onu anlamadim neye gore seciyorsun, bide 45 gun derken nasil yazildigini yada japonjada nasil okundugu degil sadece o kanjiyi gordugunde ne anlama geldigini ogrendiklerini ida ediyolar, yoksa senin dedigin gibi ogrenmek gercekten imkansiz ama basta sadece bi kanjiyi gordugunde anlamini bilmek bile baya avantaj saglar

bide o harclik meselesini surda okudum http://www.japonya.org ama anlamadigim oyle yapmak kulturel bi olaymi yoksa onun icin bi yasa mi var ?

Japonya ataerkil toplum degildir. Anaerkil toplumdur. Kadin anne olduktan sonra aile hayati icinde tum kontrolu eline alir.

Aslinda bu, ikinci dunya savasinda neredeyse yok olma seviyesine inen erkek nufusundan kaynaklandigini tahmin ediyorum. 2.dunya savasindan sonra sanirim kadinlar is basa dustu diye dusunmuslerdir.

Mesela resimde gosterdigim Osaka yazisiydi. Japoncada Osaka yazmak icin OOSAKA tuslarina basman gerekiyor.

Birden cok anlam mevzusu ise tamamen Turkce ile bezer. Misal buzde "Yuz" derken hem surat olarak yuz, hem yuzmek filiili anlaminda yuz hemde sayi olarak yuz, deri yuzmek...vs vs

Japoncada tek harfin o kadar cok kanji olmasi yukaridaki sebepten oturudur. Sorun ise burada basliyor. Demek istedigin seyin hangi kanji oldugunu bilmek gerekiyor. Misal olarak; sen Osaka yazmak istiyorsun ama resimimde gorunen 5 no'lu kanjiyi sectin o zaman anlam tamamiyle bozuluyor(5. kanjinin anlami Deniz Albay demek.)

@Asa42 : Istanbulda Japonca ogrenmek icin sanirim gidebilecegim bir yer var. Fransiz Elciliginin arkasindaki Japon Dil ve Kultur merkezi. TBT den bir arkadas oraya gidiyordu.

@Uzatmanaciye : (Allahi'ni seversen cok aradinmi bu nicki?) Ilk zamanlarda iskender, kebap, lahmacun falan ariyordum ama artik aramiyorum bile acikcasi umurumdada degil. O kadar japon arkadasim olmasina ragmen tek Turk arkadasim yoktur. Turkler ile diyalogumu yaklasik 6 yil once tamamen kestim. Kaldiki lahmacun, iskender falan kendim evde yapabiliyorum. Gerci Turkiye'deki gibi lezzetli olmuyor ama hic yoktan iyidir.

2 yil once Turkiye'ye geldigimde cig kofte yiyeyim dedim, dedigime pisman oldum cunku sindirim sistemi tamamen iflas etmisti.

Buranin tatlisi, Turkiye'deki gibi hamur isleri degil hocam, cogu pirinc veya soya fasulyesi esas alinarak yapiliyor.

not: cig köfte olayı garip geldi galiba fazla acı yemişşin :D bide adamlar herşeyde pirin soya fasulyesi mi koyuyor yakında pirincden telefon bile üretirler garip millet vallah :D

UzatmaNaciye tarafından 09/Şub/13 15:02 tarihinde düzenlenmiştir
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HeyQirs
    HeyQirs's avatar
    Erkek
    sniperscope bunu yazdı
    HeyQirs bunu yazdı

gencler siz japon japon derken ben japon cogaltiyorum saglicakla :D

Senin orada cogalttigin japonlarin, Japonya'da kimse suratlarina bile bakmaz(sagdaki eh idare eder ama soldakinin burada hic sansi yok)

canadada bu kadar reis japonyaya gelsem ulkede nufus patlamasi olur ;)

forumda yazmıyorum artık okuyorum yeter adam olana.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sniperscope
    sniperscope's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    HeyQirs bunu yazdı

canadada bu kadar reis japonyaya gelsem ulkede nufus patlamasi olur ;)

hahahah demekki tipsiz japonlar Canada'ya gidiyormus.. :)

Not: Saka yapiyom alinma.

"Yer yuzunde hic bir pislik yoktur ki; altindan bir yahudi cikmasin" Adolf Hitler... "Turkiye de hicbir pislik yokturki altindan cemaat cikmasin" SniperScope "Nerede yavşak, hırsız varsa hepsi Allahçı" Fazil Say
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Homer
    Homer's avatar
    Erkek

her ülkede bir müridin olması çok iyi

aslında bir konu açılsa ve yurtdışında olan müridlerin nickleri yazılsa tabii bulundukları ülkeler ile birlikte

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    swordfish
    swordfish's avatar
    Erkek

Şimdi hocam uçak biletini aldık...

otelide ayarladık...

Gittik birde devletin japonca kursuna yazıldık..bu kursa yazılınca part time çalışma izni alabiliyormuyuz...

Farzedelim izinide aldık..Sadece ingilizce ile iş bulmak ne kadar zor ? Bulduğumuz işten en azından otel ve yiyecek masraflarımızı çıakrtırmıyız..bunları soruyorum çünkü türkiyede zaten bir firma sahibiyim kendi kendine işliyor.Ama feci derecede sıkıldım burdan..Bir çok asya ülkesine gittim kaldım..Çin Tayland v.s ama japonyada yaşamak istiyorum.

yani işin aslı japonyada yaşayıp internet üzerinden türkiyedeki işime devam etmek istiyorum..

Ayrıca japon kızları ciddi anlamda çok seviyorum.Eğer düzgün iyi bir kız bulursam evlenirim bile :)

Nasıl mantıklımdır..

Booking.com dan baktım aylık 1000 tl gibi rakamlara güzel oteller var.. mesela

http://www.booking.com/hotel/jp/guest-house-la-mer.tr.html?aid=319929;label=bookings-name-DOi0lHn0J9_0xjguCpG1QAS15107115496%3Apl%3Ata%3Ap1%3Ap2230.000%3Aac%3Aap1t1%3Aneg;sid=5cd808797fe10cda8dc24ff721957bbb;dcid=1;checkin=2013-04-01;checkout=2013-05-01;srfid=563f70b8a5ea2f064b279297dfae1bc8469d7c33X6

swordfish tarafından 25/Mar/13 00:13 tarihinde düzenlenmiştir

Eskişehirin göbeğinde tecavüze uğrayan Rapci gençler : http://www.youtube.com/watch?v=248MKazGlpo&feature=plcp
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    swordfish
    swordfish's avatar
    Erkek
    HeyQirs bunu yazdı

gencler siz japon japon derken ben japon cogaltiyorum saglicakla :D

adres ver geliyorum..

Eskişehirin göbeğinde tecavüze uğrayan Rapci gençler : http://www.youtube.com/watch?v=248MKazGlpo&feature=plcp
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    msb
    msb's avatar
    Erkek

şu anda bana cennet gibi geliyor

Toplam Hit: 44871 Toplam Mesaj: 335