folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Japonya Hakkinda Hersey

Japonya Hakkinda Hersey

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bigwave
    bigwave's avatar
    Erkek

japonyaya giden iki türk gezginin çektiği kısa bir video var onu da ekleyeyim ..

japon düğünleri de enteresan.. 

http://www.youtube.com/watch?v=7_UGP705q6g

bigwave tarafından 14/Ara/12 10:22 tarihinde düzenlenmiştir

Ölüm varsa bir yerde düşündün mü bu hayat niye ?
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sniperscope
    sniperscope's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

11 - Diger konular :
        Japon yeni cok guclu bir para birimi oldugu icin eger burada yasarsaniz 8-10 icinde Turkiye'de hatiri sayilir bir miktarda para biriktirebilirsiniz.
        mmin dibini bulmaya calisirsaniz butun hayatiniz bosa gider ve aslada bulamazsiniz cunku o kadar cokki. Genelde buradaki Turklerin yaptigi en buyuk hata. Biraz gozu acildimi bu sefer o bar senin bu bar benim, o hatun senin, burasi benim.... diye diye benligini unutan cok kisi var.
    12 - Gezilecek yerler :
        Japonya'nin hemen heryerini gezilebileckeler listesine koymak mumkun. Muhtesem budist tapinaklari, samuraylarin kaleleri....vs cok sey var. Mesela Kyushu adasina giderek yeryuzunde cenneti gorebilirsiniz. Ozellikle Aso, yamamoto, Kita Kyushu. Hiroshima da Atom bombasinin atildigi yeri gormenizi tavsiye ederim. Ciddi anlamda insani etkliyor.
        Mie de en unlu ninja olan Hattori Hanzo nun evini gezebilirsiniz. veya Kyoto'da en son samuray Sakamoto Ryoma nin evini, olduruldugu yeri gorebilirsiniz(Oglumun adi Muhammed Ryoma bu arada). Yine kyoto'da Kyomizu Dera Tapinagina cikip butun Kyoto'yu kus bakisi izlemeniz mumkun.
        Eglence icin ise Osaka'nin Nanba, Shinsaibashi Tokyo'nun Roppongi bolgeleri en makbul yerler. Diger sehirlerinki neresi bilmiyorum.
        Zaten buranin elektronik cenneti oldugunu soylemeye gerek yok. Hayatiniz boyunca asla goremeyeceginiz elektronik esyalar var. Misal sadece ve sadece Japonya icin uretilmis aletler alabilirisiniz. Ama dikkat etmeniz gereken sey
            A) Japonya 110 Volt elektrik kullaniyor.
            B) Japonya NTSC sistemi kullaniyor.
        Yani buyuk bir umutla ladiginiz HDD recorder u Turkiye sarz edemezsiniz veya cektiginiz filmleri Turk televizyonlarinda izleyemeyebilirsiniz. O yuzden burada alisveris yaparken mutlaka 220 volt ile calistigina emin olun ve NTSC sistem almayin.
    13 - Hayat :
        Japonya'da yasiyorsaniz ve benim gibi suresiz oturma izniniz varsa. Hayatinizdan endise etmenize gerek yok cunku hayatinizin her asamasi develet guvencesindedir.
        Orta sinif muazzam bir buyukluktedir. Yani birinin evinde Mikro dalga firin var, Japonya'da herkesin evinde vardir. Birinde TV varsa herkeste vardir.
        Ortalama bir iste calisirak Porche 911 carrera alabilirisiniz, sorun bile degildir.

14 - Ucret:
        Japonya'da asgari ucret yaklasik 170 bin yendir. Yaklasik 4000tl gibi bir tutara denk geliyor. Ama ortalama bir iste yaklasik 6000tl alirsiiniz. Bu paranin icinden yaklasik 800tl ev kirasi ni cikarirsaniz elinizde 5200tl gibi bir para kalir. 250 bin yen eger bekar iseniz harbiden deli paradir.

16 Olumsuz yanlari:
        Japonlarin olumsuz yanlarida var.
        Misal ahmaklik duzeyinde sabirlidirlar. "La bu herif bir sey desede agzini kirsam" diye cok dusunursunuz. Siz sinirden iciniz giderken karsindaki tek ufak bir refleks dahi yoktur. Cunku sizin neden bu kadar sinirlendiginize anlam veremez.
        Makine gibi kurallara uyarlar. Misal gecenin saat 2 sinde kirmizi isik yaniyorsa o adam o isikta durur ve yesil olmasini bekler.
        Turkiye'de otobanda bile karsidan karsiya gecen Turkler, burada arac yokken bile kirmizi isikta bekleyen insanlari gorunce harbi dumur oluyor.
        Kurallara uyma dedim aklima geldi. Misal gecen burada olan 9.1 siddetindeki depremde belki sizlerde gordunuz. Abi o kadar karmasa da bile, insanlar alis veris yapmak, yiyecek, icecek almak icin muntazam bir sekilde kuyruga girmisler. Benim beyin o goruntuyu gorunce resmen iflas etti mk. ve  gun anladimki bu japonlar insan degil anasini satayim. Nasil bir zekadir, nasil bir kultur ve yetisrilme tarzidirki en cok kargasanin olmasi gereken yerde hersey saat gibi harfiyen isliyor.
        Burada 12 yasinda, soguk almis bir cocugun kimse soylemeden gidip maske alip maske takmasini gorunce harbiden dumur oluyor insan.

Neyse, zorluklarina geri donersek; En buyuk sorun kanji. Ustelik Japonca'da Hiragana, Katakana ve Kanji diye 3 cesit alfabe var ve Hiragana, Katana ve en az 500 tane kanji bilmeniz hem is hemde ozel yasaminizda buyuk kolaylik saglar.
        dip not: 500 tane kanji ezberlemek o kadar degil.
        Arti olarak dah onceki postta dedigim gibi domuz eti muhabbeti var.

"Yer yuzunde hic bir pislik yoktur ki; altindan bir yahudi cikmasin" Adolf Hitler... "Turkiye de hicbir pislik yokturki altindan cemaat cikmasin" SniperScope "Nerede yavşak, hırsız varsa hepsi Allahçı" Fazil Say
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ar0fer
    Ar0fer's avatar
    Erkek

yararlı konu

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AllahinOglu
    AllahinOglu's avatar
    Erkek

sanarsın orada yaşayan herkes iyilik meleği :)

peki yakuzalar? japanese triads? bunların elleri armut mu topluyo

+ deprem ve tsunami mevzuları var...

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sniperscope
    sniperscope's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Bilisim sektoru hakkinda:

Arkadaslar eger Japonca(okuma-yazma) bilmiyorsaniz Superman dahi olsaniz is bulamazsiniz.

Cunku : Japonlarin is yapma kulturu bizlerden trilyon kere farkli. Adamlar herseyi duzenli muntazam yapiyor. Sirket ici istelerin tamami yazili olarak yapiliyor. Yani ilerde "Yaw kimse bana bir sey demedi" diyemiyorsunuz. O yuzden Hem yazilanlari anlayip hemde onlara cevap yazacak kadar japonca bilmeniz gerekiyor.

Diyelimki Okuma yazmaniz var. Ve bir is gorusmesine gittiniz. Adama ben Hardward universitesi uzay bilimleri mezunuyum diyebilirsiniz cunku kimse sizin diplomaniz ile ilgilenmez. O isi ne kadar iyi yaptiginizla ilgilenir. Yani diploma denilen kagit parcasinin burada hukmu yoktur. Sadece gosteris icindir.

Eger bu sartlari tasiyorsaniz istediginiz her yerde herhangi bir pozisyonda is bulmaniz gayet kolay.

"Yer yuzunde hic bir pislik yoktur ki; altindan bir yahudi cikmasin" Adolf Hitler... "Turkiye de hicbir pislik yokturki altindan cemaat cikmasin" SniperScope "Nerede yavşak, hırsız varsa hepsi Allahçı" Fazil Say
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaviGozluDev
    MaviGozluDev's avatar
    Erkek
    DaveReed bunu yazdı

abi deprem diyonda adamların yapıları 8-9 depremlerde çatlamıyo bile :D tsunami ye dicek bişeyim yok :d

.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sniperscope
    sniperscope's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    DaveReed bunu yazdı

Sen yakuzaya bulasmazsan yakuza da sana bulasmaz. Olay bu kadar basittir. Zaten yakuzayi yolda sen goremezsin. Onlar gece cikar disari, eger normal bir adamsan zaten gece 8 falan dedimi evinde ailenle olman lazim.

Deprem korkman gereken en son sey. En yakin ornegi; Fukushima depremi. 9.1 olceginde. Haci 9.1 diyom farkindamisin? Yeryuzunun haritasi degisiyor 9.0 uzerinde. Toplam olen sayisi 230 idi. 230 bin degil ha 230 kisi.

Tsunami ise tamamen hukumetin ahmakligi.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sniperscope
    sniperscope's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Bu arada egitim ile ilgili unuttugum bir noktayi yazyim. Eger burs alirsaniz, aldiginiz okula gore yaklasik 150 bin yen aylik alirsiniz.

Simdi burada benim 10 yillik suremi anlatayim biraz.

Ilk 2 yil hersey mukemmeldir. Cunku, hayat farklidir, yasam farklidir, insanlar farklidir. Kisacasi hersey farklidir ve bu farklik ilk 2 yil size cok cazip gelir. ve zamanin nasil gectigini anlamazsiniz bile.

Sonraki 3-4 yil. Artik burayi biliyorsunuzdur, ve bu farkliliklar artik sizi rahatsiz etmeye baslar. Bu donemde, ailenizi, cevrenizi, arkadaslarinizi ozlemeye baslarsiniz. Artik gordugunuz her farklilik sizde kizginlik ve ofkeye sebep olur. Oyle bir noktaya gelirsinizki artik "ulan disari cikip oneme gelen ilk 5 kisiyi keseyim" dersiniz. bu donemde ciddi ruhsal bunalimlar yasarsiniz. Zaten insanlarin cogu bu donem icerisinde ulkelerine donmektedirler.

Alisma evresini gectikten sonra bu sefer ilk basladiginiz noktaya donersiniz. ama bu sefer bir farklilik goremezsiniz cunku artik sizde yasadiginiz ortamin dusunce yapisini, yasam tarzini...vs herseyini kendinize ozumsemissinizdir. Ve artik kendinizi yabanci gibi gormezsiniz. Bu sefer Turkiye size tuhaf gelmeye baslar. Bazen TBT de konulara "Turkler millet olarak soyle, boyle" gibi cevaplarimin temelinde bu yatmaktadir.

Yani denyonun musterisine Hiyar demesi bana o kadar tuhaf geldiki anlatamam.

Veya orospunun tekinin kiza gelen hediyeyi acip cope atmasi. Burada olsa o kariyi resmen ortalik orospusu yaparlar. Tabii en az 15 yil cezasini cekip ciktiktan sonra.

Yani burada yasamaya karar verirseniz, uc asagi bes yukari benimle ayni yoldan gececeginizi bilmeniz gerekir. Ozellikle ikinci evre olan adaptasyon evresi cok zor gececektir.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

teşekkürler hocam çok güzel bir yazı olmuş, eline koluna yüreğine sağlık. daha önce de japonya konusunda yardımın için tekrar teşekkürler :) sayende çok bilgilendim

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bensiz_aglama
    bensiz_aglama's avatar
    Erkek

evet japonya harika bir ülke istanbulda japon biz kız ile tanıştım kuzen ile sonra arkadaş oldum her istanbula geldiklerinde evimizde ağırlıyoruz japonyadan yemek filan getirmişler. nasıl birşey arkadaş bunlar baharatı çokmu seviyo hazır yemek leri çok baharatlı yada ben suyunu süzemedim sonra one piece karakterlerinin kart vs  hediyelerden getirir sevdiğimi bilir :D  o ani bağırmaları yokmu  huaaaaaaa hiiiiiii  

Toplam Hit: 44865 Toplam Mesaj: 335