folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Japonya Hakkinda Hersey

Japonya Hakkinda Hersey

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sniperscope
    sniperscope's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    emnimax bunu yazdı

hayatımda toplasan bu kadar yazı okumamısımdır konu supermıs oku oku aktı gıttı valla

ama acayıp gelesım geldı sımdı burada bı adam var oglu orada calısmaya gıtmıs cocuk sonrada orda kalmıs

ben daha gelmem dıyormus gerı 21 yasında aslan bı kardesım var adam bunun aklını celmıs senıde gondereyım dıyor

calıs orda kazan buraya yollarsın aılene falan fılan tabı aılecek korkuyoz calısamassın edemessın

onada aylık gelırın 4000-5000 demısler o yuzden cok ıstıyor gelıp para yapıp sonrada turkıyeye donmeyı

tabı bızımkıler korkuyor kacak calısırsın hapse atarlar falan basına bısey gelır az cok tahmın edersınız aılenın neler dedıgını ama

orada kalan cocuk sanırım evlendırır senı anlasırsın bırıyle oturma ıznı alırsın rahat calısırsın demıs

cocuk yanlıs hatırlamıyorsam nagoyamı nugoyamı dıe bı yerde kalıyormus kardesım ole solemısler

sımdı sen bole soleyınce kardesımı bende gondermek ıstemıyordum ama

anlattıgına gore basına bısı gelmesı ıcın kardesımın ters bısı yapması gerek oda ıyı hastır ters bı cocuk degıldır

guvenıyorum yanı o konuda sımdı gonderesım geldı gıtsın kendını kurtarsın gıbısınden

ne dersın hocam gonderdıgımızde bı sorun olurmu?

ya aslında sorun olsun hallederız sagsaglım alalım basına bı yerıne bı ıs gelmesın yeterlı bıze

NOT: kimlikte FATSA yazıyor biz fatsalıyız hocam daha once tanısmıstık hatırlıyomusun bılmıyorum ;)

PM den mesaj gelmis ama sanirim emnimax in durumu onemli.

Hocam kimlikte Fatsa yaziyor diye illa sorun cikacak diye bir sey yok.

Bahsettigin kisi buyuk ihtimal kacak kalmistir.

Bak hocam butun samimiyetimle anlatayim. Sanirim bu mesaj butun konu icindeki en onemlisi olacak.

Yeryuzunde hic kimse sana(veya bir baskasina) Japonya'da 4-5 bin dolar maas garanti edemez. Etse bile veremez. Burasi Turkiye gibi elden vereyim olayi yok, adam 5 bin dolar maasi banka havalesi yapacaktir, eger 5 bin dolar maas verirse sene sonu maliye afedersin ama o adamin gotunden resmen kan alir.

Peki 5 bin dolar kazanamazmisin? elbette kazanirsin, hatta 50 bin dolarda kazanabilirsin. ancak ya kendi isini yapiyorsundur, yada ozellikle vizen yoksa pis isler ceviriyorsundur. Netekim, burada yasayan pakistanli, hidistanli, vietnamli, cinli, turkler kacak kaliyorlarsa mutlaka ya hirsizlik yapiyorlar, yada kola makinelerini soyuyorlar.

Buraya gelen herkes, para kazanacak, araba alacak, evi olacak diye bir kural yok. Buraya gelipte 2-3 yil kalip sonrada dikis tutturamayip aglayarak Turkiye'ye donen insanlarda var.

Adamin niyetini bilmiyorum ama kardesine Japonya'yi hayaller ulkesi gibi anlattigina eminim. Iddia ediyorum, bugun kardesin "Tamam" desin hemen akabinde en az 10-15 bin dolar para isteyecektir. Denemesi bedava.

Cok insan gordum, 25 bin dolar para alip, adami havaalaninda karsilayan havaalanindan disari ciktiktan sonra oylece birakip gidenleri. Adamin ucak bileti atiyorum 40 gun sonra, cebinde para kalmiyor, 40 gun ne yapacak? Buyuk ihtimal kardesinde bunlardan biri olacaktir.

Cok aci ama kimse kimseye bu devirde babasinin hayrina yardim etmez hele ozellikle biz Turkler.

Kardesine durumu anlat, hayale kapilmasin. 5bin dolar Turkiyede iyi para(gerci burada da iyi para) ama sirf para kazanacam diye kendini bos yere maceraya atmasin.

Git adamla konus bakayim, oglu ne is yapiyormus? kardesine ne gibi yarari olacakmis? kalacak yer, yeme-icme, is, vize konularini nasil halledecek? En onemlisi ne diye kardesini buraya gondermek istiyor? kara kasina, kara gozunemi hayran.

Arkadaslar, tamam Turkiye'nin durumu belli cok kotu ve her gecen gun daha da kotuye gidiyor ve herkes kendini bir yerlere atip hayatini kurmak istiyor.  Ama bu demek degildirki yurtdisina cikan/kacan herkes mutlaka para kazanacak.

Ben size sadece, Japonya hakkinda bilgi vermek istedim, benim durumuma isterseniz basari hikayesi deyin, ister sans deyin ne derseniz deyin ama unutmayin, burada yazdiklarim, Japonya'da yasadiklarim sadece ve sadece bana ozgu seylerdir. Buraya gelirsin milyon dolarda kazanabilirsin veya 3 ay sonra zor bela kendini Turkiye atarsin.

Eger buraya okumak disinda (gocmen olayim, iltica edeyim, bir kari bulayim, evleneyim) muhabbeti ile gelecekseniz onceden cok iyi hesap yapmaniz gerekecek ve herseyi goze alarak gelmeniz gerekecektir. Okul okuyacaksiniz ona birsey diyemem cunku herseyi ile devlet guvencesinde olacaginiz icin hayatiniz nispeten daha guzel olacaktir.

Bu kadar yazidan sonra halen gelmeyi istiyorsaniz, iyiyi-kotuyu, sansi-sansizligi herseyi hesaba katarak hareket etmeniz sizin acinizdan iyi olur.

Allah'a sukur benim burada sansim yaver gitti(gerci kalmak icin gelmemistim) ama bu demek degildir sizinkide gidecek.

Burada sizlere, Japonya hakkinda bilgi vermek istedim cunku surekli PM den mesaj geliyordu japonya hakkinda. Ama asla benim durumuma bakipta kimseyi ozendirmek istemem.

Eger, en az bir yabanci dili orta duzeyde konusamiyorsaniz, gelmeyi aklinizdan bile gecirmeyin.

Insanlarin, basarilarida - hayal kirikliklarinida, sevincleride-huzunleride birebir gozlemlemis biri olarak size sadece tavsiyede bulunabilirim ama onun haricinde vereceginiz karar size ait olacaktir.

Saglicakla Kalin.

Not: Emnimax hocam istersen kardesime mail adresimi ver benimle direk konussun.

"Yer yuzunde hic bir pislik yoktur ki; altindan bir yahudi cikmasin" Adolf Hitler... "Turkiye de hicbir pislik yokturki altindan cemaat cikmasin" SniperScope "Nerede yavşak, hırsız varsa hepsi Allahçı" Fazil Say
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    emnimax
    emnimax's avatar
    Erkek

asla ruyalar ulkesı olarak tanıtmadım hocam aılecek gıtme etme dıyoruz bız ama adam gırmıs aklına gondereyım dıyormus cok kazanda suda buda 

sen bole anlatınca baktım fazla zararlı bı ulke degıl en fazla ne olabılırkı dedım bole bı ulkede gondereyım bakarsın hayatı kurtulur

ama kacak calısır demıssın sanırım evlendırrız demısler

bırde hocam burası ıstanbul gıbı degıl bunlar yuzunden kardesıme bısı olur yada parası ıcın aldatmıs olurlar

bılırler baslarına ne gelecegını kucuk yer nede olsa nere kacsa bulurum

mail adresini pmlersen hocam konusturrum senınle bole bısı yaparsanda cok mınnettar kalırım sana :)

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    goldfinger
    goldfinger's avatar
    Erkek
    sniperscope bunu yazdı
    Ama sonradan fark ettimki hayatta aksiyon insanlarla kafa goz dalmak degil, asil aksiyon cocugunu istedigi zaman kayak merkezine goturebilmek, veya istedigi oyuncagi alabilmektir.

Ayrica renklilikten kastin; kavga, dogus, kufur, bicaklama, gasp, kapkac, teror eylemleri, yol vermedi diye 30 yerinden adam bicaklamak oldugunu anliyorum. O yuzden kalsin birader; buranin insani boyle daha iyi.

Bana gore renklilik; cebinde paran olmasidir, mutlu olmandir, ileride ne olacagin hakkinda endise etmemektir, istedigin marka arabayi alabilmendir, her yil baska bir ulkeye tatile gidebilmektir, cocugunun egitimi hakkinda kaygi duymamandir, en onemlisi ailenin gecimini sagliyor olabilmektir.

çok doğru bir düşünce ve yerinde tesbit.

yarına güvenle bakmak yarın ne olacağım korkusuyla yaşamamak gerçekten büyük bir lüks umarım türkiyede yaşayanlar da bu standartlara 

kavuşur haberlerde hergün terör,cinayet,hırsızlık haberleri duymaktan bıkıp usandım.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo

Beyler az once ogrendim ki eger ORDU'lu iseniz japonyaya girememe ihtimaliniz %80 mis.

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek

Hacı sen Japonca biliyor musun? Biliyorsan  ne kadar iyi biliyorsun

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sniperscope
    sniperscope's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    u235 bunu yazdı

Hacı sen Japonca biliyor musun? Biliyorsan  ne kadar iyi biliyorsun

Abi, 10 yildir burada yasiyorum. iyi derecede konusup, okuyup ve yazabiliyorum.

"Yer yuzunde hic bir pislik yoktur ki; altindan bir yahudi cikmasin" Adolf Hitler... "Turkiye de hicbir pislik yokturki altindan cemaat cikmasin" SniperScope "Nerede yavşak, hırsız varsa hepsi Allahçı" Fazil Say
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kazasker1
    kazasker1's avatar
    Erkek
    goldfinger bunu yazdı
    sniperscope bunu yazdı
    Ama sonradan fark ettimki hayatta aksiyon insanlarla kafa goz dalmak degil, asil aksiyon cocugunu istedigi zaman kayak merkezine goturebilmek, veya istedigi oyuncagi alabilmektir.

Ayrica renklilikten kastin; kavga, dogus, kufur, bicaklama, gasp, kapkac, teror eylemleri, yol vermedi diye 30 yerinden adam bicaklamak oldugunu anliyorum. O yuzden kalsin birader; buranin insani boyle daha iyi.

Bana gore renklilik; cebinde paran olmasidir, mutlu olmandir, ileride ne olacagin hakkinda endise etmemektir, istedigin marka arabayi alabilmendir, her yil baska bir ulkeye tatile gidebilmektir, cocugunun egitimi hakkinda kaygi duymamandir, en onemlisi ailenin gecimini sagliyor olabilmektir.

yarına güvenle bakmak yarın ne olacağım korkusuyla yaşamamak gerçekten büyük bir lüks umarım türkiyede yaşayanlar da bu standartlara 

kavuşur haberlerde hergün terör,cinayet,hırsızlık haberleri duymaktan bıkıp usandım.

Huzur islamda... Yok, yanlış. Para islamda. Net...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kazasker1
    kazasker1's avatar
    Erkek
    kazasker1 bunu yazdı
    goldfinger bunu yazdı
    sniperscope bunu yazdı

edit; mantıklı açıklamalar var. gayet güzel izahatlar var. mantığın ötesine geçmeye çalışmak beyhude. ülkelerin hukuk kuralları vardır. bizde yok ayrı konu. hukuka uygun, ülkenin kendi hukukuna uygun yaşanabilecekse, ülkeyi kendimize değil, kendimizi ülkeye uydurabileceksek düşünülebilecek konudur. saçmalığa kalkışmaya gerek yok.

buna dikkat diyorum..

Huzur islamda... Yok, yanlış. Para islamda. Net...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CAgAtAy
    CAgAtAy's avatar
    Erkek

Ya hocam birşey sorucam peki siz akşam haberlerinde ne izliyorsunuz :D

Trafik kazası yok. Cinayet yok. Tecavüz yok. Terör yok. :S

Lider doğru işleri yapar; Yönetici işleri doğru yapar;
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sniperscope
    sniperscope's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    CAgAtAy bunu yazdı

Ya hocam birşey sorucam peki siz akşam haberlerinde ne izliyorsunuz :D

Trafik kazası yok. Cinayet yok. Tecavüz yok. Terör yok. :S

Uluslararasi olaylar Turkiyede'ki gibi ama yerel haberler

Elektrik teline konan guvercin oldu.

Falan yerde, iki araba hafif kaza yapti.

Falan unlu kisi  falanca yerde yemek yedi.

Bugun borsa indi-cikti gibi seyler izliyoruz.

Not: Evimde televizyon yok yaklasik 4 yil once kaldirip cope attim.

1. Edit:

@Kazasker1 : Hocam insanlara sadece birey olduklarini ogretmek yerine, hem birey hemde vatandas bilinci asilanmadigi surece Turkiye 300 yil gecsede ayni kalacaktir.

2. Edit: Konu neredeyse Cebit kadar ilgi gormus. 10.000 hit sinirina dayanmis. Ilgi gosteren, yorum yapan herkese tesekkurler.

sniperscope tarafından 20/Ara/12 04:08 tarihinde düzenlenmiştir

Toplam Hit: 44867 Toplam Mesaj: 335